2008 Rothaus Regio Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Björn Schröder 1980 Germany Team Milram 16t 21' 41"
02 Markus Fothen 1981 Germany Gerolsteiner 04"
03 Manuel Vazquez 1981 Spain Contentpolis - Murcia 11"
04 Andrei Kunitski 1984 Belarus Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 18"
05 Sergej Fuchs 1987 Germany Team 3C Gruppe 24"
06 Paul Martens 1983 Germany Rabobank 25"
07 Pieter Weening 1981 Netherlands Rabobank 31"
08 Dario Andriotto 1972 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 37"
09 Walter Proch 1984 Italy LPR Brakes - Ballan 37"
10 Björn Glasner 1973 Germany Team Kuota - Senges 42"
11 Sergey Firsanov 1982 Russia Rietumu Bank - Riga 44"
12 Matteo Montaguti 1984 Italy LPR Brakes - Ballan 49"
13 Luca Zanasca 1983 Italy Centri della Calzatura - Partizan 56"
14 Miguel Angel Rubiano [*] 1984 Colombia Centri della Calzatura - Partizan 1' 04"
15 Bert De Waele 1975 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 1' 08"
16 Frederik Wilmann 1985 Norway Joker - Bianchi 1' 15"
17 Ronny Scholz 1978 Germany Gerolsteiner 1' 20"
18 Grischa Niermann 1975 Germany Rabobank 1' 24"
19 Johannes Fröhlinger 1985 Germany Gerolsteiner 1' 49"
20 Theo Eltink 1981 Netherlands Rabobank 2' 01"
21 Mauricio Ardila Cano 1979 Colombia Rabobank 2' 36"
22 Simon Geschke 1986 Germany Team Milram 3' 11"
23 Dominik Nerz 1989 Germany Team Ista 3' 38"
24 Bjorn Papstein 1981 Germany Team 3C Gruppe 4' 15"
25 Luca Paolini 1977 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 5' 07"
26 Robert Kiserlovski 1986 Croatia Adria Mobil 5' 50"
27 Dirk Bellemakers 1984 Netherlands Landbouwkrediet - Tönissteiner 5' 51"
28 Reto Hollenstein 1985 Switzerland Atlas - Romers's Hausbäckerei 6' 03"
29 Kevin Neirynck 1982 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 6' 04"
30 Laurent Didier 1984 Luxembourg Team Kuota - Senges 7' 17"
31 Aleksejs Saramotins 1982 Latvia Rietumu Bank - Riga 8' 00"
32 Marius Bernatonis 1987 Lithuania Atlas - Romers's Hausbäckerei 8' 51"
33 Paul Voss 1986 Germany Team 3C Gruppe 10' 37"
34 Benjamin Gourgue 1986 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 11' 04"
35 Zsolt Der 1983 Hungary Centri della Calzatura - Partizan 11' 23"
36 Bert Scheirlinckx 1974 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 11' 28"
37 Dominic Klemme 1986 Germany Team 3C Gruppe 11' 32"
38 Robert Retschke 1980 Germany Team Mapei - Heizomat 12' 08"
39 Javier Chacon Quesada 1985 Spain Contentpolis - Murcia 12' 18"
40 John Degenkolb 1989 Germany Thüringer Energie Team 13' 53"
41 Andreas Henig 1988 Germany Atlas - Romers's Hausbäckerei 13' 58"
42 Markus Eibegger 1984 Austria Elk Haus - Simplon 14' 25"
43 David Hesselbarth 1988 Germany Team Mapei - Heizomat 14' 48"
44 Daniel Westmattelmann 1987 Germany Team Mapei - Heizomat 15' 01"
45 Oliver Zaugg 1981 Switzerland Gerolsteiner 15' 28"
46 Dennis Pohl 1986 Germany Team 3C Gruppe 17' 14"
47 Diego Milan 1985 Dom. Rep Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 17' 31"
48 Roman Kolstov 1981 Russia Rietumu Bank - Riga 18' 05"
49 Sébastien Delfosse 1982 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 18' 49"
50 Timo Albiez 1985 Germany StegComputer - CKT - Cogeas 18' 56"
51 Fabien Wolf 1984 Switzerland Atlas - Romers's Hausbäckerei 18' 58"
52 Frank Scherzinger 1986 Germany Team 3C Gruppe 19' 52"
53 Phillip Ries 1989 Germany - 19' 54"
54 Volker Ordowski 1973 Germany Gerolsteiner 20' 27"
55 Sergio Lagana 1982 Italy LPR Brakes - Ballan 20' 34"
56 Stian Sommerseth 1984 Norway Joker - Bianchi 20' 42"
57 Björn Thurau 1988 Germany Elk Haus - Simplon 21' 08"
58 Sebastian Schwager 1984 Germany Team Milram 22' 12"
59 Michael Haiser 1986 Germany StegComputer - CKT - Cogeas 23' 23"
60 Dominik Roels 1987 Germany Team Milram 23' 43"
61 Manuel Calvente 1976 Spain Contentpolis - Murcia 24' 12"
62 Kim Lachmann 1987 Germany Team Mapei - Heizomat 24' 30"
63 Nico Schneider 1987 Germany Atlas - Romers's Hausbäckerei 24' 37"
64 Claudio Cucinotta 1982 Italy LPR Brakes - Ballan 25' 38"
65 Lars Petter Nordhaug 1984 Norway Joker - Bianchi 25' 40"
66 Sebastian Hans 1987 Germany Team Mapei - Heizomat 25' 44"
67 Giario Ermeti 1981 Italy LPR Brakes - Ballan 26' 25"
68 Stefan Ganser 1978 Germany Team Kuota - Senges 26' 56"
69 Rafael Serrano Fernandez 1987 Spain Contentpolis - Murcia 29' 41"
70 Andrea Rossi 1979 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 29' 53"
71 Timo Honstein 1983 Germany Atlas - Romers's Hausbäckerei 30' 26"
72 Nico Keinath 1987 Germany Gerolsteiner 30' 43"
73 Dmitri Nikandrov 1979 Russia Centri della Calzatura - Partizan 32' 45"
74 Clemens Fankhauser 1985 Austria Elk Haus - Simplon 36' 39"
75 Malaya Van Ruitenbeek 1982 Netherlands Team Kuota - Senges 42' 19"
DNF Gabriele Balducci 1975 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Benjamin Cujnik 1988 Slovenia Adria Mobil
DNF Marko Kump 1988 Slovenia Adria Mobil
DNF Uros Murn 1975 Slovenia Adria Mobil
DNF Joze Senekovic 1986 Slovenia Adria Mobil
DNF Jure Zrimsek 1982 Slovenia Adria Mobil
DNF Esad Hasanovic 1985 Serbia Centri della Calzatura - Partizan
DNF Artur Krol 1983 Poland Centri della Calzatura - Partizan
DNF Eloy Teruel Rovira 1982 Spain Contentpolis - Murcia
DNF Pedro Jose Vera Alcaraz 1984 Spain Contentpolis - Murcia
DNF Steffen Radochla 1978 Germany Elk Haus - Simplon
DNF Harald Starzengruber 1981 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Jochen Summer 1977 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Joachim Bøhler 1980 Norway Joker - Bianchi
DNF Alexander Kristoff 1987 Norway Joker - Bianchi
DNF Svein Erik Vold 1985 Norway Joker - Bianchi
DNF Martin Reimer 1987 Germany LKT Team Brandenburg
DNF Stefan Schäfer 1986 Germany LKT Team Brandenburg
DNF Cristiano Salerno 1985 Italy LPR Brakes - Ballan
DNF William Walker 1985 Australia Rabobank
DNF Alexander Mironov 1984 Russia Rietumu Bank - Riga
DNF Mart Ojavee 1981 Estonia Rietumu Bank - Riga
DNF Ivan Seledkov 1983 Russia Rietumu Bank - Riga
DNF Peter Jorg 1972 Switzerland StegComputer - CKT - Cogeas
DNF Tigran Korkotyan 1982 Armenia StegComputer - CKT - Cogeas
DNF Janusch Laule 1981 Switzerland StegComputer - CKT - Cogeas
DNF Benjamin Stauder 1987 Germany StegComputer - CKT - Cogeas
DNF Matthias Bertling 1987 Germany Team Kuota - Senges
DNF Thom Van Dulmen 1985 Netherlands Team Kuota - Senges
DNF Michael Franzl 1986 Germany Team Mapei - Heizomat
DNF Arne Hassink 1984 Netherlands Team Milram
DNF Jean-Mitja Schlüter 1986 Germany Team Milram
DNF Patrick Gretsch 1987 Germany Thüringer Energie Team

Info

RaceRothaus Regio Tour
Nation Germany
DateAugust 20th-24th
Edition2008
Classification2.1
Extra Compare top four

Björn Schröder