FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Course de la Paix
UCI, 7th -15th May 1999, Czechia
Race info
Results
Startlist
History
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Embed Results
Nations
Austria
Belarus
Canada
Czechia
Denmark
Finland
Germany
Italy
Lithuania
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Slovakia
Slovenia
Sweden
USA
Teams
Acceptcard Pro Cycling
Agro - Adler
Axa Cycling Team
Batavus
Bunte Berte
Czech Republic
Germany
Gerolsteiner
Lada
Legia Siemens Romar
Mroz
Nurnberger Versicherung
Saturn
Slovakia
Sprandi Mat Jelcz
Team Cologne
Team Deutsche Telekom
Unit Expert
Wüstenrot - ZVVZ
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Wesemann
Steffen
1971
Team Deutsche Telekom
42:16:56
02
Rumsas
Raimondas
1972
Mroz
+ 19
03
Brozyna
Tomasz
1970
Mroz
+ 01:04
04
Hruska
Jan
1975
Wüstenrot - ZVVZ
+ 01:54
05
Andrle
Rene
1974
Wüstenrot - ZVVZ
+ 02:06
06
Grabsch
Ralf
1973
Team Cologne
+ 02:53
07
Mühlbacher
Thomas
1974
Gerolsteiner
+ 02:55
08
Konecny
Tomas
1973
Wüstenrot - ZVVZ
+ 03:18
09
Piil
Jakob
1973
Acceptcard Pro Cycling
+ 03:20
10
Schreck
Stephan
1978
Germany
+ 03:29
11
Frattini
Francesco
1967
Team Deutsche Telekom
+ 03:31
12
Ampler
Uwe
1964
Agro - Adler
+ 03:47
13
Bilek
Jaroslav
1971
Wüstenrot - ZVVZ
+ 04:13
14
Piatek
Zbigniew
1966
Mroz
+ 04:15
15
Sosenka
Ondrej
1975
Czech Republic
+ 04:16
16
Laukka
Joona
1972
Acceptcard Pro Cycling
+ 04:16
17
Kejval
Miloslav
1973
Unit Expert
+ 04:32
18
Leipheimer
Levi
1973
Saturn
+ 04:43
19
Sonne
Morten
1970
Acceptcard Pro Cycling
+ 05:12
20
Tesar
Lubor
1971
Unit Expert
+ 05:44
21
Kadlec
Milan
1974
Czech Republic
+ 05:54
22
Barry
Michael
1975
Saturn
+ 05:59
23
Przydzial
Piotr
1974
Mroz
+ 06:20
24
Kappes
Andreas
1965
Agro - Adler
+ 06:28
25
Gritsoun
Edouard
1976
Gerolsteiner
+ 06:35
26
Chantyr
Anton
1974
Gerolsteiner
+ 06:58
27
Dietz
Bert
1969
Nurnberger Versicherung
+ 06:59
28
Bowen
Bart
1962
Saturn
+ 07:00
29
Kessler
Matthias
1979
Germany
+ 07:33
30
Liese
Thomas
1968
Nurnberger Versicherung
+ 07:43
31
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
+ 07:57
32
Bencik
Petr
1976
Unit Expert
+ 08:53
33
Scholz
Timo
1972
Bunte Berte
+ 10:00
34
Wadecki
Piotr
1973
Mroz
+ 10:44
35
Gottschling
Stephan
1968
Agro - Adler
+ 10:53
36
Werner
Jürgen
1970
Nurnberger Versicherung
+ 11:36
37
Reuss
Jörn
1968
Nurnberger Versicherung
+ 12:07
38
Romanik
Radoslaw
1967
Sprandi Mat Jelcz
+ 12:15
39
Müller
Martin
1974
Agro - Adler
+ 13:11
40
Pejcha
Milos
1975
Wüstenrot - ZVVZ
+ 13:17
41
Klöden
Andreas
1975
Team Deutsche Telekom
+ 13:17
42
Simensen
Ole Sigurd
1972
Agro - Adler
+ 14:41
43
Fadrny
Ondrej
1978
Czech Republic
+ 15:35
44
Schlickau
Michael
1969
Team Cologne
+ 18:06
45
Hondo
Danilo
1974
Team Deutsche Telekom
+ 20:17
46
Meijs
Raymond
1968
Team Cologne
+ 20:54
47
Prusa
Michal
1978
Czech Republic
+ 24:30
48
Weissmann
Mike
1969
Nurnberger Versicherung
+ 25:26
49
Anand
Matthew
1971
Saturn
+ 25:37
50
Van Velzen
Jan
1975
Batavus
+ 27:11
51
Grabsch
Bert
1975
Team Cologne
+ 28:29
52
Pawlak
Wojciech
1969
Sprandi Mat Jelcz
+ 29:29
53
Schaffrath
Jan
1971
Team Deutsche Telekom
+ 30:08
54
Braika
Tayeb
1974
Acceptcard Pro Cycling
+ 33:22
55
Henn
Christian
1964
Team Deutsche Telekom
+ 35:30
56
Hardter
Uwe
1977
Germany
+ 36:13
57
Dunning
Edwin
1974
Axa Cycling Team
+ 37:12
58
Faltynek
Jan
1974
Czech Republic
+ 38:53
59
Rys
Martin
1979
Czech Republic
+ 40:36
60
Nitsche
Torsten
1977
Germany
+ 41:04
61
Pollack
Olaf
1973
Agro - Adler
+ 41:30
62
Kastenhuber
Alexander
1967
Nurnberger Versicherung
+ 41:38
63
Rebiewski
Jaroslaw
1974
Legia Siemens Romar
+ 43:21
64
Lehmann
Lutz
1963
Bunte Berte
+ 45:53
65
Poitschke
Enrico
1969
Bunte Berte
+ 46:26
66
Klaar
Danilo
1973
Bunte Berte
+ 50:02
67
Zasada
Krzysztof
1976
Legia Siemens Romar
+ 51:29
68
Kapidura
Dariusz
1976
Legia Siemens Romar
+ 52:39
69
Buchacek
Thomas
1978
Unit Expert
+ 54:03
70
Pelusi
Seth
1976
Saturn
+ 55:17
71
Riska
Martin
1975
Slovakia
+ 56:51
72
Sidarenko
Dimitri
1973
Batavus
+ 01:03:34
73
Förster
Robert
1978
Bunte Berte
+ 01:03:58
74
Swindlehurst
Burke
1973
Saturn
+ 01:04:23
75
Gebka
Marcin
1974
Mroz
+ 01:04:39
76
Lewandowski
Marcin
1977
Legia Siemens Romar
+ 01:18:05
77
Jezowski
Krzysztof
1975
Legia Siemens Romar
+ 01:27:26
78
Hildebrandt
Eric
1979
Germany
+ 01:31:22
79
Van Schalen
Paul
1972
Batavus
+ 01:34:50
80
Ypenburg
Renger
1971
Batavus
+ 01:42:00
81
Sipeky
Jan
1973
Slovakia
+ 01:54:37
82
Morozov
Serguei
1974
Lada
+ 02:00:09
DNF
Wittwer
Marco
1976
Bunte Berte
DNF
Radochla
Steffen
1978
Germany
DNF
Bogatyre
Igor
1972
Lada
DNF
Kornatov
Alexandre
1975
Lada
DNF
Sartassov
Andrei
1975
Lada
DNF
Terliakov
Alexei
1973
Lada
DNF
Zakirov
Faat
1974
Lada
DNF
Mrozinski
Grzegorz
1978
Legia Siemens Romar
DNF
Dvorscik
Milan
1970
Slovakia
DNF
Liptak
Miroslav
1968
Slovakia
DNF
Nagy
Robert
1972
Slovakia
DNF
Valach
Jan
1973
Slovakia
DNF
Gronkiewicz
Gregorz
1965
Sprandi Mat Jelcz
DNF
Krasinski
Artur
1971
Sprandi Mat Jelcz
DNF
Szafranski
Krzysztof
1972
Sprandi Mat Jelcz
DNF
Zaradny
Piotr
1972
Sprandi Mat Jelcz
DNF
Chrobak
Jan
1979
Unit Expert
DNF
Kejval
Lubomir
1976
Unit Expert
DNF
Andersson
Michael
1967
Acceptcard Pro Cycling
DNF
Madsen
Jimmi
1969
Acceptcard Pro Cycling
DNF
Bijnen
Sandro
1975
Axa Cycling Team
DNF
Bres
Huub
1978
Axa Cycling Team
DNF
Post
Rene
1974
Axa Cycling Team
DNF
Regeling
Robert
1976
Axa Cycling Team
DNF
Van Rijs
Maurice
1975
Axa Cycling Team
DNF
Cerneus
Michel
1976
Batavus
DNF
Jeurissen
Kees
1976
Batavus
DNF
Filip
Branko
1975
Gerolsteiner
DNF
Haselbacher
René
1977
Gerolsteiner
DNF
Dubbeldam
Davy
1972
Team Cologne
DNF
Koerts
Jans
1969
Team Cologne
DNF
Heger
Slawomir
1971
Wüstenrot - ZVVZ
Information
Course de la Paix
Czechia
7th -15th May 1999
2.4