FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
PostNord Tour of Denmark
UCI, Stage race, 10th -14th August 1999, Denmark
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1988
1987
1986
1985
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Italy
Lithuania
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovenia
Sweden
Ukraine
USA
Teams
-
Acceptcard Pro Cycling
Ballan - Alessio
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
Gerolsteiner
La Française des Jeux
Linda McCartney Racing Team
Mobilvetta - Northwave
Mroz
Navigare - Gaerne
Rabobank
Saturn
Team Chicky World
Team Fakta
Team Home - Jack&Jones
Team Kvicky - Odder
US Postal Service
Wüstenrot - ZVVZ
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Hamilton
Tyler
1971
US Postal Service
18:43:17
02
Sørensen
Rolf
1965
Rabobank
+ 18
03
Hvastija
Martin
1969
Ballan - Alessio
+ 45
04
Høj
Frank
1973
US Postal Service
+ 53
05
Piil
Jakob
1973
Acceptcard Pro Cycling
+ 55
06
Rittsel
Martin
1971
Team Chicky World
+ 55
07
Hincapie
George
1973
US Postal Service
+ 55
08
Loda
Nicola
1971
Ballan - Alessio
+ 01:03
09
Skibby
Jesper
1964
Team Home - Jack&Jones
+ 01:07
10
Boven
Jan
1972
Rabobank
+ 01:08
11
Larsen
Nicolaj Bo
1971
Team Home - Jack&Jones
+ 01:11
12
Przydzial
Piotr
1974
Mroz
+ 01:21
13
Schmidt
Torsten
1972
Team Chicky World
+ 01:25
14
Valoti
Paolo
1971
Mobilvetta - Northwave
+ 01:32
15
Vande Velde
Christian
1976
US Postal Service
+ 01:38
16
Michaelsen
Lars
1969
La Française des Jeux
+ 01:40
17
Østergaard
Jan
1961
Team Fakta
+ 01:52
18
Tebaldi
Valerio
1965
Mobilvetta - Northwave
+ 01:57
19
Sørensen
Nicki
1975
Team Chicky World
+ 02:13
20
Johansen
Allan
1971
Team Chicky World
+ 02:23
21
Petacchi
Alessandro
1974
Navigare - Gaerne
+ 02:29
22
van der Poel
Adrie
1959
Rabobank
+ 02:49
23
Baldato
Fabio
1968
Ballan - Alessio
+ 03:02
24
Nielsen
Bjarke
1976
Team Chicky World
+ 03:14
25
Sonne
Morten
1970
Acceptcard Pro Cycling
+ 04:07
26
Petersen
Jørgen Bo
1970
-
+ 04:55
27
Pejcha
Milos
1975
Wüstenrot - ZVVZ
+ 05:10
28
Blaudzun
Michael
1973
Team Home - Jack&Jones
+ 05:16
29
Hruska
Jan
1975
Wüstenrot - ZVVZ
+ 05:21
30
Rumsas
Raimondas
1972
Mroz
+ 05:23
31
Newton
Chris
1973
Linda McCartney Racing Team
+ 05:23
32
Kristensen
Lennie
1968
Team Fakta
+ 05:26
33
Gritsoun
Edouard
1976
Gerolsteiner
+ 05:38
34
Clay
Jonathan
1963
Linda McCartney Racing Team
+ 05:48
35
Gebka
Marcin
1974
Mroz
+ 05:58
36
Jonasson
Danny
1974
Acceptcard Pro Cycling
+ 06:02
37
Kyneb
Mikael Holst
1972
Team Home - Jack&Jones
+ 06:09
38
Walzer
Andreas
1970
Gerolsteiner
+ 06:19
39
Andrle
Rene
1974
Wüstenrot - ZVVZ
+ 06:37
40
Ordowski
Volker
1973
Gerolsteiner
+ 06:38
41
Moe Rasmussen
Jacob
1975
Acceptcard Pro Cycling
+ 06:50
42
Teutenberg
Sven
1972
Gerolsteiner
+ 06:52
43
Konecny
Tomas
1973
Wüstenrot - ZVVZ
+ 06:56
44
Axelsson
Niklas
1972
Navigare - Gaerne
+ 07:00
45
Wojtas
Arkadiusz
1977
Mroz
+ 07:11
46
Guyton
Scott
1978
Linda McCartney Racing Team
+ 07:17
47
Jacobsen
Henrik
1971
-
+ 07:21
48
Holm
Claus Michael
1970
Team Fakta
+ 07:25
49
Gontchenkov
Alexander
1970
Ballan - Alessio
+ 07:28
50
Vierhouten
Aart
1970
Rabobank
+ 07:30
51
Gram Nielsen
Jakob
1976
Team Fakta
+ 07:30
52
Andersen
Christian
1967
Team Home - Jack&Jones
+ 07:32
53
Lukaszewicz
Czeslaw
1964
Wüstenrot - ZVVZ
+ 07:33
54
Ludewig
Jörg
1975
Gerolsteiner
+ 07:36
55
Haselbacher
René
1977
Gerolsteiner
+ 07:43
56
Minali
Nicola
1969
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 07:46
57
Barry
Michael
1975
Saturn
+ 07:47
58
Bilek
Jaroslav
1971
Wüstenrot - ZVVZ
+ 07:51
59
Reynolds Jones
Rob
1971
Linda McCartney Racing Team
+ 07:52
60
Lillywhite
Chris
1966
Linda McCartney Racing Team
+ 07:54
61
Panetta
Stefano
1975
Navigare - Gaerne
+ 08:00
62
Glomser
Gerrit
1975
Navigare - Gaerne
+ 08:08
63
Streel
Marc
1971
Team Home - Jack&Jones
+ 08:18
64
McKenzie
David
1974
Linda McCartney Racing Team
+ 08:26
65
Swindlehurst
Burke
1973
Saturn
+ 08:27
66
Faltus
Richard
1977
Wüstenrot - ZVVZ
+ 08:33
67
McCormack
Mark
1970
Saturn
+ 08:55
68
Trenti
Guido
1972
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 08:58
69
Pelusi
Seth
1976
Saturn
+ 09:09
70
Holm
Mikkel
1978
Team Fakta
+ 09:14
71
Nielsen
Michael Steen
1975
Team Home - Jack&Jones
+ 09:36
72
Rasmussen
Dennis
1972
Team Chicky World
+ 10:03
73
Hansen
Jimmy
1978
Saturn
+ 10:05
73
Hansen
Jimmy
1978
Team Fakta
+ 10:05
74
Andreu
Frankie
1966
US Postal Service
+ 10:07
75
Andersen
Jakob
1973
-
+ 10:28
76
Vestøl
Bjørnar
1974
Acceptcard Pro Cycling
+ 10:30
77
Hølestøl
Svein Gaute
1971
Team Chicky World
+ 10:38
78
Nys
Sven
1976
Rabobank
+ 10:59
79
Pedersen
Carl Christian
1966
-
+ 11:25
80
Hiemstra
Bert
1973
Rabobank
+ 11:32
81
Walton
Brian
1965
Saturn
+ 11:34
82
Petersen
Søren
1967
Acceptcard Pro Cycling
+ 11:39
83
Giroletti
Marco
1972
Mobilvetta - Northwave
+ 11:41
84
Groenendaal
Richard
1971
Rabobank
+ 11:47
85
Iacuone
Allan
1973
Linda McCartney Racing Team
+ 13:49
86
Tosatto
Matteo
1974
Ballan - Alessio
+ 14:53
87
Mondini
Gianpaolo
1972
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 15:52
88
Grishkine
Oleg
1972
Ballan - Alessio
+ 16:19
89
Kronborg
Michael
1975
-
+ 16:35
90
Mickiewicz
Jacek
1970
Mroz
+ 16:41
91
Hansen
Jimmy
1978
Saturn
+ 16:44
91
Hansen
Jimmy
1978
Team Fakta
+ 16:44
92
Di Biase
Moreno
1975
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 17:40
93
Manzoni
Mario
1969
Mobilvetta - Northwave
+ 18:06
94
Cei
Luca
1975
Navigare - Gaerne
+ 21:09
95
Dam
Stig
1975
-
+ 21:12
96
Wajs
Grzegorz
1973
Mroz
+ 23:33
97
Strazzer
Massimo
1969
Mobilvetta - Northwave
+ 25:07
98
Villa
Marco
1969
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 26:21
99
Jespersen
Jan
1977
Team Kvicky - Odder
+ 26:41
100
Andresen
Allan Bo
1973
Team Fakta
+ 27:13
101
Fioroni
Leandro
1974
Mobilvetta - Northwave
+ 28:10
DNF
Nielsen
Max
1977
-
DNF
Andersson
Michael
1967
Acceptcard Pro Cycling
DNF
Kryger
Martin
1968
Acceptcard Pro Cycling
DNF
Finco
Carlo
1968
Ballan - Alessio
DNF
Ongarato
Alberto
1975
Ballan - Alessio
DNF
Di Renzo
Marco
1969
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Di Renzo
Marco
1969
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Ljungqvist
Marcus
1974
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Marzoli
Ruggero
1976
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Henrix
Sascha
1973
Gerolsteiner
DNF
Peschel
Uwe
1968
Gerolsteiner
DNF
Nazon
Jean-Patrick
1977
La Française des Jeux
DNF
Brooks
Benjamin
1979
Linda McCartney Racing Team
DNF
Lelekine
Serguei
1973
Mobilvetta - Northwave
DNF
Quaranta
Ivan
1974
Mobilvetta - Northwave
DNF
Sypytkowski
Andrzej
1963
Mroz
DNF
Zamana
Cezary
1967
Mroz
DNF
Balducci
Gabriele
1975
Navigare - Gaerne
DNF
Degano
Enrico
1976
Navigare - Gaerne
DNF
Duma
Vladimir
1972
Navigare - Gaerne
DNF
Wauters
Marc
1969
Rabobank
DNF
Kjærgaard
Steffen
1973
Team Chicky World
DNF
Sejer Nielsen
Peter
1965
Team Fakta
DNF
Sandstød
Michael
1968
Team Home - Jack&Jones
DNF
Casey
Dylan
1970
US Postal Service
DNF
Deramé
Pascal
1970
US Postal Service
DNF
Meinert Nielsen
Peter
1966
US Postal Service
DNF
Heger
Slawomir
1971
Wüstenrot - ZVVZ
Information
PostNord Tour of Denmark
Denmark
10th -14th August 1999
2.2