2017 Tour de la Province de Namur

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Stage results: 06.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Laurens Sweeck 1993 Era Real Estate - Circus 03:41:1802+ 07
02 Jens Adams 1992 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 0031+ 06:24
03 Bjorg Lambrecht 1997 Lotto - Soudal U23 + 0004+ 01:00
04 William Elliott 1995 Team RaceClean + 000113:49:53
05 Michael Vanthourenhout 1993 Marlux - Napoleon Games + 0023+ 04:21
06 Niels Tooth 1992 Prorace Cycling Team + 0067+ 17:10
07 Fabio Sinoy 1995 Profel United CT + 0412+ 02:28
08 Viktor Verschaeve 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 0821+ 04:04
09 Lennert Teugels 1993 Veranda's Willems + 0803+ 41
10 Julien Mortier 1997 WB Veranclassic + 0806+ 01:33
11 Dieter Bouvry 1992 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 0805+ 01:15
12 Maximilien Picoux 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon + 0817+ 03:50
13 Laurens Huys 1998 Lotto - Soudal U23 + 0807+ 01:52
14 Abram Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 0809+ 02:07
15 Jacob Relaes 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 0839+ 09:06
16 Nils Heyns 1991 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 0843+ 09:44
17 Tuur Deprez 1996 VL Technics - Experza - Abutriek + 0810+ 02:07
18 Maxime Urruty 1993 Creuse Oxygène Guéret + 1637+ 08:45
19 Quentin Venner 1998 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 1638+ 08:51
20 Remi Cara 1998 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 1961+ 14:39
21 Ruben Apers 1998 Lotto - Soudal U23 + 1934+ 07:50
22 Cedric Beck 1998 VL Technics - Experza - Abutriek + 1950+ 11:54
23 Yorick Slagmulders 1995 Van Eyck Sport + 1925+ 04:52
24 Diether Sweeck 1993 Era Real Estate - Circus + 1908+ 01:58
25 Michiel Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 1913+ 02:46
26 Mathias Van Lysebeth 1998 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 2555+ 13:21
27 Celestin Leyman 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 3014+ 03:01
28 Rob Peeters 1985 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 3686+ 24:03
29 Dieter Vanthourenhout 1985 Marlux - Napoleon Games + 3673+ 19:51
30 Jaap Kooijman 1993 LottoNL-Jumbo-De Jonge + 4848+ 11:15
31 Ward Jaspers 1997 Lotto - Soudal U23 + 5536+ 08:32
32 Max Emil Kørner 1991 T.Palm - Pole Continental Wallon + 5722+ 04:17
33 Aaron Van Poucke 1998 VL Technics - Experza - Abutriek + 01:5440+ 09:18
34 Julien Buisson 1993 U.V.Limousine + 01:5487+ 24:05
35 Vitor Zucco Schizzi 1997 Baguet - MIBA Poorten + 01:5796+ 30:09
36 Sieben Devalckeneer 1991 Profel United CT + 01:5918+ 03:50
37 Jorden Bothuyne 1996 VL Technics - Experza - Abutriek + 01:5966+ 17:07
38 Bjarne Vanacker 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 02:0119+ 03:53
39 Jordy Bouts 1996 Prorace Cycling Team + 02:0246+ 10:18
40 Bryan Bouwmans 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge + 02:02101+ 36:05
41 Marvin Tasset 1997 Ago - Aquaservice + 02:0258+ 14:13
42 Jelle Schuermans 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 02:0224+ 04:36
43 Mathias Van Gompel 1995 Lotto - Soudal + 02:0215+ 03:40
44 Angelo Van Den Bossche 1996 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 02:0233+ 06:35
45 Jonas Castrique 1997 Lotto - Soudal U23 + 02:0230+ 05:41
46 Julian Mertens 1997 VL Technics - Experza - Abutriek + 02:0244+ 10:01
47 Sylvain Moniquet 1998 Ago - Aquaservice + 02:0211+ 02:22
48 Nils Sinschek 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge + 02:0229+ 05:29
49 Nicolas Verougstraete 1997 VL Technics - Experza - Abutriek + 02:0235+ 08:02
50 Ward Timmermans 1995 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 02:0232+ 06:27
51 Alexandre Caudoux 1991 U.V.Limousine + 02:0245+ 10:10
52 Gerben Peersman 1990 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 02:0275+ 20:20
53 Michael Boros 1992 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 02:0216+ 03:44
54 Kenny Willems 1993 Stageco-Special Paint CT + 02:0227+ 05:02
55 Tijl Pauwels 1998 Marlux - Napoleon Games + 02:0288+ 24:41
56 Adam Lewis 1995 Profel United CT + 02:0247+ 11:14
57 Braam Merlier 1994 Era Real Estate - Circus + 02:0242+ 09:20
58 Jeroen Vercammen 1992 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 02:1249+ 11:38
59 Thomas Vanbesien 1993 Profel United CT + 02:1426+ 04:59
60 Thijs Vandaele 1993 Dovy Keukens FCC + 02:1864+ 15:58
61 Sander Rietjens 1998 Prorace Cycling Team + 02:1954+ 13:13
62 Glenn Debruyne 1995 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 02:26110+ 46:58
63 Niels De Rooze 1992 Tarteletto - Isorex + 02:2671+ 19:16
64 Lionel Taminiaux 1996 WB Veranclassic + 02:2620+ 04:04
65 Antoine Loy 1996 Ago - Aquaservice + 02:2657+ 14:12
66 Thomas Chassagne 1994 Creuse Oxygène Guéret + 02:3076+ 20:33
67 Sander De Pestel 1998 Lotto - Soudal U23 + 02:3051+ 11:57
68 Jasper De Plus 1997 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 02:3060+ 14:33
69 Jaron Wydooghe 1997 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 02:3062+ 14:40
70 Jez McCann 1996 Richardsons-Trek RT + 02:3092+ 25:28
71 Guillaume Delvaux 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 02:3079+ 21:23
72 Bram De Kort 1991 LottoNL-Jumbo-De Jonge + 02:3084+ 23:20
73 Dick Janssen 1994 LottoNL-Jumbo-De Jonge + 02:3059+ 14:23
74 Ruben Van Der Haeghen 1993 VL Technics - Experza - Abutriek + 02:3591+ 25:20
75 Jens Teirlinck 1996 Dovy Keukens FCC + 02:3593+ 27:06
76 Thimo Willems 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 02:3569+ 17:53
77 Edward Walsh 1996 Team RaceClean + 02:3528+ 05:09
78 Jens Moens 1994 Van Eyck Sport + 02:4052+ 12:55
79 Yarne Driesen 1998 Marlux - Napoleon Games + 02:4074+ 20:13
80 Glen Van Nuffelen 1997 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 02:40107+ 39:09
81 Yoni Lagneaux 1997 Baguet - MIBA Poorten + 02:4370+ 18:19
82 Adrien Houbben 1998 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 02:4389+ 24:58
83 Giovani Bido Arduino 1996 Dovy Keukens FCC + 02:46104+ 38:30
84 Evan Burtnik 1997 Team RaceClean + 02:4872+ 19:38
85 Rohan Du Plooy 1994 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 02:51105+ 38:34
86 Auxence Buntinx 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 03:0253+ 12:56
87 Antoine Baurin 1995 Pesant Club Liegeois + 03:1241+ 09:19
88 Jelle Cant 1992 Era Real Estate - Circus + 03:1365+ 17:00
89 Robin Mertens 1991 Prorace Cycling Team + 03:1397+ 31:15
90 Louis Deguide 1994 Prorace Cycling Team + 03:1383+ 22:58
91 Sieben Wouters 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03:1394+ 27:50
92 Lounes Verschaeve 1995 Dovy Keukens FCC + 03:13113+ 55:58
93 Guillaume Gerbaud 1989 U.V.Limousine + 03:1363+ 14:49
94 Tom Verhaegen 1996 Profel United CT + 03:1856+ 14:08
95 Wietse Bosmans 1991 Era Real Estate - Circus + 03:3580+ 21:29
96 Mathias Delameilleure 1986 Dovy Keukens FCC + 03:3895+ 29:38
97 Glenn Loenders 1997 Profel United CT + 04:2798+ 32:14
98 Remy Dechambre 1994 Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny + 05:58116+ 01:04:52
99 Ruben Dillen 1997 Van Eyck Sport + 05:58112+ 54:14
100 Jonas Cornelis 1994 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 06:0082+ 22:16
101 Derek Gee 1997 Team RaceClean + 06:0477+ 20:57
102 Gianni Siebens 1998 Marlux - Napoleon Games + 06:0599+ 33:06
103 Oliver Moors 1996 Baguet - MIBA Poorten + 06:05114+ 01:00:38
104 Thierry Kirouac-Marcassa 1998 Team RaceClean + 06:5385+ 23:54
105 Robin Haubruge 1993 T.Palm - Pole Continental Wallon + 06:56103+ 38:03
106 Corentin Buisson 1997 U.V.Limousine + 06:56106+ 38:48
107 Han Devos 1997 Stageco-Special Paint CT + 07:1481+ 21:39
108 Gert Smets 1997 Era Real Estate - Circus + 07:1468+ 17:33
109 Sven Verbeeck 1998 Stageco-Special Paint CT + 07:29102+ 36:09
110 Jasper De Proost 1996 Stageco-Special Paint CT + 07:29108+ 41:46
111 Robby Willems 1993 Stageco-Special Paint CT + 07:2990+ 25:14
112 Francois Allard 1998 Pesant Club Liegeois + 10:19109+ 45:37
113 Jelle De Ville 1995 Van Eyck Sport + 15:2378+ 21:21
114 Kevin Walders 1996 Van Eyck Sport + 15:23111+ 52:24
115 Aaron De Veirman 1997 Dovy Keukens FCC + 15:23118+ 01:13:09
116 Paul Cremers 1995 LottoNL-Jumbo-De Jonge + 15:23119+ 01:14:25
117 Quentin Deby 1997 Pesant Club Liegeois + 15:23115+ 01:03:44
118 Steff Van Genechten 1994 Stageco-Special Paint CT + 15:23117+ 01:11:18
119 Bram Rombouts 1994 Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 15:23100+ 33:42
DNS Willem Boersma 1997 Team RaceClean 999
DNF Martin Palm 1996 Ago - Aquaservice 999
DNF Nico Houtteman 1997 EFC - L&R - Vulsteke 999
DNF Angelo De Clercq 1991 Marlux - Napoleon Games 999
DNF Remi Belot 1996 Pesant Club Liegeois 999
DNF Tim Timmermans 1998 Wielerclub Steeds Vooraan VZW 999

Info

Race Tour de la Province de Namur
Nation Belgium
Stage 06.stage
Type Flat
Distance 157 km
StartLesves
FinishNamur
DateAugust 6th (2017)
Leader W.Elliott
Youth B.Lambrecht
Points L.Sweeck
Mountain M.Urruty
Sprint R.Mertens

Laurens Sweeck