Next manager: Frankfurt (01/05 12:00)

2009 Tirreno - Adriatico

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07

Stage results: 04.stage

Pos Name Born Team Time
01 Joaquim Rodríguez 1979 Caisse d'Epargne 04:08:35
02 Davide Rebellin 1971 Serramenti - Androni Giocattoli + 06
03 Thomas Löfkvist 1984 Team Columbia - HTC + 10
04 Danilo Di Luca 1976 LPR Brakes - Farnese Vini + 14
05 Stefano Garzelli 1973 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 21
06 Julien El Fares 1985 Cofidis + 21
07 Ryder Hesjedal 1980 Garmin-Slipstream + 21
08 Andreas Klöden 1975 Astana + 21
09 Michele Scarponi 1979 Serramenti - Androni Giocattoli + 21
10 Vincenzo Nibali 1984 Liquigas + 21
11 Daniele Pietropolli 1980 LPR Brakes - Farnese Vini + 32
12 Ivan Basso 1977 Liquigas + 32
13 Giampaolo Caruso 1980 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 32
14 Benoit Vaugrenard 1982 Française des Jeux + 40
15 Tadej Valjavec 1977 AG2R La Mondiale + 42
16 Fabian Wegmann 1980 Team Milram + 42
17 Sergey Lagutin 1981 Vacansoleil + 45
18 Linus Gerdemann 1982 Team Milram + 45
19 Dries Devenyns 1983 Quick Step + 50
20 Johan Vansummeren 1981 Silence - Lotto + 50
21 Eros Capecchi 1986 Fuji-Servetto + 50
22 Kanstantsin Sivtsov 1982 Team Columbia - HTC + 50
23 Iñigo Landaluze 1977 Euskaltel-Euskadi + 58
24 Andy Schleck 1985 Team Saxo Bank + 01:02
25 Assan Bazayev 1981 Cervelo TestTeam + 01:05
26 Matteo Tosatto 1974 Quick Step + 01:08
27 Filippo Pozzato 1981 Team Katusha + 01:14
28 Daniel Lloyd 1980 Cervelo TestTeam + 01:16
29 Maxim Iglinsky 1981 Astana + 01:21
30 Greg Van Avermaet 1985 Silence - Lotto + 01:26
31 Gilberto Simoni 1971 Serramenti - Androni Giocattoli + 01:34
32 Robert Gesink 1986 Rabobank + 01:36
33 Fredrik Kessiakoff 1980 Fuji-Servetto + 01:38
34 George Hincapie 1973 Team Columbia - HTC + 01:38
35 David Arroyo 1980 Caisse d'Epargne + 02:05
36 Matteo Carrara 1979 Vacansoleil + 02:21
37 Jérôme Coppel 1986 Française des Jeux + 02:31
38 Maarten Wynants 1982 Quick Step + 02:32
39 Gabriel Rasch 1976 Cervelo TestTeam + 02:32
40 Matthieu Sprick 1981 BBOX Bouygues Telecom + 02:43
41 Anthony Geslin 1980 Française des Jeux + 02:46
42 Paolo Longo Borghini 1980 Barloworld - Bianchi + 02:50
43 Francesco Failli 1983 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 02:59
44 Didac Ortega Orts 1982 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 02:59
45 Stijn Devolder 1979 Quick Step + 03:06
46 Enrico Gasparotto 1982 Lampre - NGC + 03:06
47 Franco Pellizotti 1978 Liquigas + 04:08
48 Svein Tuft 1977 Garmin-Slipstream + 05:04
49 Julian Dean 1975 Garmin-Slipstream + 05:04
50 Lorenzo Bernucci 1979 LPR Brakes - Farnese Vini + 05:53
51 Martin Elmiger 1978 AG2R La Mondiale + 05:53
52 Luca Mazzanti 1974 Team Katusha + 05:53
53 Johannes Fröhlinger 1985 Team Milram + 05:53
54 Serguei Klimov 1980 Team Katusha + 05:53
55 Egoi Martinez 1978 Euskaltel-Euskadi + 05:53
56 Sergej Ivanov 1975 Team Katusha + 05:53
57 Vasil Kiryienka 1981 Caisse d'Epargne + 05:53
58 Wesley Sulzberger 1986 Française des Jeux + 05:57
59 René Mandri 1984 AG2R La Mondiale + 05:59
60 Enrico Rossi 1982 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 05:59
61 Valerio Agnoli 1985 Liquigas + 06:08
62 Daniele Righi 1976 Lampre - NGC + 06:08
63 Maurizio Biondo 1981 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 06:11
64 Francesco Ginanni 1985 Serramenti - Androni Giocattoli + 06:17
65 Giampaolo Cheula 1979 Barloworld - Bianchi + 06:22
66 Leonardo Duque 1980 Cofidis + 06:25
67 Andreas Klier 1976 Cervelo TestTeam + 06:27
68 Johann Tschopp 1982 BBOX Bouygues Telecom + 06:47
69 Guiseppe Palumbo 1975 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 07:14
70 Marzio Bruseghin 1974 Lampre - NGC + 09:50
71 Alessandro Petacchi 1974 LPR Brakes - Farnese Vini + 10:17
72 Daniele Bennati 1980 Liquigas + 10:23
73 Patrick Calcagni 1977 Barloworld - Bianchi + 10:56
74 Allan Davis 1980 Quick Step + 10:56
75 Martijn Maaskant 1983 Garmin-Slipstream + 10:56
76 Marco Velo 1974 Quick Step + 10:56
77 Luca Paolini 1977 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 10:56
78 Edvald Boasson Hagen 1987 Team Columbia - HTC + 10:56
79 Diego Caccia 1981 Barloworld - Bianchi + 10:56
80 Massimiliano Gentili 1971 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 10:56
81 Gregory Rast 1980 Astana + 10:56
82 Andrey Zeits 1986 Astana + 10:56
83 Vincent Jérôme 1984 BBOX Bouygues Telecom + 10:56
84 Alessandro Donati 1979 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 10:56
85 Bert Grabsch 1975 Team Columbia - HTC + 10:56
86 Baden Cooke 1978 Vacansoleil + 10:56
87 Iker Camaño 1979 Fuji-Servetto + 10:56
88 Yoann Offredo 1986 Française des Jeux + 10:56
89 Peter Velits 1985 Team Milram + 10:56
90 Grischa Niermann 1975 Rabobank + 10:56
91 Roger Hammond 1974 Cervelo TestTeam + 10:56
92 Arnaud Labbe 1976 BBOX Bouygues Telecom + 10:56
93 Pierrick Fedrigo 1978 BBOX Bouygues Telecom + 11:07
94 Bingen Fernández Bustinza 1972 Cofidis + 11:08
95 Ivan Velasco 1980 Euskaltel-Euskadi + 11:08
96 Fabio Sabatini 1985 Liquigas + 11:10
97 Kevin Hulsmans 1978 Quick Step + 11:10
98 Rui Costa 1986 Caisse d'Epargne + 11:10
99 Björn Leukemans 1977 Vacansoleil + 11:10
100 Gianni Meersman 1985 Française des Jeux + 11:10
101 Gabriele Bosisio 1980 LPR Brakes - Farnese Vini + 11:10
102 Tom Stamsnijder 1985 Rabobank + 11:10
103 Mike Friedman 1982 Garmin-Slipstream + 11:10
104 Angel Madrazo 1988 Caisse d'Epargne + 11:20
105 Mikhaylo Khalilov 1975 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 11:21
106 Marco Corti 1986 Barloworld - Bianchi + 11:21
107 Alessandro Vanotti 1980 Liquigas + 11:29
108 Leonardo Giordani 1977 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 11:29
109 Angelo Furlan 1977 Lampre - NGC + 11:33
110 Giario Ermeti 1981 LPR Brakes - Farnese Vini + 11:44
111 Alberto Ongarato 1975 LPR Brakes - Farnese Vini + 11:44
112 Marcin Sapa 1976 Lampre - NGC + 11:48
113 Bernhard Eisel 1981 Team Columbia - HTC + 12:31
114 Aitor Galdos 1979 Euskaltel-Euskadi + 12:31
115 David de la Fuente 1981 Fuji-Servetto + 12:31
116 Pablo Lastras 1976 Caisse d'Epargne + 12:31
117 Yuriy Krivtsov 1979 AG2R La Mondiale + 12:31
118 Servais Knaven 1971 Team Milram + 12:31
119 Michael Albasini 1980 Team Columbia - HTC + 12:31
120 Iván Gutiérrez 1978 Caisse d'Epargne + 12:31
121 Geraint Thomas 1986 Barloworld - Bianchi + 12:31
122 Mark Cavendish 1985 Team Columbia - HTC + 12:31
123 Mikhail Ignatiev 1985 Team Katusha + 12:31
124 Massimo Codol 1973 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 12:31
125 Pavel Brutt 1982 Team Katusha + 12:31
126 Paul Martens 1983 Rabobank + 12:31
127 Daniele Nardello 1972 Fuji-Servetto + 12:31
128 Peter Wrolich 1974 Team Milram + 12:31
129 Luis Angel Mate 1984 Serramenti - Androni Giocattoli + 12:31
130 Sergey Renev 1985 Astana + 12:31
131 Sebastian Lang 1979 Silence - Lotto + 12:31
132 Mario Aerts 1974 Silence - Lotto + 12:31
133 Gerald Ciolek 1986 Team Milram + 12:31
134 Cyril Dessel 1974 AG2R La Mondiale + 12:31
135 Borut Bozic 1980 Vacansoleil + 12:43
136 Pedro Horrillo 1974 Rabobank + 12:43
137 Chris Sutton 1984 Garmin-Slipstream + 12:43
138 Alessandro Ballan 1979 Lampre - NGC + 12:43
139 Stuart O'Grady 1973 Team Saxo Bank + 12:43
140 Arnaud Coyot 1980 Caisse d'Epargne + 12:43
141 Davide Vigano 1984 Fuji-Servetto + 12:43
142 Yauheni Hutarovich 1983 Française des Jeux + 12:43
143 Rony Martias 1980 BBOX Bouygues Telecom + 12:57
144 Danilo Napolitano 1981 Team Katusha + 13:04
145 Alessandro Bertolini 1971 Serramenti - Androni Giocattoli + 13:04
146 Aurelien Clerc 1979 AG2R La Mondiale + 13:15
147 Jean-Eudes Demaret 1984 Cofidis + 16:16
148 Stephen Cummings 1981 Barloworld - Bianchi + 16:16
149 Kurt Asle Arvesen 1975 Team Saxo Bank + 16:16
150 Tom Boonen 1980 Quick Step + 16:16
151 Lieuwe Westra 1982 Vacansoleil + 16:16
152 Brett Lancaster 1979 Cervelo TestTeam + 16:16
153 Robert Hunter 1977 Barloworld - Bianchi + 16:16
154 Manuel Quinziato 1979 Liquigas + 16:16
155 Marcus Ljungqvist 1974 Team Saxo Bank + 16:16
156 Dominique Rollin 1982 Cervelo TestTeam + 16:16
157 Ermanno Capelli 1985 Fuji-Servetto + 16:16
158 Koldo Fernandez 1981 Euskaltel-Euskadi + 16:16
159 Rick Flens 1983 Rabobank + 16:26
160 Simon Gerrans 1980 Cervelo TestTeam + 16:26
161 Dmitriy Muravyev 1979 Astana + 16:26
162 Josu Agirre Asegniloaza 1981 Euskaltel-Euskadi + 16:26
163 Dario Andriotto 1972 Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 16:26
164 Björn Schröder 1980 Team Milram + 16:26
165 Jens Mouris 1980 Vacansoleil + 16:26
166 Bram de Groot 1974 Rabobank + 16:26
167 Tyler Farrar 1984 Garmin-Slipstream + 16:26
168 Charles Wegelius 1978 Silence - Lotto + 16:26
169 Maryan Hary 1980 Cofidis + 16:26
170 Thomas Dekker 1984 Silence - Lotto + 16:26
171 Fabian Cancellara 1981 Team Saxo Bank + 16:26
172 Wim De Vocht 1982 Vacansoleil + 16:26
173 William Frischkorn 1981 Garmin-Slipstream + 16:26
174 Kasper Klostergaard 1983 Team Saxo Bank + 16:26
175 Vladimir Duma 1972 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 16:26
176 Hervé Duclos-Lassalle 1979 Cofidis + 16:26
177 Matti Breschel 1984 Team Saxo Bank + 16:26
178 Leif Hoste [*] 1977 Silence - Lotto + 16:26
179 Pablo Urtasun Perez 1980 Euskaltel-Euskadi + 16:26
180 Marc De Maar 1984 Rabobank + 16:26
181 Laurent Lefèvre 1976 BBOX Bouygues Telecom + 16:26
182 Olivier Kaisen 1983 Silence - Lotto + 16:26
183 Robbie McEwen 1972 Team Katusha + 16:26
184 Anthony Roux 1987 Française des Jeux + 16:43
185 Riccardo Chiarini 1984 LPR Brakes - Farnese Vini + 16:52
186 Mattia Gavazzi 1983 Serramenti - Androni Giocattoli + 17:00
187 Frank Høj 1973 Team Saxo Bank + 17:02
188 Saïd Haddou 1982 BBOX Bouygues Telecom + 17:08
189 Lloyd Mondory 1982 AG2R La Mondiale + 17:10
190 Filippo Simeoni 1971 Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 17:13
191 Andoni Lafuente 1985 Euskaltel-Euskadi + 17:22
DNS Thor Hushovd 1978 Cervelo TestTeam
DNS Nico Sijmens 1978 Cofidis
DNF Alexandre Pliuschin 1987 AG2R La Mondiale
DNF Mauro Da Dalto 1981 Lampre - NGC
DNF Massimiliano Mori 1974 Lampre - NGC

Info

Race Tirreno - Adriatico
Nation Italy
Stage 04.stage
Type Hills
Distance 171 km
StartFoligno
FinishMontelupone
DateMarch 14th (2009)
Leader J.Rodríguez
Youth J.El Fares
Points J.El Fares
Mountain E.Capelli

Joaquim Rodríguez