FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Course de la Paix
UCI, 8th stage, 15th May 1998, Czechia
Race info
Results
Startlist
History
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Czechia
Denmark
Germany
Italy
Latvia
Lithuania
Netherlands
Poland
Russia
Slovakia
Sweden
Ukraine
USA
Teams
Agro - Adler - Brandeburg
Austria
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
Czech Republic
Germany
Germany 2
Ipso - Euroclean
Lada - CSKA - Samara
Mroz
Netherlands
Poland
Poland 2
Saturn
Slovakia
Team Deutsche Telekom
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Lehmann
Lutz
1963
Germany 2
05:01:58
02
Werner
Jürgen
1970
Germany 2
+ 00
03
Hondo
Danilo
1974
Agro - Adler - Brandeburg
+ 00
04
Zaradny
Piotr
1972
Poland 2
+ 00
05
Trenti
Guido
1972
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
06
Nitsche
Torsten
1977
Germany
+ 00
07
McCormack
Mark
1970
Saturn
+ 00
08
Beeckman
Koen
1973
Ipso - Euroclean
+ 00
09
Wesemann
Steffen
1971
Team Deutsche Telekom
+ 00
10
Kupfernagel
Stefan
1977
Germany
+ 00
11
Krasinski
Artur
1971
Poland
+ 00
12
Sadlo
Vladimir
1968
Czech Republic
+ 00
13
Wadecki
Piotr
1973
Mroz
+ 00
14
Sedlacek
Tomas
1967
Czech Republic
+ 00
15
Pitonak
Robert
1974
Czech Republic
+ 00
16
Grebeci
Dalibor
1977
Slovakia
+ 00
17
Domingues
Cory
1976
USA
+ 00
18
Trampusch
Gerhard
1978
Austria
+ 00
19
Rumsas
Raimondas
1972
Mroz
+ 00
20
Poitschke
Enrico
1969
Germany 2
+ 00
21
Pankov
Oleg
1967
Ipso - Euroclean
+ 00
22
Ruban
Oleg
1975
Ukraine
+ 00
23
Ordowski
Volker
1973
Agro - Adler - Brandeburg
+ 00
24
Cavagnis
Oscar
1974
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
25
Riis
Bjarne
1964
Team Deutsche Telekom
+ 00
26
Andrle
Rene
1974
Czech Republic
+ 00
27
Savtchenko
Vladimir
1972
Ukraine
+ 00
28
Liese
Thomas
1968
Germany 2
+ 00
29
Ampler
Uwe
1964
Mroz
+ 00
30
Mikhailov
Gennady
1974
Lada - CSKA - Samara
+ 00
31
McRae
William Chann
1971
Saturn
+ 00
32
Schweda
Raphael
1976
Germany 2
+ 00
33
Blaudzun
Michael
1973
Team Deutsche Telekom
+ 00
34
Blockwitz
Steffen
1967
Agro - Adler - Brandeburg
+ 00
35
Summer
Jochen
1977
Austria
+ 00
36
Bencik
Petr
1976
Czech Republic
+ 00
37
Kaminski
Marek
1969
Poland
+ 00
38
Dolci
Andre
1969
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
39
Mauritsen
Luke
1973
Netherlands
+ 00
40
Dietz
Bert
1969
Team Deutsche Telekom
+ 00
41
Lieswyn
John
1968
USA
+ 00
42
Schreck
Stephan
1978
Germany
+ 00
43
Müller
Dirk
1973
Team Deutsche Telekom
+ 00
44
Rittsel
Martin
1971
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
45
Romanik
Radoslaw
1967
Poland
+ 00
46
Jandt
Matthias
1971
Agro - Adler - Brandeburg
+ 00
47
Rotar
Alexandre
1973
Ukraine
+ 00
48
Hennebert
Stephane
1969
Ipso - Euroclean
+ 00
49
Alvis
Norman
1963
Saturn
+ 00
50
Ozols
Dainis
1966
Mroz
+ 00
51
Scholz
Ronny
1978
Germany
+ 00
52
Schwarzlmüller
Kurt
1977
Austria
+ 00
53
Zakirov
Faat
1974
Lada - CSKA - Samara
+ 00
54
Mierzejweski
Andrzej
1960
Poland 2
+ 00
55
Berein
Friedrich
1971
Austria
+ 00
56
Purmensky
Jaromir
1970
Czech Republic
+ 00
57
Guldbaek
Stig
1970
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
58
Verbeken
Peter
1966
Ipso - Euroclean
+ 00
59
Piatek
Zbigniew
1966
Poland
+ 00
60
Sonne
Morten
1970
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
61
Klöden
Andreas
1975
Team Deutsche Telekom
+ 00
62
Trumheller
Harry
1977
Germany
+ 00
63
Brozyna
Tomasz
1970
Mroz
+ 00
64
Riska
Martin
1975
Slovakia
+ 00
65
Chmielewski
Piotr
1970
Poland
+ 00
66
Jeurissen
Kees
1976
Netherlands
+ 23
67
Engels
Marco
1973
Netherlands
+ 23
68
Muller
Dietmar
1972
Austria
+ 41
69
Gottschling
Stephan
1968
Agro - Adler - Brandeburg
+ 41
70
Sipeky
Jan
1973
Slovakia
+ 41
71
Wilfurth
Markus
1977
Germany
+ 41
72
Cerepan
Martin
1977
Slovakia
+ 41
73
Keller
Ralf
1963
Germany 2
+ 41
74
Nakazny
Alexei
1967
Ukraine
+ 41
75
Mukhine
Andrej
1975
Lada - CSKA - Samara
+ 49
76
Leitner
Johann
1977
Austria
+ 49
77
Krajci
Roland
1974
Slovakia
+ 49
78
Van der Stap
Ton
1970
Netherlands
+ 02:07
79
Chojnacki
Jaroslaw
1964
Poland 2
+ 10:17
DNF
Khamiduline
Pavel
1971
Lada - CSKA - Samara
DNF
Fortner
Scott
1966
Saturn
DNF
Rodriguez
Fred
1973
Saturn
DNF
Pawlak
Wojciech
1969
Poland 2
Information
Course de la Paix
Czechia
8th stage | 198.5 km
Zwickau
->
Halle
2.5
U.Ampler
| Leader