Next manager: World Juniors (23/09 09:30)

2017 Course de la Paix (U23)

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (12) Season fantasy

Info Stage profiles Prologue 01 02 03

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Dinmukhammed Ulysbayev1998 Astana City04:00:2131+ 10:38
02 Kevin Geniets1997 Chambéry Cyclisme Formation+ 0113+ 03:49
03 Victor Lafay1996 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme+ 0107+ 02:53
04 Bjorg Lambrecht1997 Lotto - Soudal U23+ 080111:22:13
05 Tiago Gomes Antunes1997 Sicasal - Constantinos-Delta+ 0809+ 03:11
06 Michal Schlegel1995 CCC Sprandi Polkowice+ 0803+ 16
07 Steff Cras1996 BMC Development Team+ 1305+ 54
08 Harm Vanhoucke1997 Lotto - Soudal U23+ 1304+ 23
09 Tobias Foss1997 Joker Icopal+ 1312+ 03:41
10 Niklas Eg1995 Team Virtu Cycling+ 1302+ 15
11 Ethan Hayter1998 100% ME+ 1320+ 06:53
12 Anatoliy Budyak1995 ISD-Jorbi Continental Team+ 1708+ 02:54
13 Jonas Abrahamsen1995 Uno-X Hydrogen+ 1710+ 03:14
14 Marc Hirschi1998 BMC Development Team+ 1721+ 07:05
15 Artem Nych1995 Gazprom - RusVelo+ 2106+ 02:03
16 Mikkel Frølich Honore1997 Lotto - Soudal U23+ 2432+ 11:01
17 Benjamin Brkic1996 Tirol Cycling Team+ 2411+ 03:30
18 Vadim Pronskiy1998 Astana City+ 2440+ 16:43
19 Johannes Schinnagel1996 Team Felbermayr - Simplon Wels+ 2422+ 07:42
20 Christopher Blevins1998 Axeon - Hagens Berman+ 2944+ 17:31
21 Francesco Romano1997 Team Palazzago+ 2945+ 17:32
22 Piotr Konwa1995 Tc Chrobry Scott Głogów+ 2925+ 08:28
23 Ivo Oliveira1996 Axeon - Hagens Berman+ 2935+ 15:01
24 Lucas De Rossi1995 V.C.La Pomme Marseille+ 3215+ 04:57
25 Grigoriy Shtein1996 Astana City+ 4019+ 06:16
26 Tadej Pogacar1998 Rog - Ljubljana+ 4441+ 16:56
27 Yuriy Natarov1996 Astana City+ 4428+ 09:27
28 Jesper Schultz1996 ColoQuick - Cult+ 4714+ 04:56
29 Takeaki Amezawa1995 Utsunomiya - Blitzen+ 4818+ 05:46
30 Anders Skaarseth1995 Joker Icopal+ 5052+ 20:29
31 Magnus Bak Klaris1996 ColoQuick - Cult+ 5042+ 17:07
32 Lucas Eriksson1996 SEG Racing Academy+ 5034+ 12:53
33 Anthony Rappo1995 Team Humard Vélo-Passion+ 5030+ 10:05
34 Luca Covili1997 Team Palazzago+ 5016+ 05:08
35 Kristian Aasvold1995 Team Sparebanken Sør+ 5017+ 05:10
36 Ian Garrison1998 Axeon - Hagens Berman+ 5559+ 26:32
37 Masahiro Ishigami1997 A.V.C. Aix en Provence+ 5536+ 15:14
38 Florian Stork1997 Development Team Sunweb + 5546+ 17:40
39 Galym Akhmetov1995 Astana City+ 5933+ 12:49
40 Gordian Banzer1996 Team Hörmann+ 01:1826+ 09:08
41 Georg Zimmerman1997 Team Felbermayr - Simplon Wels+ 01:2239+ 15:51
42 Zeke Mostov1996 Aevolo Cycling+ 01:2564+ 32:04
43 Stepan Kurianov1996 Gazprom-Rusvelo U23+ 01:2724+ 08:26
44 Jorge Magalhaes1997 Miranda-Mortagua+ 01:2937+ 15:42
45 Felix Gall1998 Development Team Sunweb + 01:2957+ 23:39
46 Anton Kuzmin1996 Astana City+ 01:2947+ 17:44
47 Patrick Gamper1997 Tirol Cycling Team+ 01:3449+ 18:32
48 Piotr Pekala1998 KS Pogon Mostostal Pulawy+ 01:3723+ 08:20
49 Hampus Anderberg1996 Christina Jewelry - Kuma+ 01:5943+ 17:26
50 Dominik Neuman1995 Topforex-Lapierre Pro Cy+ 01:5950+ 18:58
51 Simon Guglielmi1997 CR4C Roanne+ 02:0161+ 27:43
52 Julian Mertens1997 VL Technics-Experza-Abutriek+ 02:1029+ 09:57
53 Izidor Penko1996 Rog - Ljubljana+ 02:2827+ 09:23
54 Jakub Otruba1998 SKC Tufo - Prostejov+ 02:5160+ 26:59
55 Rasmus Tiller1996 Joker Icopal+ 02:5854+ 21:04
56 Sofiane Merignat1997 V.C.La Pomme Marseille+ 02:5838+ 15:46
57 Benoit Cosnefroy1995 Chambéry Cyclisme Formation+ 03:1856+ 22:55
58 Axel Journiaux1995 Vendée U+ 03:2055+ 21:12
59 Atsushi Oka1995 Utsunomiya - Blitzen+ 03:4553+ 20:42
60 Ide Schelling1998 SEG Racing Academy+ 05:0963+ 30:10
61 Matteo Sobrero1997 Team Colpack+ 09:0751+ 19:42
62 Ward Jaspers1997 Lotto - Soudal U23+ 09:4948+ 18:03
63 Casper Pedersen1996 Team Giant - Castelli+ 12:0167+ 37:20
64 Johannes Adamietz1998 Team Heizomat+ 18:4162+ 29:31
65 Rens Tulner1998 Delta Cycling Rotterdam+ 18:4269+ 38:18
66 Hayato Okamoto1995 Aisan Racing Team+ 18:4873+ 44:30
67 Martin Lavric1998 Attaque Team Gusto+ 18:4865+ 32:21
68 Lukas Schlemmer1995 Team Felbermayr - Simplon Wels+ 19:0566+ 36:02
69 Gasper Katrasnik1995 Adria Mobil+ 19:0571+ 38:48
70 Mathias Jørgensen1997 Team Giant - Castelli+ 19:0572+ 43:29
71 Pontus Kastemyr1995 Team Tre Berg-Postnord+ 19:3074+ 53:02
72 Ziga Rucigaj1995 Rog - Ljubljana+ 19:4858+ 25:40
73 Mykyta Zubenko1995 ISD-Jorbi Continental Team+ 21:2070+ 38:37
74 Alexandr Kulikovskiy1997 Gazprom-Rusvelo U23+ 21:2068+ 37:42
DNF Hannes Bergström Frisk1995-999
DNF Reece Wood1998 100% ME999
DNF Matthew Bostock1997 100% ME999
DNF Adam Hartley1998 100% ME999
DNF Cameron Beard1998 CCB Team999
DNF Jaap De Jong1995 Chambéry Cyclisme Formation999
DNF Martin Salmon1997 Development Team Sunweb 999
DNF Thimo Willems1996 EFC - L&R - Vulsteke999
DNF Evgeny Kobernyak1995 Gazprom-Rusvelo U23999
DNF Nikita Razumov1996 Gazprom-Rusvelo U23999
DNF Cristian Scaroni1997 General Store Bottoli Zardini999
DNF Artur Sowinski1997 GKS Cartusia999
DNF Rinat Udod1996 ISD-Jorbi Continental Team999
DNF Iurii Shumilov1995 ISD-Jorbi Continental Team999
DNF Jaka Primozic1998 Kk Kranj999
DNF Pit Leyder1997 Leopard Pro Cycling999
DNF David Ribeiro1995 Liberty Seguros-Carglass999
DNF Daniel Savini1997 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi999
DNF Dennis Van Der Horst1998 Metec - TKH p/b Mantel999
DNF Marcel Neuhauser1997 Team Felbermayr - Simplon Wels999
DNF Justin Paroz1996 Team Hörmann999
DNF Nico Selenati1996 Team MG Project999
DNF Ayumu Watanabe1998 Team Morning999
DNF Markus Freiberger1995 Tirol Cycling Team999
DNF Roman Lehky1996 Topforex-Lapierre Pro Cy999
DNF Jiri Petrus1996 Topforex-Lapierre Pro Cy999
DNF Syver Wærsted1996 Uno-X Hydrogen999
DNF Rei Onodera1995 Utsunomiya - Blitzen999
DNF Luca Cairoli1995 V.C.Mendrisio-PL Valli999
DNF Maxime Weyrich1997 VV Tooltime Preizerdaul999
DNF Filippo Rocchetti1996 Zalf Euromobil Désirée Fior999

Info

Race Course de la Paix (U23)
Nation Czech Republic
Stage 03.stage
Type Hilly MF
Distance 160 km
StartJeseník
FinishJeseník
DateJune 4th (2017)
Leader B.Lambrecht
Points B.Lambrecht
Mountain I.Schelling