Next manager: Worlds RR (24/09)

2017 Course de la Paix (U23)

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (12) Season fantasy

Info Stage profiles Prologue 01 02 03

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Bjorg Lambrecht1997 Lotto - Soudal U2304:00:590107:21:44
02 Niklas Eg1995 Team Virtu Cycling+ 0602+ 10
03 Harm Vanhoucke1997 Lotto - Soudal U23+ 0604+ 18
04 Michal Schlegel1995 CCC Sprandi Polkowice+ 0603+ 16
05 Steff Cras1996 BMC Development Team+ 3705+ 49
06 Artem Nych1995 Gazprom - RusVelo+ 01:3606+ 01:50
07 Anatoliy Budyak1995 ISD-Jorbi Continental Team+ 02:2507+ 02:45
08 Victor Lafay1996 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme+ 02:5508+ 03:04
09 Benjamin Brkic1996 Tirol Cycling Team+ 02:5911+ 03:14
10 Tiago Gomes Antunes1997 Sicasal - Constantinos-Delta+ 02:5910+ 03:11
11 Tobias Foss1997 Joker Icopal+ 03:2812+ 03:36
12 Kevin Geniets1997 Chambéry Cyclisme Formation+ 03:5913+ 04:02
13 Jesper Schultz1996 ColoQuick - Cult+ 04:0114+ 04:17
14 Luca Covili1997 Team Palazzago+ 04:0315+ 04:26
15 Jonas Abrahamsen1995 Uno-X Hydrogen+ 04:0309+ 03:08
16 Kristian Aasvold1995 Team Sparebanken Sør+ 04:2016+ 04:30
17 Lucas De Rossi1995 V.C.La Pomme Marseille+ 04:2117+ 04:33
18 Takeaki Amezawa1995 Utsunomiya - Blitzen+ 04:4918+ 05:06
19 Grigoriy Shtein1996 Astana City+ 05:3119+ 05:44
20 Ziga Rucigaj1995 Rog - Ljubljana+ 05:5220+ 06:00
21 Piotr Pekala1998 KS Pogon Mostostal Pulawy+ 06:3022+ 06:51
22 Marcel Neuhauser1997 Team Felbermayr - Simplon Wels+ 06:4023+ 06:55
23 Ethan Hayter1998 100% ME+ 06:4021+ 06:48
24 Marc Hirschi1998 BMC Development Team+ 06:4624+ 06:56
25 Izidor Penko1996 Rog - Ljubljana+ 06:5125+ 07:03
26 Stepan Kurianov1996 Gazprom-Rusvelo U23+ 06:5526+ 07:07
27 Johannes Schinnagel1996 Team Felbermayr - Simplon Wels+ 07:1727+ 07:26
28 Gordian Banzer1996 Team Hörmann+ 07:4529+ 07:58
29 Julian Mertens1997 VL Technics-Experza-Abutriek+ 07:4528+ 07:55
30 Piotr Konwa1995 Tc Chrobry Scott Głogów+ 08:0130+ 08:07
31 Ward Jaspers1997 Lotto - Soudal U23+ 08:0831+ 08:22
32 Yuriy Natarov1996 Astana City+ 08:3732+ 08:51
33 Anthony Rappo1995 Team Humard Vélo-Passion+ 09:1333+ 09:23
34 Justin Paroz1996 Team Hörmann+ 09:2234+ 09:35
35 Mikkel Frølich Honore1997 Lotto - Soudal U23+ 10:3636+ 10:45
36 Johannes Adamietz1998 Team Heizomat+ 10:3838+ 10:58
37 Matteo Sobrero1997 Team Colpack+ 10:3835+ 10:43
38 Dinmukhammed Ulysbayev1998 Astana City+ 10:4137+ 10:56
39 Cameron Beard1998 CCB Team+ 11:3440+ 11:59
40 Galym Akhmetov1995 Astana City+ 11:4339+ 11:58
41 Lucas Eriksson1996 SEG Racing Academy+ 11:5641+ 12:11
42 Sofiane Merignat1997 V.C.La Pomme Marseille+ 12:3842+ 12:56
43 Martin Lavric1998 Attaque Team Gusto+ 13:2643+ 13:41
44 Daniel Savini1997 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi+ 13:3344+ 13:47
45 Jorge Magalhaes1997 Miranda-Mortagua+ 14:0845+ 14:21
46 Masahiro Ishigami1997 A.V.C. Aix en Provence+ 14:1346+ 14:27
47 Georg Zimmerman1997 Team Felbermayr - Simplon Wels+ 14:2948+ 14:41
48 Ivo Oliveira1996 Axeon - Hagens Berman+ 14:3747+ 14:40
49 Hampus Anderberg1996 Christina Jewelry - Kuma+ 15:2949+ 15:35
50 Alexandr Kulikovskiy1997 Gazprom-Rusvelo U23+ 16:1054+ 16:30
51 Vadim Pronskiy1998 Astana City+ 16:1053+ 16:27
52 Anton Kuzmin1996 Astana City+ 16:1051+ 16:23
53 Magnus Bak Klaris1996 ColoQuick - Cult+ 16:1052+ 16:25
54 Tadej Pogacar1998 Rog - Ljubljana+ 16:1050+ 16:20
55 Hannes Bergström Frisk1995-+ 16:2255+ 16:39
56 Florian Stork1997 Development Team Sunweb + 16:4256+ 16:53
57 Adam Hartley1998 100% ME+ 16:5563+ 17:11
58 Francesco Romano1997 Team Palazzago+ 16:5564+ 17:11
59 Dominik Neuman1995 Topforex-Lapierre Pro Cy+ 16:5561+ 17:07
60 Christopher Blevins1998 Axeon - Hagens Berman+ 16:5562+ 17:10
61 Atsushi Oka1995 Utsunomiya - Blitzen+ 16:5559+ 17:05
62 Luca Cairoli1995 V.C.Mendrisio-PL Valli+ 16:5557+ 17:04
63 Nico Selenati1996 Team MG Project+ 16:5576+ 22:06
64 Maxime Weyrich1997 VV Tooltime Preizerdaul+ 16:5565+ 17:19
65 Lukas Schlemmer1995 Team Felbermayr - Simplon Wels+ 16:5558+ 17:05
66 Patrick Gamper1997 Tirol Cycling Team+ 17:0060+ 17:06
67 Felix Gall1998 Development Team Sunweb + 17:0077+ 22:18
68 Mykyta Zubenko1995 ISD-Jorbi Continental Team+ 17:0766+ 17:25
69 Cristian Scaroni1997 General Store Bottoli Zardini+ 18:0470+ 18:21
70 Filippo Rocchetti1996 Zalf Euromobil Désirée Fior+ 18:0769+ 18:16
71 Rasmus Tiller1996 Joker Icopal+ 18:0768+ 18:14
72 Rens Tulner1998 Delta Cycling Rotterdam+ 19:3671+ 19:44
73 Axel Journiaux1995 Vendée U+ 19:4167+ 18:01
74 Benoit Cosnefroy1995 Chambéry Cyclisme Formation+ 19:4172+ 19:45
75 Anders Skaarseth1995 Joker Icopal+ 19:4173+ 19:47
76 Martin Salmon1997 Development Team Sunweb + 19:4175+ 19:57
77 Gasper Katrasnik1995 Adria Mobil+ 19:4174+ 19:51
78 Nikita Razumov1996 Gazprom-Rusvelo U23+ 23:3478+ 23:54
79 Rei Onodera1995 Utsunomiya - Blitzen+ 23:4379+ 23:54
80 Jakub Otruba1998 SKC Tufo - Prostejov+ 24:0180+ 24:16
81 Thimo Willems1996 EFC - L&R - Vulsteke+ 24:1281+ 24:27
82 Ide Schelling1998 SEG Racing Academy+ 24:2383+ 25:09
83 Iurii Shumilov1995 ISD-Jorbi Continental Team+ 24:4794+ 26:09
84 Evgeny Kobernyak1995 Gazprom-Rusvelo U23+ 25:0688+ 25:46
85 David Ribeiro1995 Liberty Seguros-Carglass+ 25:1385+ 25:33
86 Casper Pedersen1996 Team Giant - Castelli+ 25:3384+ 25:33
87 Pit Leyder1997 Leopard Pro Cycling+ 25:3389+ 25:46
88 Dennis Van Der Horst1998 Metec - TKH p/b Mantel+ 25:3390+ 25:47
89 Mathias Jørgensen1997 Team Giant - Castelli+ 25:3382+ 24:32
90 Markus Freiberger1995 Tirol Cycling Team+ 25:3391+ 25:47
91 Ian Garrison1998 Axeon - Hagens Berman+ 25:3987+ 25:45
92 Zeke Mostov1996 Aevolo Cycling+ 25:3999+ 30:47
93 Hayato Okamoto1995 Aisan Racing Team+ 25:3992+ 25:50
94 Syver Wærsted1996 Uno-X Hydrogen+ 25:3986+ 25:44
95 Simon Guglielmi1997 CR4C Roanne+ 25:4293+ 25:52
96 Jaka Primozic1998 Kk Kranj+ 28:0795+ 28:20
97 Ayumu Watanabe1998 Team Morning+ 28:1096+ 28:30
98 Jaap De Jong1995 Chambéry Cyclisme Formation+ 29:2697+ 29:36
99 Matthew Bostock1997 100% ME+ 29:2698+ 29:39
100 Artur Sowinski1997 GKS Cartusia+ 31:29100+ 31:42
101 Pontus Kastemyr1995 Team Tre Berg-Postnord+ 33:25101+ 33:40
102 Jiri Petrus1996 Topforex-Lapierre Pro Cy+ 33:58103+ 34:14
103 Roman Lehky1996 Topforex-Lapierre Pro Cy+ 33:58102+ 34:08
104 Reece Wood1998 100% ME+ 33:58104+ 34:15
105 Rinat Udod1996 ISD-Jorbi Continental Team+ 34:52105+ 35:13
DNF Yurii Burchenia1998-999
DNF Jacob Hennessy1996 100% ME999
DNF Angus David Claxton1997 100% ME999
DNF Jonathan Brown1997 Axeon - Hagens Berman999
DNF Filip Bengtsson1995 Christina Jewelry - Kuma999
DNF Jiri Sorm1997 Elkov - Author999
DNF Marcin Karbowy1995 KK Tarnovia Tarnowo Podgo999
DNF Christian Koch1996 LKT Team Brandenburg999
DNF Marten Kooistra1997 SEG Racing Academy999
DNF Larry Valvasori1996 Team Differdange - Losch999
DNF Joao Almeida1998 Unieuro Trevigiani999

Info

Race Course de la Paix (U23)
Nation Czech Republic
Stage 02.stage
Type Mountain MF
Distance 151 km
StartKrnov
FinishDlouhé Stráně
DateJune 3rd (2017)
Leader B.Lambrecht
Points B.Lambrecht
Mountain M.Jørgensen
Combative A.Skaarseth

Nr.1 Bjorg Lambrecht