2018 Okolo Slovenska - Tour de Slovaquie

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (5) Season fantasy

Info Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Stage results: 04.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Fabio Jakobsen 1996 Quick-Step Floors 03:21:53110+ 25:56
02 Matteo Pelucchi 1989 Bora - Hansgrohe + 00106+ 25:22
03 Christophe Laporte 1992 Cofidis, Solutions Credits + 0062+ 11:11
04 Sebastian Lander 1991 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0091+ 19:48
05 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 00108+ 25:43
06 Cesare Benedetti 1987 Bora - Hansgrohe + 0003+ 22
07 Michael Bresciani 1994 Bardiani - CSF + 0079+ 15:47
08 Ahmed Amine Galdoune 1996 Kobanya Cycling Team + 00126+ 41:47
09 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 0097+ 23:30
10 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 0071+ 12:49
11 Rüdiger Selig 1989 Bora - Hansgrohe + 0072+ 13:18
12 Matus Stocek 1999 Petroli Firenze-Hopplá + 0036+ 03:08
13 Attila Valter 1998 Pannon Cycling Team + 0014+ 46
14 Sergey Shilov 1988 Gazprom - RusVelo + 0063+ 11:17
15 Szymon Sajnok 1997 CCC Sprandi Polkowice + 00107+ 25:38
16 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 0032+ 02:21
17 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 0041+ 05:31
18 Tobias Foss 1997 Uno-X Development + 0006+ 31
19 Nick Van der Lijke 1991 Roompot - Nederlandse Loterij + 0009+ 34
20 Josip Rumac 1994 Adria Mobil + 0030+ 02:13
21 Vojtech Hacecky 1987 Elkov - Author + 0086+ 18:13
22 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 0051+ 08:08
23 Adrian Babic 1996 Cyklistický tím Firefly + 0098+ 23:35
24 Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy + 0004+ 26
25 Steff Cras 1996 Katusha - Alpecin + 0007+ 31
26 Samuele Oliveto 1994 Kobanya Cycling Team + 00123+ 33:54
27 Lukasz Owsian 1990 CCC Sprandi Polkowice + 0010+ 36
28 Jan Tratnik 1990 CCC Sprandi Polkowice + 0002+ 16
29 Pieter Weening 1981 Roompot - Nederlandse Loterij + 0008+ 31
30 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Development + 0027+ 01:51
31 Julian Alaphilippe 1992 Quick-Step Floors + 000116:33:08
32 Yves Lampaert 1991 Quick-Step Floors + 0031+ 02:19
33 Josef Cerny 1993 Elkov - Author + 0005+ 28
34 Oleksandr Prevar 1990 Team Novak + 0064+ 11:25
35 Bert Van Lerberghe 1992 Cofidis, Solutions Credits + 0092+ 21:16
36 Maxim Van Gils 1999 Lotto - Soudal U23 + 0040+ 05:27
37 Marton Dina 1996 Pannon Cycling Team + 0024+ 01:19
38 Jesper Asselman 1990 Roompot - Nederlandse Loterij + 0665+ 11:30
39 Ildar Arslanov 1994 Gazprom - RusVelo + 0611+ 41
40 Marek Canecky 1988 Dukla Banska Bystrica + 06111+ 26:25
41 Juraj Karas 1985 PROefekt Team + 0694+ 22:02
42 Jan Hugger 1998 Team Lotto - Kern Haus + 0669+ 12:25
43 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 0612+ 42
44 Manuel Senni 1992 Bardiani - CSF + 0613+ 45
45 Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 0625+ 01:23
46 Andras Szatmary 1990 Pannon Cycling Team + 0645+ 05:57
47 Alberto Marengo 1994 Kobanya Cycling Team + 0654+ 08:26
48 Julian Mertens 1997 Lotto - Soudal U23 + 0689+ 18:24
49 Adrian Kurek 1988 CCC Sprandi Polkowice + 0626+ 01:25
50 Idar Andersen 1999 Uno-X Development + 0659+ 09:11
51 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal + 0647+ 07:34
52 Andreas Leknessund 1999 Uno-X Development + 0617+ 01:00
53 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 0623+ 01:15
54 Vitaliy Buts 1986 Team Hurom + 0657+ 09:00
55 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 0622+ 01:13
56 Simone Andreetta 1993 Bardiani - CSF + 0616+ 57
57 Botond Hollo 1992 Pannon Cycling Team + 06109+ 25:54
58 Serge Pauwels 1983 Dimension Data + 0637+ 03:33
59 Juraj Michalicka 1998 CyS-Akademia Petra Sagana + 0695+ 22:06
60 Hans-Jörg Leopold 1983 WSA Pushbikers + 0619+ 01:09
61 Daniel Teklehaimanot 1988 Cofidis, Solutions Credits + 0618+ 01:08
62 Martin Mahdar 1989 Dukla Banska Bystrica + 0699+ 23:43
63 Daniel Moricz 1996 Kobanya Cycling Team + 06124+ 34:07
64 Tobias Mørch Kongstad 1996 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 06112+ 26:31
65 Oscar Riesebeek 1992 Roompot - Nederlandse Loterij + 0635+ 02:58
66 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 0678+ 15:43
67 Etienne Van Empel 1994 Roompot - Nederlandse Loterij + 0680+ 15:48
68 Stefan Poll 1986 WSA Pushbikers + 0639+ 04:56
69 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 06116+ 29:45
70 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0658+ 09:10
71 Mateusz Taciak 1984 CCC Sprandi Polkowice + 0615+ 52
72 Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 0667+ 11:53
73 Kamil Zielinski 1988 Team Hurom + 0646+ 06:18
74 Yuriy Chsherbinin 1996 Apple Team + 06102+ 24:46
75 Denis Nekrasov 1997 Gazprom - RusVelo + 0634+ 02:56
76 Piotr Konwa 1995 Elkov - Author + 0629+ 02:06
77 Yegor Dementyev 1987 Team Novak + 0643+ 05:49
78 Kevin Inkelaar 1997 Roompot - Nederlandse Loterij + 0621+ 01:13
79 Jan Andrej Cully 1995 Dukla Banska Bystrica + 0688+ 18:18
80 Stepan Kurianov 1996 Gazprom - RusVelo + 0652+ 08:16
81 Juraj Bellan 1996 Dukla Banska Bystrica + 0687+ 18:15
82 Nicolae Tanovitchii 1993 Team Novak + 0653+ 08:17
83 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 0666+ 11:47
84 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0674+ 13:37
85 Viktor Verschaeve 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 0620+ 01:10
86 Johannes Schinnagel 1996 Bora - Hansgrohe + 0633+ 02:49
87 Giulio Ciccone 1994 Bardiani - CSF + 0670+ 12:26
88 Torstein Træen 1995 Uno-X Development + 0649+ 07:40
89 Umberto Orsini 1994 Bardiani - CSF + 0648+ 07:39
90 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 0677+ 14:28
91 Philip Walsleben 1987 P&S Team Thüringen + 0628+ 01:56
92 Kristian Kulset 1995 Uno-X Development + 0650+ 07:42
93 Oleg Zemlyakov 1993 Apple Team + 0696+ 22:28
94 Hugo Hofstetter 1994 Cofidis, Solutions Credits + 0682+ 16:41
95 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 1844+ 05:54
96 Samuel Oros 1998 Dukla Banska Bystrica + 18117+ 29:50
97 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 2056+ 08:49
98 Anton Lavrentyev 1995 Apple Team + 20114+ 29:03
99 Patrik Tybor 1987 Dukla Banska Bystrica + 2093+ 21:37
100 Juraj Sagan 1988 Bora - Hansgrohe + 2276+ 13:52
101 Zdenek Stybar 1985 Quick-Step Floors + 2842+ 05:44
102 Erik Baska 1994 Bora - Hansgrohe + 28101+ 24:07
103 Rostyslav Zhukovskyy 1990 Kobanya Cycling Team + 28100+ 23:43
104 Elmar Reinders 1992 Roompot - Nederlandse Loterij + 2875+ 13:42
105 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 28118+ 30:21
106 Martin Mortensen 1984 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 28103+ 24:56
107 Martin Haring 1986 Dukla Banska Bystrica + 2884+ 17:50
108 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 2890+ 18:35
109 Jakub Otruba 1998 Elkov - Author + 3360+ 09:19
110 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 3338+ 03:35
111 Andrii Bratashchuk 1992 Team Novak + 3361+ 10:44
112 Nikolai Trusov 1985 Gazprom - RusVelo + 3981+ 16:22
113 Anders Skaarseth 1995 Cofidis, Solutions Credits + 4083+ 17:18
114 Jodok Salzmann 1995 WSA Pushbikers + 42104+ 25:07
115 Felix Grossschartner 1993 Bora - Hansgrohe + 4373+ 13:20
116 Kamil Gradek 1990 CCC Sprandi Polkowice + 4368+ 12:23
117 Paul Taebling 1999 LKT Team Brandenburg + 47105+ 25:10
118 Paul Rudys 1998 LKT Team Brandenburg + 47121+ 33:22
119 Pawel Bernas 1990 CCC Sprandi Polkowice + 01:2685+ 18:01
120 Stefan Nota 1994 Ind-Svk + 01:42120+ 31:23
121 Jesper Mørkøv 1988 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 01:54113+ 28:30
122 Juraj Lajcha 1994 CK Spartak Tlmace + 02:43122+ 33:41
123 Iljo Keisse 1982 Quick-Step Floors + 02:43115+ 29:35
124 Niki Terpstra 1984 Quick-Step Floors + 03:0355+ 08:45
125 Miklos Szabo 1998 Pannon Cycling Team + 05:32125+ 36:34
126 Patrick Clausen 1990 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 05:32119+ 31:17
DNS Bob Jungels 1992 Quick-Step Floors 999
DNS Stefan Kolb 1997 WSA Pushbikers 999

Info

Race Okolo Slovenska - Tour de Slovaquie
Nation Slovakia
Stage 04.stage
Type Flat
Distance 157.2 km
StartNitra
FinishGalanta
DateSeptember 16th (2018)
Leader J.Alaphilippe
Youth T.Foss
Points M.Haring
Mountain G.Ciccone

Fabio Jakobsen