2000 Course de la Paix (U23)

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time
01 Danilo Hondo 1974 Team Deutsche Telekom 03:02:03
02 Torsten Hiekmann 1980 - + 00
03 Stephan Schreck 1978 Team Deutsche Telekom + 00
04 Piotr Wadecki 1973 Mroz - Supradyn Witaminy + 00
05 Roberto Lochowski 1976 Agro - Adler - Brandeburg + 00
06 Jaroslaw Ryszewski 1976 Atlas - Lukullus - Ambra + 00
07 Holger Sievers 1968 Nurnberger Versicherung + 00
08 Piotr Przydzial 1974 Mat Ceresit CCC + 00
09 Luca Belluomini 1976 Mat Ceresit CCC + 00
10 Kristjan Mugerli 1975 Krka - Telekom Slovenije + 00
11 Piotr Chmielewski 1970 Mroz - Supradyn Witaminy + 00
12 Martin Derganc 1977 Krka - Telekom Slovenije + 03:08
13 Jürgen Werner 1970 Nurnberger Versicherung + 03:32
14 Enrico Poitschke 1969 IPM - Profirad - Schwerin + 03:32
15 Ondrej Fadrny 1978 - + 03:32
16 Andreas Kappes 1965 Agro - Adler - Brandeburg + 03:32
17 Uros Murn 1975 Krka - Telekom Slovenije + 03:32
18 Kevin Hulsmans 1978 Mapei - Quick Step + 03:32
19 Wojciech Pawlak 1969 Atlas - Lukullus - Ambra + 03:32
20 Alberto Vinale 1978 Alessio - Banca SMG + 03:32
21 Cezary Zamana 1967 Mat Ceresit CCC + 03:32
22 Tomas Konecny 1973 Wüstenrot - ZVVZ + 03:32
23 Björn Glasner 1973 Team Cologne + 03:32
24 Zbigniew Piatek 1966 Mat Ceresit CCC + 03:32
25 Radoslaw Romanik 1967 Mat Ceresit CCC + 03:32
26 Alessandro Cortinovis 1977 Team Colpack + 03:32
27 Arkadiusz Wojtas 1977 Mroz - Supradyn Witaminy + 03:32
28 Bram Schmitz 1977 Farm Frites + 03:32
29 Rene Andrle 1974 Wüstenrot - ZVVZ + 03:32
30 Christian Werner 1979 - + 03:32
31 Uwe Ampler 1964 - + 03:32
32 Bert Grabsch 1975 Team Cologne + 03:32
33 Jörn Reuss 1968 Nurnberger Versicherung + 03:32
34 Sebastian Wolski 1976 Mroz - Supradyn Witaminy + 03:32
35 Ondrej Sosenka 1975 PSK - Unit Expert + 03:32
36 Kees Jeurissen 1976 Bankgiroloterij - Batavus + 03:32
37 Steven Kleynen 1977 Farm Frites + 03:32
38 Ronny Scholz 1978 - + 03:32
39 Branko Filip 1975 Gerolsteiner + 03:32
40 Matthias Kessler 1979 Team Deutsche Telekom + 03:32
41 Krzysztof Ciesielski 1974 Atlas - Lukullus - Ambra + 03:32
42 Bert Dietz 1969 Nurnberger Versicherung + 03:32
43 Tobias Steinhauser 1972 Gerolsteiner + 03:32
44 Charles Wegelius 1978 Mapei - Quick Step + 03:32
45 Miloslav Kejval 1973 PSK - Unit Expert + 03:32
46 Thomas Liese 1968 Nurnberger Versicherung + 03:32
47 Steffen Wesemann 1971 Team Deutsche Telekom + 03:32
48 Marco Magnani 1974 Alessio - Banca SMG + 03:32
49 Dainis Ozols 1966 Mat Ceresit CCC + 03:32
50 Wim Van de Meulenhof 1966 Bankgiroloterij - Batavus + 03:32
51 Leif Hoste 1977 Mapei - Quick Step + 03:32
52 Michal Prusa 1978 - + 03:32
53 Denis Lunghi 1976 Team Colpack + 03:32
54 Sasa Gajicic 1977 Alessio - Banca SMG + 03:32
55 Raivis Belohvosciks 1976 Lampre - Daikin + 03:32
56 Volker Ordowski 1973 Gerolsteiner + 03:32
57 Alessandro Bertolini 1971 Alessio - Banca SMG + 03:32
58 Jens Lehmann 1967 - + 30:11
59 Olaf Pollack 1973 Gerolsteiner + 30:11
60 Martin Müller 1974 Team Cologne + 30:11
61 Michael Schlickau 1969 Team Cologne + 30:11
62 Søren Petersen 1967 Team Cologne + 30:11
63 Stefan Kupfernagel 1977 Team Cologne + 30:11
64 André Schulze 1974 - + 30:11
65 Jaroslav Bilek 1971 Wüstenrot - ZVVZ + 30:11
66 Remigius Lupeikis 1964 Mroz - Supradyn Witaminy + 30:11
67 Lubor Tesar 1971 PSK - Unit Expert + 30:11
68 Thomas Buchacek 1978 - + 30:11
69 Krzysztof Jezowski 1975 Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma + 30:11
70 Milan Dvorsick 1970 - + 30:11
71 Sebastian Lang 1979 - + 30:11
72 David Kupka 1979 - + 30:11
73 Joerg Förster 1979 - + 30:11
74 Jan Valach 1973 - + 30:11
75 Richard Faltus 1977 Wüstenrot - ZVVZ + 30:11
76 Allan Iacuone 1973 Wüstenrot - ZVVZ + 30:11
77 Lubomir Kejval 1976 PSK - Unit Expert + 30:11
78 Robert Koj 1978 Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma + 30:11
79 Marcin Lewandowski 1977 Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma + 30:11
80 Petr Bencik 1976 Wüstenrot - ZVVZ + 30:11
81 Ruggiero Torraco 1975 Team Colpack + 30:11
82 Martin Riska 1975 - + 30:11
83 Moris Sammassimo 1976 Team Colpack + 30:11
84 Miguel Angel Meza Flores 1977 Team Colpack + 30:11
85 Antonio Rizzi 1978 Mapei - Quick Step + 30:11
86 Fabio Testi 1976 Atlas - Lukullus - Ambra + 30:11
87 Fabio Bulgarelli 1977 Team Colpack + 30:11
88 Marco Cannone 1974 Lampre - Daikin + 30:11
89 Matteo Frutti 1975 Lampre - Daikin + 30:11
90 Kamil Vrana 1979 - + 30:11
91 Petr Herman 1974 PSK - Unit Expert + 30:11
92 Jacek Mickiewicz 1970 Mroz - Supradyn Witaminy + 30:11
93 Robert Radosz 1975 Atlas - Lukullus - Ambra + 30:11
94 Milan Erzen 1971 Krka - Telekom Slovenije + 30:11
95 Bostjan Mervar 1973 Krka - Telekom Slovenije + 30:11
96 Jan Sipeky 1973 - + 30:11
97 Paul Van Schalen 1972 Bankgiroloterij - Batavus + 30:11
98 Simone Zucchi 1971 Atlas - Lukullus - Ambra + 30:11
99 Marek Blazej 1977 Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma + 30:11
100 Radek Dite 1979 PSK - Unit Expert + 30:11
101 Michael Mourecek 1980 - + 30:11
102 Thomas Heidrich 1978 Agro - Adler - Brandeburg + 30:11
103 Jan Van Velzen 1975 Bankgiroloterij - Batavus + 30:11
104 Massimo Strazzer 1969 Alessio - Banca SMG + 30:11
105 Stefano Casagranda 1973 Alessio - Banca SMG + 30:11
106 Crescenzo D'Amore 1979 Mapei - Quick Step + 30:11
107 Krzysztof Zasada 1976 Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma + 30:11
108 Jaroslaw Rebiewski 1974 Legia - Bazyliszek - Siemens - Roma + 30:11
109 Thomas Mühlbacher 1974 Gerolsteiner + 30:11
110 Jan Koerts 1969 Farm Frites + 30:11
111 Rik Reinerink 1973 Bankgiroloterij - Batavus + 30:11
112 Timo Scholz 1972 - + 30:11
113 Ralf Grabsch 1973 Team Deutsche Telekom + 30:11
114 Christian Lademann 1975 Agro - Adler - Brandeburg + 30:11
115 Andreas Klöden 1975 Team Deutsche Telekom + 30:11
116 Robert Förster 1978 - + 30:11
117 Sandi Papez 1965 Krka - Telekom Slovenije + 30:11
118 Radovan Husar 1980 - + 30:11
119 Ronny Lauke 1976 Agro - Adler - Brandeburg + 30:11
120 Steffen Radochla 1978 - + 30:11
121 Artur Babaitsev 1971 Nurnberger Versicherung + 30:11
122 Guinnadi Mikhailov 1974 Farm Frites + 30:11
123 Gerben Löwik 1977 Farm Frites + 30:11
124 László Bodrogi 1976 Mapei - Quick Step + 30:11
125 Wim Omloop 1971 Bankgiroloterij - Batavus + 30:11
126 Dirk Ronellenfitsch 1975 IPM - Profirad - Schwerin + 30:11
127 René Haselbacher 1977 Gerolsteiner + 30:11
128 Andreas Beikirch 1970 Agro - Adler - Brandeburg + 30:11
129 Rubens Bertogliati 1979 Lampre - Daikin + 30:11
130 Juan Manuel Garate 1976 Lampre - Daikin + 30:11

Info

Race Course de la Paix (U23)
Nation Czech Republic
Stage 03.stage
Type Hills
Distance 118 km
StartWernigerode
FinishHalle
DateMay 7th (2000)
Leader D.Hondo
Youth T.Hiekmann
Mountain A.Wojtas
Sprint M.Lewandowski

Danilo Hondo