2009 Brixia Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time
01 Giampaolo Caruso 1980 Ceramica Flaminia-Bossini Docce 02:05:39
02 Francesco Failli 1983 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 08
03 Luca Solari 1979 Serramenti - Androni Giocattoli + 11
04 Carlo Scognamiglio 1983 Barloworld - Bianchi + 14
05 Andrea Masciarelli 1982 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 14
06 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Serramenti - Androni Giocattoli + 16
07 Francesco Tizza 1981 Carmiooro - A-Style + 17
08 Antonio D'Aniello 1979 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 20
09 Federico Canuti 1985 CSF Group - Navigare + 21
10 Pasquale Muto 1980 Miche - Silver Cross + 21
11 Domenico Pozzovivo 1982 CSF Group - Navigare + 24
12 Fortunato Baliani 1974 CSF Group - Navigare + 26
13 Steve Cummings 1981 Barloworld - Bianchi + 27
14 Jure Golcer 1977 LPR Brakes - Farnese Vini + 33
15 Eros Capecchi 1986 Fuji-Servetto + 36
16 Santo Anzà 1980 Amica Chips - Knauf + 39
17 Tomasz Marczynski 1984 Miche - Silver Cross + 43
18 Sergio Pardilla 1984 Carmiooro - A-Style + 47
19 Enrico Magazzini 1988 Lampre - NGC + 48
20 Félix Cárdenas 1972 Barloworld - Bianchi + 51
21 Marco Marzano 1980 Lampre - NGC + 54
22 Francesco Masciarelli 1986 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 56
23 Serge Pauwels 1983 Cervelo TestTeam + 57
24 Daniel Lloyd 1980 Cervelo TestTeam + 01:08
25 Fabio Taborre 1985 Serramenti - Androni Giocattoli + 01:08
26 Francesco Ginanni 1985 Serramenti - Androni Giocattoli + 01:14
27 Donato Cannone 1982 Betonexpressz 2000 - Limonta + 01:14
28 Edwin Carvajal 1983 Miche - Silver Cross + 01:24
29 Paolo Bailetti 1980 Fuji-Servetto + 01:25
30 Massimiliano Gentili 1971 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 01:27
31 Marco Cattaneo 1982 LPR Brakes - Farnese Vini + 01:27
32 Michael Schär 1986 Astana + 01:29
33 Roman Kireyev 1987 Astana + 01:30
34 Daniele Colli 1982 Carmiooro - A-Style + 01:31
35 Arkaitz Durán 1986 Fuji-Servetto + 01:31
36 Francesco Bellotti 1979 Barloworld - Bianchi + 01:33
37 Carles Jose Ochoa 1980 Serramenti - Androni Giocattoli + 01:34
38 Janez Brajkovic 1983 Astana + 01:34
39 Francisco Ventoso 1982 Carmiooro - A-Style + 01:36
40 Rubens Bertogliati 1979 Serramenti - Androni Giocattoli + 01:39
41 Enrico Zen 1986 CSF Group - Navigare + 01:39
42 Marco Carletti 1983 Betonexpressz 2000 - Limonta + 01:40
43 Andrea Moletta 1979 Miche - Silver Cross + 02:00
44 Manuel Belletti 1985 Serramenti - Androni Giocattoli + 02:10
45 Josep Jufré 1975 Fuji-Servetto + 02:10
46 Alessandro Proni 1982 ISD - Neri + 02:10
47 Marco Frapporti 1985 CSF Group - Navigare + 02:13
48 Alessandro Bisolti 1985 CSF Group - Navigare + 02:13
49 Dominique Rollin 1982 Cervelo TestTeam + 02:14
50 Laurent Beuret 1986 Carmiooro - A-Style + 02:15
51 Emanuele Bindi 1981 Lampre - NGC + 02:20
52 Maxim Gourov 1979 Carmiooro - A-Style + 02:23
53 Massimo Giunti 1974 Miche - Silver Cross + 02:23
54 Alessandro Petacchi 1974 LPR Brakes - Farnese Vini + 02:25
55 Alberto Ongarato 1975 LPR Brakes - Farnese Vini + 02:33
56 Simone Stortoni 1985 CSF Group - Navigare + 02:35
57 Daniele Pietropolli 1980 LPR Brakes - Farnese Vini + 02:35
58 Mauro Da Dalto 1981 Lampre - NGC + 02:35
59 Rodrigo Garcia Rena 1980 Miche - Silver Cross + 02:37
60 Istvan Cziraki 1986 Betonexpressz 2000 - Limonta + 02:44
61 Giovanni Visconti 1983 ISD - Neri + 02:52
62 Roger Hammond 1974 Cervelo TestTeam + 02:53
63 Artur Gajek 1985 Team Milram + 02:56
64 Davide Vigano 1984 Fuji-Servetto + 02:56
65 Paolo Longo Borghini 1980 Barloworld - Bianchi + 02:59
66 Leonardo Giordani 1977 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 03:02
67 Thomas Rohregger 1982 Team Milram + 03:33
68 Sergey Renev 1985 Astana + 03:33
69 Andrey Zeits 1986 Astana + 03:33
70 Fabrice Piemontesi 1983 Team Piemonte + 03:33
71 Stefano Garzelli 1973 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 03:33
72 Salvatore Commesso 1975 Meridiana - Kalev Chocolate Team + 03:33
73 Ruslan Ivanov 1973 Betonexpressz 2000 - Limonta + 03:33
74 Francesco Tomei 1985 Lampre - NGC + 03:33
75 Ardy Utar 1990 Meridiana - Kalev Chocolate Team + 03:33
76 Valeriy Dmitriyev 1984 Astana + 03:33
77 Tomas Vaitkus 1982 Astana + 03:33
78 Matthias Russ 1983 Team Milram + 03:33
79 Mariano Giallorenzo 1982 Meridiana - Kalev Chocolate Team + 03:33
80 Berik Kupeshov 1987 Astana + 03:33
81 Damiano Cunego 1981 Lampre - NGC + 03:33
82 Ángel Gómez 1981 Fuji-Servetto + 03:33
83 Ronny Scholz 1978 Team Milram + 03:33
84 Dainius Kairelis 1979 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 03:33
85 Oscar Pujol 1983 Cervelo TestTeam + 03:33
86 Maxim Belkov 1985 ISD - Neri + 03:33
87 Michele Gaia 1985 CSF Group - Navigare + 03:33
88 Joaquin Novoa Mendez 1983 Cervelo TestTeam + 03:33
89 Roberto Antonio Richeze Araquistain 1981 Betonexpressz 2000 - Limonta + 03:33
90 Cristiano Fumagalli 1984 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 03:33
91 Andrea Grendene 1986 Lampre - NGC + 03:33
92 Philip Deignan 1983 Cervelo TestTeam + 03:33
93 Gabriele Bosisio 1980 LPR Brakes - Farnese Vini + 03:33
94 Fabio Negri 1982 LPR Brakes - Farnese Vini + 03:33
95 Leonardo Scarselli 1975 ISD - Neri + 03:33
96 Massimo Codol 1973 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 03:33
97 Fabio Terrenzio 1985 Carmiooro - A-Style + 03:33
98 Denys Kostyuk 1982 ISD - Neri + 03:33
99 Ruslan Pidgornyy 1977 ISD - Neri + 03:33
100 Aristide Ratti 1982 Carmiooro - A-Style + 03:33
101 Raivis Belohvosciks 1976 Betonexpressz 2000 - Limonta + 03:33
102 Martin Müller 1974 Team Milram + 03:33
103 Ermanno Capelli 1985 Fuji-Servetto + 03:33
104 Gabriel Rasch 1976 Cervelo TestTeam + 03:33
105 Marino Palandri 1985 Miche - Silver Cross + 03:33
106 Geraint Thomas 1986 Barloworld - Bianchi + 03:33
107 Mattia Gavazzi 1983 Serramenti - Androni Giocattoli + 03:33
108 Bernardo Riccio 1985 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 03:33
109 Walter Proch 1984 Betonexpressz 2000 - Limonta + 03:33
110 Przemyslaw Niemiec 1980 Miche - Silver Cross + 03:33
111 Krzysztof Szczawinski 1979 Miche - Silver Cross + 03:33
112 Michele Merlo 1985 Barloworld - Bianchi + 04:30
113 Diego Nosotti 1982 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 04:53
114 Massimiliano Mori 1974 Lampre - NGC + 04:53
115 Alessandro Raisoni 1983 Carmiooro - A-Style + 04:53
116 Vitaly Kondrut 1984 ISD - Neri + 05:19
117 Filippo Savini 1985 CSF Group - Navigare + 05:58
118 Eddy Serri 1974 Meridiana - Kalev Chocolate Team + 06:00
119 Alessandro Spezialetti 1975 LPR Brakes - Farnese Vini + 06:02
120 Luca Pierfelici 1983 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 06:10
121 Emanuele Vona 1983 ISD - Neri + 06:17
122 Alessandro Maserati 1979 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 06:19
123 Nicola D'Andrea 1983 Meridiana - Kalev Chocolate Team + 07:11
124 Dario Andriotto 1972 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 07:29
125 Luca Paolini 1977 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 07:31
126 Ruggero Marzoli 1976 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 07:32
127 Dominik Roels 1987 Team Milram + 07:34
128 Marco Corti 1986 Barloworld - Bianchi + 07:35
129 Matteo Bono 1983 Lampre - NGC + 02
130 Marcel Wyss 1986 Cervelo TestTeam + 09:07
131 Stefan Cohnen 1982 Betonexpressz 2000 - Limonta + 09:56
132 Christian Kux 1985 Team Milram + 09:58
133 Bolat Raimbekov 1986 Astana + 09:59
134 Krisztian Lovassy 1988 Betonexpressz 2000 - Limonta + 09:59
DNS Danilo Di Luca [*] 1976 LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Wim Stroetinga 1985 Team Milram

Info

Race Brixia Tour
Nation Italy
Stage 02.stage
Type Mountain
Distance 86.3 km
StartPrevalle
FinishMezzane
DateJuly 22nd (2009)
Leader G.Caruso

Giampaolo Caruso