You feel it's gonna be a long time until the cycling season starts again? Why don't you head over to Skisport365 and play our Winter Fantasy game in the mean time?

2018 Okolo Slovenska - Tour de Slovaquie

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (5)

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 04

Pos Name Born Nation Team Time
01 Julian Alaphilippe 1992 France Quick-Step Floors 16:33:08
02 Jan Tratnik 1990 Slovenia CCC Sprandi Polkowice + 16
03 Cesare Benedetti 1987 Italy Bora - Hansgrohe + 22
04 Ben Hermans 1986 Belgium Israel Cycling Academy + 26
05 Josef Cerny 1993 Czech Republic Elkov - Author + 28
06 Tobias Foss 1997 Norway Uno-X Development + 31
07 Steff Cras 1996 Belgium Katusha - Alpecin + 31
08 Pieter Weening 1981 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 31
09 Nick Van der Lijke 1991 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 34
10 Lukasz Owsian 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 36
11 Ildar Arslanov 1994 Russia Gazprom - RusVelo + 41
12 Radoslav Rogina 1979 Croatia Adria Mobil + 42
13 Manuel Senni 1992 Italy Bardiani - CSF + 45
14 Attila Valter 1998 Hungary Pannon Cycling Team + 46
15 Mateusz Taciak 1984 Poland CCC Sprandi Polkowice + 52
16 Simone Andreetta 1993 Italy Bardiani - CSF + 57
17 Andreas Leknessund 1999 Norway Uno-X Development + 01:00
18 Daniel Teklehaimanot 1988 Eritrea Cofidis, Solutions Credits + 01:08
19 Hans-Jörg Leopold 1983 Austria WSA Pushbikers + 01:09
20 Viktor Verschaeve 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke + 01:10
21 Kevin Inkelaar 1997 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 01:13
22 Jan Barta 1984 Czech Republic Elkov - Author + 01:13
23 Ziga Groselj 1993 Slovenia Adria Mobil + 01:15
24 Marton Dina 1996 Hungary Pannon Cycling Team + 01:19
25 Aleksander Vlasov 1996 Russia Gazprom - RusVelo + 01:23
26 Adrian Kurek 1988 Poland CCC Sprandi Polkowice + 01:25
27 Jonas Abrahamsen 1995 Norway Uno-X Development + 01:51
28 Philip Walsleben 1987 Germany P&S Team Thüringen + 01:56
29 Piotr Konwa 1995 Poland Elkov - Author + 02:06
30 Josip Rumac 1994 Croatia Adria Mobil + 02:13
31 Yves Lampaert 1991 Belgium Quick-Step Floors + 02:19
32 Jonas Rutsch 1998 Germany Team Lotto - Kern Haus + 02:21
33 Johannes Schinnagel 1996 Germany Bora - Hansgrohe + 02:49
34 Denis Nekrasov 1997 Russia Gazprom - RusVelo + 02:56
35 Oscar Riesebeek 1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 02:58
36 Matus Stocek 1999 Slovakia Petroli Firenze-Hopplá + 03:08
37 Serge Pauwels 1983 Belgium Dimension Data + 03:33
38 Michael Kukrle 1994 Czech Republic Elkov - Author + 03:35
39 Stefan Poll 1986 Austria WSA Pushbikers + 04:56
40 Maxim Van Gils 1999 Belgium Lotto - Soudal U23 + 05:27
41 Gasper Katrasnik 1995 Slovenia Adria Mobil + 05:31
42 Zdenek Stybar 1985 Czech Republic Quick-Step Floors + 05:44
43 Yegor Dementyev 1987 Ukraine Team Novak + 05:49
44 Aljaz Jarc 1999 Slovenia Adria Mobil + 05:54
45 Andras Szatmary 1990 Hungary Pannon Cycling Team + 05:57
46 Kamil Zielinski 1988 Poland Team Hurom + 06:18
47 Brent Van Moer 1998 Belgium Lotto - Soudal + 07:34
48 Umberto Orsini 1994 Italy Bardiani - CSF + 07:39
49 Torstein Træen 1995 Norway Uno-X Development + 07:40
50 Kristian Kulset 1995 Norway Uno-X Development + 07:42
51 Jakub Kaczmarek 1993 Poland Team Hurom + 08:08
52 Stepan Kurianov 1996 Russia Gazprom - RusVelo + 08:16
53 Nicolae Tanovitchii 1993 Moldova Team Novak + 08:17
54 Alberto Marengo 1994 Italy Kobanya Cycling Team + 08:26
55 Niki Terpstra 1984 Netherlands Quick-Step Floors + 08:45
56 Florian Stork 1997 Germany Development Team Sunweb + 08:49
57 Vitaliy Buts 1986 Ukraine Team Hurom + 09:00
58 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 09:10
59 Idar Andersen 1999 Norway Uno-X Development + 09:11
60 Jakub Otruba 1998 Czech Republic Elkov - Author + 09:19
61 Andrii Bratashchuk 1992 Ukraine Team Novak + 10:44
62 Christophe Laporte 1992 France Cofidis, Solutions Credits + 11:11
63 Sergey Shilov 1988 Russia Gazprom - RusVelo + 11:17
64 Oleksandr Prevar 1990 Ukraine Team Novak + 11:25
65 Jesper Asselman 1990 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 11:30
66 Nikolay Cherkasov 1996 Russia Gazprom - RusVelo + 11:47
67 Christian Koch 1996 Germany LKT Team Brandenburg + 11:53
68 Kamil Gradek 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 12:23
69 Jan Hugger 1998 Germany Team Lotto - Kern Haus + 12:25
70 Giulio Ciccone 1994 Italy Bardiani - CSF + 12:26
71 Mirco Maestri 1991 Italy Bardiani - CSF + 12:49
72 Rüdiger Selig 1989 Germany Bora - Hansgrohe + 13:18
73 Felix Grossschartner 1993 Austria Bora - Hansgrohe + 13:20
74 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 13:37
75 Elmar Reinders 1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 13:42
76 Juraj Sagan 1988 Slovakia Bora - Hansgrohe + 13:52
77 Emanuel Piaskowy 1991 Poland Team Hurom + 14:28
78 Gorazd Per 1997 Slovenia Adria Mobil + 15:43
79 Michael Bresciani 1994 Italy Bardiani - CSF + 15:47
80 Etienne Van Empel 1994 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 15:48
81 Nikolai Trusov 1985 Russia Gazprom - RusVelo + 16:22
82 Hugo Hofstetter 1994 France Cofidis, Solutions Credits + 16:41
83 Anders Skaarseth 1995 Norway Cofidis, Solutions Credits + 17:18
84 Martin Haring 1986 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 17:50
85 Pawel Bernas 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 18:01
86 Vojtech Hacecky 1987 Czech Republic Elkov - Author + 18:13
87 Juraj Bellan 1996 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 18:15
88 Jan Andrej Cully 1995 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 18:18
89 Julian Mertens 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 + 18:24
90 Matej Zahalka 1993 Czech Republic Elkov - Author + 18:35
91 Sebastian Lander 1991 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 19:48
92 Bert Van Lerberghe 1992 Belgium Cofidis, Solutions Credits + 21:16
93 Patrik Tybor 1987 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 21:37
94 Juraj Karas 1985 Slovakia PROefekt Team + 22:02
95 Juraj Michalicka 1998 Slovakia CyS-Akademia Petra Sagana + 22:06
96 Oleg Zemlyakov 1993 Kazakhstan Apple Team + 22:28
97 Dusan Rajovic 1997 Serbia Adria Mobil + 23:30
98 Adrian Babic 1996 Slovakia Cyklistický tím Firefly + 23:35
99 Martin Mahdar 1989 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 23:43
100 Rostyslav Zhukovskyy 1990 Ukraine Kobanya Cycling Team + 23:43
101 Erik Baska 1994 Slovakia Bora - Hansgrohe + 24:07
102 Yuriy Chsherbinin 1996 Kazakhstan Apple Team + 24:46
103 Martin Mortensen 1984 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 24:56
104 Jodok Salzmann 1995 Austria WSA Pushbikers + 25:07
105 Paul Taebling 1999 Germany LKT Team Brandenburg + 25:10
106 Matteo Pelucchi 1989 Italy Bora - Hansgrohe + 25:22
107 Szymon Sajnok 1997 Poland CCC Sprandi Polkowice + 25:38
108 Marco Maronese 1994 Italy Bardiani - CSF + 25:43
109 Botond Hollo 1992 Hungary Pannon Cycling Team + 25:54
110 Fabio Jakobsen 1996 Netherlands Quick-Step Floors + 25:56
111 Marek Canecky 1988 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 26:25
112 Tobias Mørch Kongstad 1996 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 26:31
113 Jesper Mørkøv 1988 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 28:30
114 Anton Lavrentyev 1995 Kazakhstan Apple Team + 29:03
115 Iljo Keisse 1982 Belgium Quick-Step Floors + 29:35
116 Robert Malik 1993 Slovakia CK Pribram - Fany Gastro + 29:45
117 Samuel Oros 1998 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 29:50
118 Daniel Dina 1997 Hungary Pannon Cycling Team + 30:21
119 Patrick Clausen 1990 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 31:17
120 Stefan Nota 1994 Slovakia Ind-Svk + 31:23
121 Paul Rudys 1998 Germany LKT Team Brandenburg + 33:22
122 Juraj Lajcha 1994 Slovakia CK Spartak Tlmace + 33:41
123 Samuele Oliveto 1994 Italy Kobanya Cycling Team + 33:54
124 Daniel Moricz 1996 Hungary Kobanya Cycling Team + 34:07
125 Miklos Szabo 1998 Slovakia Pannon Cycling Team + 36:34
126 Ahmed Amine Galdoune 1996 Morocco Kobanya Cycling Team + 41:47

Info

RaceOkolo Slovenska - Tour de Slovaquie
Nation Slovakia
DateSeptember 12th-16th
Edition2018
Classification2.1
Leader J.Alaphilippe
Youth T.Foss
Points M.Haring
Mountain G.Ciccone
Extra Compare top four

Julian Alaphilippe