2017 Course de la Paix (U23)

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (12)

General Youth Points Mountain

Results after stage 03

Pos Name Born Nation Team Time
01Bjorg Lambrecht1997 Belgium Lotto - Soudal U2311:22:13
02Niklas Eg1995 Denmark Team Virtu Cycling+ 15
03Michal Schlegel1995 Czech Republic CCC Sprandi Polkowice+ 16
04Harm Vanhoucke1997 Belgium Lotto - Soudal U23+ 23
05Steff Cras1996 Belgium BMC Development Team+ 54
06Artem Nych1995 Russia Gazprom - RusVelo+ 02:03
07Victor Lafay1996 France Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme+ 02:53
08Anatoliy Budyak1995 Ukraine ISD-Jorbi Continental Team+ 02:54
09Tiago Gomes Antunes1997 Portugal Sicasal - Constantinos-Delta+ 03:11
10Jonas Abrahamsen1995 Norway Uno-X Hydrogen+ 03:14
11Benjamin Brkic1996 Austria Tirol Cycling Team+ 03:30
12Tobias Foss1997 Norway Joker Icopal+ 03:41
13Kevin Geniets1997 Luxembourg Chambéry Cyclisme Formation+ 03:49
14Jesper Schultz1996 Denmark ColoQuick - Cult+ 04:56
15Lucas De Rossi1995 France V.C.La Pomme Marseille+ 04:57
16Luca Covili1997 Italy Team Palazzago+ 05:08
17Kristian Aasvold1995 Norway Team Sparebanken Sør+ 05:10
18Takeaki Amezawa1995 Japan Utsunomiya - Blitzen+ 05:46
19Grigoriy Shtein1996 Kazakhstan Astana City+ 06:16
20Ethan Hayter1998 Great Britain 100% ME+ 06:53
21Marc Hirschi1998 Switzerland BMC Development Team+ 07:05
22Johannes Schinnagel1996 Germany Team Felbermayr - Simplon Wels+ 07:42
23Piotr Pekala1998 Poland KS Pogon Mostostal Pulawy+ 08:20
24Stepan Kurianov1996 Russia Gazprom-Rusvelo U23+ 08:26
25Piotr Konwa1995 Poland Tc Chrobry Scott Głogów+ 08:28
26Gordian Banzer1996 Liechtenstein Team Hörmann+ 09:08
27Izidor Penko1996 Slovenia Rog - Ljubljana+ 09:23
28Yuriy Natarov1996 Kazakhstan Astana City+ 09:27
29Julian Mertens1997 Belgium VL Technics - Experza - Abutriek+ 09:57
30Anthony Rappo1995 Switzerland Team Humard Vélo-Passion+ 10:05
31Dinmukhammed Ulysbayev1998 Kazakhstan Astana City+ 10:38
32Mikkel Frølich Honore1997 Denmark Lotto - Soudal U23+ 11:01
33Galym Akhmetov1995 Kazakhstan Astana City+ 12:49
34Lucas Eriksson1996 Sweden SEG Racing Academy+ 12:53
35Ivo Oliveira1996 Portugal Axeon - Hagens Berman+ 15:01
36Masahiro Ishigami1997 Japan A.V.C. Aix en Provence+ 15:14
37Jorge Magalhaes1997 Portugal Miranda-Mortagua+ 15:42
38Sofiane Merignat1997 France V.C.La Pomme Marseille+ 15:46
39Georg Zimmerman1997 Germany Team Felbermayr - Simplon Wels+ 15:51
40Vadim Pronskiy1998 Kazakhstan Astana City+ 16:43
41Tadej Pogacar1998 Slovenia Rog - Ljubljana+ 16:56
42Magnus Bak Klaris1996 Denmark ColoQuick - Cult+ 17:07
43Hampus Anderberg1996 Sweden Christina Jewelry - Kuma+ 17:26
44Christopher Blevins1998 USA Axeon - Hagens Berman+ 17:31
45Francesco Romano1997 Italy Team Palazzago+ 17:32
46Florian Stork1997 Germany Development Team Sunweb + 17:40
47Anton Kuzmin1996 Kazakhstan Astana City+ 17:44
48Ward Jaspers1997 Belgium Lotto - Soudal U23+ 18:03
49Patrick Gamper1997 Austria Tirol Cycling Team+ 18:32
50Dominik Neuman1995 Czech Republic Topforex-Lapierre Pro Cy+ 18:58
51Matteo Sobrero1997 Italy Team Colpack+ 19:42
52Anders Skaarseth1995 Norway Joker Icopal+ 20:29
53Atsushi Oka1995 Japan Utsunomiya - Blitzen+ 20:42
54Rasmus Tiller1996 Norway Joker Icopal+ 21:04
55Axel Journiaux1995 France Vendée U+ 21:12
56Benoit Cosnefroy1995 France Chambéry Cyclisme Formation+ 22:55
57Felix Gall1998 Austria Development Team Sunweb + 23:39
58Ziga Rucigaj1995 Slovenia Rog - Ljubljana+ 25:40
59Ian Garrison1998 USA Axeon - Hagens Berman+ 26:32
60Jakub Otruba1998 Czech Republic SKC Tufo - Prostejov+ 26:59
61Simon Guglielmi1997 France CR4C Roanne+ 27:43
62Johannes Adamietz1998 Germany Team Heizomat+ 29:31
63Ide Schelling1998 Netherlands SEG Racing Academy+ 30:10
64Zeke Mostov1996 USA Aevolo Cycling+ 32:04
65Martin Lavric1998 Slovenia Attaque Team Gusto+ 32:21
66Lukas Schlemmer1995 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels+ 36:02
67Casper Pedersen1996 Denmark Team Giant - Castelli+ 37:20
68Alexandr Kulikovskiy1997 Russia Gazprom-Rusvelo U23+ 37:42
69Rens Tulner1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam+ 38:18
70Mykyta Zubenko1995 Ukraine ISD-Jorbi Continental Team+ 38:37
71Gasper Katrasnik1995 Slovenia Adria Mobil+ 38:48
72Mathias Jørgensen1997 Denmark Team Giant - Castelli+ 43:29
73Hayato Okamoto1995 Japan Aisan Racing Team+ 44:30
74Pontus Kastemyr1995 Sweden Team Tre Berg-Postnord+ 53:02
Info
RaceCourse de la Paix (U23)
Nation Czech Republic
DateJune 1st-4th
Edition2017
Classification2.NC
Leader B.Lambrecht
Points B.Lambrecht
Mountain I.Schelling
ExtraCompare top four

Nr.1 Bjorg Lambrecht