2001 Subida a Urkiola

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Jon Odriozola Mugarza 1970 Spain iBanesto.com 3t 55' 47"
02 José María Jiménez 1971 Spain iBanesto.com 22"
03 Joaquim Rodríguez 1979 Spain ONCE - Eroski - Würth 28"
04 Alberto Lopez 1972 Spain Euskaltel-Euskadi 30"
05 Daniele De Paoli 1973 Italy Mercatone Uno 43"
06 Juan Antonio Flecha 1977 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 46"
07 Inigo Urretxua 1978 Spain - 46"
08 Massimo Donati 1967 Italy Tacconi Sport - Vini Caldirola 59"
09 Francisco Cabello 1969 Spain Kelme - Costa Blanca 59"
10 Stefano Cattai 1967 Italy Liquigas - Pata 59"
11 Julen Urbano Aretxabala 1980 Spain - 1' 04"
12 Aitor Kintana 1975 Spain Jazztel - Costa de Almeria 1' 22"
13 Miguel Angel Peña 1970 Spain ONCE - Eroski - Würth 1' 22"
14 Marco Serpellini 1972 Italy Lampre - Daikin 1' 43"
15 Gorka Arrizabalaga Agirre 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 1' 47"
16 Hernan Dario Munoz 1973 Colombia Colchon Relax - Fuenlabrada 2' 04"
17 Oscar Laguna 1978 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 2' 04"
18 Santos Gonzalez 1973 Spain ONCE - Eroski - Würth 2' 09"
19 Daniel Clavero 1968 Spain Mercatone Uno 2' 13"
20 Justin Spinelli 1979 USA Saeco 2' 28"
21 Oscar Mason 1975 Italy Mercatone Uno 2' 42"
22 Jon Agirrebeitia Maiztegi 1978 Spain - 2' 45"
23 Juan Miguel Cuenca 1977 Spain Kelme - Costa Blanca 2' 55"
24 Leonardo Piepoli 1971 Italy iBanesto.com 3' 13"
25 Jesus Maria Manzano Ruano 1978 Spain Kelme - Costa Blanca 3' 15"
26 Igor Astarloa 1976 Spain Mercatone Uno 3' 38"
27 Julen Fernandez Vijandi 1978 Spain - 3' 38"
28 Peter Luttenberger 1972 Austria Tacconi Sport - Vini Caldirola 3' 41"
29 Jose Antonio Pecharroman 1978 Spain Jazztel - Costa de Almeria 3' 56"
30 Ricardo Valdez Prieto 1976 Spain Jazztel - Costa de Almeria 3' 58"
31 Mirko Celestino 1974 Italy Saeco 4' 09"
32 David Arroyo 1980 Spain ONCE - Eroski - Würth 4' 18"
33 Marco Gili 1973 Italy Tacconi Sport - Vini Caldirola 4' 51"
34 Gianni Faresin 1965 Italy Liquigas - Pata 6' 22"
35 Oscar Camenzind 1971 Switzerland Lampre - Daikin 6' 22"
36 David Vazquez Garcia 1975 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 6' 22"
37 Unai Osa 1975 Spain iBanesto.com 6' 23"
38 Mikel Astarloza 1979 Spain - 6' 25"
39 Koldo Gil 1978 Spain iBanesto.com 6' 25"
40 Adolfo Garcia Quesada 1979 Spain iBanesto.com 6' 25"
41 Lander Euba Ziarrusta 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 6' 54"
42 Santiago Blanco 1974 Spain iBanesto.com 9' 43"
43 Javier Rodriguez 1971 Spain iBanesto.com 9' 43"
OOT Andoni Aranaga Akzune 1979 Spain -
OOT Aitor Perez Arrieta 1977 Spain -
OOT Jose-Manuel Vazquez Palomo 1974 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada
OOT Pedro Diaz Lobato 1973 Spain Jazztel - Costa de Almeria
OOT Carlos Garcia Quesada 1978 Spain Kelme - Costa Blanca
OOT Johan Verstrepen 1967 Belgium Lampre - Daikin
OOT Ramon Manuel Bianchi 1978 Italy Liquigas - Pata
OOT Gaizka Lejarreta 1978 Spain ONCE - Eroski - Würth
OOT Laurent Dufaux 1969 Switzerland Saeco
DNF Antonio Berasategui 1978 Spain -
DNF Dionisio Galparsoro 1978 Spain -
DNF Imanol Ayestraran Odriozola 1974 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Andres Bermejo Siller 1974 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Nacor Burgos Rojo 1977 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Cesar Garcia Calvo 1974 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Sergio Perez Gomez 1978 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Angel Castresana del Val 1972 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF David Etxebarria 1973 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Unai Etxebarria Arana 1972 Venezuela Euskaltel-Euskadi
DNF Gorka Gonzalez 1977 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Ramón González Arrieta 1967 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Iban Mayo 1977 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Josu Silloniz Aresti 1978 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Alberto Benito Guerrero 1975 Spain iBanesto.com
DNF Cesar Solaun Solana 1970 Spain iBanesto.com
DNF Eleuterio Anguita 1969 Spain Jazztel - Costa de Almeria
DNF Antonio Colom 1978 Spain Jazztel - Costa de Almeria
DNF Dario Gadepo Fernandez 1975 Spain Jazztel - Costa de Almeria
DNF Carlos Ramon Golbano Garcia 1976 Spain Jazztel - Costa de Almeria
DNF Jose Javier Gomez Gonzalo 1974 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Aitor Gonzalez 1975 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Joaquim Lopez Torrella 1976 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Alexis Rodriguez 1977 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Raivis Belohvosciks 1976 Latvia Lampre - Daikin
DNF Rubens Bertogliati 1979 Switzerland Lampre - Daikin
DNF Matteo Frutti 1975 Italy Lampre - Daikin
DNF Marco Pinotti 1976 Italy Lampre - Daikin
DNF Fausto Dotti 1968 Italy Liquigas - Pata
DNF Cristiano Frattini 1973 Italy Liquigas - Pata
DNF Fabio Marchesin 1977 Italy Liquigas - Pata
DNF Davide Rebellin 1971 Italy Liquigas - Pata
DNF Michael Andersson 1967 Sweden Mercatone Uno
DNF Maurizio Caravaggio 1976 Italy Mercatone Uno
DNF Cristian Moreni 1972 Italy Mercatone Uno
DNF Marco Velo 1974 Italy Mercatone Uno
DNF Álvaro González de G. 1970 Spain ONCE - Eroski - Würth
DNF Iván Gutiérrez 1978 Spain ONCE - Eroski - Würth
DNF Mikel Pradera 1975 Spain ONCE - Eroski - Würth
DNF Pavel Padrnos 1970 Czech Republic Saeco
DNF Fabio Sacchi 1974 Italy Saeco
DNF Paolo Savoldelli 1973 Italy Saeco
DNF Mario Scirea 1964 Italy Saeco
DNF Gianluca Bortolami 1968 Italy Tacconi Sport - Vini Caldirola
DNF Diego Ferrari 1970 Italy Tacconi Sport - Vini Caldirola
DNF Mauro Gerosa 1974 Italy Tacconi Sport - Vini Caldirola
DNF Mauro Radaelli 1967 Italy Tacconi Sport - Vini Caldirola
DNF Gianluca Sironi 1974 Italy Tacconi Sport - Vini Caldirola
Info
RaceSubida a Urkiola
Nation Spain
Distance160 km
DateAugust 12th
Edition2001
Classification1.4
Extra Compare top four