2009 Brixia Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Stage results: 05.stage

Pos Name Born Team Time
01 Giampaolo Caruso 1980 Ceramica Flaminia-Bossini Docce 04:05:22
02 Przemyslaw Niemiec 1980 Miche - Silver Cross + 06
03 Francesco Masciarelli 1986 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 11
04 Santo Anzà 1980 Amica Chips - Knauf + 23
05 Sergio Pardilla 1984 Carmiooro - A-Style + 33
06 Domenico Pozzovivo 1982 CSF Group - Navigare + 36
07 Marco Marzano 1980 Lampre - NGC + 56
08 Donato Cannone 1982 Betonexpressz 2000 - Limonta + 59
09 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Serramenti - Androni Giocattoli + 01:03
10 Damiano Cunego 1981 Lampre - NGC + 01:08
11 Massimo Giunti 1974 Miche - Silver Cross + 01:08
12 Pasquale Muto 1980 Miche - Silver Cross + 01:10
13 Tomasz Marczynski 1984 Miche - Silver Cross + 01:30
14 Fabio Taborre 1985 Serramenti - Androni Giocattoli + 01:41
15 Francesco Tizza 1981 Carmiooro - A-Style + 01:47
16 Andrea Moletta 1979 Miche - Silver Cross + 01:56
17 Francesco Bellotti 1979 Barloworld - Bianchi + 01:57
18 Alessandro Bisolti 1985 CSF Group - Navigare + 02:02
19 Eros Capecchi 1986 Fuji-Servetto + 02:07
20 Steve Cummings 1981 Barloworld - Bianchi + 02:12
21 Arkaitz Durán 1986 Fuji-Servetto + 02:20
22 Oscar Pujol 1983 Cervelo TestTeam + 02:24
23 Luca Solari 1979 Serramenti - Androni Giocattoli + 02:34
24 Ruslan Pidgornyy 1977 ISD - Neri + 02:41
25 Massimiliano Gentili 1971 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 02:56
26 Francesco Failli 1983 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 03:00
27 Philip Deignan 1983 Cervelo TestTeam + 03:01
28 Jure Golcer 1977 LPR Brakes - Farnese Vini + 03:18
29 Stefano Garzelli 1973 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 03:25
30 Janez Brajkovic 1983 Astana + 03:26
31 Sergey Renev 1985 Astana + 03:26
32 Josep Jufré 1975 Fuji-Servetto + 03:26
33 Fortunato Baliani 1974 CSF Group - Navigare + 03:26
34 Enrico Zen 1986 CSF Group - Navigare + 03:26
35 Michael Schär 1986 Astana + 03:26
36 Roman Kireyev 1987 Astana + 03:26
37 Andrey Zeits 1986 Astana + 03:39
38 Andrea Masciarelli 1982 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 03:44
39 Fabio Terrenzio 1985 Carmiooro - A-Style + 04:04
40 Marcel Wyss 1986 Cervelo TestTeam + 04:09
41 Paolo Bailetti 1980 Fuji-Servetto + 04:41
42 Matthias Russ 1983 Team Milram + 05:04
43 Joaquin Novoa Mendez 1983 Cervelo TestTeam + 05:32
44 Davide Vigano 1984 Fuji-Servetto + 05:32
45 Marco Corti 1986 Barloworld - Bianchi + 05:36
46 Enrico Magazzini 1988 Lampre - NGC + 05:44
47 Federico Canuti 1985 CSF Group - Navigare + 06:08
48 Marco Carletti 1983 Betonexpressz 2000 - Limonta + 06:10
49 Denys Kostyuk 1982 ISD - Neri + 06:11
50 Edwin Carvajal 1983 Miche - Silver Cross + 06:13
51 Francesco Ginanni 1985 Serramenti - Androni Giocattoli + 08:42
52 Cristiano Fumagalli 1984 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 08:43
53 Istvan Cziraki 1986 Betonexpressz 2000 - Limonta + 09:06
54 Giovanni Visconti 1983 ISD - Neri + 09:33
55 Serge Pauwels 1983 Cervelo TestTeam + 09:35
56 Rubens Bertogliati 1979 Serramenti - Androni Giocattoli + 12:14
57 Carles Jose Ochoa 1980 Serramenti - Androni Giocattoli + 12:16
58 Dainius Kairelis 1979 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 12:16
59 Félix Cárdenas 1972 Barloworld - Bianchi + 12:17
60 Daniel Lloyd 1980 Cervelo TestTeam + 14:50
61 Daniele Pietropolli 1980 LPR Brakes - Farnese Vini + 14:50
62 Alessandro Raisoni 1983 Carmiooro - A-Style + 14:50
63 Mauro Da Dalto 1981 Lampre - NGC + 14:50
64 Roger Hammond 1974 Cervelo TestTeam + 14:50
65 Laurent Beuret 1986 Carmiooro - A-Style + 14:50
66 Walter Proch 1984 Betonexpressz 2000 - Limonta + 14:50
67 Valeriy Dmitriyev 1984 Astana + 14:50
68 Daniele Colli 1982 Carmiooro - A-Style + 14:50
69 Martin Müller 1974 Team Milram + 14:50
70 Francisco Ventoso 1982 Carmiooro - A-Style + 14:50
71 Ruslan Ivanov 1973 Betonexpressz 2000 - Limonta + 14:50
72 Maxim Gourov 1979 Carmiooro - A-Style + 14:50
73 Ronny Scholz 1978 Team Milram + 14:50
74 Dominik Roels 1987 Team Milram + 14:50
75 Gabriele Bosisio 1980 LPR Brakes - Farnese Vini + 14:50
76 Geraint Thomas 1986 Barloworld - Bianchi + 14:50
77 Marco Cattaneo 1982 LPR Brakes - Farnese Vini + 14:50
78 Gabriel Rasch 1976 Cervelo TestTeam + 14:50
79 Roberto Antonio Richeze Araquistain 1981 Betonexpressz 2000 - Limonta + 14:50
80 Massimo Codol 1973 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 14:50
81 Aristide Ratti 1982 Carmiooro - A-Style + 14:50
82 Leonardo Giordani 1977 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 14:50
83 Tomas Vaitkus 1982 Astana + 14:50
84 Rodrigo Garcia Rena 1980 Miche - Silver Cross + 14:50
85 Paolo Longo Borghini 1980 Barloworld - Bianchi + 14:50
86 Antonio D'Aniello 1979 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 14:50
87 Fabrice Piemontesi 1983 Team Piemonte + 14:50
88 Ermanno Capelli 1985 Fuji-Servetto + 14:50
89 Berik Kupeshov 1987 Astana + 14:50
90 Maxim Belkov 1985 ISD - Neri + 14:50
91 Alberto Ongarato 1975 LPR Brakes - Farnese Vini + 14:50
92 Manuel Belletti 1985 Serramenti - Androni Giocattoli + 14:50
93 Fabio Negri 1982 LPR Brakes - Farnese Vini + 16:07
94 Alessandro Petacchi 1974 LPR Brakes - Farnese Vini + 16:07
95 Francesco Tomei 1985 Lampre - NGC + 16:07
96 Massimiliano Mori 1974 Lampre - NGC + 16:07
97 Raivis Belohvosciks 1976 Betonexpressz 2000 - Limonta + 16:07
98 Mariano Giallorenzo 1982 Meridiana - Kalev Chocolate Team + 16:07
99 Emanuele Bindi 1981 Lampre - NGC + 16:07
100 Artur Gajek 1985 Team Milram + 16:07
101 Christian Kux 1985 Team Milram + 16:07
102 Salvatore Commesso 1975 Meridiana - Kalev Chocolate Team + 16:07
103 Michele Gaia 1985 CSF Group - Navigare + 16:07
104 Marco Frapporti 1985 CSF Group - Navigare + 16:07
105 Bernardo Riccio 1985 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 16:07
106 Alessandro Spezialetti 1975 LPR Brakes - Farnese Vini + 17:46
107 Filippo Savini 1985 CSF Group - Navigare + 17:46
108 Andrea Grendene 1986 Lampre - NGC + 17:46
109 Simone Stortoni 1985 CSF Group - Navigare + 17:46
110 Eddy Serri 1974 Meridiana - Kalev Chocolate Team + 17:46
111 Dominique Rollin 1982 Cervelo TestTeam + 17:46
112 Nicola D'Andrea 1983 Meridiana - Kalev Chocolate Team + 17:46
113 Dario Andriotto 1972 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 21:30
114 Luca Paolini 1977 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 21:30
115 Krzysztof Szczawinski 1979 Miche - Silver Cross + 21:30
116 Leonardo Scarselli 1975 ISD - Neri + 21:30
117 Bolat Raimbekov 1986 Astana + 21:30
118 Michele Merlo 1985 Barloworld - Bianchi + 21:30
119 Marino Palandri 1985 Miche - Silver Cross + 21:30
120 Vitaly Kondrut 1984 ISD - Neri + 21:30
121 Luca Pierfelici 1983 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 21:30
122 Carlo Scognamiglio 1983 Barloworld - Bianchi + 21:30
123 Alessandro Proni 1982 ISD - Neri + 21:30
124 Diego Nosotti 1982 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 21:30
125 Ruggero Marzoli 1976 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 21:30
126 Mattia Gavazzi 1983 Serramenti - Androni Giocattoli + 21:30

Info

Race Brixia Tour
Nation Italy
Stage 05.stage
Type Mountain
Distance 156.5 km
StartConcesio
FinishPasso Maniva
DateJuly 25th (2009)
Leader G.Caruso

Giampaolo Caruso