2017 Olympia's Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 05

Pos Name Born Nation Team Time
01 Pascal Eenkhoorn 1997 Netherlands BMC Development Team 16:13:26
02 Pavel Sivakov 1997 Russia BMC Development Team + 16
03 Stan Dewulf 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 + 18
04 Julius Van Den Berg 1996 Netherlands SEG Racing Academy + 24
05 Hans Kristian Rudland 1997 Norway Uno-X Development Team + 40
06 Edoardo Affini 1996 Italy SEG Racing Academy + 01:08
07 Jens Van Den Dool 1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 01:12
08 Marten Kooistra 1997 Netherlands SEG Racing Academy + 01:14
09 Jonas Castrique 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 + 01:28
10 Stef Krul 1995 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 01:31
11 Jarno Mobach 1998 Netherlands Development Team Sunweb + 01:59
12 Sjoerd Bax 1996 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 02:24
13 Gerben Thijssen 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 + 02:47
14 Erik Nordsæter Resell 1996 Norway Uno-X Development Team + 02:47
15 Marco Doets 1995 Netherlands Baby Dump Cycling Team + 02:47
16 Reto Müller 1998 Switzerland BMC Development Team + 02:53
17 Jasper Philipsen 1998 Belgium BMC Development Team + 03:03
18 Nicholas Dlamini 1995 South Africa Team Dimension Data + 03:03
19 Rens Tulner 1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 03:05
20 Jan Maas 1996 Netherlands SEG Racing Academy + 03:06
21 David Dekker 1998 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge + 03:08
22 Florian Stork 1997 Germany Development Team Sunweb + 03:11
23 Jim Lindenburg 1996 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 03:17
24 Brent Van Moer 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 + 03:21
25 Torstein Træen 1995 Norway Uno-X Development Team + 03:32
26 Gerco Pastoor 1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 03:40
27 Dennis Van Der Horst 1998 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 05:21
28 Stefan De Bod 1996 South Africa Dimension Data - Qhubeka + 05:21
29 Ruben Apers 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 + 05:24
30 Lars Van Den Berg 1998 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 05:31
31 Remco Esselaar 1995 Netherlands TWC Het Snelle Wiel + 05:45
32 Daan Van Sintmaartensdijk 1998 Netherlands Baby Dump Cycling Team + 06:09
33 Jelle Johannink 1996 Netherlands Sensa - Kanjers CT + 06:33
34 Ide Schelling 1998 Netherlands SEG Racing Academy + 06:43
35 Mehdi El Chokri 1997 Morocco Dimension Data - Qhubeka + 07:32
36 Bram Welten 1997 Netherlands BMC Racing Team + 07:38
37 Justin Timmermans 1996 Netherlands Baby Dump Cycling Team + 07:42
38 Mario Spengler 1997 Switzerland BMC Development Team + 07:42
39 Jurgen Timmerman 1995 Netherlands WV De Ijsselstreek + 07:45
40 Dylan Bouwmans 1997 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 08:17
41 Torjus Sleen 1997 Norway Uno-X Development Team + 08:28
42 Kristian Kulset 1995 Norway Uno-X Development Team + 08:30
43 Patrick Van der Duin 1995 Netherlands Baby Dump Cycling Team + 08:52
44 Robin Lowik 1995 Netherlands Vlasman Cycling Team + 09:41
45 Wiebe Scholten 1996 Netherlands Sensa - Kanjers CT + 09:43
46 Jeen De Jong 1996 Netherlands NWV Groningen-Fila Giets + 09:45
47 Nils Sinschek 1998 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge + 09:45
48 Kelvin Van Den Dool 1995 Netherlands Vlasman Cycling Team + 09:54
49 Rob Van Broekhoven 1995 Netherlands Destil - Piels + 09:56
50 Jelle Nieuwpoort 1997 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 10:03
51 Aden Paterson 1998 Australia NWV Groningen-Fila Giets + 10:14
52 Alfdan De Decker 1996 Belgium Lotto - Soudal U23 + 10:39
53 Joseph Areruya 1996 Rwanda Dimension Data - Qhubeka + 11:45
54 Martin Salmon 1997 Germany Development Team Sunweb + 12:10
55 Max Hendrickx 1995 Netherlands TWC Het Snelle Wiel + 13:16
56 Bryan Bouwmans 1998 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge + 14:18
57 Abe Celi 1996 Netherlands Baby Dump Cycling Team + 14:58
58 Beau Duvigneau 1995 Netherlands Vlasman Cycling Team + 15:34
59 Jurriaan Vos 1996 Netherlands NWV Groningen-Fila Giets + 16:02
60 Lorenzo Harbers 1997 Netherlands Sensa - Kanjers CT + 16:03
61 Felix Gall 1998 Austria Development Team Sunweb + 16:04
62 Maarten Junte 1995 Netherlands WV De Ijsselstreek + 16:16
63 Paul Cremers 1995 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge + 16:59
64 Maxime Gressier 1998 France Development Team Sunweb + 17:08
65 Yannick Vrielink 1998 Netherlands Sensa - Kanjers CT + 17:09
66 Ramon Van Bokhoven 1998 Netherlands LottoNL-Jumbo-De Jonge + 17:09
67 Marc Kivits 1995 Netherlands TWC Het Snelle Wiel + 17:50
68 Maarten Hendrickx 1995 Netherlands TWC Het Snelle Wiel + 23:22
69 Bas Van Der Kooij 1995 Netherlands Destil - Piels + 23:23
Info
RaceOlympia's Tour
Nation Netherlands
DateSeptember 5th-10th
Edition2017
Classification2.2U
Leader P.Eenkhoorn
Youth P.Eenkhoorn
Points P.Van der Duin
Mountain D.Bouwmans
Extra Compare top four

Pascal Eenkhoorn