Next manager: La Course (17/07)

2005 PostNord Danmark Rundt

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time
01 Ivan Basso 1977 Team CSC 04:31:08
02 Daniele Nardello 1972 T-Mobile Team + 00
03 André Greipel 1982 Team Wiesenhof + 00
04 Iljo Keisse 1982 Chocolade Jacques - T-Interim + 00
05 Martin Pedersen 1983 Team GLS + 00
06 Michal Precechtel 1977 eD'system - ZVVZ + 00
07 Lloyd Mondory 1982 AG2R Prévoyance + 00
08 Alexandre Usov 1977 AG2R Prévoyance + 00
09 James Vanlandschoot 1978 Landbouwkrediet - Colnago + 00
10 Roy Sentjens 1980 Rabobank + 00
11 Niels Scheuneman 1983 Rabobank + 00
12 Kurt Hovelynck 1981 Chocolade Jacques - T-Interim + 00
13 Jens Erik Madsen 1981 Glud & Marstrand - Horsens + 00
14 Lars Michaelsen 1969 Team CSC + 00
15 Rory Sutherland 1982 Rabobank + 00
16 Aitor Galdos 1979 Ceramica Panaria - Navigare + 00
17 Jens Voigt 1971 Team CSC + 00
18 Kurt Asle Arvesen 1975 Team CSC + 00
19 Dennis Kraft 1981 Intel - Action + 00
20 Pavel Zerzan 1978 eD'system - ZVVZ + 00
21 Mirko Allegrini 1981 Ceramica Panaria - Navigare + 00
22 Benny De Schrooder 1980 Chocolade Jacques - T-Interim + 00
23 Michael Smith Larsen 1981 Glud & Marstrand - Horsens + 00
24 Sergey Lagutin 1981 Landbouwkrediet - Colnago + 00
25 Michael Skelde 1973 Glud & Marstrand - Horsens + 00
26 Michael Reihs 1979 Team Designa Køkken + 00
27 Erki Pütsep 1976 AG2R Prévoyance + 00
28 Grischa Niermann 1975 Rabobank + 00
29 Geert Verheyen 1973 Landbouwkrediet - Colnago + 00
30 Rene Jørgensen 1975 Team Barloworld - Valsir + 00
31 Mark Scanlon 1980 AG2R Prévoyance + 00
32 Jukka Vastaranta 1984 Rabobank + 00
33 Bernhard Kohl 1982 T-Mobile Team + 00
34 Anders Lund 1985 Team GLS + 00
35 Allan Johansen 1971 Team CSC + 00
36 Milan Kadlec 1974 eD'system - ZVVZ + 00
37 Pedro Horrillo 1974 Rabobank + 00
38 Nicki Sørensen 1975 Team CSC + 00
39 Alexandr Kolobnev 1981 Rabobank + 00
40 Ján Svorada 1968 eD'system - ZVVZ + 00
41 Chris Anker Sørensen 1984 Team CSC + 00
42 Bogdan Bondariev 1974 Intel - Action + 00
43 Ronald Mutsaars 1979 Rabobank + 00
44 Steffen Radochla 1978 Team Wiesenhof + 00
45 Tomas Vaitkus 1982 AG2R Prévoyance + 00
46 Ralf Grabsch 1973 Team Wiesenhof + 00
47 Håvard Nybø 1983 Glud & Marstrand - Horsens + 00
48 Jan Valach 1973 eD'system - ZVVZ + 00
49 Sergej Matveyev 1975 Ceramica Panaria - Navigare + 00
50 Luca Celli 1979 Team Barloworld - Valsir + 00
51 Paride Grillo 1983 Ceramica Panaria - Navigare + 00
52 Lars Ytting Bak 1980 Team CSC + 00
53 Jakob Fuglsang 1985 - + 00
54 Jacob Moe Rasmussen 1975 Team GLS + 00
55 Kasper Klostergaard 1983 Team CSC + 00
56 Jacob Nielsen 1978 Glud & Marstrand - Horsens + 00
57 Marcin Osinski 1983 Intel - Action + 00
58 Lasse Bøchman Larsen 1983 Glud & Marstrand - Horsens + 00
59 Jakob Piil 1973 Team CSC + 00
60 Moises Aldape Chavez 1981 Ceramica Panaria - Navigare + 00
61 Rodney Jock Green 1974 Team Barloworld - Valsir + 00
62 Tom Southam 1981 Team Barloworld - Valsir + 00
63 Morten Gottlieb 1985 Team Designa Køkken + 00
64 Daniel Holm Foder 1983 Team Designa Køkken + 00
65 Krzysztof Krzywy 1978 Intel - Action + 00
66 Jindrich Vana 1975 eD'system - ZVVZ + 00
67 Michael Tronborg Kristensen 1983 - + 12
68 Michael Larsen 1979 Team Designa Køkken + 12
69 Graeme Brown 1979 Ceramica Panaria - Navigare + 12
70 Lars Thomsen 1977 Team GLS + 12
71 Robert Bengsch 1983 T-Mobile Team + 12
72 Christian Alex Hansen 1985 Team Designa Køkken + 12
73 Kamil Vrana 1979 eD'system - ZVVZ + 29
74 Jimmy Hansen 1974 Team GLS + 30
75 Daniel Musiol 1983 Team Wiesenhof + 35
76 Rune Udby 1982 Team Designa Køkken + 01:56
77 Jan Almblad 1985 - + 01:56
78 Martin Müller 1974 Team Wiesenhof + 01:56
79 Matthew Gilmore 1972 Chocolade Jacques - T-Interim + 01:56
80 Roy Hegreberg 1981 Glud & Marstrand - Horsens + 01:56
81 Wouter Van Mechelen 1981 Chocolade Jacques - T-Interim + 01:56
82 Koen Barbe 1981 Chocolade Jacques - T-Interim + 01:56
83 Lukasz Bodnar 1982 Intel - Action + 02:38
84 Sebastien Siedler 1978 Team Wiesenhof + 02:55
85 Jeremy Maartens 1979 Team Barloworld - Valsir + 03:33
86 René Obst 1977 Team Wiesenhof + 03:39
87 Tomas Konecny 1973 T-Mobile Team + 03:39
88 Gøran Jensen 1978 Team Designa Køkken + 03:39
89 Andy Flickinger 1978 AG2R Prévoyance + 03:41
90 Tony Bracke 1971 Landbouwkrediet - Colnago + 04:21
91 Tom Stubbe 1981 Chocolade Jacques - T-Interim + 04:21
92 Laurent Mangel 1981 AG2R Prévoyance + 04:22
93 Kazimierz Stafiej 1968 Intel - Action + 04:53
94 Allan Bo Andresen 1973 Team Designa Køkken + 05:48
95 Glen Bak 1981 - + 05:48
96 Michael Mørkøv 1985 Team GLS + 05:48
97 Kristoffer Nielsen 1985 Team GLS + 05:49
98 Stephen Cummings 1981 Landbouwkrediet - Colnago + 05:49
99 Thomas Oredsson 1980 Volksbank - Leingruber - Ideal + 05:49
100 Peter Gaarde 1973 - + 05:52
101 Alejandro Borrajo 1980 Ceramica Panaria - Navigare + 05:58
102 Guillermo Ruben Bongiorno 1978 Ceramica Panaria - Navigare + 05:58
103 Roberto Lochowski 1976 Team Wiesenhof + 06:26
104 Josef Soukup 1981 eD'system - ZVVZ + 06:26
105 Wesley Van Speybroeck 1978 Chocolade Jacques - T-Interim + 06:28
106 Marcin Lewandowski 1977 Intel - Action + 06:28
107 Martin Mortensen 1984 - + 06:30
108 Christophe Riblon 1981 AG2R Prévoyance + 06:33
109 Glenn D'Hollander 1974 Landbouwkrediet - Colnago + 07:11
110 Kasper Jebjerg 1985 Team GLS + 14:25
111 Michael Simms 1980 Landbouwkrediet - Colnago + 14:55
112 Sean Sullivan 1978 Team Barloworld - Valsir + 15:55
113 Ludovic Capelle 1976 Landbouwkrediet - Colnago + 16:30
DNF Jan Schaffrath 1971 T-Mobile Team
DNF Enrico Degano 1976 Team Barloworld - Valsir

Info

Race PostNord Danmark Rundt
Nation Denmark
Stage 02.stage
Type Flat
Distance 187 km
StartViborg
FinishÅrhus
DateAugust 4th (2005)
Leader I.Basso
Youth A.Greipel
Points I.Basso
Mountain M.Mortensen
Sprint J.Voigt

Ivan Basso