Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Deutschland Tour
UCI, Stage race, 3rd -9th June 2002, Germany
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1982
1981
1980
1979
1962
1961
1960
1955
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1931
1930
1927
1922
1911
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Bulgaria
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
Teams
Alessio
BigMat - Auber 93
Bonjour
Crédit Agricole
Domo - Farm Frites
Fassa Bortolo
Gerolsteiner
Jean Delatour
Mapei - Quick Step
Nurnberger Versicherung
ONCE - Eroski
Phonak
Rabobank
Saeco - Longoni Sport
Tacconi Sport - Emmegi
Team Coast
Team Cologne
Team Telekom
Team Wiesenhof - Leipzig
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
González de Galdeano
Igor
1973
ONCE - Eroski
28:55:36
02
Garmendia
Aitor
1968
Team Coast
+ 17
03
Steinhauser
Tobias
1972
Gerolsteiner
+ 37
04
Voigt
Jens
1971
Crédit Agricole
+ 41
05
Zülle
Alex
1968
Team Coast
+ 42
06
Jaksche
Jörg
1976
ONCE - Eroski
+ 01:00
07
Nozal Vega
Isidro
1977
ONCE - Eroski
+ 01:25
08
Plaza Romero
David
1970
Team Coast
+ 01:33
09
Peschel
Uwe
1968
Gerolsteiner
+ 01:35
10
Ratti
Eddy
1977
Mapei - Quick Step
+ 02:08
11
Trampusch
Gerhard
1978
Mapei - Quick Step
+ 02:08
12
Merckx
Axel
1972
Domo - Farm Frites
+ 02:25
13
Brochard
Laurent
1968
Jean Delatour
+ 02:27
14
Dufaux
Laurent
1969
Alessio
+ 02:52
15
Schnider
Daniel
1973
Phonak
+ 03:12
16
Werner
Christian
1979
Nurnberger Versicherung
+ 03:16
17
Vinokourov
Alexandre
1973
Team Telekom
+ 03:17
18
Szonn
Heiko
1976
Team Cologne
+ 03:25
19
Bruylandts
Dave
1976
Domo - Farm Frites
+ 03:26
20
Sievers
Holger
1968
Nurnberger Versicherung
+ 03:28
21
Valjavec
Tadej
1977
Fassa Bortolo
+ 03:41
22
Rebellin
Davide
1971
Gerolsteiner
+ 03:48
23
Bölts
Udo
1966
Team Telekom
+ 03:52
24
Wadecki
Piotr
1973
Domo - Farm Frites
+ 04:10
25
Aldag
Rolf
1968
Team Telekom
+ 04:28
26
Konecny
Tomas
1973
Domo - Farm Frites
+ 04:46
27
Zberg
Markus
1974
Rabobank
+ 04:59
28
Bossoni
Paolo
1976
Tacconi Sport - Emmegi
+ 05:00
29
Guilbert
Charles
1972
Bonjour
+ 05:44
30
Cox
Ryan
1979
Team Cologne
+ 06:14
31
Bertagnolli
Leonardo
1978
Saeco - Longoni Sport
+ 06:59
32
Bortolami
Gianluca
1968
Tacconi Sport - Emmegi
+ 08:31
33
Gianetti
Mauro
1964
Team Coast
+ 10:27
34
Aebersold
Niki
1972
Team Coast
+ 11:40
35
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
+ 12:25
36
Pérez Rodríguez
Luis
1974
Team Coast
+ 15:00
37
Bodrogi
László
1976
Mapei - Quick Step
+ 15:40
38
Pronk
Matthé
1974
Rabobank
+ 16:14
39
Cassani
Enrico
1972
Domo - Farm Frites
+ 17:01
40
Velo
Marco
1974
Fassa Bortolo
+ 17:18
41
O'Grady
Stuart
1973
Crédit Agricole
+ 17:38
42
Liese
Thomas
1968
Nurnberger Versicherung
+ 17:47
43
Ivanov
Sergei
1975
Fassa Bortolo
+ 17:50
44
Gabrovski
Ivailo
1978
Jean Delatour
+ 17:54
45
Zabel
Erik
1970
Team Telekom
+ 18:12
46
Glomser
Gerrit
1975
Saeco - Longoni Sport
+ 19:26
47
Scholz
Timo
1972
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 19:54
48
Hunt
Jeremy
1974
BigMat - Auber 93
+ 20:44
49
Hruska
Jan
1975
ONCE - Eroski
+ 21:08
50
Pozzi
Oscar
1971
Fassa Bortolo
+ 21:24
51
Mutschler
Klaus
1977
Team Cologne
+ 21:40
52
Casagranda
Stefano
1973
Alessio
+ 22:06
53
Andrle
Rene
1974
ONCE - Eroski
+ 23:26
54
Engoulvent
Jimmy
1979
Bonjour
+ 24:31
55
Mutsaars
Ronald
1979
Rabobank
+ 25:49
56
Perraudeau
Olivier
1972
Bonjour
+ 26:19
57
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
+ 27:25
58
Fedrigo
Pierrick
1978
Crédit Agricole
+ 29:54
59
Baldato
Fabio
1968
Fassa Bortolo
+ 30:02
60
Fagnini
Gian Matteo
1970
Team Telekom
+ 30:47
61
Ludewig
Jörg
1975
Saeco - Longoni Sport
+ 30:57
62
Gouvenou
Thierry
1969
BigMat - Auber 93
+ 30:59
63
Usov
Alexandre
1977
Phonak
+ 31:00
64
Calcagni
Patrick
1977
Tacconi Sport - Emmegi
+ 31:01
65
Knaven
Servais
1971
Domo - Farm Frites
+ 31:05
66
Tesar
Lubor
1971
Nurnberger Versicherung
+ 32:10
67
Auger
Guillaume
1976
BigMat - Auber 93
+ 32:17
68
Commesso
Salvatore
1975
Saeco - Longoni Sport
+ 32:37
69
Teutenberg
Sven
1972
Phonak
+ 32:39
70
Poitschke
Enrico
1969
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 33:19
71
Zucconi
Pietro
1975
Tacconi Sport - Emmegi
+ 33:54
72
Tafi
Andrea
1966
Mapei - Quick Step
+ 34:15
73
Nitsche
Torsten
1977
Saeco - Longoni Sport
+ 34:52
74
Kroon
Karsten
1976
Rabobank
+ 35:04
75
Auger
Ludovic
1971
BigMat - Auber 93
+ 36:30
76
Boerman
Coen
1976
Rabobank
+ 37:36
77
Joly
Sébastien
1979
Bonjour
+ 37:49
DNF
Casarotto
Davide
1971
Alessio
DNF
Hvastija
Martin
1969
Alessio
DNF
Pieri
Dario
1975
Alessio
DNF
Shefer
Alexandre
1971
Alessio
DNF
Vinale
Alberto
1978
Alessio
DNF
Capelle
Christophe
1967
BigMat - Auber 93
DNF
Liboreau
Nicolas
1977
BigMat - Auber 93
DNF
Meunier
Nicolas
1978
BigMat - Auber 93
DNF
Saugrain
Cyril
1973
BigMat - Auber 93
DNF
Deramé
Pascal
1970
Bonjour
DNF
Nazon
Damien
1974
Bonjour
DNF
Salanson
Fabrice
1979
Bonjour
DNF
Voeckler
Thomas
1979
Bonjour
DNF
Charpenteau
Yoann
1979
Crédit Agricole
DNF
Langella
Anthony
1974
Crédit Agricole
DNF
Tournier
Yan
1978
Crédit Agricole
DNF
Museeuw
Johan
1965
Domo - Farm Frites
DNF
van Bon
Léon
1972
Domo - Farm Frites
DNF
Casagrande
Filippo
1973
Fassa Bortolo
DNF
Zanotti
Marco
1974
Fassa Bortolo
DNF
Ordowski
Volker
1973
Gerolsteiner
DNF
Pollack
Olaf
1973
Gerolsteiner
DNF
Rich
Michael
1969
Gerolsteiner
DNF
Strauss
Marcel
1976
Gerolsteiner
DNF
Augé
Stephane
1974
Jean Delatour
DNF
Finot
Frederic
1977
Jean Delatour
DNF
Krivtsov
Yuriy
1979
Jean Delatour
DNF
Olivier
Lenaic
1977
Jean Delatour
DNF
Thibout
Bruno
1969
Jean Delatour
DNF
De Waele
Fabien
1975
Mapei - Quick Step
DNF
Steels
Tom
1971
Mapei - Quick Step
DNF
Babaitsev
Artur
1971
Nurnberger Versicherung
DNF
Förster
Robert
1978
Nurnberger Versicherung
DNF
Riebenbauer
Werner
1974
Nurnberger Versicherung
DNF
Sviben
Sasa
1973
Nurnberger Versicherung
DNF
Caruso
Giampaolo
1980
ONCE - Eroski
DNF
Diaz Justo
Rafael
1972
ONCE - Eroski
DNF
Florencio
Xavier
1979
ONCE - Eroski
DNF
Bergmann
Reto
1976
Phonak
DNF
Beuchat
Roger
1972
Phonak
DNF
Kupfernagel
Stefan
1977
Phonak
DNF
Reihs
Michael
1979
Phonak
DNF
Zumsteg
Lukas
1972
Phonak
DNF
Groenendaal
Richard
1971
Rabobank
DNF
Traksel
Bobbie
1981
Rabobank
DNF
Zberg
Beat
1971
Rabobank
DNF
Gavazzi
Nicola
1978
Saeco - Longoni Sport
DNF
Tonti
Andrea
1976
Saeco - Longoni Sport
DNF
Wegmann
Christian
1976
Saeco - Longoni Sport
DNF
Di Silvestro
Lorenzo
1970
Tacconi Sport - Emmegi
DNF
Donati
Massimo
1967
Tacconi Sport - Emmegi
DNF
Sironi
Gianluca
1974
Tacconi Sport - Emmegi
DNF
Becke
Daniel
1978
Team Coast
DNF
Wilhelms
Thorsten
1969
Team Coast
DNF
Beikirch
Andreas
1970
Team Cologne
DNF
Glasner
Björn
1973
Team Cologne
DNF
Heule
Christian
1975
Team Cologne
DNF
Klein
Frank
1968
Team Cologne
DNF
Strauss
Jörg
1978
Team Cologne
DNF
Hondo
Danilo
1974
Team Telekom
DNF
Klier
Andreas
1976
Team Telekom
DNF
Wesemann
Steffen
1971
Team Telekom
DNF
Appler
Marco
1978
Team Wiesenhof - Leipzig
DNF
Gates
Nick
1972
Team Wiesenhof - Leipzig
DNF
Giebelmann
Michael
1974
Team Wiesenhof - Leipzig
DNF
Müller
Martin
1974
Team Wiesenhof - Leipzig
DNF
Podlesch
Carsten
1969
Team Wiesenhof - Leipzig
DNF
Wittwer
Marco
1976
Team Wiesenhof - Leipzig
Information
Deutschland Tour
Germany
3rd -9th June 2002
2.2