FIRSTCYCLING
Amateur
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Down Under Classic
Amateur, 20th January 2013, Australia
Race info
Results
History
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Costa Rica
Czechia
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Italy
Japan
Kazakhstan
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Slovakia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Greipel
André
1982
Lotto - Belisol
01:04:01
02
Goss
Matthew
1986
Orica - GreenEDGE
+ 00
03
Henderson
Greg
1976
Lotto - Belisol
+ 00
04
van Poppel
Boy
1988
Vacansoleil - DCM
+ 00
05
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Sky ProCycling
+ 02
06
Cimolai
Davide
1989
Lampre-Merida
+ 02
07
von Hoff
Steele
1987
Garmin - Sharp
+ 02
08
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
+ 02
09
Giacoppo
Anthony
1986
Huon Salmon - Genesys
+ 02
10
Hutarovich
Yauheni
1983
AG2R La Mondiale
+ 02
11
Lobato
Juan Jose
1988
Euskaltel-Euskadi
+ 02
12
Markus
Barry
1991
Vacansoleil - DCM
+ 02
13
Fenn
Andrew
1990
Omega Pharma - Quick Step
+ 02
14
Démare
Arnaud
1991
FDJ.fr
+ 02
15
Sulzberger
Bernard
1983
Drapac Cycling
+ 02
16
Phelan
Adam
1991
Drapac Cycling
+ 02
17
Farrar
Tyler
1984
Garmin - Sharp
+ 02
18
Pineau
Jérôme
1980
Omega Pharma - Quick Step
+ 02
19
Rowe
Luke
1990
Sky ProCycling
+ 02
20
Renshaw
Mark
1982
Belkin Pro Cycling Team
+ 02
21
Steegmans
Gert
1980
Omega Pharma - Quick Step
+ 02
22
Kittel
Marcel
1988
Team Argos - Shimano
+ 02
23
Roelandts
Jürgen
1985
Lotto - Belisol
+ 02
24
Bonnet
William
1982
FDJ.fr
+ 02
25
Kerby
Jordan
1992
Christina Watches - Onfone
+ 02
26
van Hummel
Kenny
1982
Vacansoleil - DCM
+ 02
27
Cantwell
Jonathan
1982
Team Saxo - Tinkoff
+ 02
28
De Kort
Koen
1982
Team Argos - Shimano
+ 02
29
Agostini
Stefano
1989
Cannondale Pro Cycling
+ 08
30
Aberasturi
Jon
1989
Euskaltel-Euskadi
+ 08
31
Lodewyck
Klaas
1988
BMC Racing Team
+ 08
32
Sagan
Juraj
1988
Cannondale Pro Cycling
+ 08
33
Bravo
Garikoitz
1989
Euskaltel-Euskadi
+ 08
34
Ahlstrand
Jonas
1990
Team Argos - Shimano
+ 08
35
Valls
Rafael
1987
Vacansoleil - DCM
+ 08
36
Wurf
Cameron
1983
Cannondale Pro Cycling
+ 08
37
Salerno
Cristiano
1985
Cannondale Pro Cycling
+ 08
38
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana Pro Team
+ 08
39
Guardini
Andrea
1989
Astana Pro Team
+ 08
40
Hunter
Robert
1977
Garmin - Sharp
+ 08
41
Kashechkin
Andrey
1980
Astana Pro Team
+ 08
42
Tanner
David
1984
Belkin Pro Cycling Team
+ 08
43
De Gendt
Thomas
1986
Vacansoleil - DCM
+ 08
44
Machado
Tiago
1985
RadioShack-Leopard
+ 08
45
Gutiérrez
Iván
1978
Movistar Team
+ 08
46
Kohler
Martin
1985
BMC Racing Team
+ 08
47
Pauwels
Serge
1983
Omega Pharma - Quick Step
+ 08
48
Howson
Damien
1992
-
+ 08
49
Astarloza
Mikel
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 08
50
Stannard
Ian
1987
Sky ProCycling
+ 08
51
Velits
Peter
1985
Omega Pharma - Quick Step
+ 08
52
Bauer
Jack
1985
Garmin - Sharp
+ 08
53
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 08
54
Delage
Mickaël
1985
FDJ.fr
+ 08
55
Visconti
Giovanni
1983
Movistar Team
+ 08
56
Veikkanen
Jussi
1981
FDJ.fr
+ 08
57
Marczynski
Tomasz
1984
Vacansoleil - DCM
+ 08
58
Pietropolli
Daniele
1980
Lampre-Merida
+ 08
59
Appollonio
Davide
1989
AG2R La Mondiale
+ 08
60
Boaro
Manuele
1987
Team Saxo - Tinkoff
+ 08
61
Eisel
Bernhard
1981
Sky ProCycling
+ 21
62
Thomas
Geraint
1986
Sky ProCycling
+ 21
63
O'Grady
Stuart
1973
Orica - GreenEDGE
+ 21
64
Clarke
Simon
1986
Orica - GreenEDGE
+ 21
65
Durbridge
Luke
1991
Orica - GreenEDGE
+ 21
66
Hayman
Mathew
1978
Sky ProCycling
+ 24
67
Elissonde
Kenny
1991
FDJ.fr
+ 25
68
Schleck
Andy
1985
RadioShack-Leopard
+ 25
69
Gilbert
Philippe
1982
BMC Racing Team
+ 25
70
Didier
Laurent
1984
RadioShack-Leopard
+ 25
71
Agnoli
Valerio
1985
Astana Pro Team
+ 25
72
Capecchi
Eros
1986
Movistar Team
+ 25
73
Watson
Calvin
1993
-
+ 25
74
Amador
Andrey
1986
Movistar Team
+ 25
75
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
+ 25
76
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
+ 25
77
Wyss
Danilo
1985
BMC Racing Team
+ 25
78
Bagdonas
Gediminas
1985
AG2R La Mondiale
+ 25
79
Sergent
Jesse
1988
RadioShack-Leopard
+ 25
80
Moinard
Amaël
1982
BMC Racing Team
+ 25
81
Bennett
George
1990
RadioShack-Leopard
+ 25
82
Hermans
Ben
1986
RadioShack-Leopard
+ 25
83
Mori
Manuele
1980
Lampre-Merida
+ 25
84
Gerrans
Simon
1980
Orica - GreenEDGE
+ 25
85
Ferrari
Roberto
1983
Lampre-Merida
+ 25
86
Santaromita
Ivan
1984
BMC Racing Team
+ 25
87
Ponzi
Simone
1987
Astana Pro Team
+ 25
88
Wauters
Willem
1989
Vacansoleil - DCM
+ 25
89
Grabsch
Bert
1975
Omega Pharma - Quick Step
+ 25
90
Morabito
Steve
1983
BMC Racing Team
+ 25
91
McCarthy
Jay
1992
Team Saxo - Tinkoff
+ 25
92
Bobridge
Jack
1989
Belkin Pro Cycling Team
+ 25
93
Mangel
Laurent
1981
FDJ.fr
+ 25
94
Guarnieri
Jacopo
1987
Astana Pro Team
+ 25
95
Duggan
Timothy
1982
Team Saxo - Tinkoff
+ 25
96
Sieberg
Marcel
1982
Lotto - Belisol
+ 25
97
Kadri
Blel
1986
AG2R La Mondiale
+ 25
98
Slagter
Tom-Jelte
1989
Belkin Pro Cycling Team
+ 25
99
Kelderman
Wilco
1991
Belkin Pro Cycling Team
+ 25
100
Kern
Julian
1989
AG2R La Mondiale
+ 25
101
Tjallingii
Maarten
1977
Belkin Pro Cycling Team
+ 25
102
Marangoni
Alan
1984
Cannondale Pro Cycling
+ 25
103
Vandborg
Brian
1981
Cannondale Pro Cycling
+ 25
104
Rabon
Frantisek
1983
Omega Pharma - Quick Step
+ 25
105
Sørensen
Chris Anker
1984
Team Saxo - Tinkoff
+ 25
106
Morton
Lachlan
1992
Garmin - Sharp
+ 25
107
Moreno
Javier
1984
Movistar Team
+ 25
108
Herrada
Jose
1985
Movistar Team
+ 25
109
Juul-Jensen
Christopher
1989
Team Saxo - Tinkoff
+ 25
110
Canuti
Federico
1985
Cannondale Pro Cycling
+ 25
111
Miyazawa
Takashi
1978
Team Saxo - Tinkoff
+ 25
112
Gasparotto
Enrico
1982
Astana Pro Team
+ 25
113
Stortoni
Simone
1985
Lampre-Merida
+ 25
114
Mouris
Jens
1980
Orica - GreenEDGE
+ 25
115
Hansen
Adam
1981
Lotto - Belisol
+ 01:05
116
Kaisen
Olivier
1983
Lotto - Belisol
+ 01:05
117
Favilli
Elia
1989
Lampre-Merida
+ 01:05
118
Dempster
Zakkari
1987
Team NetApp - Endura
+ 01:05
119
Lloyd
Matthew
1983
Lampre-Merida
+ 01:05
120
Courteille
Arnaud
1989
FDJ.fr
+ 01:05
121
Timmer
Albert
1985
Team Argos - Shimano
+ 01:05
122
Hupond
Thierry
1984
Team Argos - Shimano
+ 01:05
123
Izagirre
Gorka
1987
Euskaltel-Euskadi
+ 01:05
124
Izagirre
Ion
1989
Euskaltel-Euskadi
+ 01:05
125
Haas
Nathan
1989
Garmin - Sharp
+ 01:10
126
Huguet
Yann
1984
Team Argos - Shimano
+ 01:18
127
Voigt
Jens
1971
RadioShack-Leopard
+ 01:29
128
Impey
Daryl
1984
Orica - GreenEDGE
+ 01:29
129
Wellens
Tim
1991
Lotto - Belisol
+ 01:35
130
Brown
Graeme
1979
Belkin Pro Cycling Team
+ 01:53
131
Clarke
William
1985
Team Argos - Shimano
Information
Down Under Classic
Australia
20th January 2013
1.CRT | 51.0 km