2010 Tirreno - Adriatico

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Stefano Garzelli 1973 Italy Acqua e Sapone 30t 51' 36''
02 Michele Scarponi 1979 Italy Androni Giocattoli + 0''
03 Cadel Evans 1977 Australia BMC Racing Team + 12''
04 Maxim Iglinskiy 1981 Kazakhstan Astana + 22''
05 Robert Gesink 1986 Netherlands Rabobank + 27''
06 Michael Rogers 1979 Australia Team HTC - Columbia + 29''
07 Domenico Pozzovivo 1982 Italy Colnago - CSF Inox + 33''
08 Vincenzo Nibali 1984 Italy Liquigas-Doimo + 42''
09 Manuele Mori 1980 Italy Lampre - Farnese Vini + 1' 04''
10 Francesco Gavazzi 1984 Italy Lampre - Farnese Vini + 1' 07''
11 Juan José Oroz 1980 Spain Euskaltel-Euskadi + 1' 20''
12 Greg Van Avermaet 1985 Belgium Omega Pharma-Lotto + 1' 34''
13 José Joaquin Rojas 1985 Spain Caisse d'Epargne + 1' 44''
14 Rigoberto Uran 1987 Colombia Caisse d'Epargne + 1' 48''
15 Jan Bakelants 1986 Belgium Omega Pharma-Lotto + 2' 07''
16 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Italy Androni Giocattoli + 2' 09''
17 Markus Fothen 1981 Germany Team Milram + 2' 16''
18 Enrico Gasparotto 1982 Italy Astana + 2' 19''
19 Simon Spilak 1986 Slovenia Lampre - Farnese Vini + 2' 21''
20 Pablo Lastras 1976 Spain Caisse d'Epargne + 2' 26''
21 Vasil Kiryienka 1981 Belarus Caisse d'Epargne + 2' 31''
22 Michael Albasini 1980 Switzerland Team HTC - Columbia + 2' 40''
23 Simone Stortoni 1985 Italy Colnago - CSF Inox + 2' 41''
24 Marco Pinotti 1976 Italy Team HTC - Columbia + 2' 47''
25 José Serpa 1979 Colombia Androni Giocattoli + 2' 54''
26 Paul Martens 1983 Germany Rabobank 3' 18"
27 Thomas Frei 1985 Switzerland BMC Racing Team 3' 19"
28 Amets Txurruka 1982 Spain Euskaltel-Euskadi 3' 28"
29 Dries Devenyns 1983 Belgium Quick Step 3' 40"
30 Daniele Pietropolli 1980 Italy Lampre - Farnese Vini 3' 56"
31 Francesco Masciarelli 1986 Italy Acqua e Sapone 4' 13"
32 Peter Velits 1985 Slovakia Team HTC - Columbia 5' 27"
33 Benoit Vaugrenard 1982 France Française des Jeux 7' 25"
34 Alexandre Vinokourov 1973 Kazakhstan Astana 7' 52"
35 Assan Bazayev 1981 Kazakhstan Astana 8' 30"
36 Thomas Löfkvist 1984 Sweden Sky Professional Cycling Team 9' 01"
37 Stijn Devolder 1979 Belgium Quick Step 11' 52"
38 Luca Mazzanti 1974 Italy Team Katusha 12' 35"
39 Iñaki Isasi 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 12' 36"
40 Ryder Hesjedal 1980 Canada Garmin-Transitions 12' 40"
41 Sebastian Langeveld 1985 Netherlands Rabobank 12' 50"
42 Federico Canuti 1985 Italy Colnago - CSF Inox 13' 04"
43 Vladimir Miholjevic 1974 Croatia Acqua e Sapone 13' 19"
44 Matthew Lloyd 1983 Australia Omega Pharma-Lotto 14' 36"
45 Franco Pellizotti [*] 1978 Italy Liquigas-Doimo 14' 44"
46 Kim Kirchen 1978 Luxembourg Team Katusha 14' 53"
47 Michael Barry 1975 Canada Sky Professional Cycling Team 15' 58"
48 Alan Perez Lezaun 1982 Spain Euskaltel-Euskadi 17' 09"
49 Juan Antonio Flecha 1977 Spain Sky Professional Cycling Team 18' 45"
50 Edvald Boasson Hagen 1987 Norway Sky Professional Cycling Team 20' 27"
51 Sébastien Hinault 1974 France AG2R La Mondiale 20' 34"
52 Óscar Freire 1976 Spain Rabobank 20' 59"
53 Christian Knees 1981 Germany Team Milram 22' 00"
54 George Hincapie 1973 USA BMC Racing Team 22' 49"
55 Andrey Zeits 1986 Kazakhstan Astana 23' 43"
56 Frédéric Guesdon 1971 France Française des Jeux 23' 55"
57 Serguei Klimov 1980 Russia Team Katusha 27' 02"
58 Rubén Pérez Moreno 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 27' 06"
59 Valerio Agnoli 1985 Italy Liquigas-Doimo 27' 28"
60 Rui Costa 1986 Portugal Caisse d'Epargne 27' 44"
61 Brent Bookwalter 1984 USA BMC Racing Team 28' 44"
62 Francesco Failli 1983 Italy Acqua e Sapone 30' 04"
63 Matti Breschel 1984 Denmark Team Saxo Bank 30' 20"
64 Xabier Zandio 1977 Spain Caisse d'Epargne 30' 21"
65 Marcus Burghardt 1983 Germany BMC Racing Team 31' 11"
66 Martijn Maaskant 1983 Netherlands Garmin-Transitions 32' 29"
67 Mathias Frank 1986 Switzerland BMC Racing Team 32' 48"
68 Massimo Codol 1973 Italy Acqua e Sapone 35' 59"
69 Jorge Azanza Soto 1982 Spain Euskaltel-Euskadi 36' 06"
70 Alessandro Petacchi 1974 Italy Lampre - Farnese Vini 36' 42"
71 Vladimir Efimkin 1981 Russia AG2R La Mondiale 36' 48"
72 Simon Clarke 1986 Australia ISD - Neri 37' 11"
73 Arthur Vichot 1988 France Française des Jeux 38' 31"
74 Jackson Rodriguez 1985 Venezuela Androni Giocattoli 40' 48"
75 Lorenzo Bernucci 1979 Italy Lampre - Farnese Vini 41' 02"
76 Roger Hammond 1974 Great Britain Cervelo TestTeam 41' 07"
77 Daniele Bennati 1980 Italy Liquigas-Doimo 41' 30"
78 Fabian Cancellara 1981 Switzerland Team Saxo Bank 43' 30"
79 Nikolai Trusov 1985 Russia Team Katusha 46' 13"
80 Alessandro Ballan 1979 Italy BMC Racing Team 46' 38"
81 Tom Stamsnijder 1985 Netherlands Rabobank 46' 43"
82 Johan Vansummeren 1981 Belgium Garmin-Transitions 47' 14"
83 Andy Schleck 1985 Luxembourg Team Saxo Bank 47' 27"
84 Filippo Pozzato 1981 Italy Team Katusha 49' 13"
85 Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Omega Pharma-Lotto 50' 07"
86 Daniel Oss 1987 Italy Liquigas-Doimo 51' 29"
87 Karsten Kroon 1976 Netherlands BMC Racing Team 51' 39"
88 Blel Kadri 1986 France AG2R La Mondiale 51' 55"
89 Yoann Offredo 1986 France Française des Jeux 52' 02"
90 Lloyd Mondory 1982 France AG2R La Mondiale 52' 45"
91 Francesco Ginanni 1985 Italy Androni Giocattoli 53' 27"
92 Alessandro Donati 1979 Italy Acqua e Sapone 54' 21"
93 Gabriel Rasch 1976 Norway Cervelo TestTeam 54' 55"
94 Maarten Wynants 1982 Belgium Quick Step 55' 25"
95 Grischa Niermann 1975 Germany Rabobank 55' 28"
96 Luca Paolini 1977 Italy Acqua e Sapone 56' 11"
97 Matteo Tosatto 1974 Italy Quick Step 56' 13"
98 Marco Bandiera 1984 Italy Team Katusha 57' 00"
99 Marzio Bruseghin 1974 Italy Caisse d'Epargne 58' 03"
100 Dmytro Grabovskyy 1985 Israel ISD - Neri 59' 12"
101 Francesco Bellotti 1979 Italy Liquigas-Doimo 59' 38"
102 Sacha Modolo 1987 Italy Colnago - CSF Inox 59' 56"
103 Mauro Da Dalto 1981 Italy Lampre - Farnese Vini 1t 01' 11"
104 Tom Boonen 1980 Belgium Quick Step 1t 02' 12"
105 Marco Frapporti 1985 Italy Colnago - CSF Inox 1t 02' 16"
106 Thor Hushovd 1978 Norway Cervelo TestTeam 1t 03' 24"
107 Sebastian Lang 1979 Germany Omega Pharma-Lotto 1t 03' 47"
108 Paolo Longo Borghini 1980 Italy ISD - Neri 1t 04' 07"
109 Fabio Sabatini 1985 Italy Liquigas-Doimo 1t 04' 54"
110 Stuart O'Grady 1973 Australia Team Saxo Bank 1t 05' 36"
111 Mathew Hayman 1978 Australia Sky Professional Cycling Team 1t 06' 09"
112 Manuel Quinziato 1979 Italy Liquigas-Doimo 1t 07' 36"
113 Chris Sutton 1984 Australia Sky Professional Cycling Team 1t 08' 13"
114 Ian Stannard 1987 Great Britain Sky Professional Cycling Team 1t 08' 58"
115 Allan Davis 1980 Australia Astana 1t 09' 00"
116 Olivier Bonnaire 1983 France Française des Jeux 1t 09' 05"
117 Tyler Farrar 1984 USA Garmin-Transitions 1t 10' 23"
118 Danilo Hondo 1974 Germany Lampre - Farnese Vini 1t 10' 24"
119 Bernhard Eisel 1981 Austria Team HTC - Columbia 1t 11' 56"
120 Fabio Taborre 1985 Italy Androni Giocattoli 1t 12' 22"
121 Pablo Urtasun Perez 1980 Spain Euskaltel-Euskadi 1t 13' 28"
122 Kasper Klostergaard 1983 Denmark Team Saxo Bank 1t 13' 35"
123 Murilo Fischer 1979 Brazil Garmin-Transitions 1t 16' 20"
124 Frank Høj 1973 Denmark Team Saxo Bank 1t 16' 39"
125 Nick Nuyens 1980 Belgium Rabobank 1t 16' 56"
126 Mikhail Ignatiev 1985 Russia Team Katusha 1t 20' 23"
127 Michiel Elijzen 1982 Netherlands Omega Pharma-Lotto 1t 20' 49"
128 Cameron Wurf 1983 Australia Androni Giocattoli 1t 21' 10"
129 Brett Lancaster 1979 Australia Cervelo TestTeam 1t 22' 08"
130 Carlo Scognamiglio 1983 Italy ISD - Neri 1t 22' 38"
131 Niki Terpstra 1984 Netherlands Team Milram 1t 23' 37"
132 Andreas Klier 1976 Germany Cervelo TestTeam 1t 23' 40"
133 Alan Marangoni 1984 Italy Colnago - CSF Inox 1t 23' 42"
134 Marco Velo 1974 Italy Quick Step 1t 23' 50"
135 Roy Sentjens 1980 Belgium Team Milram 1t 24' 00"
136 Jeremy Hunt 1974 Great Britain Cervelo TestTeam 1t 24' 09"
137 Lars Bak 1980 Denmark Team HTC - Columbia 1t 24' 20"
138 Yauheni Hutarovich 1983 Belarus Française des Jeux 1t 24' 39"
139 Baden Cooke 1978 Australia Team Saxo Bank 1t 26' 51"
140 Olivier Kaisen 1983 Belgium Omega Pharma-Lotto 1t 27' 43"
141 Matthew Wilson 1977 Australia Garmin-Transitions 1t 29' 37"
142 Robbie McEwen 1972 Australia Team Katusha 1t 29' 42"
143 Martin Reimer 1987 Germany Cervelo TestTeam 1t 30' 22"
144 Ignatas Konovalovas 1985 Lithuania Cervelo TestTeam 1t 31' 29"
145 Kevin Hulsmans 1978 Belgium Quick Step 1t 33' 16"
146 Robert Hunter 1977 South Africa Garmin-Transitions 1t 33' 17"
147 Servais Knaven 1971 Netherlands Team Milram 1t 34' 37"
148 Julian Dean 1975 New Zealand Garmin-Transitions 1t 35' 27"
149 Dominic Klemme 1986 Germany Team Saxo Bank 1t 37' 26"
150 Oscar Gatto 1985 Italy ISD - Neri 1t 38' 15"
151 Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Sky Professional Cycling Team 1t 43' 14"
152 Diego Caccia 1981 Italy ISD - Neri 1t 45' 58"
153 Mattia Gavazzi 1983 Italy Colnago - CSF Inox 1t 48' 02"
154 Mark Cavendish 1985 Great Britain Team HTC - Columbia 1t 50' 41"
DNF Andrea Masciarelli 1982 Italy Acqua e Sapone
DNF Martin Elmiger 1978 Switzerland AG2R La Mondiale
DNF René Mandri 1984 Estonia AG2R La Mondiale
DNF Gatis Smukulis 1987 Latvia AG2R La Mondiale
DNF Ludovic Turpin 1975 France AG2R La Mondiale
DNF Massimo Giunti 1974 Italy Androni Giocattoli
DNF Valeriy Dmitriyev 1984 Kazakhstan Astana
DNF Mirko Selvaggi 1985 Italy Astana
DNF Arnaud Coyot 1980 France Caisse d'Epargne
DNF Manuel Belletti 1985 Italy Colnago - CSF Inox
DNF Aitor Hernández 1982 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Anthony Roux 1987 France Française des Jeux
DNF Jussi Veikkanen 1981 Finland Française des Jeux
DNF Leonardo Scarselli 1975 Italy ISD - Neri
DNF Giovanni Visconti 1983 Italy ISD - Neri
DNF Leif Hoste [*] 1977 Belgium Omega Pharma-Lotto
DNF Francesco Reda 1982 Italy Quick Step
DNF Maarten Tjallingii 1977 Netherlands Rabobank
DNF Bert Grabsch 1975 Germany Team HTC - Columbia
DNF Johannes Fröhlinger 1985 Germany Team Milram
DNF Linus Gerdemann 1982 Germany Team Milram
DNF Fabian Wegmann 1980 Germany Team Milram

Info

RaceTirreno - Adriatico
Nation Italy
DateMarch 10th-16th
Edition2010
Classification2.HIS
Extra Compare top four

Stefano Garzelli