2005 PostNord Danmark Rundt

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Ivan Basso 1977 Italy Team CSC 19t 58' 37''
02 Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Team CSC + 2' 21''
03 Rory Sutherland 1982 Australia Rabobank + 2' 51''
04 Tomas Vaitkus 1982 Lithuania AG2R Prévoyance + 2' 55''
05 Daniele Nardello 1972 Italy T-Mobile Team + 3' 07''
06 Sergey Lagutin 1981 Uzbekistan Landbouwkrediet - Colnago + 3' 41''
07 Grischa Niermann 1975 Germany Rabobank + 3' 50''
08 Alexandr Kolobnev 1981 Russia Rabobank + 3' 56''
09 Roy Sentjens 1980 Belgium Rabobank + 3' 58''
10 André Greipel 1982 Germany Team Wiesenhof + 4' 05''
11 Anders Lund 1985 Denmark Team GLS + 4' 13''
12 Bernhard Kohl 1982 Austria T-Mobile Team + 4' 17''
13 Ján Svorada 1968 Czech Republic eD'system - ZVVZ + 4' 19''
14 Michal Precechtel 1977 Czech Republic eD'system - ZVVZ + 4' 20''
15 Lloyd Mondory 1982 France AG2R Prévoyance + 4' 49''
16 Bogdan Bondariev 1974 Ukraine Intel - Action 4' 50"
17 Alexandre Usov 1977 Belarus AG2R Prévoyance 5' 09"
18 Rene Jørgensen 1975 Denmark Team Barloworld - Valsir 5' 10"
19 Benny De Schrooder 1980 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim 5' 11"
20 James Vanlandschoot 1978 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 5' 15"
21 Jakob Fuglsang 1985 Denmark - 5' 28"
22 Steffen Radochla 1978 Germany Team Wiesenhof 5' 30"
23 Michael Reihs 1979 Denmark Team Designa Køkken 5' 41"
24 Håvard Nybø 1983 Norway Glud & Marstrand - Horsens 5' 47"
25 Ralf Grabsch 1973 Germany Team Wiesenhof 6' 12"
26 Lars Thomsen 1977 Denmark Team GLS 6' 20"
27 Moises Aldape Chavez 1981 Mexico Ceramica Panaria - Navigare 6' 57"
28 Kasper Klostergaard 1983 Denmark Glud & Marstrand - Horsens 7' 26"
29 Krzysztof Krzywy 1978 Poland Intel - Action 7' 30"
30 Jimmy Hansen 1974 Denmark Team GLS 7' 32"
31 Iljo Keisse 1982 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim 7' 33"
32 Jakob Piil 1973 Denmark Team CSC 8' 07"
33 Paride Grillo 1983 Italy Ceramica Panaria - Navigare 8' 13"
34 Jan Almblad 1985 Denmark - 8' 29"
35 Jens Voigt 1971 Germany Team CSC 8' 38"
36 Lars Bak 1980 Denmark Team CSC 8' 40"
37 Sebastien Siedler 1978 Germany Team Wiesenhof 9' 04"
38 Graeme Brown 1979 Australia Ceramica Panaria - Navigare 9' 39"
39 Steve Cummings 1981 Great Britain Landbouwkrediet - Colnago 10' 49"
40 Pedro Horrillo 1974 Spain Rabobank 10' 52"
41 René Obst 1977 Germany Team Wiesenhof 11' 41"
42 Christian Alex Hansen 1985 Denmark Team Designa Køkken 11' 45"
43 Pavel Zerzan 1978 Czech Republic eD'system - ZVVZ 12' 19"
44 Jacob Moe Rasmussen 1975 Denmark Team GLS 12' 33"
45 Ronald Mutsaars 1979 Netherlands Rabobank 12' 53"
46 Dennis Kraft 1981 Germany Intel - Action 12' 58"
47 Michael Skelde 1973 Denmark Glud & Marstrand - Horsens 12' 58"
48 Martin Müller 1974 Germany Team Wiesenhof 13' 13"
49 Tom Stubbe 1981 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim 13' 20"
50 Jacob Nielsen 1978 Denmark Glud & Marstrand - Horsens 14' 52"
51 Mirko Allegrini 1981 Italy Ceramica Panaria - Navigare 15' 39"
52 Koen Barbe 1981 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim 16' 45"
53 Michael Tronborg Kristensen 1983 Denmark - 17' 23"
54 Lars Michaelsen 1969 Denmark Team CSC 18' 37"
55 Jens Erik Madsen 1981 Denmark Glud & Marstrand - Horsens 18' 37"
56 Matthew Gilmore 1972 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim 19' 03"
57 Robert Bengsch 1983 Germany T-Mobile Team 19' 38"
58 Allan Johansen 1971 Denmark Team CSC 19' 59"
59 Jeremy Maartens 1979 South Africa Team Barloworld - Valsir 20' 37"
60 Mark Scanlon 1980 Ireland AG2R Prévoyance 20' 41"
61 Sergej Matveyev 1975 Ukraine Ceramica Panaria - Navigare 20' 58"
62 Kristoffer Nielsen 1985 Denmark Team GLS 21' 02"
63 Milan Kadlec 1974 Czech Republic eD'system - ZVVZ 21' 10"
64 Daniel Holm Foder 1983 Denmark Team Designa Køkken 21' 10"
65 Michael Smith Larsen 1981 Denmark Glud & Marstrand - Horsens 21' 12"
66 Jan Valach 1973 Slovakia eD'system - ZVVZ 21' 26"
67 Rune Udby 1982 Denmark Team Designa Køkken 22' 16"
68 Morten Gottlieb 1985 Denmark Team Designa Køkken 22' 37"
69 Lukasz Bodnar 1982 Poland Intel - Action 22' 46"
70 Erki Pütsep 1976 Estonia AG2R Prévoyance 23' 47"
71 Daniel Musiol 1983 Germany Team Wiesenhof 23' 50"
72 Wouter Van Mechelen 1981 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim 23' 52"
73 Tony Bracke 1971 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 24' 08"
74 Tom Southam 1981 Great Britain Team Barloworld - Valsir 24' 32"
75 Kamil Vrana 1979 Czech Republic eD'system - ZVVZ 24' 49"
76 Andy Flickinger 1978 France AG2R Prévoyance 24' 49"
77 Tomas Konecny 1973 Czech Republic T-Mobile Team 24' 51"
78 Gøran Jensen 1978 Denmark Team Designa Køkken 24' 57"
79 Peter Gaarde 1973 Denmark - 24' 59"
80 Jindrich Vana 1975 Czech Republic eD'system - ZVVZ 25' 02"
81 Roberto Lochowski 1976 Germany Team Wiesenhof 25' 23"
82 Martin Pedersen 1983 Denmark Team GLS 25' 24"
83 Thomas Oredsson 1980 Denmark Volksbank - Leingruber - Ideal 26' 27"
84 Marcin Lewandowski 1977 Poland Intel - Action 26' 50"
85 Laurent Mangel 1981 France AG2R Prévoyance 28' 11"
86 Allan Bo Andresen 1973 Denmark Team Designa Køkken 28' 23"
87 Roy Hegreberg 1981 Norway Glud & Marstrand - Horsens 28' 33"
88 Kazimierz Stafiej 1968 Poland Intel - Action 29' 27"
89 Michael Mørkøv 1985 Denmark Team GLS 29' 35"
90 Alejandro Borrajo 1980 Argentina Ceramica Panaria - Navigare 30' 15"
91 Rodney Jock Green 1974 South Africa Team Barloworld - Valsir 31' 06"
92 Michael Larsen 1979 Denmark Team Designa Køkken 32' 33"
93 Wesley Van Speybroeck 1978 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim 41' 15"
94 Martin Mortensen 1984 Denmark - 41' 56"
95 Christophe Riblon 1981 France AG2R Prévoyance 45' 22"
96 Glen Bak 1981 Denmark - 50' 30"
DNF Guillermo Ruben Bongiorno 1978 Argentina Ceramica Panaria - Navigare
DNF Aitor Galdos 1979 Spain Ceramica Panaria - Navigare
DNF Kurt Hovelynck 1981 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim
DNF Josef Soukup 1981 Czech Republic eD'system - ZVVZ
DNF Lasse Bøchman Larsen 1983 Denmark Glud & Marstrand - Horsens
DNF Marcin Osinski 1983 Poland Intel - Action
DNF Ludovic Capelle 1976 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Glenn D'Hollander 1974 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Michael Simms 1980 Australia Landbouwkrediet - Colnago
DNF Geert Verheyen 1973 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Niels Scheuneman 1983 Netherlands Rabobank
DNF Jukka Vastaranta 1984 Finland Rabobank
DNF Jan Schaffrath 1971 Germany T-Mobile Team
DNF Luca Celli 1979 Italy Team Barloworld - Valsir
DNF Enrico Degano 1976 Italy Team Barloworld - Valsir
DNF Sean Sullivan 1978 Australia Team Barloworld - Valsir
DNF Chris Anker Sørensen 1984 Denmark Team CSC
DNF Nicki Sørensen 1975 Denmark Team CSC
DNF Kasper Jebjerg 1985 Denmark Team GLS

Info

RacePostNord Danmark Rundt
Nation Denmark
DateAugust 3rd-7th
Edition2005
Classification2.HC
Extra Compare top four

Ivan Basso