FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Okolo Slovenska
UCI, Stage race, 8th stage, 11th June 2011, Slovakia
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Embed Results
Nations
Argentina
Belgium
Colombia
Croatia
Czechia
Germany
Italy
Japan
Latvia
Netherlands
Poland
Russia
Slovakia
Slovenia
Ukraine
Teams
-
AC Sparta Praha
ASC Dukla Praha
Bank BGZ
D'Angelo & Antenucci - Nippo
Dukla Trencin - Merida
Itera - Katusha
Kolss Cycling Team
La Pomme Marseille
Legia - Felt
Loborika Favorit Team
Manisasport Cycling Team
Omega Pharma-Lotto
Partizan - Powermove
PSK Whirlpool - Author
Telenet - Fidea
Topsport Vlaanderen - Mercator
TT Raiko - Argon 18
Vacansoleil - DCM
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Novikov
Nikita
1989
Itera - Katusha
32:43
02
Firsanov
Sergey
1982
Itera - Katusha
+ 14
03
Antonov
Mikhail
1986
Itera - Katusha
+ 01:06
04
Danculovic
Tomislav
1980
Loborika Favorit Team
+ 01:09
05
Hudecek
Jiri
1986
PSK Whirlpool - Author
+ 01:15
06
Kozubek
Stanislav
1980
PSK Whirlpool - Author
+ 01:25
07
Vasylyuk
Andriy
1987
Kolss Cycling Team
+ 01:30
08
Hassink
Arne
1984
TT Raiko - Argon 18
+ 01:30
09
Waeytens
Zico
1991
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 01:43
10
Polievka
Pavol
1969
Dukla Trencin - Merida
+ 01:43
11
Durasek
Kristijan
1987
Loborika Favorit Team
+ 01:46
12
Rubiano
Miguel Angel
1984
D'Angelo & Antenucci - Nippo
+ 01:49
13
Rudaskov
Sergey
1984
Itera - Katusha
+ 01:51
14
Nagy
Robert
1972
Dukla Trencin - Merida
+ 01:54
15
Janssens
Jimmy
1989
-
+ 01:57
16
Oelerich
Jan
1988
TT Raiko - Argon 18
+ 01:58
17
Kochetkov
Pavel
1986
Itera - Katusha
+ 02:10
18
Kononenko
Mykhaylo
1987
Kolss Cycling Team
+ 02:11
19
Czajkowski
Konrad
1988
Bank BGZ
+ 02:12
20
Wauters
Willem
1989
Vacansoleil - DCM
+ 02:17
21
Vakoc
Petr
1992
ASC Dukla Praha
+ 02:20
22
Khripta
Andreiy
1986
Kolss Cycling Team
+ 02:22
23
Cieslik
Pawel
1986
Bank BGZ
+ 02:28
24
Miholjevic
Hrvoje
1979
Loborika Favorit Team
+ 02:41
25
Van der Sande
Tosh
1990
Omega Pharma-Lotto
+ 02:41
26
Zdanov
Alexander
1985
D'Angelo & Antenucci - Nippo
+ 02:44
27
Wozniak
Dariusz
1974
Legia - Felt
+ 02:45
28
Deutschmann
Jan
1979
TT Raiko - Argon 18
+ 02:46
29
Bronis
Roman
1976
AC Sparta Praha
+ 02:48
30
Jurco
Matej
1984
Dukla Trencin - Merida
+ 02:49
31
Hunal
Martin
1989
AC Sparta Praha
+ 02:49
32
Canecky
Marek
1988
Manisasport Cycling Team
+ 03:06
33
Tybor
Patrik
1987
Dukla Trencin - Merida
+ 03:12
34
Bartusevics
Rihards
1990
La Pomme Marseille
+ 03:16
35
Torosantucci
Davide
1981
D'Angelo & Antenucci - Nippo
+ 03:32
36
Reshetko
Evegeny
1985
-
+ 03:37
37
Prevar
Oleksandr
1990
Kolss Cycling Team
+ 03:40
38
Krotky
Rostislav
1976
AC Sparta Praha
+ 03:58
39
Fedele
Manuel
1986
D'Angelo & Antenucci - Nippo
+ 04:15
40
Palcak
Jozef
1987
-
+ 04:16
41
Bakhin
Evgeny
1988
-
+ 04:18
42
Tolles
Joachim
1986
TT Raiko - Argon 18
+ 04:22
43
Vesely
Daniel
1992
-
+ 04:33
44
Gomenyuk
Volodymyr
1985
Kolss Cycling Team
+ 04:36
45
Richeze
Maximiliano
1983
D'Angelo & Antenucci - Nippo
+ 04:43
46
Sprengers
Thomas
1990
-
+ 04:43
47
Modzelewski
Lukasz
1986
Legia - Felt
+ 04:48
48
Urbanowski
Marcin
1988
Bank BGZ
+ 04:48
49
Detko
Artur
1983
Bank BGZ
+ 04:52
50
Grygorenko
Oleksandr
1988
Kolss Cycling Team
+ 04:53
51
Kolstov
Roman
1981
-
+ 05:16
52
Romanik
Radoslaw
1967
Bank BGZ
+ 05:40
53
Zrelica
Roman
1985
-
+ 05:46
54
Vysna
Matej
1988
Dukla Trencin - Merida
+ 06:04
55
Sipeky
Jan
1973
Dukla Trencin - Merida
+ 06:47
56
Velikanov
Aleksey
1989
-
+ 06:59
57
Demarin
Massimo
1979
Loborika Favorit Team
+ 07:01
58
Cichosz
Marek
1979
Legia - Felt
+ 07:07
59
Banicek
Deni
1990
Loborika Favorit Team
+ 07:09
60
Komori
Ryohei
1988
D'Angelo & Antenucci - Nippo
+ 07:41
61
Ehrenberger
Jakub
1989
-
+ 07:53
62
Padour
Frantisek
1988
PSK Whirlpool - Author
+ 07:58
63
Manousek
Josef
1991
-
+ 08:14
64
Gavenda
Robert
1988
Telenet - Fidea
+ 08:38
65
Omulec
Andrej
1982
Loborika Favorit Team
+ 10:03
DNS
Bencik
Petr
1976
PSK Whirlpool - Author
Information
Okolo Slovenska
Slovakia
8th stage | 25.0 km
Cunovo
->
Gabcikovo
2.2
N.Novikov
| Leader