FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Luxembourg
UCI, Stage race, 31st May-4th June 2017, Luxembourg
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1943
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Argentina
Belgium
Denmark
Estonia
France
Germany
Hungary
Italy
Japan
Luxembourg
Netherlands
Poland
Spain
Switzerland
Teams
Armée de terre
BMC Racing
Cofidis
Fortuneo - Oscaro
Leopard Pro Cycling
Nippo-Vini Fantini
Roompot-Nederlandse Loterij
Sport Vlaanderen-Baloise
Team Differdange - Losch
Team Lotto - Kern Haus
Team Virtu Cycling
Verandas Willems-Crelan
Wanty - Groupe Gobert
WB-Veranclassic-Aqua Protect
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Van Avermaet
Greg
1985
BMC Racing
18:27:50
02
Meurisse
Xandro
1992
Wanty - Groupe Gobert
+ 29
03
Perez
Anthony
1991
Cofidis
+ 36
04
Thomas
Benjamin
1995
Armée de terre
+ 40
05
Duyn
Huub
1984
Verandas Willems-Crelan
+ 40
06
Mate
Luis Angel
1984
Cofidis
+ 43
07
Loubet
Julien
1985
Armée de terre
+ 44
08
Baugnies
Jérôme
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 47
09
Edet
Nicolas
1987
Cofidis
+ 48
10
Guldhammer
Rasmus
1989
Team Virtu Cycling
+ 50
11
Delfosse
Sébastien
1982
WB-Veranclassic-Aqua Protect
+ 52
12
Bonnamour
Franck
1995
Fortuneo - Oscaro
+ 53
13
Bagot
Yoann
1987
Cofidis
+ 56
14
Krieger
Alexander
1991
Leopard Pro Cycling
+ 58
15
Freienstein
Raphael
1991
Team Lotto - Kern Haus
+ 58
16
Bouet
Maxime
1986
Fortuneo - Oscaro
+ 58
17
Tusveld
Martijn
1993
Roompot-Nederlandse Loterij
+ 01:01
18
Bisolti
Alessandro
1985
Nippo-Vini Fantini
+ 01:09
19
van Empel
Etienne
1994
Roompot-Nederlandse Loterij
+ 01:22
20
Doubey
Fabien
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 01:27
21
Rekita
Szymon
1994
Leopard Pro Cycling
+ 01:27
22
Ledanois
Kevin
1993
Fortuneo - Oscaro
+ 01:27
23
Allegaert
Piet
1995
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 01:28
24
Kamp
Alexander
1993
Team Virtu Cycling
+ 01:35
25
Sepulveda
Eduardo
1991
Fortuneo - Oscaro
+ 01:37
26
Vliegen
Loic
1993
BMC Racing
+ 01:50
27
Habeaux
Gregory
1982
WB-Veranclassic-Aqua Protect
+ 01:53
28
Weening
Pieter
1981
Roompot-Nederlandse Loterij
+ 01:59
29
Steen
Nicolaj
1995
Team Virtu Cycling
+ 01:59
30
Rossetto
Stéphane
1987
Cofidis
+ 02:03
31
De Negri
Pierpaolo
1986
Nippo-Vini Fantini
+ 02:11
32
Antonini
Simone
1991
Wanty - Groupe Gobert
+ 02:39
33
Centrone
Ivan
1995
Team Differdange - Losch
+ 02:47
34
Sprengers
Thomas
1990
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 02:53
35
Le Roux
Romain
1992
Armée de terre
+ 02:59
36
Drucker
Jempy
1986
BMC Racing
+ 03:21
37
Bagioli
Nicola
1995
Nippo-Vini Fantini
+ 03:34
38
Kirsch
Alex
1992
WB-Veranclassic-Aqua Protect
+ 04:09
39
Brockhoff
Jan
1994
Leopard Pro Cycling
+ 04:16
40
Mourey
Francis
1980
Fortuneo - Oscaro
+ 04:16
41
Périchon
Pierre-Luc
1987
Fortuneo - Oscaro
+ 04:24
42
Berlato
Giacomo
1992
Nippo-Vini Fantini
+ 05:37
43
Schär
Michael
1986
BMC Racing
+ 05:48
44
Budding
Martijn
1995
Roompot-Nederlandse Loterij
+ 06:59
45
Veuchelen
Fredrik
1978
Wanty - Groupe Gobert
+ 07:28
46
Koishi
Yuma
1993
Nippo-Vini Fantini
+ 07:33
47
Vermeer
Tom
1985
Team Differdange - Losch
+ 07:59
48
Canal
Fabien
1989
Armée de terre
+ 08:35
49
Robeet
Ludovic
1994
WB-Veranclassic-Aqua Protect
+ 08:57
50
Asgreen
Kasper
1995
Team Virtu Cycling
+ 10:03
51
Feillu
Brice
1985
Fortuneo - Oscaro
+ 10:25
52
Peyskens
Dimitri
1991
WB-Veranclassic-Aqua Protect
+ 10:40
53
Huppertz
Joshua
1994
Team Lotto - Kern Haus
+ 11:27
54
Masson
Christophe
1985
WB-Veranclassic-Aqua Protect
+ 11:51
55
Thill
Tom
1990
Team Differdange - Losch
+ 12:34
56
Warnier
Antoine
1993
WB-Veranclassic-Aqua Protect
+ 12:39
57
Nõmmela
Aksel
1994
Leopard Pro Cycling
+ 12:51
58
Hatz
Christopher
1991
Team Lotto - Kern Haus
+ 14:13
59
Raibaud
Jimmy
1991
Armée de terre
+ 14:22
60
Van Melsen
Kevin
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 14:45
61
Van Hooydonck
Nathan
1995
BMC Racing
+ 14:45
62
Ariesen
Tim
1994
Roompot-Nederlandse Loterij
+ 15:08
63
Reihs
Michael
1979
Team Virtu Cycling
+ 15:28
64
Farazijn
Maxime
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 15:37
65
Rickaert
Jonas
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 15:37
66
Foti
Carmelo
1994
Leopard Pro Cycling
+ 16:00
67
Dupont
Timothy
1987
Verandas Willems-Crelan
+ 18:30
68
Van Lerberghe
Bert
1992
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 18:33
69
Kreder
Wesley
1990
Wanty - Groupe Gobert
+ 19:19
70
Kuboki
Kazushige
1989
Nippo-Vini Fantini
+ 19:31
71
Vergaerde
Otto
1994
Verandas Willems-Crelan
+ 19:35
72
Petelin
Jan
1996
Team Differdange - Losch
+ 20:11
73
Gerts
Floris
1992
BMC Racing
+ 20:13
74
Steels
Stijn
1989
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 20:14
75
Rahbek
Mads
1995
Team Virtu Cycling
+ 20:57
76
Jeannesson
Arnold
1986
Fortuneo - Oscaro
+ 20:59
77
Pons
Gaetan
1992
Leopard Pro Cycling
+ 20:59
78
Lovassy
Krisztian
1988
Team Differdange - Losch
+ 21:29
79
De Vries
Berden
1989
Roompot-Nederlandse Loterij
+ 21:35
80
Westmattelmann
Daniel
1987
Team Lotto - Kern Haus
+ 21:35
81
De Bondt
Dries
1991
Verandas Willems-Crelan
+ 21:40
82
Schormair
Fabian
1994
Team Lotto - Kern Haus
+ 22:05
83
Carbel
Michael
1995
Team Virtu Cycling
+ 24:27
84
Hyldgaard
Andreas
1996
Team Virtu Cycling
+ 24:44
85
Knaup
Tobias
1993
Team Lotto - Kern Haus
+ 25:07
86
Donders
Jelle
1993
Team Differdange - Losch
+ 25:25
87
Elmiger
Martin
1978
BMC Racing
+ 26:20
88
Cordeel
Sander
1987
Verandas Willems-Crelan
+ 26:42
89
Wirtgen
Tom
1996
Leopard Pro Cycling
+ 28:26
90
Premont
Christophe
1989
Verandas Willems-Crelan
+ 29:02
91
Lebreton
Kévin
1993
Armée de terre
+ 30:57
92
Weinzheimer
Richard
1996
Team Lotto - Kern Haus
+ 31:40
DNF
Alaphilippe
Bryan
1995
Armée de terre
DNF
Gaudin
Damien
1986
Armée de terre
DNF
Chetout
Loic
1992
Cofidis
DNF
Hofstetter
Hugo
1994
Cofidis
DNF
Mandrysch
John
1996
Leopard Pro Cycling
DNF
Stacchiotti
Riccardo
1991
Nippo-Vini Fantini
DNF
Ligthart
Pim
1988
Roompot-Nederlandse Loterij
DNF
Riesebeek
Oscar
1992
Roompot-Nederlandse Loterij
DNF
Declercq
Benjamin
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Pols
Ruben
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Catania
Claudio
1992
Team Differdange - Losch
DNF
Diener
Mike
1991
Team Differdange - Losch
DNF
Turchi
Luc
1995
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Van Breussegem
Elias
1992
Verandas Willems-Crelan
DNF
Pasqualon
Andrea
1988
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Jules
Justin
1986
WB-Veranclassic-Aqua Protect
Information
Tour de Luxembourg
Luxembourg
31st May-4th June 2017
2.HC