Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Rothaus Regio Tour
UCI, Stage race, 16th -20th August 2006, Germany
Race info
Results
Startlist
History
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Belgium
Brazil
Colombia
Croatia
Czechia
France
Germany
Great Britain
Italy
Latvia
Luxembourg
Mexico
Namibia
Netherlands
Russia
Slovenia
Switzerland
Ukraine
Teams
-
Agritubel
Ceramica Panaria - Navigare
Continental Team Milram
Gerolsteiner
Landbouwkrediet - Colnago
Naturino - Sapore di Mare
Perutnina Ptuj
Premier
Rietumu Bank - Riga
T-Mobile Team
Team Lamonta
Team Milram
Team Regiostrom - Senges
Team Sparkasse
Team Tenax Salmilano
Team Wiesenhof Akud
Thüringer Energie Team
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Klöden
Andreas
1975
T-Mobile Team
18:08:53
02
Rogers
Michael
1979
T-Mobile Team
+ 50
03
Hondo
Danilo
1974
Team Lamonta
+ 58
04
Russ
Matthias
1983
Gerolsteiner
+ 01:51
05
Laverde
Luis
1979
Ceramica Panaria - Navigare
+ 02:42
06
Mahoric
Mitja
1976
Perutnina Ptuj
+ 02:51
07
Salerno
Cristiano
1985
Team Tenax Salmilano
+ 03:05
08
Buffaz
Mickaël
1979
Agritubel
+ 03:26
09
Kvasina
Matija
1981
Perutnina Ptuj
+ 03:43
10
Pagoto
Andrea
1985
Ceramica Panaria - Navigare
+ 04:03
11
Golcer
Jure
1977
Perutnina Ptuj
+ 04:09
12
Firsanov
Sergey
1982
Premier
+ 07:04
13
Vanotti
Alessandro
1980
Team Milram
+ 07:23
14
Leben
Christian
1985
Team Wiesenhof Akud
+ 07:30
15
Dematteis
Micula
1983
Team Tenax Salmilano
+ 07:43
16
Pozzovivo
Domenico
1982
Ceramica Panaria - Navigare
+ 07:47
17
Berkenbosch
Maint
1977
Team Regiostrom - Senges
+ 09:53
18
Kiryienka
Vasil
1981
Rietumu Bank - Riga
+ 14:39
19
Martin
Tony
1985
Thüringer Energie Team
+ 14:46
20
Eichler
Markus
1982
Team Regiostrom - Senges
+ 14:48
21
Heizmann
Elnathan
1982
Team Regiostrom - Senges
+ 15:09
22
Cortinovis
Alessandro
1977
Team Milram
+ 15:09
23
Rizza
Emanuele
1984
Naturino - Sapore di Mare
+ 15:44
24
Sijmens
Nico
1978
Landbouwkrediet - Colnago
+ 16:23
25
Hoffmann
Erik
1981
Team Lamonta
+ 16:32
26
Pietropolli
Daniele
1980
Team Tenax Salmilano
+ 16:43
27
Hiekmann
Torsten
1980
Gerolsteiner
+ 16:44
28
Müller
Dirk
1973
Team Sparkasse
+ 16:44
29
Haussler
Heinrich
1984
Gerolsteiner
+ 16:46
30
Honstein
Timo
1983
Team Sparkasse
+ 16:48
31
Rubiano
Miguel Angel
1984
Ceramica Panaria - Navigare
+ 16:49
32
Allegrini
Mirko
1981
Ceramica Panaria - Navigare
+ 16:52
33
Grillo
Paride
1982
Ceramica Panaria - Navigare
+ 16:59
34
Glasner
Björn
1973
Team Lamonta
+ 17:01
35
Renders
Sven
1981
Landbouwkrediet - Colnago
+ 17:09
36
Bozic
Borut
1980
Perutnina Ptuj
+ 17:12
37
McPartland
David
1980
Team Tenax Salmilano
+ 17:30
38
Baldato
Fabio
1968
Team Tenax Salmilano
+ 17:37
39
Gottfried
Alexander
1985
Team Sparkasse
+ 17:42
40
Melehs
Olegs
1982
Rietumu Bank - Riga
+ 17:49
41
Mares
Martin
1982
Naturino - Sapore di Mare
+ 17:49
42
Franzl
Michael
1986
-
+ 17:58
43
Konecny
Tomas
1973
Team Wiesenhof Akud
+ 18:01
44
Musiol
Daniel
1983
Team Milram
+ 18:24
45
Muck
Michael
1984
-
+ 18:33
46
Fromm
Florian
1980
Rietumu Bank - Riga
+ 18:33
47
Schubert
Konstantin
1982
Team Regiostrom - Senges
+ 19:13
48
Zberg
Beat
1971
Gerolsteiner
+ 19:17
49
Montgomery
Sven
1976
Gerolsteiner
+ 20:17
50
Davis
Scott
1979
T-Mobile Team
+ 20:22
51
Wiese
Wolfram
1976
Team Regiostrom - Senges
+ 20:45
52
Papstein
Bjorn
1981
Team Lamonta
+ 21:13
53
Danculovic
Tomislav
1980
Perutnina Ptuj
+ 21:23
54
Marin
Matej
1980
Perutnina Ptuj
+ 21:58
55
Mervar
Bostjan
1973
Perutnina Ptuj
+ 22:45
56
Pierfelici
Luca
1983
Naturino - Sapore di Mare
+ 23:00
57
Roels
Dominik
1987
Team Wiesenhof Akud
+ 23:07
58
Westphal
Carlo
1985
Team Wiesenhof Akud
+ 24:17
59
Wackernagel
Lars
1975
Team Wiesenhof Akud
+ 24:45
60
Rabon
Frantisek
1983
T-Mobile Team
+ 25:20
61
Zampilli
Rino
1984
Naturino - Sapore di Mare
+ 25:32
62
Gajek
Artur
1985
Team Wiesenhof Akud
+ 25:36
63
Mori
Massimiliano
1974
Naturino - Sapore di Mare
+ 26:04
64
Gazvoda
Gregor
1981
Perutnina Ptuj
+ 26:36
65
Keinath
Nico
1987
Gerolsteiner
+ 26:40
66
Lancaster
Brett
1979
Ceramica Panaria - Navigare
+ 26:41
67
Faltus
Richard
1977
Team Sparkasse
+ 27:22
68
Fischer
Murilo
1979
Naturino - Sapore di Mare
+ 27:32
69
Petacchi
Alessandro
1974
Team Milram
+ 28:37
70
Saramotins
Aleksejs
1982
Rietumu Bank - Riga
+ 28:54
71
Belka
Mathias
1986
-
+ 31:13
72
Struch
Thorsten
1984
-
+ 31:40
73
Sestili
Luigi
1983
Naturino - Sapore di Mare
+ 31:49
74
Maus
Yannic
1987
Team Regiostrom - Senges
+ 32:07
75
Hardter
Uwe
1977
Team Lamonta
+ 32:10
76
Pineau
Cédric
1985
Agritubel
+ 33:51
77
Odebrecht
Felix
1984
Team Wiesenhof Akud
+ 34:11
78
Manning
Paul
1974
Landbouwkrediet - Colnago
+ 36:53
79
Heiny
Stefan
1982
Team Lamonta
+ 37:18
80
Simon
Jean-Paul
1982
Landbouwkrediet - Colnago
+ 37:59
81
Laule
Janusch
1981
Rietumu Bank - Riga
+ 43:38
DNF
Belka
Mathias
1986
-
DNF
Galland
Jérémie
1983
Agritubel
DNF
Larpe
Mickaël
1985
Agritubel
DNF
Sinner
Benoit
1984
Agritubel
DNF
Perez Cuapio
Julio
1977
Ceramica Panaria - Navigare
DNF
Schüler
Tilo
1980
Continental Team Milram
DNF
Fothen
Markus
1981
Gerolsteiner
DNF
Krauss
Sven
1983
Gerolsteiner
DNF
Strauss
Marcel
1976
Gerolsteiner
DNF
Cummings
Steve
1981
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
De Waele
Bert
1975
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Kleynen
Steven
1977
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Verstrepen
Johan
1967
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Zampilli
Rino
1984
Naturino - Sapore di Mare
DNF
Arn
Laurent
1982
Rietumu Bank - Riga
DNF
Eisaks
Kalvis
1983
Rietumu Bank - Riga
DNF
Cavendish
Mark
1985
T-Mobile Team
DNF
Guerini
Giuseppe
1970
T-Mobile Team
DNF
Korff
Andre
1973
T-Mobile Team
DNF
Gut
Alexander
1984
Team Lamonta
DNF
Sievers
Holger
1968
Team Lamonta
DNF
Dyudya
Volodymyr
1983
Team Milram
DNF
Ongarato
Alberto
1975
Team Milram
DNF
Rigotto
Elia
1982
Team Milram
DNF
Didier
Laurent
1984
Team Regiostrom - Senges
DNF
Ganser
Markus
1972
Team Regiostrom - Senges
DNF
Flammang
Tom
1978
Team Sparkasse
DNF
Parinussa
Stefan
1974
Team Sparkasse
DNF
Schweizer
Christoph
1986
Team Sparkasse
DNF
Cucinotta
Claudio
1982
Team Tenax Salmilano
DNF
Petito
Roberto
1971
Team Tenax Salmilano
DNF
Sweet
Corey
1976
Team Wiesenhof Akud
DNF
Willwohl
Gregor
1980
Team Wiesenhof Akud
Information
Rothaus Regio Tour
Germany
16th -20th August 2006
2.1