Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
GP Tell
UCI, Stage race, 2nd stage, 28th August 2009, Switzerland
Race info
Results
Startlist
History
2009
2008
2007
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1998
1997
1996
1995
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Czechia
Germany
Hungary
Iran
Luxembourg
Netherlands
Poland
Serbia
South Africa
Switzerland
Teams
-
Atlas - Romers's Hausbäckerei
BMC Racing Team
CC Etupes le Doubs
Chambery Cyclisme Formation
Continental Team Differdange
Cyclingteam Jo Piels
Elk Haus
Legia - Felt
LKT Team Brandenburg
Nazionale Elettronica - Hadimec
Rabobank CT
RC Arbö - Wels - Gourmetfein
SCO Dijon - Team Lapierre
Silence - Lotto
Team Designa Køkken
Thüringer Energie Team
Trek - Marco Polo Cycling Team
Tyrol - Team Radland Tirol
Vacansoleil
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Keinath
Nico
1987
Nazionale Elettronica - Hadimec
03:44:08
02
Schoffmann
Martin
1987
Elk Haus
+ 07
03
Kazsa
Gabor
1989
-
+ 26
04
Frank
Mathias
1986
BMC Racing Team
+ 01:03
05
Meenhorst
Alex
1987
Nazionale Elettronica - Hadimec
+ 01:06
06
Zahner
Simon
1983
-
+ 01:10
07
Schorn
Daniel
1988
Elk Haus
+ 01:10
08
Didier
Laurent
1984
Team Designa Køkken
+ 01:10
09
Schneider
Nico
1987
Atlas - Romers's Hausbäckerei
+ 01:10
10
Krasilnikau
Andrei
1989
-
+ 01:10
11
De Clercq
Bart
1986
-
+ 01:10
12
Schelling
Sven
1983
-
+ 01:10
13
Kusztor
Peter
1984
Atlas - Romers's Hausbäckerei
+ 01:51
14
Schnyder
Nicolas
1987
Chambery Cyclisme Formation
+ 02:37
15
Scherzinger
Frank
1986
Atlas - Romers's Hausbäckerei
+ 02:55
16
Broers
Remco
1988
-
+ 03:02
17
Künzli
Raymond
1984
-
+ 03:02
18
Schneeberger
Christian
1989
-
+ 03:02
19
Bourgeois
Guillaume
1983
Atlas - Romers's Hausbäckerei
+ 03:02
20
Wagemans
Joris
1988
-
+ 03:02
21
Guggisberg
Bruno
1984
-
+ 03:02
22
Wisler
Janick
1985
Atlas - Romers's Hausbäckerei
+ 03:02
23
Brändle
Matthias
1989
Elk Haus
+ 03:02
24
Bücheli
Lionel
1987
-
+ 03:02
25
Denifl
Stefan
1987
Elk Haus
+ 03:47
26
Murpf
Rene
1985
-
+ 06:15
27
Frey
Joel
1983
-
+ 06:35
28
Beatse
Dries
1990
-
+ 06:35
29
Posthuma
Jelle
1990
Cyclingteam Jo Piels
+ 06:35
30
De Winter
Walt
1988
-
+ 06:35
31
van Geffen
Niek
1990
Rabobank CT
+ 06:35
32
Slagter
Tom-Jelte
1989
-
+ 07:45
33
Mercier
Yves
1987
SCO Dijon - Team Lapierre
+ 07:45
34
Henggeler
Daniel
1988
Nazionale Elettronica - Hadimec
+ 08:37
35
Reichenbach
Sebastien
1989
-
+ 12:40
36
Chaigneau
Robin
1988
Cyclingteam Jo Piels
+ 12:40
37
Thömel
Tino
1988
-
+ 12:40
38
Janiszewski
Sylwester
1988
Legia - Felt
+ 12:40
39
Lippuner
Marco
1988
-
+ 12:40
40
Ockeloen
Jasper
1990
Rabobank CT
+ 12:40
41
Albasini
Luca
1989
-
+ 12:40
42
Urbanowski
Marcin
1988
Legia - Felt
+ 12:40
43
Repinski
Tomasz
1987
Legia - Felt
+ 12:40
44
Andres
Roman
1983
-
+ 12:40
45
Krizek
Matthias
1988
Tyrol - Team Radland Tirol
+ 12:40
46
Stricker
Roman
1989
-
+ 12:40
47
Bengsch
Robert
1983
-
+ 12:40
48
Müller
Roman
1985
-
+ 12:40
49
Hofstetter
Michael
1988
-
+ 12:40
50
Reinhardt
Theo
1990
-
+ 12:40
51
Hacecky
Vojtech
1987
-
+ 12:40
52
Aregger
Marcel
1990
-
+ 12:40
53
Saggiorato
Mirco
1988
-
+ 12:40
54
Luternauer
Patrick
1990
-
+ 12:40
55
Wyss
Danilo
1985
BMC Racing Team
+ 12:40
56
Wauters
Willem
1989
-
+ 12:40
57
Charucki
Pawel
1988
Legia - Felt
+ 12:40
58
Kohler
Martin
1985
BMC Racing Team
+ 12:40
59
De Bekker
Maurice
1989
Cyclingteam Jo Piels
+ 12:40
60
Oberholzer
Bernhard
1985
Nazionale Elettronica - Hadimec
+ 12:40
61
Thiery
Cyrille
1990
-
+ 12:40
62
Bär
Michael
1988
Nazionale Elettronica - Hadimec
+ 12:40
63
Venter
Jaco
1987
Trek - Marco Polo Cycling Team
+ 12:40
64
Fumeaux
Jonathan
1988
CC Etupes le Doubs
+ 12:40
65
Dillier
Silvan
1990
-
+ 12:40
66
Fejes
Gabor
1989
-
+ 12:40
67
Frei
Thomas
1985
BMC Racing Team
+ 12:40
68
Lang
Pirmin
1984
Atlas - Romers's Hausbäckerei
+ 12:40
69
Trafelet
Stefan
1984
-
+ 12:40
70
Brüngger
Nico
1988
-
+ 12:40
71
Van Ooijen
Cornelius
1986
Cyclingteam Jo Piels
+ 12:40
72
Gressnich
Patrick
1984
Continental Team Differdange
+ 12:40
73
Beney
Romain
1987
-
+ 12:40
74
Zoidl
Riccardo
1988
RC Arbö - Wels - Gourmetfein
+ 12:40
75
Baertsch
Steven
1988
-
+ 16:38
76
Gianetti
Noe
1989
-
+ 18:35
77
Dessibourg
Guillaume
1986
Nazionale Elettronica - Hadimec
+ 18:35
78
Mahdi
Olamei
1988
-
+ 18:35
79
Sojka
Kornel
1990
-
+ 18:41
80
Kittel
Marcel
1988
Thüringer Energie Team
+ 18:43
81
Wyss
Simon
1984
-
+ 18:43
82
Addy
Raphael
1990
-
+ 18:45
83
Bommel
Henning
1983
LKT Team Brandenburg
+ 18:45
84
Moser
Kilian
1988
-
+ 18:45
85
Krajewski
Piotr
1987
Legia - Felt
+ 18:45
86
Vare
Lionel
1985
-
+ 18:45
87
Schaar
Fabian
1989
-
+ 18:45
88
Kalz
Marcel
1987
-
+ 18:45
89
Furger
Bernard
1985
-
+ 18:45
90
Conrad
Luca
1988
-
+ 18:45
91
Henig
Andreas
1988
Atlas - Romers's Hausbäckerei
+ 18:45
92
Dreier
Till
1989
-
+ 18:45
93
Jacot-Descombes
Gil
1990
-
+ 18:45
94
Steigmiller
Jakob
1990
-
+ 18:45
95
Juhas
Thomas
1990
-
+ 18:45
96
Van der Sanden
Geert
1988
Cyclingteam Jo Piels
+ 18:45
97
Drucker
Jempy
1986
Continental Team Differdange
+ 18:45
98
Müller
Robert
1986
-
+ 18:45
99
Matzka
Ralf
1989
-
+ 18:45
100
Boeve
Mats
1990
Rabobank CT
+ 18:45
101
Kohn
Tom
1989
-
+ 18:45
102
Marguet
Tristan
1987
-
+ 18:45
103
Wecker
Tom
1987
-
+ 18:45
104
Poels
Wout
1987
Vacansoleil
+ 23:05
DNS
Bloks
Hans
1982
Cyclingteam Jo Piels
DNF
Heymans
Cyrille
1986
Continental Team Differdange
DNF
Uebersax
Vincent
1989
-
Information
GP Tell
Switzerland
2nd stage | 142.4 km
Beromünster
->
Beromünster
2.2
N.Keinath
| Leader