2008 Rothaus Regio Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time
01 Robert Retschke 1980 Team Mapei - Heizomat 04:23:38
02 Luca Paolini 1977 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 00
03 Miguel Angel Rubiano 1984 Centri della Calzatura - Partizan + 02
04 Björn Schröder 1980 Team Milram + 02
05 Markus Fothen 1981 Gerolsteiner + 02
06 Mauricio Ardila Cano 1979 Rabobank + 02
07 Matteo Montaguti 1984 LPR Brakes - Ballan + 02
08 Grischa Niermann 1975 Rabobank + 02
09 Theo Eltink 1981 Rabobank + 02
10 Walter Proch 1984 LPR Brakes - Ballan + 02
11 Manuel Vazquez 1981 Contentpolis - Murcia + 02
12 Andrei Kunitski 1984 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 02
13 Pieter Weening 1981 Rabobank + 02
14 Bert De Waele 1975 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 02
15 Luca Zanasca 1983 Centri della Calzatura - Partizan + 02
16 Sergej Fuchs 1987 Team 3C Gruppe + 02
17 Björn Glasner 1973 Team Kuota - Senges + 02
18 Johannes Fröhlinger 1985 Gerolsteiner + 02
19 Sergey Firsanov 1982 Rietumu Bank - Riga + 02
20 Paul Voss 1986 Team 3C Gruppe + 02
21 Simon Geschke 1986 Team Milram + 02
22 Dominik Nerz 1989 Team Ista + 02
23 Dario Andriotto 1972 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 02
24 Paul Martens 1983 Rabobank + 02
25 Frederik Wilmann 1985 Joker - Bianchi + 40
26 Aleksejs Saramotins 1982 Rietumu Bank - Riga + 50
27 Bert Scheirlinckx 1974 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 50
28 Phillip Ries 1989 - + 50
29 Marius Bernatonis 1987 Atlas - Romers's Hausbäckerei + 50
30 Robert Kiserlovski 1986 Adria Mobil + 50
31 William Walker 1985 Rabobank + 50
32 Ronny Scholz 1978 Gerolsteiner + 50
33 Martin Reimer 1987 LKT Team Brandenburg + 50
34 Markus Eibegger 1984 Elk Haus - Simplon + 01:20
35 Roman Kolstov 1981 Rietumu Bank - Riga + 01:40
36 Timo Albiez 1985 StegComputer - CKT - Cogeas + 01:44
37 Reto Hollenstein 1985 Atlas - Romers's Hausbäckerei + 01:44
38 Michael Haiser 1986 StegComputer - CKT - Cogeas + 01:44
39 Kevin Neirynck 1982 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 01:44
40 Laurent Didier 1984 Team Kuota - Senges + 01:44
41 Nico Schneider 1987 Atlas - Romers's Hausbäckerei + 01:44
42 Artur Krol 1983 Centri della Calzatura - Partizan + 01:44
43 Alexander Kristoff 1987 Joker - Bianchi + 01:44
44 Janusch Laule 1981 StegComputer - CKT - Cogeas + 01:44
45 Andreas Henig 1988 Atlas - Romers's Hausbäckerei + 01:44
46 Kim Lachmann 1987 Team Mapei - Heizomat + 01:44
47 Dirk Bellemakers 1984 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 01:44
48 Volker Ordowski 1973 Gerolsteiner + 01:44
49 Daniel Westmattelmann 1987 Team Mapei - Heizomat + 01:44
50 Oliver Zaugg 1981 Gerolsteiner + 01:44
51 John Degenkolb 1989 Thüringer Energie Team + 01:44
52 Jean-Mitja Schlüter 1986 Team Milram + 01:44
53 Cristiano Salerno 1985 LPR Brakes - Ballan + 01:44
54 Clemens Fankhauser 1985 Elk Haus - Simplon + 01:44
55 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 01:44
56 Zsolt Der 1983 Centri della Calzatura - Partizan + 01:44
57 Benjamin Gourgue 1986 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 01:44
58 Bjorn Papstein 1981 Team 3C Gruppe + 01:44
59 Björn Thurau 1988 Elk Haus - Simplon + 01:44
60 Stian Sommerseth 1984 Joker - Bianchi + 02:02
61 Fabien Wolf 1984 Atlas - Romers's Hausbäckerei + 02:42
62 Harald Starzengruber 1981 Elk Haus - Simplon + 03:35
63 Uros Murn 1975 Adria Mobil + 04:58
64 Sébastien Delfosse 1982 Landbouwkrediet - Tönissteiner + 04:58
65 Stefan Ganser 1978 Team Kuota - Senges + 04:58
66 Ivan Seledkov 1983 Rietumu Bank - Riga + 05:19
67 Sebastian Schwager 1984 Team Milram + 05:31
68 Dominic Klemme 1986 Team 3C Gruppe + 05:49
69 Patrick Gretsch 1987 Thüringer Energie Team + 05:49
70 Frank Scherzinger 1986 Team 3C Gruppe + 05:49
71 Dominik Roels 1987 Team Milram + 06:19
72 Sebastian Hans 1987 Team Mapei - Heizomat + 06:19
73 Arne Hassink 1984 Team Milram + 06:19
74 David Hesselbarth 1988 Team Mapei - Heizomat + 06:19
75 Javier Chacon Quesada 1985 Contentpolis - Murcia + 06:19
76 Diego Milan 1985 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 06:19
77 Manuel Calvente 1976 Contentpolis - Murcia + 06:19
78 Dennis Pohl 1986 Team 3C Gruppe + 06:19
79 Dmitri Nikandrov 1979 Centri della Calzatura - Partizan + 08:48
80 Lars Petter Nordhaug 1984 Joker - Bianchi + 08:48
81 Nico Keinath 1987 Gerolsteiner + 13:58
82 Malaya Van Ruitenbeek 1982 Team Kuota - Senges + 13:58
83 Matthias Bertling 1987 Team Kuota - Senges + 13:58
84 Stefan Schäfer 1986 LKT Team Brandenburg + 13:58
85 Sergio Lagana 1982 LPR Brakes - Ballan + 13:58
86 Claudio Cucinotta 1982 LPR Brakes - Ballan + 13:58
87 Timo Honstein 1983 Atlas - Romers's Hausbäckerei + 13:58
88 Rafael Serrano Fernandez 1987 Contentpolis - Murcia + 13:58
89 Andrea Rossi 1979 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 13:58
90 Giario Ermeti 1981 LPR Brakes - Ballan + 13:58
91 Svein Erik Vold 1985 Joker - Bianchi + 20:01
DNF Gabriele Balducci 1975 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Esad Hasanovic 1985 Centri della Calzatura - Partizan
DNF Jochen Summer 1977 Elk Haus - Simplon
DNF Steffen Radochla 1978 Elk Haus - Simplon
DNF Joachim Bøhler 1980 Joker - Bianchi
DNF Alexander Mironov 1984 Rietumu Bank - Riga
DNF Mart Ojavee 1981 Rietumu Bank - Riga
DNF Peter Jorg 1972 StegComputer - CKT - Cogeas
DNF Tigran Korkotyan 1982 StegComputer - CKT - Cogeas
DNF Benjamin Stauder 1987 StegComputer - CKT - Cogeas
DNF Thom Van Dulmen 1985 Team Kuota - Senges

Info

Race Rothaus Regio Tour
Nation Germany
Stage 03.stage
Type Mountain
Distance 174.1 km
StartSchopfheim
FinishWehr
DateAugust 22nd (2008)
Leader M.Vazquez
Youth M.Rubiano
Points B.Schröder
Mountain M.Rubiano