Next manager: CN BE (24/06)

2007 GP Paredes Rota dos Moveis

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time
01 Mikel Gaztanaga 1979 Agritubel 04:40:26
02 Pedro Soeiro 1975 Barbot - Halcon + 00
03 Joaquin Sobrino 1982 Relax - GAM + 00
04 Pedro Goncalves 1975 Benfica + 00
05 Rui Costa 1986 Benfica + 00
06 Marco Cunha 1987 Madeinox - BRIC - Loule + 00
07 David García Dapena 1977 Karpin-Galicia + 00
08 Ángel Edo 1970 Vitoria - ASC + 00
09 Xabat Ochotorena 1980 Orbea - Laukiz F.T. + 00
10 David Blanco 1975 Duja - Tavira + 00
11 Filipe Cardoso 1984 Liberty Seguros + 00
12 Sergio Escobar Roure 1974 Grupo Nicolas Mateos + 00
13 Claudio Miguel Faria Estevao 1977 LA - MSS + 00
14 Andrus Aug 1972 Ceramica Flaminia + 00
15 Serafín Martinez 1984 Karpin-Galicia + 00
16 Manuele Spadi 1981 Ceramica Flaminia + 00
17 Eloy Teruel Rovira 1982 Grupo Nicolas Mateos + 00
18 Ignacio Sarabia Diaz 1983 Spiuk - Extremadura + 00
19 José Alberto Martinez 1975 Agritubel + 00
20 Helder Oliveira 1983 Madeinox - BRIC - Loule + 00
21 Francisco Pacheco Torres 1982 Barbot - Halcon + 00
22 Jose Carlos Silva Rodriques 1978 Vitoria - ASC + 00
23 Jacek Morajko 1981 Riberalves - Boavista + 00
24 Danail Petrov 1978 Benfica + 00
25 Pedro Miguel Fernand Costa 1977 Vitoria - ASC + 00
26 Santos Gonzalez 1973 Karpin-Galicia + 00
27 Antonio D'Aniello 1979 Ceramica Flaminia + 00
28 Juan Carlos Fernandez Mora 1984 Spiuk - Extremadura + 00
29 John-Lee Augustyn 1986 Barloworld + 00
30 Denis Kudashev 1981 Relax - GAM + 00
31 Helder Ricardo Fidalgo Magalhaes 1983 Riberalves - Boavista + 00
32 Cesar Antunes Quiterio 1976 Liberty Seguros + 00
33 Haimar Zubeldia 1977 Euskaltel-Euskadi + 00
34 Gilberto Manuel Gonz Martins 1980 Madeinox - BRIC - Loule + 00
35 Nuno Ribeiro 1977 Liberty Seguros + 00
36 Pedro Cardoso 1974 LA - MSS + 00
37 Nelson Hugo Lobo Rocha 1985 Riberalves - Boavista + 00
38 Andre Cardoso 1984 Fercase - Rota dos Moveis + 00
39 Egoitz Murgoitio Rekalde 1983 Grupo Nicolas Mateos + 00
40 Mikel Pradera 1975 Benfica + 00
41 Vergilio Santos 1976 Riberalves - Boavista + 00
42 Israel Perez Rodriguez 1978 Spiuk - Extremadura + 00
43 Xavier Tondó 1978 LA - MSS + 00
44 Iban Mayoz 1981 Euskaltel-Euskadi + 00
45 Rui Sousa 1976 Liberty Seguros + 00
46 Ryan Cox 1979 Barloworld + 00
47 Jose Rodrigues Vaz 1981 Madeinox - BRIC - Loule + 00
48 Gustavo Dominguez Lemos 1980 Karpin-Galicia + 00
49 Jorge García Marín 1980 Relax - GAM + 00
50 Hugo Sabido 1979 Barloworld + 00
51 Bruno Silva Pires 1981 LA - MSS + 00
52 Sergio Sousa 1983 Madeinox - BRIC - Loule + 00
53 Jose Antonio Banos Ballester 1986 Grupo Nicolas Mateos + 00
54 Pedro Fernandez 1976 Madeinox - BRIC - Loule + 00
55 Carlos Manuel Pinho Olivera 1970 Barbot - Halcon + 00
56 Mario De Sarraga Orviz 1980 Relax - GAM + 00
57 Iban Iriondo Uranga 1984 Euskaltel-Euskadi + 00
58 Raffaele Illiano 1977 Ceramica Flaminia + 00
59 Raul Garcia de Mateos 1982 Relax - GAM + 00
60 Iker Mezo Askargorta 1982 Orbea - Laukiz F.T. + 00
61 Gonzalo Rabuñal Rios 1984 Karpin-Galicia + 00
62 Pedro Miguel Almeida Barnabe 1980 Fercase - Rota dos Moveis + 00
63 Gilberto Joao Olivei Sampaio 1981 Vitoria - ASC + 00
64 Julen Zubero Aldekoa 1982 Orbea - Laukiz F.T. + 00
65 Luis Silva 1984 Duja - Tavira + 00
66 Igor Anton 1983 Euskaltel-Euskadi + 00
67 Gorka Amuriza Gumucio 1981 Grupo Nicolas Mateos + 00
68 Bruno Miguel Castanheira 1977 Benfica + 00
69 Miguel Ochoa Gonzalez 1985 Grupo Nicolas Mateos + 00
70 Tiago Machado 1985 Riberalves - Boavista + 00
71 Celio Sousa 1977 Riberalves - Boavista + 00
72 David Livramento 1983 Duja - Tavira + 00
73 Ricardo Mestre 1983 Duja - Tavira + 00
74 Nelson Vitorino 1975 Duja - Tavira + 00
75 Gaizka Lasa Larraya 1982 Karpin-Galicia + 00
76 Jordi Grau Sogas 1981 Liberty Seguros + 00
77 Rui Filipe Gomes De Sa 1978 Barbot - Halcon + 00
78 Lizuarte Manuel Gonc Martins 1978 Madeinox - BRIC - Loule + 00
79 Alexis Rodriguez 1977 Fercase - Rota dos Moveis + 00
80 Claus Michael Möller 1968 Barbot - Halcon + 00
81 Rui Filipe Felgueiras Pinto 1978 Barbot - Halcon + 00
82 Fernando Torres Martin 1978 Spiuk - Extremadura + 00
83 Josu Agirre Asegniloaza 1981 Orbea - Laukiz F.T. + 00
84 Rubén Pérez Moreno 1981 Euskaltel-Euskadi + 00
85 Bruno Jose Pereira Barbosa 1983 Fercase - Rota dos Moveis + 00
86 Paul Sneeboer 1980 Duja - Tavira + 00
87 Jesus Javier Ramirez Torres 1979 Spiuk - Extremadura + 00
88 Hubert Krys 1983 Ceramica Flaminia + 00
89 Hugo Manuel Vitor Izidoro 1977 Riberalves - Boavista + 00
90 Tomasz Marczynski 1984 Ceramica Flaminia + 00
91 Giampaolo Cheula 1979 Barloworld + 00
92 Maurizio Varini 1978 Ceramica Flaminia + 00
93 Rui Lavarinhas 1971 Benfica + 00
94 José Azevedo 1973 Benfica + 00
95 Pedro Arreitunandia 1974 Barloworld + 00
96 Unai Uribarri Artabe 1984 Euskaltel-Euskadi + 00
97 Josu Mondelo Diaz 1981 Spiuk - Extremadura + 00
98 Krassimir Koev Vassiliev 1974 Duja - Tavira + 00
99 Lander Aperribay Aranda 1982 Euskaltel-Euskadi + 00
100 Antonio Manuel Campo Jesus 1984 Liberty Seguros + 00
101 David Martin Velasco 1983 Orbea - Laukiz F.T. + 00
102 Micael Isidoro 1982 Vitoria - ASC + 00
103 Gustavo Rodriguez Iglesias 1979 Fercase - Rota dos Moveis + 00
104 Jose Paulo Costa Cabreira 1982 LA - MSS + 00
105 Jose Miguel Martins 1984 Vitoria - ASC + 00
106 Vicente Peiro Marqueno 1984 Grupo Nicolas Mateos + 00
107 Pablo De Pedro Garcia 1980 Grupo Nicolas Mateos + 00
108 Francisco Jose Terciado 1981 Relax - GAM + 00
109 Inigo Lazkano Iriondo 1982 Orbea - Laukiz F.T. + 00
110 Joaquim Sampaio 1970 Riberalves - Boavista + 00
111 Manuel Calvente 1976 Agritubel + 00
112 Rogerio Fernando Sil Batista 1983 LA - MSS + 00
113 Helder Antonio Duarte Miranda 1979 Benfica + 00
114 Claudio Filipe Pedro Apolo 1985 Duja - Tavira + 00
115 Joseba Zumeta Etxabe 1982 Orbea - Laukiz F.T. + 00
116 Andre Moreira Vital 1982 Madeinox - BRIC - Loule + 00
117 Angel Vazquez Iglesias 1980 LA - MSS + 00
118 Celestino Pinho 1984 Barbot - Halcon + 00
119 Jose Rafael Martinez Castillo 1976 Relax - GAM + 00
120 Aivaras Baranauskas 1980 Agritubel + 00
121 Ricardo Manuel Rodrigues Martins 1982 Fercase - Rota dos Moveis + 00
122 Jorge Nogaldeo Garcia 1978 Fercase - Rota dos Moveis + 00
123 Mikhaylo Khalilov 1975 Ceramica Flaminia + 00
124 Candido Barbosa 1974 Liberty Seguros + 00
125 Moisés Dueñas Nevado 1981 Agritubel + 01:13
126 Angel Rodriguez Garcia 1981 Spiuk - Extremadura + 01:13
127 Virgilio Filipe Magalhaes Neves 1984 Fercase - Rota dos Moveis + 02:18
128 Roberto Barrientos Fernandez 1982 Orbea - Laukiz F.T. + 02:28
129 Nacor Burgos Rojo 1977 Relax - GAM + 02:28
130 Jorge Alberto Brito Ferraz 1983 Barbot - Halcon + 02:28
131 Denis Robin 1979 Agritubel + 02:28
132 Cedric Coutouly 1980 Agritubel + 02:28
133 Alfonso Rodriguez Garcia 1980 Spiuk - Extremadura + 02:28
134 Juan Gomis Lopez 1978 Vitoria - ASC + 02:28
135 Félix Cárdenas 1972 Barloworld + 02:28
136 Alfonso Duarte Costa Azevedo 1984 LA - MSS + 02:47
137 Victor Rodrigues 1986 Liberty Seguros + 02:47
138 Daniel Silva 1985 Vitoria - ASC + 02:47
DNF Luis Fernandez Oliveira 1980 Karpin-Galicia

Info

Race GP Paredes Rota dos Moveis
Nation Portugal
Stage 01.stage
Type Flat
Distance 191.7 km
StartSantiago
FinishVigo
DateMay 17th (2007)
Leader M.Gaztanaga
Youth R.Costa
Points M.Gaztanaga
Mountain A.Rodriguez