2017 Rhône-Alpes Isère Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Jeremy Cornu 1991 Direct Energie 03:00:550103:00:45
02 Marco Minnaard 1989 Wanty-Groupe + 0202+ 06
03 Jai Hindley 1996 Mitchelton Scott + 0204+ 08
04 Yoann Bagot 1987 Cofidis, Solutions Credits + 0206+ 12
05 Pascal Eenkhoorn 1997 BMC Development Team + 0203+ 06
06 Jerome Mainard 1986 Armee de Terre + 0205+ 09
07 Perrig Quemeneur 1984 Direct Energie + 0607+ 16
08 Matija Kvasina 1981 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0608+ 16
09 Camille Chancrin 1989 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 0809+ 18
10 Thierry Hupond 1984 Delko Marseille - Provence KTM + 1510+ 23
11 Victor Lafay 1996 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 3611+ 46
12 Markus Eibegger 1984 Team Felbermayr - Simplon Wels + 4412+ 54
13 Kevin Geniets 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 5314+ 01:03
14 Rayane Bouhanni 1996 Cofidis, Solutions Credits + 5516+ 01:05
15 Marc Hirschi 1998 BMC Development Team + 5517+ 01:05
16 Clément Russo 1995 Team Probikeshop Saint-Etienne Loir + 5518+ 01:05
17 Clement Carisey 1992 CR4C Roanne + 5519+ 01:05
18 Benoit Cosnefroy 1995 Chambéry Cyclisme Formation + 5520+ 01:05
19 Romain Seigle 1994 C.C.Etupes + 5521+ 01:05
20 Lucas Hamilton 1996 Mitchelton Scott + 5522+ 01:05
21 Patrick Muller 1996 BMC Development Team + 5523+ 01:05
22 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence KTM + 5524+ 01:05
23 Dorian Godon 1996 Cofidis, Solutions Credits + 5515+ 01:03
24 Steff Cras 1996 BMC Development Team + 5525+ 01:05
25 Fabien Grellier 1994 Direct Energie + 5526+ 01:05
26 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 5527+ 01:05
27 Lucas De Rossi 1995 V.C.La Pomme Marseille + 5528+ 01:05
28 Jerome Baugnies 1987 Wanty-Groupe + 5529+ 01:05
29 Laurent Evrard 1990 V.C.Villefranche Beaujolais + 5530+ 01:05
30 Simon Buttner 1992 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 5531+ 01:05
31 Jon Irisarri Rincon 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 5532+ 01:05
32 Romain Guillemois 1991 Direct Energie + 5533+ 01:05
33 Jasper Philipsen 1998 BMC Development Team + 5534+ 01:05
34 Geoffrey Bouchard 1992 CR4C Roanne + 5535+ 01:05
35 Leo Danes 1996 Chambéry Cyclisme Formation + 5536+ 01:05
36 Pavel Sivakov 1997 BMC Development Team + 5537+ 01:05
37 Thomas Voeckler 1979 Direct Energie + 5538+ 01:05
38 Julien Loubet 1985 Armee de Terre + 5539+ 01:05
39 Marcel Neuhauser 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 5540+ 01:05
40 Michael Storer 1997 - + 5541+ 01:05
41 Fredrik Ludvigsson 1994 Christina Jewelry - Kuma + 5542+ 01:05
42 Jimmy Raibaud 1991 Armee de Terre + 5543+ 01:05
43 Lucas Papillon 1994 CR4C Roanne + 5544+ 01:05
44 Axel Journiaux 1995 Vendée U + 5513+ 01:02
45 Jeremy Defaye 1996 SCO Dijon + 5545+ 01:05
46 Florian Dumourier 1992 CR4C Roanne + 5546+ 01:05
47 Arnaud Pfrimmer 1996 C.C.Etupes + 5547+ 01:05
48 Vincent Arnaud 1992 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 5548+ 01:05
49 Baptiste Bouchet 1995 Team Vulco-VC Vaulx en Velin + 5549+ 01:05
50 Mathias Le Turnier 1995 Cofidis, Solutions Credits + 5550+ 01:05
51 Nicolas Malle 1998 Sojasun espoir- ACNC + 01:0951+ 01:19
52 Harry Sweeny 1998 Mitchelton Scott + 01:0952+ 01:19
53 Sofiane Merignat 1997 V.C.La Pomme Marseille + 01:0953+ 01:19
54 Samuel Jenner 1997 Mitchelton Scott + 01:0954+ 01:19
55 Romain Campistrous 1992 Armee de Terre + 01:0955+ 01:19
56 Paul Ourselin 1994 Direct Energie + 01:0956+ 01:19
57 Sandy Dujardin 1997 Team Probikeshop Saint-Etienne Loir + 01:1557+ 01:25
58 Alexandre Jamet 1993 CR4C Roanne + 01:2258+ 01:32
59 Nicholas Schultz 1994 Caja Rural - Seguros RGA + 01:5859+ 02:08
60 Gino Mäder 1997 V.C.Mendrisio-PL Valli + 02:5860+ 03:08
61 Zydrunas Savickas 1991 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:1361+ 04:23
62 Hampus Anderberg 1996 Christina Jewelry - Kuma + 04:4662+ 04:56
63 Yannick Martinez 1988 Delko Marseille - Provence KTM + 04:4663+ 04:56
64 Fabian Lienhard 1993 Team Vorarlberg + 04:4664+ 04:56
65 Gian Friesecke 1994 Team Vorarlberg + 04:4665+ 04:56
66 Cyrille Thiery 1990 V.C.Mendrisio-PL Valli + 04:4666+ 04:56
67 Eddy Fine 1997 Charvieu-Chavagneux IC + 04:4667+ 04:56
68 Jaime Roson 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 04:4668+ 04:56
69 Thomas Rostollan 1986 Armee de Terre + 04:4669+ 04:56
70 Simone Antonini 1991 Wanty-Groupe + 04:4670+ 04:56
71 Matthieu Jeannes 1987 Team Probikeshop Saint-Etienne Loir + 04:4671+ 04:56
72 Simon Sellier 1995 Vendée U + 04:4672+ 04:56
73 Tom De Vriendt 1991 Wanty-Groupe + 04:5373+ 05:03
74 Aurelien Paret Peintre 1996 Chambéry Cyclisme Formation + 06:1074+ 06:20
75 Alexis Todeschini 1993 Team Vulco-VC Vaulx en Velin + 06:1875+ 06:28
76 Thibault Athane 1991 CR4C Roanne + 06:5476+ 07:04
77 Robert Stannard 1998 Mitchelton Scott + 06:5477+ 07:04
78 Victor Tournieroux 1995 V.C.Villefranche Beaujolais + 06:5478+ 07:04
79 Kevin Van Melsen 1987 Wanty-Groupe + 10:4079+ 10:50
80 Jaap De Jong 1995 Chambéry Cyclisme Formation + 10:4080+ 10:50
81 Gabin Fine 1996 Charvieu-Chavagneux IC + 10:4081+ 10:50
82 Clement Koretzky 1990 Charvieu-Chavagneux IC + 10:4082+ 10:50
83 Michael Van Staeyen 1988 Cofidis, Solutions Credits + 10:4083+ 10:50
84 Josten Vaidem 1994 Team Vulco-VC Vaulx en Velin + 10:4084+ 10:50
85 Valentin Lacroix 1995 Team Vulco-VC Vaulx en Velin + 10:4085+ 10:50
86 Morgan Kneisky 1987 Armee de Terre + 10:4086+ 10:50
87 Niels Knipp 1994 V.C.Mendrisio-PL Valli + 10:4087+ 10:50
88 Quentin Vanoverschelde 1995 Team Vulco-VC Vaulx en Velin + 10:4088+ 10:50
89 Justin Oien 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 10:4089+ 10:50
90 Alex Aranburu 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 10:4090+ 10:50
91 Maxime Roger 1995 Chambéry Cyclisme Formation + 10:4091+ 10:50
92 Romain Lemarchand 1987 Delko Marseille - Provence KTM + 10:4092+ 10:50
93 Xavier Brun 1984 Team Probikeshop Saint-Etienne Loir + 10:4093+ 10:50
94 Lukas Schlemmer 1995 Team Felbermayr - Simplon Wels + 10:4094+ 10:50
95 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 10:4095+ 10:50
96 Paul Sauvage 1995 C.C.Etupes + 10:4096+ 10:50
97 Frederic Brun Jr. 1988 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10:4097+ 10:50
98 Guillaume Levarlet 1985 Wanty-Groupe + 10:4098+ 10:50
99 Josu Zabala López 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 13:1199+ 13:21
100 Alexys Brunel 1998 C.C.Etupes + 13:40100+ 13:50
101 Axel Flet 1994 Team Probikeshop Saint-Etienne Loir + 13:44101+ 13:54
102 Andrea Biondi 1996 Charvieu-Chavagneux IC + 13:44102+ 13:54
103 Alexandre Join 1991 Charvieu-Chavagneux IC + 13:44103+ 13:54
104 Loïc Suchet 1993 V.C.Villefranche Beaujolais + 13:44104+ 13:54
105 Mark Downey 1996 C.C.Etupes + 13:44105+ 13:54
106 Louis Richard 1996 Team Probikeshop Saint-Etienne Loir + 13:44106+ 13:54
107 Frederik Wilmann 1985 Christina Jewelry - Kuma + 13:44107+ 13:54
108 Pierre Terrasson 1995 V.C.Villefranche Beaujolais + 13:44108+ 13:54
109 Filip Bengtsson 1995 Christina Jewelry - Kuma + 13:44109+ 13:54
110 Martin Laas 1993 Delko Marseille - Provence KTM + 13:53110+ 14:03
111 Thery Schir 1993 Team Vorarlberg + 13:55111+ 14:05
112 Rudy Kowalski 1990 Charvieu-Chavagneux IC + 13:55112+ 14:05
113 Joris Vincent 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 13:57113+ 14:07
114 Daniel Crista 1991 Christina Jewelry - Kuma + 16:23114+ 16:33
115 Alexandre Paccalet 1994 Team Vulco-VC Vaulx en Velin + 16:58115+ 17:08
116 Evaldas Siskevicius 1988 Delko Marseille - Provence KTM + 17:10116+ 17:20
OOT Mathieu Garnier 1994 C.C.Etupes 999
OOT Cédric Gaoua 1989 V.C.Villefranche Beaujolais 999
DNF Mads Corell 1996 Christina Jewelry - Kuma 999
DNF Jerome Cousin 1989 Cofidis, Solutions Credits 999

Info

Race Rhône-Alpes Isère Tour
Nation France
Stage 01.stage
Type Hilly MF
Distance 126.9 km
StartCharvieu-Chavagneux
FinishSuccieu
DateMay 3rd (2017)
Leader J.Cornu
Youth P.Eenkhoorn
Points J.Cornu
Mountain M.Kvasina
Sprint P.Eenkhoorn

Jeremy Cornu