Next manager: Roubaix U23 (27/05)

2017 Okolo Slovenska - Tour de Slovaquie

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Mihkel Raim 1993 Israel Cycling Aca 05:06:2007+ 26
02 Kevin Pauwels 1984 Marlux - Napoleon Games + 0016+ 32
03 Davide Mucelli 1986 Meridiana - Kamen Team + 0036+ 45
04 Sergio Higuita 1997 Manzana - Postobon Team + 0025+ 36
05 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Aca + 0020+ 34
06 Jan Tratnik 1990 CCC Sprandi Polkowice + 000105:10:57
07 Dieter Vanthourenhout 1985 Marlux - Napoleon Games + 0029+ 38
08 Pawel Cieslik 1986 Elkov - Author + 0027+ 37
09 Matvey Nikitin 1992 Astana City + 0030+ 39
10 Ricardo Vilela 1987 Manzana - Postobon Team + 0006+ 26
11 Thomas Buchacek 1978 Elkov - Author + 0008+ 26
12 Mattia Cattaneo 1990 Androni - Sidermec + 0003+ 21
13 Josip Rumac 1994 Synergy Baku Cycling Project + 0026+ 37
14 Jhojan Garcia 1998 Manzana - Postobon Team + 0012+ 28
15 Vitaliy Buts 1986 Kolss - BDC Team + 0037+ 46
16 Florian Bissinger 1988 WSA - Greenlife + 0018+ 34
17 Patrik Tybor 1987 Dukla Banska Bystrica + 0014+ 30
18 Sven Van Luijk 1989 Monkey Town + 0041+ 59
19 Michael Vanthourenhout 1993 Marlux - Napoleon Games + 0033+ 43
20 Josef Cerny 1993 Elkov - Author + 0002+ 13
21 Redi Halilaj 1989 Amore & Vita - Selle SMP + 0034+ 45
22 Peter Kusztor 1984 Amplatz - BMC + 0028+ 37
23 Grigoriy Shtein 1996 Astana City + 0019+ 34
24 Antonio Santoro 1989 Monkey Town + 0035+ 45
25 Egan Arley Bernal 1997 Androni - Sidermec + 0022+ 35
26 Karel Hnik 1991 Topforex-Lapierre Pro Cy + 0024+ 36
27 Marco Frapporti 1985 Androni - Sidermec + 0004+ 24
28 Bernardo Suaza Arango 1992 Manzana - Postobon Team + 0011+ 28
29 Krists Neilands 1994 Israel Cycling Aca + 0009+ 26
30 Oleksandr Polivoda 1987 Kolss - BDC Team + 0032+ 42
31 Kobe Goossens 1996 Marlux - Napoleon Games + 0038+ 47
32 Piotr Brozyna 1995 CCC Sprandi Polkowice + 0005+ 25
33 Jiri Polnicky 1989 Elkov - Author + 0013+ 29
34 Marek Canecky 1988 Amplatz - BMC + 0031+ 39
35 Artem Ovechkin 1986 Gazprom - RusVelo + 0023+ 35
36 Nikita Panassenko 1992 Astana City + 0040+ 50
37 Eli Iserbyt 1997 Marlux - Napoleon Games + 0010+ 27
38 Oleksandr Prevar 1990 Kolss - BDC Team + 0039+ 48
39 Andriy Vasylyuk 1987 Kolss - BDC Team + 0015+ 31
40 Rodolfo Andres Torres 1987 Androni - Sidermec + 0017+ 32
41 Zakkari Dempster 1987 Israel Cycling Aca + 0021+ 35
42 Matteo Rabottini 1987 Meridiana - Kamen Team + 1442+ 01:07
43 Stefan Poll 1986 WSA - Greenlife + 4344+ 01:34
44 Yecid Arturo Sierra 1994 Manzana - Postobon Team + 4543+ 01:32
45 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 4546+ 01:43
46 Nicola Toffali 1992 0711-Cycling + 01:0348+ 01:52
47 Timon Loderer 1991 WSA - Greenlife + 01:0951+ 01:58
48 Viesturs Luksevics 1987 Rietumu Banka-Riga + 01:0950+ 01:57
49 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 01:0945+ 01:41
50 Sergey Luchshenko 1994 Astana City + 01:0949+ 01:54
51 Ivan Savitsky 1992 Gazprom - RusVelo + 01:1547+ 01:49
52 Henrik Hamm 1997 0711-Cycling + 03:1268+ 04:11
53 Juraj Lajcha 1994 CK Spartak Tlmace + 03:1270+ 04:22
54 Adne Van Engelen 1993 Bike Aid + 03:1263+ 04:04
55 Denis Nekrasov 1997 Marathon Tula CT + 03:1262+ 04:04
56 Hans-Jörg Leopold 1983 WSA - Greenlife + 03:1259+ 03:51
57 Juraj Bellan 1996 Dukla Banska Bystrica + 03:1257+ 03:47
58 Peeter Pruus 1989 Rietumu Banka-Riga + 03:1256+ 03:46
59 Martin Hunal 1989 Elkov - Author + 03:1265+ 04:07
60 Besmir Banushi 1988 Amore & Vita - Selle SMP + 03:1264+ 04:05
61 Marco Zamparella 1987 Amore & Vita - Selle SMP + 03:1255+ 03:46
62 Marco Bernardinetti 1991 Amore & Vita - Selle SMP + 03:1254+ 03:45
63 Uros Repse 1993 Meridiana - Kamen Team + 03:1266+ 04:08
64 Pierpaolo Ficara 1991 Amore & Vita - Selle SMP + 03:1260+ 03:59
65 Daniel Turek 1993 Israel Cycling Aca + 03:1261+ 04:00
66 Thomas Joseph 1996 Marlux - Napoleon Games + 03:1253+ 03:42
67 Sergiy Lagkuti 1985 Kolss - BDC Team + 03:1258+ 03:49
68 Gabor Fejes 1989 Dr. Bátorfi Agria KTK + 03:1269+ 04:21
69 Stanamir Cholakov 1991 Unieuro Trevigiani + 03:1267+ 04:10
70 Matej Mugerli 1981 Amplatz - BMC + 03:1252+ 03:35
71 Juan Jose Amador 1998 Manzana - Postobon Team + 05:0371+ 05:55
72 Martin Haring 1986 Dukla Banska Bystrica + 05:4872+ 06:22
73 Salim Kipkemboi 1998 Bike Aid + 06:4673+ 07:51
74 Andi Bajc 1988 Amplatz - BMC + 07:4276+ 08:21
75 Rok Korosec 1993 Amplatz - BMC + 07:4274+ 08:15
76 Attila Valter 1998 - + 07:4277+ 08:36
77 Mateusz Taciak 1984 CCC Sprandi Polkowice + 07:4275+ 08:18
78 Uri Martins Sandoval 1990 Amore & Vita - Selle SMP + 08:0379+ 08:58
79 Mihail Mihailov 1997 Unieuro Trevigiani + 08:0380+ 08:59
80 Timothy Rugg 1985 Bike Aid + 08:2078+ 08:52
81 Nikolai Trusov 1985 Gazprom - RusVelo + 10:2781+ 10:59
82 Anton Vorobyev 1990 Gazprom - RusVelo + 10:2782+ 11:04
83 Aleksey Rybalkin 1993 Gazprom - RusVelo + 10:2783+ 11:27
84 Frantisek Sisr 1993 CCC Sprandi Polkowice + 11:0984+ 11:35
85 Kristian Hynek - - + 11:0985+ 11:57
86 Mattia Viel 1995 Unieuro Trevigiani + 11:4486+ 12:47
87 Roy Goldstein 1993 Israel Cycling Aca + 19:5193+ 20:45
88 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 19:5189+ 20:35
89 Moritz Füssnegger 1996 0711-Cycling + 19:5190+ 20:35
90 Kevin Sebastian Sepulveda 1993 Massi - Kuwait Cycling Project + 19:5195+ 20:49
91 Nicolas Pietrula 1995 Team Dukla Praha + 19:5191+ 20:38
92 Emils Liepins 1992 Rietumu Banka-Riga + 19:5187+ 20:26
93 Matteo Malucelli 1993 Androni - Sidermec + 19:5196+ 20:49
94 Samir Jabrayilov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 19:5194+ 20:47
95 Ismayil Ilyasov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 19:5192+ 20:43
96 Marcin Bialoblocki 1983 CCC Sprandi Polkowice + 20:0888+ 20:34
97 Viktor Filutas 1996 Mugen Race-Veloki-Szuper Beton + 23:17119+ 24:17
98 Maksim Piskunov 1997 Marathon Tula CT + 23:17116+ 24:13
99 Sergey Mosin 1995 Crimea + 23:17117+ 24:14
100 Nikolay Ilichev 1997 Marathon Tula CT + 23:17109+ 24:09
101 Tomas Capek 1998 Topforex-Lapierre Pro Cy + 23:17127+ 24:23
102 Matthias Schnapka 1980 Bike Aid + 23:17124+ 24:21
103 Elgun Alizada 1996 Synergy Baku Cycling Project + 23:17128+ 24:24
104 Musa Mikayilzada 1998 Synergy Baku Cycling Project + 23:17134+ 24:33
105 Sergei Rostovcev 1997 Marathon Tula CT + 23:17105+ 24:05
106 Johnatan Sarmiento 1992 Massi - Kuwait Cycling Project + 23:17136+ 24:42
107 Kanan Gahramanli 1997 Synergy Baku Cycling Project + 23:17133+ 24:32
108 Mehdi Tigrine 1986 Massi - Kuwait Cycling Project + 23:17126+ 24:23
109 Stephan Bakker 1994 Monkey Town + 23:17104+ 24:04
110 Marco Benfatto 1988 Androni - Sidermec + 23:17112+ 24:10
111 Joschka Beck 1993 Bike Aid + 23:17107+ 24:05
112 Nubolat Kulimbetov 1992 Astana City + 23:17121+ 24:18
113 Vladimir Tsoy 1997 Astana City + 23:17100+ 24:00
114 Daniel Moricz 1996 Mugen Race-Veloki-Szuper Beton + 23:17131+ 24:30
115 Deins Kanepejs 1995 Rietumu Banka-Riga + 23:17103+ 24:03
116 Ruben Caseny Catalá 1986 Massi - Kuwait Cycling Project + 23:17132+ 24:32
117 Andriey Kulyk 1989 Kolss - BDC Team + 23:17111+ 24:10
118 Rick Van Breda 1990 Monkey Town + 23:17118+ 24:15
119 Markus Kopfauf 1996 WSA - Greenlife + 23:17102+ 24:02
120 Riccardo Cenghialta 1997 Unieuro Trevigiani + 23:17120+ 24:17
121 Jan Andrej Cully 1995 Dukla Banska Bystrica + 23:17106+ 24:05
122 Martin Mahdar 1989 Dukla Banska Bystrica + 23:17125+ 24:22
123 Jonas Engel 1994 0711-Cycling + 23:17110+ 24:10
124 Lubos Malovec 1994 Dukla Banska Bystrica + 23:17123+ 24:19
125 Maris Bogdanovics 1991 Rietumu Banka-Riga + 23:17101+ 24:00
126 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 23:17129+ 24:25
127 Johann Schwabik 1992 - + 23:17113+ 24:11
128 David Puskas 1988 Mugen Race-Veloki-Szuper Beton + 23:17130+ 24:29
129 Gianfranco Visconti 1983 Meridiana - Kamen Team + 23:17135+ 24:34
130 Andris Vosekalns 1992 Rietumu Banka-Riga + 23:17122+ 24:18
131 Michal Malik 1989 Topforex-Lapierre Pro Cy + 23:17115+ 24:13
132 Tomas Okrouhlicky 1985 Topforex-Lapierre Pro Cy + 23:1797+ 23:46
133 Janos Pelikan 1995 Amplatz - BMC + 23:1798+ 23:49
134 Marco Zanotti 1988 Monkey Town + 23:17114+ 24:12
135 Nikolay Mihaylov 1988 CCC Sprandi Polkowice + 23:1799+ 23:54
136 Bruno Maltar 1994 Meridiana - Kamen Team + 23:17108+ 24:09
137 Michal Hloza 1997 CyS-Akademia Petra Sagana + 37:18140+ 38:17
138 Botond Hollo 1992 Dr. Bátorfi Agria KTK + 37:18141+ 38:27
139 Andrey Prostokishin 1996 Marathon Tula CT + 37:18138+ 38:12
140 Matej Krajicek 1994 CK Spartak Tlmace + 37:18142+ 38:30
141 Yannick Mayer 1991 0711-Cycling + 37:18139+ 38:16
142 Jose Daniel Viejo 1997 Unieuro Trevigiani + 37:18137+ 38:01
DNS Roman Bronis 1976 CK Spartak Tlmace 999
DNF Ildar Arslanov 1994 Gazprom - RusVelo 999
DNF Gijs Meijer 1998 Monkey Town 999
DNF Kristian Mitev 1998 Unieuro Trevigiani 999

Info

Race Okolo Slovenska - Tour de Slovaquie
Nation Slovakia
Stage 01.stage
Type Hills
Distance 211.8 km
StartLevoča
FinishBanská Bystrica
DateJune 8th (2017)
Leader J.Tratnik
Youth P.Brozyna
Points J.Tratnik
Mountain D.Turek

Mihkel Raim