Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tirreno-Adriatico
WorldTour, Stage race, 7th -13th March 2018, Italy
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Costa Rica
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Israel
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Romania
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Astana Pro Team
Bahrain - Merida
BMC Racing Team
Bora - Hansgrohe
Dimension Data
Gazprom - RusVelo
Groupama - FDJ
Israel Cycling Academy
Katusha - Alpecin
Lotto - Soudal
Mitchelton - Scott
Movistar Team
Nippo - Vini Fantini
Quick-Step Floors
Team EF Education First
Team LottoNL-Jumbo
Team Sky
Team Sunweb
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
Wilier Triestina - Selle Italia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Kwiatkowski
Michal
1990
Team Sky
25:32:56
500
02
Caruso
Damiano
1987
BMC Racing Team
+ 24
400
03
Thomas
Geraint
1986
Team Sky
+ 32
325
04
Benoot
Tiesj
1994
Lotto - Soudal
+ 01:06
275
05
Yates
Adam
1992
Mitchelton - Scott
+ 01:10
225
06
Landa
Mikel
1989
Movistar Team
+ 01:13
175
07
Formolo
Davide
1992
Bora - Hansgrohe
+ 01:15
150
08
Roson
Jaime
[*]
1993
Movistar Team
+ 01:15
125
09
Bennett
George
1990
Team LottoNL-Jumbo
+ 01:16
100
10
Uran
Rigoberto
1987
Team EF Education First
+ 01:22
85
11
Nibali
Vincenzo
1984
Bahrain - Merida
+ 01:59
70
12
Aru
Fabio
1990
UAE Team Emirates
+ 02:02
60
13
Bardet
Romain
1990
AG2R La Mondiale
+ 02:31
50
14
Pozzovivo
Domenico
1982
Bahrain - Merida
+ 02:34
40
15
Lutsenko
Alexey
1992
Astana Pro Team
+ 03:07
35
16
López
Miguel Ángel
1994
Astana Pro Team
+ 03:27
30
17
Meintjes
Louis
1992
Dimension Data
+ 03:51
30
18
Jungels
Bob
1992
Quick-Step Floors
+ 03:56
30
19
Polanc
Jan
1992
UAE Team Emirates
+ 04:23
30
20
Van Avermaet
Greg
1985
BMC Racing Team
+ 04:41
30
21
Santaromita
Ivan
1984
Nippo - Vini Fantini
+ 05:21
20
22
Ulissi
Diego
1989
UAE Team Emirates
+ 06:26
20
23
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Bahrain - Merida
+ 06:34
20
24
Zardini
Edoardo
1989
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 08:29
20
25
Gilbert
Philippe
1982
Quick-Step Floors
+ 08:35
20
26
Firsanov
Sergey
1982
Gazprom - RusVelo
+ 08:44
20
27
Spilak
Simon
1986
Katusha - Alpecin
+ 08:47
20
28
Gonçalves
Jose
1989
Katusha - Alpecin
+ 08:58
20
29
Roglic
Primoz
1989
Team LottoNL-Jumbo
+ 09:01
20
30
Morabito
Steve
1983
Groupama - FDJ
+ 09:18
20
31
Villella
Davide
1991
Astana Pro Team
+ 10:47
10
32
Clarke
Simon
1986
Team EF Education First
+ 11:06
10
33
Felline
Fabio
1990
Trek-Segafredo
+ 12:31
10
34
Froome
Chris
1985
Team Sky
+ 13:31
10
35
Kangert
Tanel
1987
Astana Pro Team
+ 13:33
10
36
Frank
Mathias
1986
AG2R La Mondiale
+ 15:21
10
37
Majka
Rafal
1989
Bora - Hansgrohe
+ 15:39
10
38
Vermote
Julien
1989
Dimension Data
+ 16:23
10
39
Amador
Andrey
1986
Movistar Team
+ 16:47
10
40
Stybar
Zdenek
1985
Quick-Step Floors
+ 18:16
10
41
Ladagnous
Matthieu
1984
Groupama - FDJ
+ 18:17
10
42
Van der Sande
Tosh
1990
Lotto - Soudal
+ 18:44
10
43
Sagan
Peter
1990
Bora - Hansgrohe
+ 19:31
10
44
Stuyven
Jasper
1992
Trek-Segafredo
+ 19:46
10
45
Impey
Daryl
1984
Mitchelton - Scott
+ 19:46
10
46
Durbridge
Luke
1991
Mitchelton - Scott
+ 19:47
10
47
Martin
Tony
1985
Katusha - Alpecin
+ 19:52
10
48
Kiryienka
Vasil
1981
Team Sky
+ 20:05
10
49
Bauer
Jack
1985
Mitchelton - Scott
+ 21:39
10
50
Haas
Nathan
1989
Katusha - Alpecin
+ 21:47
10
51
Oliveira
Nelson
1989
Movistar Team
+ 22:46
5
52
Oss
Daniel
1987
Bora - Hansgrohe
+ 22:48
5
53
Moscon
Gianni
1994
Team Sky
+ 23:12
5
54
Ponzi
Simone
1987
Nippo - Vini Fantini
+ 24:16
5
55
Thwaites
Scott
1990
Dimension Data
+ 25:26
5
56
Pellizotti
Franco
1978
Bahrain - Merida
+ 26:39
3
57
Cimolai
Davide
1989
Groupama - FDJ
+ 27:48
3
58
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Dimension Data
+ 27:49
3
59
Koren
Kristjan
1986
Bahrain - Merida
+ 27:53
3
60
Schär
Michael
1986
BMC Racing Team
+ 28:10
3
61
Duchesne
Antoine
1991
Groupama - FDJ
+ 28:13
62
Grivko
Andriy
1983
Astana Pro Team
+ 28:20
63
Arcas
Jorge
1992
Movistar Team
+ 28:26
64
Keukeleire
Jens
1988
Lotto - Soudal
+ 28:40
65
Vanmarcke
Sep
1988
Team EF Education First
+ 28:48
66
Canola
Marco
1988
Nippo - Vini Fantini
+ 28:57
67
Vlasov
Aleksandr
1996
Gazprom - RusVelo
+ 29:30
68
Hepburn
Michael
1991
Mitchelton - Scott
+ 31:22
69
Cataldo
Dario
1985
Astana Pro Team
+ 31:23
70
Van Emden
Jos
1985
Team LottoNL-Jumbo
+ 31:25
71
Busato
Matteo
1987
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 31:55
72
Burghardt
Marcus
1983
Bora - Hansgrohe
+ 32:50
73
Cherkasov
Nikolay
1996
Gazprom - RusVelo
+ 33:27
74
Gatto
Oscar
1985
Astana Pro Team
+ 34:04
75
Marczynski
Tomasz
1984
Lotto - Soudal
+ 34:22
76
Marcato
Marco
1984
UAE Team Emirates
+ 35:41
77
Terpstra
Niki
1984
Quick-Step Floors
+ 35:59
78
Campenaerts
Victor
1991
Lotto - Soudal
+ 36:29
79
Dennis
Rohan
1990
BMC Racing Team
+ 36:39
80
Castroviejo
Jonathan
1987
Team Sky
+ 36:44
81
Puccio
Salvatore
1989
Team Sky
+ 37:19
82
Maes
Nikolas
1986
Lotto - Soudal
+ 37:36
83
Venturini
Clément
1993
AG2R La Mondiale
+ 37:53
84
Gougeard
Alexis
1993
AG2R La Mondiale
+ 38:41
85
Debusschere
Jens
1989
Lotto - Soudal
+ 38:59
86
van Poppel
Boy
1988
Trek-Segafredo
+ 40:07
87
Riabushenko
Alexandr
1995
UAE Team Emirates
+ 40:09
88
Bennati
Daniele
1980
Movistar Team
+ 40:45
89
Bettiol
Alberto
1993
BMC Racing Team
+ 41:55
90
Geniez
Alexandre
1988
AG2R La Mondiale
+ 42:01
91
Hoelgaard
Daniel
1993
Groupama - FDJ
+ 44:24
92
Mezgec
Luka
1988
Mitchelton - Scott
+ 44:33
93
Neilands
Krists
1994
Israel Cycling Academy
+ 45:20
94
Kämna
Lennard
1996
Team Sunweb
+ 45:27
95
Richeze
Maximiliano
1983
Quick-Step Floors
+ 45:31
96
Modolo
Sacha
1987
Team EF Education First
+ 45:42
97
Boivin
Guillaume
1989
Israel Cycling Academy
+ 45:49
98
Foliforov
Alexander
1992
Gazprom - RusVelo
+ 46:16
99
Bagioli
Nicola
1995
Nippo - Vini Fantini
+ 46:36
100
Jensen
August
1991
Israel Cycling Academy
+ 47:07
101
Pozzato
Filippo
1981
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 47:17
102
Bevin
Patrick
1991
BMC Racing Team
+ 47:20
103
Duval
Julien
1990
AG2R La Mondiale
+ 48:49
104
van Poppel
Danny
1993
Team LottoNL-Jumbo
+ 48:54
105
Vaugrenard
Benoît
1982
Groupama - FDJ
+ 49:59
106
Küng
Stefan
1993
BMC Racing Team
+ 51:11
107
Brändle
Matthias
1989
Trek-Segafredo
+ 51:58
108
Van Asbroeck
Tom
1990
Team EF Education First
+ 52:28
109
Dowsett
Alex
1988
Katusha - Alpecin
+ 52:39
110
Grosu
Eduard Michael
1992
Nippo - Vini Fantini
+ 52:44
111
Consonni
Simone
1994
UAE Team Emirates
+ 53:25
112
Kurianov
Stepan
1996
Gazprom - RusVelo
+ 54:17
113
Mosca
Jacopo
1993
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 54:21
114
Sütterlin
Jasha
1992
Movistar Team
+ 54:26
115
Pedersen
Mads
1995
Trek-Segafredo
+ 55:14
116
Arndt
Nikias
1991
Team Sunweb
+ 55:52
117
Cunego
Damiano
1981
Nippo - Vini Fantini
+ 56:29
118
Kittel
Marcel
1988
Katusha - Alpecin
+ 56:55
119
Sbaragli
Kristian
1990
Israel Cycling Academy
+ 57:01
120
Hatsuyama
Sho
1988
Nippo - Vini Fantini
+ 57:38
121
Zabel
Rick
1993
Katusha - Alpecin
+ 57:39
122
Mullen
Ryan
1994
Trek-Segafredo
+ 58:10
123
Van Winden
Dennis
1987
Israel Cycling Academy
+ 58:11
124
Haga
Chad
1988
Team Sunweb
+ 58:50
125
Sarreau
Marc
1993
Groupama - FDJ
+ 01:00:36
126
Bodnar
Maciej
1985
Bora - Hansgrohe
+ 01:00:42
127
Wynants
Maarten
1982
Team LottoNL-Jumbo
+ 01:01:20
128
Phinney
Taylor
1990
Team EF Education First
+ 01:01:25
129
Nych
Artem
1995
Gazprom - RusVelo
+ 01:02:09
130
Coledan
Marco
1988
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 01:02:17
131
Mareczko
Jakub
1994
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 01:02:39
132
Ganna
Filippo
1996
UAE Team Emirates
+ 01:03:17
133
Boev
Igor
1989
Gazprom - RusVelo
+ 01:03:19
134
Sagiv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
+ 01:03:57
135
Bertazzo
Liam
1992
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 01:17:04
DNF
Montaguti
Matteo
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Colbrelli
Sonny
1990
Bahrain - Merida
DNF
Navardauskas
Ramunas
1988
Bahrain - Merida
DNF
König
Leopold
1987
Bora - Hansgrohe
DNF
Hermans
Ben
1986
Israel Cycling Academy
DNF
Ewan
Caleb
1994
Mitchelton - Scott
DNF
Gaviria
Fernando
1994
Quick-Step Floors
DNF
Keisse
Iljo
1982
Quick-Step Floors
DNF
Cavendish
Mark
1985
Dimension Data
DNF
Eisel
Bernhard
1981
Dimension Data
DNF
Renshaw
Mark
1982
Dimension Data
DNF
Moreno
Daniel
1981
Team EF Education First
DNF
Van Hoecke
Gijs
1991
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Wagner
Robert
1983
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Dumoulin
Tom
1990
Team Sunweb
DNF
Geschke
Simon
1986
Team Sunweb
DNF
Kelderman
Wilco
1991
Team Sunweb
DNF
Kragh Andersen
Søren
1994
Team Sunweb
DNF
Nizzolo
Giacomo
1989
Trek-Segafredo
Information
Tirreno-Adriatico
Italy
7th -13th March 2018
2.UWT