2017 Memorial Philippe Van Coningsloo

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Yves Coolen 1995 Belgium Home Solutions-Anmapa-Soenens 4t 00' 07"
02 Stijn De Bock 1993 Belgium Cibel - Cebon 00"
03 Ross Lamb 1995 Great Britain Profel United CT 00"
04 Håkon Lunder Aalrust 1998 Norway Team Coop 00"
05 Alexander Maes 1993 Belgium Cibel - Cebon 00"
06 Christoffer Lisson 1995 Denmark BHS Almeborg Bornholm 00"
07 Rob Leemans 1993 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice 00"
08 Alexander Geuens 1994 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice 00"
09 Harry Tanfield 1994 Great Britain Bike Channel Canyon 00"
10 Arjen Livyns 1994 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice 00"
11 Brecht Stas 1995 Belgium Home Solutions-Anmapa-Soenens 00"
12 Michael Cools 1994 Belgium Tarteletto - Isorex 00"
13 Steffen Munk Christiansen 1994 Denmark BHS Almeborg Bornholm 00"
14 Emiel Planckaert 1996 Belgium Lotto - Soudal U23 00"
15 Dries Lehaen 1995 Belgium Profel United CT 00"
16 Maxime Vekeman 1993 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 00"
17 Mario Spengler 1997 Switzerland BMC Development Team 00"
18 Jordi Van Dingenen 1996 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice 00"
19 Lionel Taminiaux 1996 Belgium Ago - Aquaservice 00"
20 Vincent De Sy 1995 Belgium Prorace Cycling Team 00"
21 Kenny Molly 1996 Belgium Ago - Aquaservice 00"
22 Laurent Pieters 1994 Belgium Tarteletto - Isorex 00"
23 Pascal Eenkhoorn 1997 Netherlands BMC Development Team 00"
24 Edward Walsh 1996 Canada Team RaceClean 00"
25 Mathias Van Gompel 1995 Belgium Lotto - Soudal U23 00"
26 Milan Menten 1996 Belgium Lotto - Soudal U23 00"
27 Gabriel Reguero Corral 1993 Spain Team Differdange - Losch 00"
28 Mathijs Paasschens 1996 Netherlands Home Solutions-Anmapa-Soenens 00"
29 Wayne Stijns 1993 Netherlands Team Differdange - Losch 00"
30 Seppe Verschuere 1994 Belgium Cibel - Cebon 00"
31 Rohan Wight 1997 Australia ESEG Douai-Origine Cycles 00"
32 Andrew Leigh 1995 Great Britain Tarteletto - Isorex 03"
33 Aaron Verwilst 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 06"
34 Jasper Philipsen 1998 Belgium BMC Development Team 1' 58"
35 Callum Scotson 1996 Australia BMC Development Team 2' 38"
36 Ole Andre Austevoll 1994 Norway Team Coop 2' 47"
37 Matthew Nowell 1996 Great Britain Bike Channel Canyon 2' 48"
38 Alexander Salby 1998 Denmark BHS Almeborg Bornholm 3' 28"
39 Wim Reynaerts 1995 Belgium Cibel - Cebon 3' 28"
40 Nicholas Yallouris 1994 Australia - 3' 28"
41 Arne De Groote 1997 Belgium Baguet - MIBA Poorten 3' 28"
42 Alfdan De Decker 1996 Belgium Lotto - Soudal U23 3' 28"
43 Cedric Defreyne 1995 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 3' 28"
44 Killian Michiels 1994 Belgium Profel United CT 3' 28"
45 Gil D'Heygere 1998 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek 3' 28"
46 Brent Van de Kerkhove 1994 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice 3' 28"
47 Oskari Vainionpaa 1995 Finland Asfra Racing Team Oudenaarde 3' 28"
48 Wouter Van Ende 1998 Belgium Baguet - MIBA Poorten 3' 28"
49 Glenn Debruyne 1995 Belgium Home Solutions-Anmapa-Soenens 3' 28"
50 Tuur Deprez 1996 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek 3' 28"
51 Jovany Van Oudenhove 1997 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek 3' 28"
52 Jake Womersley 1995 Great Britain Bike Channel Canyon 3' 28"
53 Niels Merckx 1994 Belgium Hand in Hand Baal 3' 28"
54 Stijn Siemons 1997 Belgium Prorace Cycling Team 3' 28"
55 Abram Stockman 1996 Belgium Tarteletto - Isorex 3' 28"
56 Michiel Van Hauwermeiren 1998 Belgium Home Solutions-Anmapa-Soenens 3' 28"
57 Marc Heaney 1998 Ireland Asfra Racing Team Oudenaarde 3' 28"
58 Cedric Beullens 1997 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 3' 28"
59 Mathias Ballet 1993 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek 3' 28"
60 Gustav Höög 1995 Sweden Team Coop 3' 28"
61 Joakim Kjemhus 1998 Norway Team Coop 3' 28"
62 Arthur Baude 1998 Belgium Ago - Aquaservice 3' 28"
63 Wouter Leten 1994 Belgium Baguet - MIBA Poorten 3' 28"
64 Robby Willems 1993 Belgium Stageco-Special Paint CT 3' 28"
65 Guillaume Delvaux 1996 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 3' 28"
66 Gosse Van der Meer 1995 Netherlands Tarteletto - Isorex 3' 28"
67 Sean Bero 1998 Belgium NaturaBlue Cycling Team 3' 28"
68 Anthony Debuy 1996 Belgium Ago - Aquaservice 3' 28"
69 Pierre Barbier 1997 France BMC Development Team 3' 28"
70 Thierry Kirouac-Marcassa 1998 Canada Team RaceClean 3' 28"
71 David Fransen 1997 Belgium NaturaBlue Cycling Team 3' 28"
72 Jan Reynaerts 1997 Belgium Cibel - Cebon 3' 28"
73 Kelland O'Brien 1998 Australia ESEG Douai-Origine Cycles 3' 28"
74 Maxim Andrieu 1997 Belgium Hand in Hand Baal 3' 28"
75 Joran Michielsen 1996 Belgium Stageco-Special Paint CT 3' 28"
76 Ruben Van Der Haeghen 1993 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek 3' 28"
77 Bjarne Vanacker 1997 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 3' 28"
78 Gregory La Rose 1993 Belgium NaturaBlue Cycling Team 3' 28"
79 Jasper De Proost 1996 Belgium Stageco-Special Paint CT 3' 28"
80 Brendan Cole 1996 Australia NaturaBlue Cycling Team 3' 28"
81 Gerben Thijssen 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 3' 28"
82 Samuel Lowe 1994 Great Britain Bike Channel Canyon 3' 28"
83 Balazs Rozsa 1995 Hungary Team Differdange - Losch 3' 28"
84 Simon Daniels 1997 Belgium Prorace Cycling Team 3' 28"
85 Boris Vanrenterghem 1995 Belgium Prorace Cycling Team 3' 28"
86 Taylor Johnstone 1993 Great Britain Baguet - MIBA Poorten 3' 28"
87 Nico Houtteman 1997 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 3' 28"
88 Jelle Schuermans 1996 Belgium Pauwels Sauzen - Vastgoedservice 3' 28"
89 Sam Dobbs 1997 New Zealand BMC Development Team 3' 28"
90 Johan Hemroulle 1995 Belgium NaturaBlue Cycling Team 3' 28"
91 Tom Galle 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 3' 28"
92 Thibeau Verhofstadt 1998 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek 3' 28"
93 Lennert Teugels 1993 Belgium Profel United CT 3' 28"
94 Brent Van Moer 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 3' 28"
95 Jorden De Haes 1997 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 3' 28"
96 Kenny Willems 1993 Belgium Stageco-Special Paint CT 3' 28"
97 Sander Rietjens 1998 Belgium Prorace Cycling Team 3' 28"
98 Alexander Porter 1996 Australia - 3' 28"
99 Emil Toudal 1996 Denmark BHS Almeborg Bornholm 3' 28"
100 Steven Moons 1996 Belgium Baguet - MIBA Poorten 3' 28"
101 Merlijn Decoster 1994 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 3' 28"
102 Maarten Desair 1993 Belgium Profel United CT 3' 28"
103 Mathias Bregnhøj 1995 Denmark BHS Almeborg Bornholm 3' 28"
104 Antoine Loy 1996 Belgium Ago - Aquaservice 3' 28"
105 Brent Cle 1995 Belgium Stageco-Special Paint CT 3' 28"
106 Martin Palm 1996 Belgium Ago - Aquaservice 3' 28"
107 Joseph Fry 1997 Great Britain Bike Channel Canyon 3' 28"
108 Auxence Buntinx 1996 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 3' 28"
109 Stef Van Impe 1997 Belgium Baguet - MIBA Poorten 3' 28"
110 Ken Simon 1994 Belgium Home Solutions-Anmapa-Soenens 3' 28"
111 Fabio Sinoy 1995 Belgium Profel United CT 3' 28"
112 Adam Lewis 1995 Great Britain Profel United CT 3' 28"
113 Michiel Stockman 1996 Belgium Tarteletto - Isorex 3' 28"
114 Sam Welsford 1996 Australia - 3' 28"
115 Mads Olander Hjort 1997 Denmark BHS Almeborg Bornholm 4' 43"
116 Maxim Van Hout 1995 Belgium Hand in Hand Baal 5' 03"
117 Yarno Vandenbroeck 1998 Belgium Stageco-Special Paint CT 5' 03"
118 Ward Schoevaers 1997 Belgium Stageco-Special Paint CT 5' 03"
119 John Willcox 1998 Canada Team RaceClean 5' 03"
120 Nick Wante 1993 Belgium Hand in Hand Baal 5' 03"
121 Pauwel Verhulst 1995 Belgium Baguet - MIBA Poorten 5' 08"
122 Caspar Dewitte 1998 Belgium - 5' 40"
123 Florian Bada 1997 Belgium V.C.Blancs Gilets 5' 48"
124 John-Ross Clauw 1996 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek 5' 48"
125 Alexander Cools 1994 Belgium Cibel - Cebon 5' 48"
126 Shayne Pruvoost 1997 Belgium Home Solutions-Anmapa-Soenens 5' 48"
127 Franklin Six 1996 Belgium Ago - Aquaservice 5' 48"
128 Julien Van Den Brande 1995 Belgium EFC - L&R - Vulsteke 5' 48"
129 Søren Malling Siggaard 1997 Denmark BHS Almeborg Bornholm 5' 48"
130 Bastien Kroonen 1996 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon 7' 00"
DNS Caine Van Mol 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Bert Adriaens 1997 Belgium Asfra Racing Team Oudenaarde
DNF Jellen Schiettecatte 1993 Belgium Asfra Racing Team Oudenaarde
DNF Mathias Vanoverberghe 1998 Belgium Asfra Racing Team Oudenaarde
DNF Rory Townsend 1995 Great Britain Bike Channel Canyon
DNF Sasha Weemaes 1998 Belgium EFC - L&R - Vulsteke
DNF Cameron Scott 1998 Australia ESEG Douai-Origine Cycles
DNF Bjarne Govaerts 1998 Belgium Hand in Hand Baal
DNF Sander Michiels 1996 Belgium Hand in Hand Baal
DNF Jens Vanderheyden 1996 Belgium Hand in Hand Baal
DNF Dimitri La Rose 1995 Belgium NaturaBlue Cycling Team
DNF Nicolas Paquot 1996 Belgium NaturaBlue Cycling Team
DNF Jordy Bouts 1996 Belgium Prorace Cycling Team
DNF Ayton Muys 1997 Belgium Prorace Cycling Team
DNF Lorenzo Blomme 1994 Belgium Tarteletto - Isorex
DNF Calvin Standrill 1995 New Zealand Team Beehive
DNF Erlend Blikra 1997 Norway Team Coop
DNF Anton Tunset 1997 Norway Team Coop
DNF Tiago Da Silva 1997 Luxembourg Team Differdange - Losch
DNF Josh Teasdale 1993 Great Britain Team Differdange - Losch
DNF William Elliott 1995 Canada Team RaceClean
DNF Jay Lamoureux 1995 Canada Team RaceClean
DNF Benjamin Adam 1998 Belgium V.C.Blancs Gilets
DNF Julien Delcourt 1998 Belgium V.C.Blancs Gilets
DNF Robin Haubruge 1993 Belgium V.C.Blancs Gilets
DNF Thomas Huyberechts 1996 Belgium V.C.Blancs Gilets

Info

RaceMemorial Philippe Van Coningsloo
Nation Belgium
Distance 180.4 km
DateJune 4th
Edition2017
Classification1.2
Extra Compare top four