2001 Ronde van Nederland

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Léon van Bon 1972 Netherlands Mercury - Viatel 21t 47' 31"
02 Erik Dekker 1970 Netherlands Rabobank 06"
03 Serhiy Honchar 1970 Ukraine Liquigas - Pata 27"
04 Paul Van Hyfte 1972 Belgium Lotto - Adecco 42"
05 Bart Voskamp 1968 Netherlands Bankgiroloterij - Batavus 53"
06 Jan Van Velzen 1975 Netherlands Bankgiroloterij - Batavus 1' 03"
07 Viatcheslav Ekimov 1966 Russia US Postal Service 1' 06"
08 Maarten Den Bakker 1969 Netherlands Rabobank 1' 11"
09 Robert Hunter 1977 South Africa Lampre - Daikin 1' 16"
10 Frank Høj 1973 Denmark Team Coast - Buffalo 1' 37"
11 Peter Van Petegem 1970 Belgium Collstrop - Palmans 1' 43"
12 Chris Wherry 1973 USA Mercury - Viatel 1' 43"
13 Ludo Dierckxsens 1964 Belgium Lampre - Daikin 1' 45"
14 Stephan Schreck 1978 Germany Team Deutsche Telekom 1' 47"
15 Juan Carlos Dominguez 1971 Spain iBanesto.com 1' 48"
16 Servais Knaven 1971 Netherlands Domo - Farm Frites - Latexco 1' 56"
17 Antonio Cruz 1971 USA US Postal Service 1' 58"
18 Benoit Joachim 1976 Luxembourg US Postal Service 2' 00"
19 Leif Hoste 1977 Belgium Domo - Farm Frites - Latexco 2' 03"
20 Stéphane Barthe 1972 France US Postal Service 2' 04"
21 Kevin Hulsmans 1978 Belgium Mapei - Quick Step 2' 07"
22 Bjarke Nielsen 1976 Denmark Team CSC - Tiscali 2' 10"
23 Julian Dean 1975 New Zealand US Postal Service 2' 18"
24 Dario Andriotto 1972 Italy Alexia Alluminio 2' 31"
25 Marco Serpellini 1972 Italy Lampre - Daikin 2' 33"
26 Mirko Marini 1974 Italy Liquigas - Pata 2' 34"
27 Geert Van Bondt 1970 Belgium Mercury - Viatel 2' 35"
28 Andrey Kashechkin 1980 Kazakhstan Domo - Farm Frites - Latexco 2' 39"
29 Tristan Hoffman 1970 Netherlands Team CSC - Tiscali 2' 53"
30 Steven De Jongh 1973 Netherlands Rabobank 2' 53"
31 Karsten Kroon 1976 Netherlands Rabobank 2' 54"
32 Jan Boven 1972 Netherlands Rabobank 2' 54"
33 Malte Urban 1974 Germany Team Coast - Buffalo 2' 59"
34 Cédric Vasseur 1970 France US Postal Service 2' 59"
35 Antonio Salomone 1976 Italy Alexia Alluminio 3' 11"
36 Johan Museeuw 1965 Belgium Domo - Farm Frites - Latexco 3' 11"
37 Matteo Frutti 1975 Italy Lampre - Daikin 3' 11"
38 Michael Boogerd 1972 Netherlands Rabobank 3' 14"
39 Denis Menchov 1978 Russia iBanesto.com 3' 19"
40 Aart Vierhouten 1970 Netherlands Rabobank 3' 23"
41 Remco Van der Ven 1975 Netherlands Bankgiroloterij - Batavus 4' 48"
42 Andreas Klier 1976 Germany Team Deutsche Telekom 5' 07"
43 Edwin Dunning 1974 Netherlands Axa - VVZ Pro Cycling Team 5' 58"
44 Bert Hiemstra 1973 Netherlands Bankgiroloterij - Batavus 6' 01"
45 Danilo Hondo 1974 Germany Team Deutsche Telekom 6' 09"
46 Nicolas Jalabert 1973 France Team CSC - Tiscali 7' 31"
47 Corey Sweet 1976 Australia Bankgiroloterij - Batavus 7' 31"
48 Glenn D'Hollander 1974 Belgium Lotto - Adecco 7' 53"
49 Danny Jonasson 1974 Denmark Team CSC - Tiscali 8' 42"
50 Stefan van Dijk 1976 Netherlands Bankgiroloterij - Batavus 9' 13"
51 Rik Reinerink 1973 Netherlands Bankgiroloterij - Batavus 9' 58"
52 Koen Beeckman 1973 Belgium Team CSC - Tiscali 10' 44"
53 Rubén Plaza 1980 Spain iBanesto.com 18' 34"
54 David Latasa Lasa 1974 Spain iBanesto.com 28' 16"
DNF Daniele Galli 1975 Italy Alexia Alluminio
DNF Mario Manzoni 1969 Italy Alexia Alluminio
DNF Ivan Quaranta 1974 Italy Alexia Alluminio
DNF Corrado Serina 1975 Italy Alexia Alluminio
DNF Marco Villa 1969 Italy Alexia Alluminio
DNF Mauro Zinetti 1975 Italy Alexia Alluminio
DNF Bjorn Cornelissen 1976 Netherlands Axa - VVZ Pro Cycling Team
DNF Jurgen De Jong 1976 Netherlands Axa - VVZ Pro Cycling Team
DNF John Den Braber 1970 Netherlands Axa - VVZ Pro Cycling Team
DNF Joost Legtenberg 1975 Netherlands Axa - VVZ Pro Cycling Team
DNF Marcel Luppes 1971 Netherlands Axa - VVZ Pro Cycling Team
DNF Danny Stam 1972 Netherlands Axa - VVZ Pro Cycling Team
DNF Daniel Van Elven 1975 Netherlands Axa - VVZ Pro Cycling Team
DNF Rudi Kemna 1967 Netherlands Bankgiroloterij - Batavus
DNF Glenn Magnusson 1969 Sweden Domo - Farm Frites - Latexco
DNF Robbie McEwen 1972 Australia Domo - Farm Frites - Latexco
DNF Koos Moerenhout 1973 Netherlands Domo - Farm Frites - Latexco
DNF Wilfried Peeters 1964 Belgium Domo - Farm Frites - Latexco
DNF Candido Barbosa 1974 Portugal iBanesto.com
DNF Alberto Benito Guerrero 1975 Spain iBanesto.com
DNF Tomasz Brozyna 1970 Poland iBanesto.com
DNF Marzio Bruseghin 1974 Italy iBanesto.com
DNF Luciano Pagliarini 1978 Brazil Lampre - Daikin
DNF Zbigniew Spruch 1965 Poland Lampre - Daikin
DNF Ján Svorada 1968 Czech Republic Lampre - Daikin
DNF Johan Verstrepen 1967 Belgium Lampre - Daikin
DNF Paolo Bono 1976 Italy Liquigas - Pata
DNF Daniele Contrini 1974 Italy Liquigas - Pata
DNF Fabio Marchesin 1977 Italy Liquigas - Pata
DNF Giancarlo Raimondi 1972 Italy Liquigas - Pata
DNF Christian Salvato 1971 Italy Liquigas - Pata
DNF Marco Zanotti 1974 Italy Liquigas - Pata
DNF Jeroen Blijlevens 1971 Netherlands Lotto - Adecco
DNF Fabien De Waele 1975 Belgium Lotto - Adecco
DNF Kurt Van de Wouwer 1971 Belgium Lotto - Adecco
DNF Hendrik Van Dijck 1974 Belgium Lotto - Adecco
DNF Fulco Van Gulik 1979 Netherlands Lotto - Adecco
DNF Wesley Van Speybroeck 1978 Belgium Lotto - Adecco
DNF Adriano Baffi 1962 Italy Mapei - Quick Step
DNF László Bodrogi 1976 Hungary Mapei - Quick Step
DNF Davide Bramati 1968 Italy Mapei - Quick Step
DNF Crescenzo D'Amore 1979 Italy Mapei - Quick Step
DNF Bernhard Eisel 1981 Austria Mapei - Quick Step
DNF Philippe Koehler 1978 France Mapei - Quick Step
DNF Bart Leysen 1969 Belgium Mapei - Quick Step
DNF Jan Koerts 1969 Netherlands Mercury - Viatel
DNF Plamen Stoyanov 1971 Bulgaria Mercury - Viatel
DNF Wim Vansevenant 1971 Belgium Mercury - Viatel
DNF Henk Vogels 1973 Australia Mercury - Viatel
DNF Addy Engels 1977 Netherlands Rabobank
DNF Stefan Adamsson 1978 Sweden Team Coast - Buffalo
DNF Sascha Henrix 1973 Germany Team Coast - Buffalo
DNF Lars Michaelsen 1969 Denmark Team Coast - Buffalo
DNF Raphael Schweda 1976 Germany Team Coast - Buffalo
DNF Christoph Von Kleinsorgen 1980 Germany Team Coast - Buffalo
DNF Laurent Jalabert 1968 France Team CSC - Tiscali
DNF Arvis Piziks 1969 Latvia Team CSC - Tiscali
DNF Michael Sandstød 1968 Denmark Team CSC - Tiscali
DNF Rolf Aldag 1968 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Gian Matteo Fagnini 1970 Italy Team Deutsche Telekom
DNF Ralf Grabsch 1973 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Jan Schaffrath 1971 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Steffen Wesemann 1971 Switzerland Team Deutsche Telekom
DNF Dylan Casey 1970 USA US Postal Service
DNF Matthew White 1974 Australia US Postal Service
Info
RaceRonde van Nederland
Nation Netherlands
DateAugust 28th-1st
Edition2001
Classification2.1
Extra Compare top four

Léon van Bon