Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
GP Adygeya
UCI, Stage race, Prologue 16th April 2015, Russia
Race info
Results
Startlist
History
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Stage
GC
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Belarus
Kazakhstan
Russia
Ukraine
Teams
Belarus
Crimea
CSK VVS
Cycling club "Rus"
Dinamo
ISD Continental Team
Itera - Katusha
Kazakhstan
Krasnodar Region
Kyiv Capital Racing
MGFSO
Minsk Cycling Club
Moscow Region Shchyolkovo
Rcop Belarus
Russia
RusVelo
Samara Region
Sestroretsk
SHVSM-2 Samara
Track Team Astana
Tyumen Region
Udmurtia CSKA
Ukraine
Ural
Vino4ever
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Sinitsyn
Kirill
1990
Tyumen Region
13:30
02
Pokidov
Maxim
1989
Itera - Katusha
+ 12
03
Ovechkin
Artem
1986
RusVelo
+ 14
04
Nikolaev
Sergey
1988
Itera - Katusha
+ 17
05
Frolov
Igor
1990
Itera - Katusha
+ 17
06
Samokhvalov
Anton
1986
Itera - Katusha
+ 19
07
Shushemoin
Alexandre
1987
Vino4ever
+ 21
08
Razumov
Maxim
1990
Itera - Katusha
+ 24
09
Samokhvalov
Dmitry
1986
Itera - Katusha
+ 30
10
Astafyev
Stepan
1994
Vino4ever
+ 30
11
Belykh
Sergey
1990
Udmurtia CSKA
+ 31
12
Savitsky
Ivan
1992
Dinamo
+ 34
13
Firsanov
Sergey
1982
RusVelo
+ 41
14
Kritskiy
Timofey
1987
Russia
+ 43
15
Cherkasov
Nikolay
1996
Tyumen Region
+ 43
16
Pakhtusov
Anatoliy
1985
ISD Continental Team
+ 46
17
Zverkov
Evgeny
1993
SHVSM-2 Samara
+ 49
18
Krasilnikau
Andrei
1989
Minsk Cycling Club
+ 49
19
Nikitin
Matvey
1992
Kazakhstan
+ 50
20
Vasilyev
Maksym
1990
ISD Continental Team
+ 50
21
Bizhigitov
Zhandos
1991
Vino4ever
+ 51
22
Solomennikov
Andrey
1987
RusVelo
+ 52
23
Arslanov
Ildar
1994
RusVelo
+ 52
24
Dzhus
Volodymyr
1993
ISD Continental Team
+ 54
25
Ponomarenko
Dmytro
1991
Ukraine
+ 54
26
Bazhkou
Stanislau
1991
Minsk Cycling Club
+ 56
27
Tatarinov
Gennadiy
1991
Ural
+ 57
28
Zemlyakov
Oleg
1993
Vino4ever
+ 58
29
Krivtsov
Dmitro
1985
ISD Continental Team
+ 01:00
30
Grigorev
Aleksandr
1992
Dinamo
+ 01:02
31
Khripta
Andreiy
1986
Kyiv Capital Racing
+ 01:02
32
Balykin
Ivan
1990
RusVelo
+ 01:03
33
Razumov
Nikita
1996
Russia
+ 01:05
34
Kasianov
Oleksii
1992
Kyiv Capital Racing
+ 01:08
35
Sayko
Pavel
1995
Moscow Region Shchyolkovo
+ 01:08
36
Zakarin
Aydar
1994
Russia
+ 01:08
37
Zakharov
Artyom
1991
Track Team Astana
+ 01:09
38
Panassenko
Nikita
1992
Track Team Astana
+ 01:10
39
Chirkov
Ilya
1995
Cycling club "Rus"
+ 01:10
40
Voloshin
Alexey
1996
Vino4ever
+ 01:10
41
Bratashchuk
Andrii
1992
Ukraine
+ 01:11
42
Shumilov
Iurii
1995
Kyiv Capital Racing
+ 01:12
43
Bakhin
Evgeny
1988
Samara Region
+ 01:12
44
Duiunov
Vladislav
1994
Moscow Region Shchyolkovo
+ 01:14
45
Karnulin
Denys
1990
Sestroretsk
+ 01:14
46
Padun
Mark
1996
Ukraine
+ 01:15
47
Ershov
Artur
1990
RusVelo
+ 01:15
48
Mokrov
Dmitry
1989
Samara Region
+ 01:17
49
Taranenko
Vladislav
1996
Crimea
+ 01:17
50
Gareyshin
Aydar
1994
Cycling club "Rus"
+ 01:18
51
Piasetski
Aliaksandr
1993
Rcop Belarus
+ 01:19
52
Piashkun
Andrei
1992
Minsk Cycling Club
+ 01:19
53
Ramanau
Raman
1994
Belarus
+ 01:21
54
Yatsevich
Kiril
1992
Dinamo
+ 01:23
55
Kurbatov
Alexey
1994
Russia
+ 01:24
56
Gorenkov
Artem
1995
Cycling club "Rus"
+ 01:25
57
Ivashkin
Anton
1996
Minsk Cycling Club
+ 01:27
58
Mosin
Sergey
1995
Sestroretsk
+ 01:27
59
Kulikov
Vladislav
1996
Dinamo
+ 01:27
60
Eremkin
Arkadiy
1996
Cycling club "Rus"
+ 01:29
61
Tsishkou
Raman
1994
Belarus
+ 01:29
62
Vernidub
Dmitry
1992
CSK VVS
+ 01:31
63
Karaliok
Yauheni
1996
Belarus
+ 01:31
64
Strokau
Vasili
1995
Rcop Belarus
+ 01:32
65
Zotov
Evgeny
1994
SHVSM-2 Samara
+ 01:32
66
Malyvnivskiy
Vasyl
1992
Ukraine
+ 01:32
67
Odegov
Ivan
1995
MGFSO
+ 01:32
68
Gatskiy
Pavel
1991
Kazakhstan
+ 01:33
69
Zubov
Matvey
1991
Dinamo
+ 01:33
70
Kovalev
Evgeniy
1989
Russia
+ 01:33
71
Shemetau
Mikhail
1994
Belarus
+ 01:34
72
Budiak
Anatolii
1995
ISD Continental Team
+ 01:36
73
Ilchenko
Vladimir
1996
Russia
+ 01:36
74
Cherepanov
Slepan
1995
Udmurtia CSKA
+ 01:38
75
Klepikov
Ilya
1994
ISD Continental Team
+ 01:38
76
Luchshenko
Sergey
1994
Kazakhstan
+ 01:39
77
Dubovski
Vladislau
1994
Rcop Belarus
+ 01:41
78
Harakhavik
Uladzimir
1995
Rcop Belarus
+ 01:43
79
Akhramenka
Yauheni
1995
Belarus
+ 01:45
80
Ptashkin
Pavel
1990
SHVSM-2 Samara
+ 01:45
81
Romanenko
Artem
1994
Moscow Region Shchyolkovo
+ 01:47
82
Egorov
Kirill
1993
Samara Region
+ 01:47
83
Ahiyevich
Aleh
1993
Belarus
+ 01:47
84
Mamontov
Alexander
1994
CSK VVS
+ 01:49
85
Sakalou
Andrei
1993
Minsk Cycling Club
+ 01:49
86
Abkhadeev
Timur
1995
Krasnodar Region
+ 01:49
87
Voevodin
Petr
1996
Tyumen Region
+ 01:49
88
Lobov
Oleksandr
1992
Crimea
+ 01:50
89
Klimiankou
Kansatansin
1989
Minsk Cycling Club
+ 01:50
90
Kugaveskiy
Nikita
1993
Tyumen Region
+ 01:51
91
Omiryakov
Dias
1992
Track Team Astana
+ 01:51
92
Mezhechev
Aleksandr
1993
Tyumen Region
+ 01:53
93
Tesler
Artem
1988
Ukraine
+ 01:55
94
Kulikov
Sergei
1996
Moscow Region Shchyolkovo
+ 01:55
95
Rive
Dmitriy
1995
Kazakhstan
+ 01:57
96
Moruha
Anton
1995
Kyiv Capital Racing
+ 01:58
97
Gorbushin
Maksim
1996
Udmurtia CSKA
+ 02:00
98
Morozov
Roman
1990
Crimea
+ 02:01
99
Lukyanov
Dmitriy
1993
Vino4ever
+ 02:01
100
Kovalev
Ivan
1986
Dinamo
+ 02:04
101
Kozachenko
Sergiy
1994
Kyiv Capital Racing
+ 02:04
102
Kalashnikov
Denis
1996
Samara Region
+ 02:06
103
Shchedov
Vladislav
1996
Crimea
+ 02:06
104
Ivanov
Evgeni
1994
MGFSO
+ 02:06
105
Zakharov
Kirill
1991
Samara Region
+ 02:08
106
Berezkin
Denis
1989
Udmurtia CSKA
+ 02:09
107
Akhmetov
Galym
1995
Kazakhstan
+ 02:12
108
Klevanov
Nikita
1995
Track Team Astana
+ 02:13
109
Kavun
Ilia
1995
MGFSO
+ 02:13
110
Mamedov
Magomed
1995
Track Team Astana
+ 02:13
111
Yakimov
Konstantin
1991
Udmurtia CSKA
+ 02:15
112
Krainov
Leonid
1994
SHVSM-2 Samara
+ 02:15
113
Solovev
Pavel
1995
MGFSO
+ 02:19
114
Zhurkin
Nikolay
1991
Sestroretsk
+ 02:19
115
Bezdenezhnykh
Vadim
1996
Cycling club "Rus"
+ 02:19
116
Zhyhunou
Dzmitry
1996
Rcop Belarus
+ 02:22
117
Borisov
Evgeny
1992
Samara Region
+ 02:22
118
Budkevich
Kanstantin
1993
Rcop Belarus
+ 02:24
119
Zakharin
Vitaliy
1996
Crimea
+ 02:26
120
Martyshev
Alexander
1996
Cycling club "Rus"
+ 02:30
121
Ashurov
Konstyantyn
1996
Kyiv Capital Racing
+ 02:31
122
Gomenyuk
Volodymyr
1985
Ukraine
+ 02:34
123
Khrapov
Dmitry
1995
CSK VVS
+ 02:35
124
Antonov
Aleksandr
1995
CSK VVS
+ 02:37
125
Suchkov
Vasiliy
1994
Krasnodar Region
+ 02:43
126
Agastyan
Vladislav
1992
Ural
+ 02:43
127
Nemchinov
Aleksei
1996
Ural
+ 02:44
128
Kulimbetov
Nubolat
1992
Kazakhstan
+ 02:50
129
Timofeev
Andrey
1996
Sestroretsk
+ 02:51
130
Vassilenkov
Roman
1996
Track Team Astana
+ 02:52
131
Meksheev
Aleksei
1996
MGFSO
+ 02:57
132
Litvintsev
Vladislav
1995
Sestroretsk
+ 03:00
133
Zhilykov
Alexey
1994
Ural
+ 03:00
134
Zimnyakov
Dmitriy
1996
Moscow Region Shchyolkovo
+ 03:08
135
Trubetskoy
Sergey
1990
CSK VVS
+ 03:09
136
Lobanov
Alexsandr
1995
Sestroretsk
+ 03:23
137
Belyaevskiy
Mikhail
1996
Udmurtia CSKA
+ 03:33
138
Bozhenko
Kirill
1987
CSK VVS
+ 03:40
139
Sukhomesov
Maksim
1991
Krasnodar Region
+ 04:22
140
Melnikov
Nikolai
1996
Ural
+ 04:28
141
Kutuzov
Roman
1996
Krasnodar Region
+ 04:36
142
Malyshev
Nikita
1996
Moscow Region Shchyolkovo
+ 06:55
Pos
Rider
Born
Team
Time
1
Sinitsyn
Kirill
1990
Tyumen Region
13:30
2
Pokidov
Maxim
1989
Itera - Katusha
+ 12
3
Ovechkin
Artem
1986
RusVelo
+ 14
4
Nikolaev
Sergey
1988
Itera - Katusha
+ 17
5
Frolov
Igor
1990
Itera - Katusha
+ 17
6
Samokhvalov
Anton
1986
Itera - Katusha
+ 19
7
Shushemoin
Alexandre
1987
Vino4ever
+ 21
8
Razumov
Maxim
1990
Itera - Katusha
+ 24
9
Samokhvalov
Dmitry
1986
Itera - Katusha
+ 30
10
Astafyev
Stepan
1994
Vino4ever
+ 30
11
Belykh
Sergey
1990
Udmurtia CSKA
+ 31
12
Savitsky
Ivan
1992
Dinamo
+ 34
13
Firsanov
Sergey
1982
RusVelo
+ 41
14
Kritskiy
Timofey
1987
Russia
+ 43
15
Cherkasov
Nikolay
1996
Tyumen Region
+ 43
16
Pakhtusov
Anatoliy
1985
ISD Continental Team
+ 46
17
Zverkov
Evgeny
1993
SHVSM-2 Samara
+ 49
18
Krasilnikau
Andrei
1989
Minsk Cycling Club
+ 49
19
Nikitin
Matvey
1992
Kazakhstan
+ 50
20
Vasilyev
Maksym
1990
ISD Continental Team
+ 50
21
Bizhigitov
Zhandos
1991
Vino4ever
+ 51
22
Solomennikov
Andrey
1987
RusVelo
+ 52
23
Arslanov
Ildar
1994
RusVelo
+ 52
24
Dzhus
Volodymyr
1993
ISD Continental Team
+ 54
25
Ponomarenko
Dmytro
1991
Ukraine
+ 54
26
Bazhkou
Stanislau
1991
Minsk Cycling Club
+ 56
27
Tatarinov
Gennadiy
1991
Ural
+ 57
28
Zemlyakov
Oleg
1993
Vino4ever
+ 58
29
Krivtsov
Dmitro
1985
ISD Continental Team
+ 01:00
30
Grigorev
Aleksandr
1992
Dinamo
+ 01:02
31
Khripta
Andreiy
1986
Kyiv Capital Racing
+ 01:02
32
Balykin
Ivan
1990
RusVelo
+ 01:03
33
Razumov
Nikita
1996
Russia
+ 01:05
34
Kasianov
Oleksii
1992
Kyiv Capital Racing
+ 01:08
35
Sayko
Pavel
1995
Moscow Region Shchyolkovo
+ 01:08
36
Zakarin
Aydar
1994
Russia
+ 01:08
37
Zakharov
Artyom
1991
Track Team Astana
+ 01:09
38
Panassenko
Nikita
1992
Track Team Astana
+ 01:10
39
Chirkov
Ilya
1995
Cycling club "Rus"
+ 01:10
40
Voloshin
Alexey
1996
Vino4ever
+ 01:10
41
Bratashchuk
Andrii
1992
Ukraine
+ 01:11
42
Shumilov
Iurii
1995
Kyiv Capital Racing
+ 01:12
43
Bakhin
Evgeny
1988
Samara Region
+ 01:12
44
Duiunov
Vladislav
1994
Moscow Region Shchyolkovo
+ 01:14
45
Karnulin
Denys
1990
Sestroretsk
+ 01:14
46
Padun
Mark
1996
Ukraine
+ 01:15
47
Ershov
Artur
1990
RusVelo
+ 01:15
48
Mokrov
Dmitry
1989
Samara Region
+ 01:17
49
Taranenko
Vladislav
1996
Crimea
+ 01:17
50
Gareyshin
Aydar
1994
Cycling club "Rus"
+ 01:18
51
Piasetski
Aliaksandr
1993
Rcop Belarus
+ 01:19
52
Piashkun
Andrei
1992
Minsk Cycling Club
+ 01:19
53
Ramanau
Raman
1994
Belarus
+ 01:21
54
Yatsevich
Kiril
1992
Dinamo
+ 01:23
55
Kurbatov
Alexey
1994
Russia
+ 01:24
56
Gorenkov
Artem
1995
Cycling club "Rus"
+ 01:25
57
Ivashkin
Anton
1996
Minsk Cycling Club
+ 01:27
58
Mosin
Sergey
1995
Sestroretsk
+ 01:27
59
Kulikov
Vladislav
1996
Dinamo
+ 01:27
60
Eremkin
Arkadiy
1996
Cycling club "Rus"
+ 01:29
61
Tsishkou
Raman
1994
Belarus
+ 01:29
62
Vernidub
Dmitry
1992
CSK VVS
+ 01:31
63
Karaliok
Yauheni
1996
Belarus
+ 01:31
64
Strokau
Vasili
1995
Rcop Belarus
+ 01:32
65
Zotov
Evgeny
1994
SHVSM-2 Samara
+ 01:32
66
Malyvnivskiy
Vasyl
1992
Ukraine
+ 01:32
67
Odegov
Ivan
1995
MGFSO
+ 01:32
68
Gatskiy
Pavel
1991
Kazakhstan
+ 01:33
69
Zubov
Matvey
1991
Dinamo
+ 01:33
70
Kovalev
Evgeniy
1989
Russia
+ 01:33
71
Shemetau
Mikhail
1994
Belarus
+ 01:34
72
Budiak
Anatolii
1995
ISD Continental Team
+ 01:36
73
Ilchenko
Vladimir
1996
Russia
+ 01:36
74
Cherepanov
Slepan
1995
Udmurtia CSKA
+ 01:38
75
Klepikov
Ilya
1994
ISD Continental Team
+ 01:38
76
Luchshenko
Sergey
1994
Kazakhstan
+ 01:39
77
Dubovski
Vladislau
1994
Rcop Belarus
+ 01:41
78
Harakhavik
Uladzimir
1995
Rcop Belarus
+ 01:43
79
Akhramenka
Yauheni
1995
Belarus
+ 01:45
80
Ptashkin
Pavel
1990
SHVSM-2 Samara
+ 01:45
81
Romanenko
Artem
1994
Moscow Region Shchyolkovo
+ 01:47
82
Egorov
Kirill
1993
Samara Region
+ 01:47
83
Ahiyevich
Aleh
1993
Belarus
+ 01:47
84
Mamontov
Alexander
1994
CSK VVS
+ 01:49
85
Sakalou
Andrei
1993
Minsk Cycling Club
+ 01:49
86
Abkhadeev
Timur
1995
Krasnodar Region
+ 01:49
87
Voevodin
Petr
1996
Tyumen Region
+ 01:49
88
Lobov
Oleksandr
1992
Crimea
+ 01:50
89
Klimiankou
Kansatansin
1989
Minsk Cycling Club
+ 01:50
90
Kugaveskiy
Nikita
1993
Tyumen Region
+ 01:51
91
Omiryakov
Dias
1992
Track Team Astana
+ 01:51
92
Mezhechev
Aleksandr
1993
Tyumen Region
+ 01:53
93
Tesler
Artem
1988
Ukraine
+ 01:55
94
Kulikov
Sergei
1996
Moscow Region Shchyolkovo
+ 01:55
95
Rive
Dmitriy
1995
Kazakhstan
+ 01:57
96
Moruha
Anton
1995
Kyiv Capital Racing
+ 01:58
97
Gorbushin
Maksim
1996
Udmurtia CSKA
+ 02:00
98
Morozov
Roman
1990
Crimea
+ 02:01
99
Lukyanov
Dmitriy
1993
Vino4ever
+ 02:01
100
Kovalev
Ivan
1986
Dinamo
+ 02:04
101
Kozachenko
Sergiy
1994
Kyiv Capital Racing
+ 02:04
102
Kalashnikov
Denis
1996
Samara Region
+ 02:06
103
Shchedov
Vladislav
1996
Crimea
+ 02:06
104
Ivanov
Evgeni
1994
MGFSO
+ 02:06
105
Zakharov
Kirill
1991
Samara Region
+ 02:08
106
Berezkin
Denis
1989
Udmurtia CSKA
+ 02:09
107
Akhmetov
Galym
1995
Kazakhstan
+ 02:12
108
Klevanov
Nikita
1995
Track Team Astana
+ 02:13
109
Kavun
Ilia
1995
MGFSO
+ 02:13
110
Mamedov
Magomed
1995
Track Team Astana
+ 02:13
111
Yakimov
Konstantin
1991
Udmurtia CSKA
+ 02:15
112
Krainov
Leonid
1994
SHVSM-2 Samara
+ 02:15
113
Solovev
Pavel
1995
MGFSO
+ 02:19
114
Zhurkin
Nikolay
1991
Sestroretsk
+ 02:19
115
Bezdenezhnykh
Vadim
1996
Cycling club "Rus"
+ 02:19
116
Zhyhunou
Dzmitry
1996
Rcop Belarus
+ 02:22
117
Borisov
Evgeny
1992
Samara Region
+ 02:22
118
Budkevich
Kanstantin
1993
Rcop Belarus
+ 02:24
119
Zakharin
Vitaliy
1996
Crimea
+ 02:26
120
Martyshev
Alexander
1996
Cycling club "Rus"
+ 02:30
121
Ashurov
Konstyantyn
1996
Kyiv Capital Racing
+ 02:31
122
Gomenyuk
Volodymyr
1985
Ukraine
+ 02:34
123
Khrapov
Dmitry
1995
CSK VVS
+ 02:35
124
Antonov
Aleksandr
1995
CSK VVS
+ 02:37
125
Suchkov
Vasiliy
1994
Krasnodar Region
+ 02:43
126
Agastyan
Vladislav
1992
Ural
+ 02:43
127
Nemchinov
Aleksei
1996
Ural
+ 02:44
128
Kulimbetov
Nubolat
1992
Kazakhstan
+ 02:50
129
Timofeev
Andrey
1996
Sestroretsk
+ 02:51
130
Vassilenkov
Roman
1996
Track Team Astana
+ 02:52
131
Meksheev
Aleksei
1996
MGFSO
+ 02:57
132
Litvintsev
Vladislav
1995
Sestroretsk
+ 03:00
133
Zhilykov
Alexey
1994
Ural
+ 03:00
134
Zimnyakov
Dmitriy
1996
Moscow Region Shchyolkovo
+ 03:08
135
Trubetskoy
Sergey
1990
CSK VVS
+ 03:09
136
Lobanov
Alexsandr
1995
Sestroretsk
+ 03:23
137
Belyaevskiy
Mikhail
1996
Udmurtia CSKA
+ 03:33
138
Bozhenko
Kirill
1987
CSK VVS
+ 03:40
139
Sukhomesov
Maksim
1991
Krasnodar Region
+ 04:22
140
Melnikov
Nikolai
1996
Ural
+ 04:28
141
Kutuzov
Roman
1996
Krasnodar Region
+ 04:36
142
Malyshev
Nikita
1996
Moscow Region Shchyolkovo
+ 06:55
Information
GP Adygeya
Russia
Prologue | 8.0 km
Kamenomostskiy
->
Pobeda
2.2
K.Sinitsyn
| Leader