2009 Tirreno - Adriatico

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Michele Scarponi 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 27t 37' 22''
02 Stefano Garzelli 1973 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 25''
03 Andreas Klöden 1975 Germany Astana + 1' 07''
04 Thomas Löfkvist 1984 Sweden Team Columbia - HTC + 1' 10''
05 Ivan Basso 1977 Italy Liquigas + 1' 13''
06 Davide Rebellin 1971 Italy Serramenti - Androni Giocattoli + 2' 06''
07 Linus Gerdemann 1982 Germany Team Milram + 2' 32''
08 Ryder Hesjedal 1980 Canada Garmin-Slipstream + 2' 33''
09 Kanstantsin Sivtsov 1982 Belarus Team Columbia - HTC + 2' 41''
10 Vincenzo Nibali 1984 Italy Liquigas + 2' 54''
11 Robert Gesink 1986 Netherlands Rabobank + 3' 05''
12 Johan Vansummeren 1981 Belgium Silence - Lotto + 3' 06''
13 Daniele Pietropolli 1980 Italy LPR Brakes - Farnese Vini + 3' 10''
14 Julien El Fares 1985 France Cofidis + 3' 21''
15 Joaquim Rodríguez 1979 Spain Caisse d'Epargne + 3' 21''
16 Eros Capecchi 1986 Italy Fuji-Servetto 3' 37"
17 George Hincapie 1973 USA Team Columbia - HTC 4' 35"
18 Danilo Di Luca 1976 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 4' 37"
19 Sergey Lagutin 1981 Uzbekistan Vacansoleil 4' 53"
20 David Arroyo 1980 Spain Caisse d'Epargne 5' 42"
21 Gilberto Simoni 1971 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 6' 18"
22 Tadej Valjavec 1977 Slovenia AG2R La Mondiale 6' 36"
23 Franco Pellizotti 1978 Italy Liquigas 8' 36"
24 Egoi Martinez 1978 Spain Euskaltel-Euskadi 9' 47"
25 Matteo Carrara 1979 Italy Vacansoleil 10' 38"
26 Iñigo Landaluze 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 11' 09"
27 Luca Mazzanti 1974 Italy Team Katusha 11' 33"
28 Assan Bazayev 1981 Kazakhstan Cervelo TestTeam 11' 38"
29 Leonardo Duque 1980 France Cofidis 11' 49"
30 Maxim Iglinskiy 1981 Kazakhstan Astana 14' 08"
31 Johann Tschopp 1982 Switzerland BBOX Bouygues Telecom 14' 16"
32 René Mandri 1984 Estonia AG2R La Mondiale 14' 30"
33 Vasil Kiryienka 1981 Belarus Caisse d'Epargne 14' 33"
34 Johannes Fröhlinger 1985 Germany Team Milram 14' 56"
35 Paolo Longo Borghini 1980 Italy Barloworld - Bianchi 15' 18"
36 Valerio Agnoli 1985 Italy Liquigas 16' 19"
37 Lorenzo Bernucci 1979 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 17' 16"
38 Peter Velits 1985 Slovakia Team Milram 19' 02"
39 Filippo Pozzato 1981 Italy Team Katusha 21' 07"
40 Matteo Tosatto 1974 Italy Quick Step 24' 31"
41 Didac Ortega Orts 1982 Spain Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 24' 46"
42 Gabriel Rasch 1976 Norway Cervelo TestTeam 25' 03"
43 Serguei Klimov 1980 Russia Team Katusha 27' 06"
44 Anthony Roux 1987 France Française des Jeux 28' 27"
45 Anthony Geslin 1980 France Française des Jeux 28' 33"
46 Daniele Righi 1976 Italy Lampre - NGC 29' 32"
47 Andreas Klier 1976 Germany Cervelo TestTeam 29' 36"
48 Giampaolo Cheula 1979 Italy Barloworld - Bianchi 30' 20"
49 Wesley Sulzberger 1986 Australia Française des Jeux 30' 34"
50 Matthieu Sprick 1981 France BBOX Bouygues Telecom 32' 13"
51 Iker Camaño 1979 Spain Fuji-Servetto 32' 18"
52 Grischa Niermann 1975 Germany Rabobank 32' 20"
53 Fredrik Kessiakoff 1980 Sweden Fuji-Servetto 33' 04"
54 Diego Caccia 1981 Italy Barloworld - Bianchi 33' 07"
55 Martin Elmiger 1978 Switzerland AG2R La Mondiale 33' 07"
56 Dries Devenyns 1983 Belgium Quick Step 33' 24"
57 Svein Tuft 1977 Canada Garmin-Slipstream 34' 23"
58 Jérôme Coppel 1986 France Française des Jeux 34' 57"
59 Greg Van Avermaet 1985 Belgium Silence - Lotto 35' 23"
60 Ivan Velasco 1980 Spain Euskaltel-Euskadi 35' 27"
61 Vincent Jérôme 1984 France BBOX Bouygues Telecom 35' 47"
62 Julian Dean 1975 New Zealand Garmin-Slipstream 36' 18"
63 Daniel Lloyd 1980 Great Britain Cervelo TestTeam 36' 43"
64 Enrico Gasparotto 1982 Italy Lampre - NGC 36' 51"
65 Alessandro Donati 1979 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 37' 11"
66 Edvald Boasson Hagen 1987 Norway Team Columbia - HTC 37' 19"
67 Daniele Bennati 1980 Italy Liquigas 37' 20"
68 Pavel Brutt 1982 Russia Team Katusha 37' 53"
69 Martijn Maaskant 1983 Netherlands Garmin-Slipstream 38' 08"
70 Patrick Calcagni 1977 Switzerland Barloworld - Bianchi 38' 53"
71 Benoit Vaugrenard 1982 France Française des Jeux 39' 52"
72 Michael Albasini 1980 Switzerland Team Columbia - HTC 40' 06"
73 Stijn Devolder 1979 Belgium Quick Step 41' 43"
74 Allan Davis 1980 Australia Quick Step 42' 49"
75 Iván Gutiérrez 1978 Spain Caisse d'Epargne 43' 06"
76 Alessandro Petacchi 1974 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 43' 58"
77 Lieuwe Westra 1982 Netherlands Vacansoleil 45' 00"
78 Gabriele Bosisio 1980 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 45' 36"
79 Marco Corti 1986 Italy Barloworld - Bianchi 45' 37"
80 Andrey Zeits 1986 Kazakhstan Astana 46' 13"
81 Luca Paolini 1977 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 46' 27"
82 Chris Sutton 1984 Australia Garmin-Slipstream 46' 28"
83 Fabio Sabatini 1985 Italy Liquigas 46' 42"
84 Yoann Offredo 1986 France Française des Jeux 46' 57"
85 Stuart O'Grady 1973 Australia Team Saxo Bank 47' 12"
86 Arnaud Coyot 1980 France Caisse d'Epargne 47' 35"
87 Bert Grabsch 1975 Germany Team Columbia - HTC 48' 57"
88 Baden Cooke 1978 Australia Vacansoleil 49' 09"
89 Peter Wrolich 1974 Austria Team Milram 49' 15"
90 Mikhail Ignatiev 1985 Russia Team Katusha 49' 59"
91 Marzio Bruseghin 1974 Italy Lampre - NGC 50' 11"
92 Sergei Ivanov 1975 Russia Team Katusha 50' 22"
93 Bingen Fernández Bustinza 1972 Spain Cofidis 50' 36"
94 Massimo Codol 1973 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 50' 42"
95 Dominique Rollin 1982 Canada Cervelo TestTeam 50' 53"
96 Yuriy Krivtsov 1979 Ukraine AG2R La Mondiale 51' 13"
97 Matti Breschel 1984 Denmark Team Saxo Bank 51' 15"
98 Thomas Dekker 1984 Netherlands Silence - Lotto 51' 22"
99 Maarten Wynants 1982 Belgium Quick Step 51' 25"
100 Angel Madrazo 1988 Spain Caisse d'Epargne 52' 31"
101 Koldo Fernandez 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 52' 38"
102 Lloyd Mondory 1982 France AG2R La Mondiale 52' 42"
103 Marcin Sapa 1976 Poland Lampre - NGC 52' 52"
104 Kasper Klostergaard 1983 Denmark Team Saxo Bank 53' 31"
105 Bernhard Eisel 1981 Austria Team Columbia - HTC 53' 40"
106 Guiseppe Palumbo 1975 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 53' 43"
107 Björn Leukemans 1977 Belgium Vacansoleil 54' 01"
108 Servais Knaven 1971 Netherlands Team Milram 54' 08"
109 Manuel Quinziato 1979 Italy Liquigas 54' 48"
110 Arnaud Labbe 1976 France BBOX Bouygues Telecom 55' 00"
111 Aitor Galdos 1979 Spain Euskaltel-Euskadi 55' 21"
112 Alberto Ongarato 1975 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 55' 21"
113 Mark Cavendish 1985 Great Britain Team Columbia - HTC 55' 23"
114 Angelo Furlan 1977 Italy Lampre - NGC 55' 25"
115 Mario Aerts 1974 Belgium Silence - Lotto 55' 36"
116 Marco Velo 1974 Italy Quick Step 55' 53"
117 Pedro Horrillo 1974 Spain Rabobank 56' 03"
118 David de la Fuente 1981 Spain Fuji-Servetto 56' 04"
119 Sebastian Lang 1979 Germany Silence - Lotto 56' 04"
120 Tyler Farrar 1984 USA Garmin-Slipstream 56' 11"
121 Brett Lancaster 1979 Australia Cervelo TestTeam 56' 15"
122 Robbie McEwen 1972 Australia Team Katusha 56' 22"
123 Mike Friedman 1982 USA Garmin-Slipstream 56' 23"
124 Roger Hammond 1974 Great Britain Cervelo TestTeam 57' 12"
125 Sergey Renev 1985 Kazakhstan Astana 57' 18"
126 Charles Wegelius 1978 Great Britain Silence - Lotto 57' 39"
127 Alessandro Vanotti 1980 Italy Liquigas 57' 46"
128 Luis Angel Mate 1984 Spain Serramenti - Androni Giocattoli 58' 13"
129 Gregory Rast 1980 Switzerland Astana 58' 13"
130 Tom Stamsnijder 1985 Netherlands Rabobank 58' 29"
131 Yauheni Hutarovich 1983 Belarus Française des Jeux 58' 30"
132 Cyril Dessel 1974 France AG2R La Mondiale 1t 00' 06"
133 Pablo Urtasun Perez 1980 Spain Euskaltel-Euskadi 1t 00' 10"
134 Tom Boonen 1980 Belgium Quick Step 1t 00' 50"
135 Aurelien Clerc 1979 Switzerland AG2R La Mondiale 1t 01' 03"
136 Giario Ermeti 1981 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 1t 01' 27"
137 Davide Vigano 1984 Italy Fuji-Servetto 1t 01' 33"
138 Daniele Nardello 1972 Italy Fuji-Servetto 1t 01' 39"
139 Vladimir Duma 1972 Ukraine Ceramica Flaminia-Bossini Docce 1t 01' 53"
140 Danilo Napolitano 1981 Italy Team Katusha 1t 01' 54"
141 Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Team Saxo Bank 1t 03' 05"
142 Riccardo Chiarini 1984 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 1t 03' 06"
143 Björn Schröder 1980 Germany Team Milram 1t 03' 13"
144 Bram de Groot 1974 Netherlands Rabobank 1t 03' 39"
145 Rui Costa 1986 Portugal Caisse d'Epargne 1t 03' 53"
146 Kevin Hulsmans 1978 Belgium Quick Step 1t 03' 57"
147 Frank Høj 1973 Denmark Team Saxo Bank 1t 04' 08"
148 Rick Flens 1983 Netherlands Rabobank 1t 04' 24"
149 Hervé Duclos-Lassalle 1979 France Cofidis 1t 04' 30"
150 Robert Hunter 1977 South Africa Barloworld - Bianchi 1t 05' 09"
151 Rony Martias 1980 France BBOX Bouygues Telecom 1t 05' 27"
152 Gerald Ciolek 1986 Germany Team Milram 1t 06' 17"
153 Jens Mouris 1980 Netherlands Vacansoleil 1t 06' 36"
154 Saïd Haddou 1982 France BBOX Bouygues Telecom 1t 06' 58"
155 Olivier Kaisen 1983 Belgium Silence - Lotto 1t 07' 45"
156 Ermanno Capelli 1985 Italy Fuji-Servetto 1t 08' 16"
157 Josu Agirre Asegniloaza 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 1t 09' 48"
158 Alessandro Bertolini 1971 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 1t 10' 08"
159 Dario Andriotto 1972 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 1t 10' 38"
160 Wim De Vocht 1982 Belgium Vacansoleil 1t 11' 46"
161 Jean-Eudes Demaret 1984 France Cofidis 1t 13' 44"
DNF Francesco Failli 1983 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Alexandre Pliuschin 1987 Moldova AG2R La Mondiale
DNF Janez Brajkovic 1983 Slovenia Astana
DNF Dmitriy Muravyev 1979 Kazakhstan Astana
DNF Steve Cummings 1981 Great Britain Barloworld - Bianchi
DNF Geraint Thomas 1986 Great Britain Barloworld - Bianchi
DNF Pierrick Fedrigo 1978 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Laurent Lefèvre 1976 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Pablo Lastras 1976 Spain Caisse d'Epargne
DNF Maurizio Biondo 1981 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Giampaolo Caruso 1980 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Massimiliano Gentili 1971 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Leonardo Giordani 1977 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Mikhaylo Khalilov 1975 Ukraine Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Enrico Rossi 1982 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Filippo Simeoni 1971 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Simon Gerrans 1980 Australia Cervelo TestTeam
DNF Thor Hushovd 1978 Norway Cervelo TestTeam
DNF Alexandre Blain 1981 France Cofidis
DNF Maryan Hary 1980 France Cofidis
DNF Nico Sijmens 1978 Belgium Cofidis
DNF Andoni Lafuente 1985 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Gianni Meersman 1985 Belgium Française des Jeux
DNF Jesus Del Nero Montes 1982 Spain Fuji-Servetto
DNF William Frischkorn 1981 USA Garmin-Slipstream
DNF Alessandro Ballan 1979 Italy Lampre - NGC
DNF Mauro Da Dalto 1981 Italy Lampre - NGC
DNF Massimiliano Mori 1974 Italy Lampre - NGC
DNF Marc De Maar 1984 Net. Antiller Rabobank
DNF Paul Martens 1983 Germany Rabobank
DNF Manuel Belletti 1985 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Mattia Gavazzi 1983 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Francesco Ginanni 1985 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Leif Hoste [*] 1977 Belgium Silence - Lotto
DNF Fabian Wegmann 1980 Germany Team Milram
DNF Fabian Cancellara 1981 Switzerland Team Saxo Bank
DNF Marcus Ljungqvist 1974 Sweden Team Saxo Bank
DNF Andy Schleck 1985 Luxembourg Team Saxo Bank
DNF Borut Bozic 1980 Slovenia Vacansoleil

Info

RaceTirreno - Adriatico
Nation Italy
DateMarch 11th-17th
Edition2009
Classification2.HIS
Extra Compare top four

Michele Scarponi