2007 Euskal Bizikleta

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time
01 Vladimir Efimkin 1981 Caisse d'Epargne 02:11:48
02 Marco Zanotti 1974 Unibet.com + 52
03 Guiseppe Palumbo 1975 Acqua e Sapone + 52
04 Paolo Bossoni 1976 Lampre - Fondital + 52
05 Benat Albizuri Aransono 1981 Euskaltel-Euskadi + 52
06 Constantino Zaballa 1978 Caisse d'Epargne + 52
07 Mikel Gaztanaga 1979 Agritubel + 52
08 Dario Cataldo 1985 Liquigas + 52
09 Alexander Efimkin 1981 Barloworld + 52
10 Xabat Ochotorena 1980 Orbea - Laukiz F.T. + 52
11 Murilo Fischer 1979 Liquigas + 52
12 Marco Marcato 1984 Team LPR + 52
13 Patrick Calcagni 1977 Liquigas + 52
14 Daniele Callegarin 1982 Team LPR + 52
15 Paolo Longo Borghini 1980 Barloworld + 52
16 Mikel Artetxe 1976 Fuerteventura - Canarias + 52
17 Ruggero Marzoli 1976 Tinkoff Credit Systems + 52
18 Tom Criel 1983 Unibet.com + 52
19 Alexey Markov 1979 Caisse d'Epargne + 52
20 Isidro Nozal Vega 1977 Karpin-Galicia + 52
21 Jesus Rosendo Prado 1982 Andalucia - Cajasur + 52
22 Javier Cherro Molina 1980 Fuerteventura - Canarias + 52
23 Luis Pasamontes 1979 Unibet.com + 52
24 Jon Bru 1977 Euskaltel-Euskadi + 52
25 Oleg Chuzhda 1985 Fuerteventura - Canarias + 52
26 Matteo Carrara 1979 Unibet.com + 52
27 David Loosli 1980 Lampre - Fondital + 52
28 José Alberto Martinez 1975 Agritubel + 52
29 Óscar Sevilla 1976 Relax - GAM + 52
30 Vicente Reynès 1981 Caisse d'Epargne + 52
31 Paolo Bailetti 1980 Team LPR + 52
32 Juan Carlos Carinena Luque 1980 Andalucia - Cajasur + 52
33 David García Dapena 1977 Karpin-Galicia + 52
34 Timothy Duggan 1982 Team Slipstream + 52
35 David Herrero 1979 Karpin-Galicia + 52
36 Kanstantsin Sivtsov 1982 Barloworld + 52
37 Rubén Plaza 1980 Caisse d'Epargne + 52
38 Jörg Jaksche 1976 Tinkoff Credit Systems + 52
39 Lander Aperribay Aranda 1982 Euskaltel-Euskadi + 52
40 Stefano Cavallari 1978 Acqua e Sapone + 52
41 Eladio Jiménez 1976 Karpin-Galicia + 52
42 José Luis Carrasco Gamiz 1982 Andalucia - Cajasur + 52
43 Francisco Mancebo 1976 Relax - GAM + 52
44 Iban Iriondo Uranga 1984 Euskaltel-Euskadi + 52
45 Paolo Fornaciari 1971 Lampre - Fondital + 52
46 David de la Fuente 1981 Saunier Duval - Prodir + 52
47 Patxi Vila 1975 Lampre - Fondital + 52
48 Gaizka Lasa Larraya 1982 Karpin-Galicia + 52
49 Marcos Antonio Serrano 1972 Karpin-Galicia + 52
50 Freddy Bichot 1979 Agritubel + 52
51 Kjell Carlström 1976 Liquigas + 52
52 Iker Flores 1976 Fuerteventura - Canarias + 52
53 Giampaolo Caruso 1980 Lampre - Fondital + 52
54 David López 1981 Caisse d'Epargne + 52
55 Walter Proch 1984 Team LPR + 52
56 Javier Mejias 1983 Saunier Duval - Prodir + 52
57 Iban Mayoz 1981 Euskaltel-Euskadi + 52
58 Branislau Samoilau 1985 Acqua e Sapone + 52
59 Victor Hugo Pena 1974 Unibet.com + 52
60 Roman Kreuziger 1986 Liquigas + 52
61 Roberto Traficante 1984 Team LPR + 52
62 Rigoberto Uran 1987 Unibet.com + 52
63 Francesco Di Paolo 1982 Acqua e Sapone + 52
64 Fabio Baldato 1968 Lampre - Fondital + 52
65 Jose Miguel Galindo 1977 Relax - GAM + 52
66 Santiago Pérez 1977 Relax - GAM + 52
67 Iker Leonet Iza 1983 Fuerteventura - Canarias + 52
68 Serafín Martinez 1984 Karpin-Galicia + 52
69 José Gomez Marchante 1980 Saunier Duval - Prodir + 52
70 Santos Gonzalez 1973 Karpin-Galicia + 52
71 Alberto Fernandez Puebla 1984 Saunier Duval - Prodir + 52
72 Francisco José Lara 1977 Andalucia - Cajasur + 52
73 Raul Garcia de Mateos 1982 Relax - GAM + 52
74 Samuel Sánchez 1978 Euskaltel-Euskadi + 52
75 Unai Etxebarria Arana 1972 Euskaltel-Euskadi + 52
76 Alessandro Donati 1979 Acqua e Sapone + 52
77 Claudio Jose Casas Gallego 1982 Andalucia - Cajasur + 52
78 Vasil Kiryienka 1981 Tinkoff Credit Systems + 52
79 Aitor Perez Arrieta 1977 Caisse d'Epargne + 52
80 Joseba Zumeta Etxabe 1982 Orbea - Laukiz F.T. + 52
81 Luis Pérez Rodríguez 1974 Andalucia - Cajasur + 52
82 Moisés Dueñas Nevado 1981 Agritubel + 52
83 Juan Olmo Menacho 1978 Andalucia - Cajasur + 52
84 Manuel Calvente 1976 Agritubel + 52
85 Antonio Olmo 1982 Andalucia - Cajasur + 52
86 Aaron Villegas Trapaga 1980 Orbea - Laukiz F.T. + 52
87 Samuel Plouhinec 1976 Agritubel + 52
88 Jonathan Patrick McCarty 1982 Team Slipstream + 52
89 Josu Agirre Asegniloaza 1981 Orbea - Laukiz F.T. + 52
90 Imanol Erviti 1983 Caisse d'Epargne + 52
91 Pedro Arreitunandia 1974 Barloworld + 52
92 Francesco Failli 1983 Liquigas + 52
93 Ivan Melero Coco 1984 Orbea - Laukiz F.T. + 52
94 Ryan Cox 1979 Barloworld + 52
95 Juan Miguel Mercado 1978 Agritubel + 52
96 Luca Celli 1979 Team LPR + 52
97 Andrea Rossi 1979 Acqua e Sapone + 52
98 Oscar Garcia-Casarrubios 1984 Relax - GAM + 52
99 Rodrigo Garcia Rena 1980 Fuerteventura - Canarias + 52
100 Francisco Ventoso 1982 Saunier Duval - Prodir + 02:03
101 Hugo Sabido 1979 Barloworld + 04:08
102 Iker Mezo Askargorta 1982 Orbea - Laukiz F.T. + 04:08
103 Arkaitz Durán 1986 Saunier Duval - Prodir + 04:08
104 Steffen Weigold 1979 Tinkoff Credit Systems + 04:08
105 Aivaras Baranauskas 1980 Agritubel + 04:08
106 Guido Trenti 1972 Liquigas + 04:08
107 Serguei Klimov 1980 Tinkoff Credit Systems + 06:20
108 James Lewis Perry 1979 Barloworld + 06:20
109 Niels Scheuneman 1983 Unibet.com + 06:20
110 Julian Sanchez 1980 Relax - GAM + 06:20
111 Maurizio Bellin 1982 Team LPR + 06:20
112 Adrian Palomares 1976 Fuerteventura - Canarias + 06:43
113 Jorge García Marín 1980 Relax - GAM + 09:33
114 Ricardo Serrano 1978 Tinkoff Credit Systems + 09:33
115 Jose Alberto Benitez 1981 Saunier Duval - Prodir + 09:33
116 Julen Zubero Aldekoa 1982 Orbea - Laukiz F.T. + 09:33
117 Inigo Lazkano Iriondo 1982 Orbea - Laukiz F.T. + 09:33
118 Jose Adrian Bonilla 1978 Fuerteventura - Canarias + 09:35
DNF Amets Txurruka 1982 Euskaltel-Euskadi
DNF Jesus Del Nero Montes 1982 Saunier Duval - Prodir
DNF Peter Stetina 1987 Team Slipstream
DNF Lucas Euser 1983 Team Slipstream
DNF Tyler Barbour Butterfield 1983 Team Slipstream
DNF Michael Lange 1983 Team Slipstream
DNF Blake Caldwell 1984 Team Slipstream
DNF Thomas Peterson 1986 Team Slipstream

Info

Race Euskal Bizikleta
Nation Spain
Stage 02.stage
Type Hills
Distance 92.4 km
StartTolosa
FinishAbadino
DateJune 9th (2007)
Leader V.Efimkin
Points V.Efimkin
Mountain J.Bru
Sprint X.Ochotorena

Vladimir Efimkin