Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tirreno-Adriatico
ProTour, Stage race, 14th -20th March 2007, Italy
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Czechia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Ireland
Italy
Kazakhstan
Latvia
Luxembourg
Mexico
Netherlands
New Zealand
Norway
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Venezuela
Teams
Acqua e Sapone
AG2R Prévoyance
Astana
Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne
Ceramica Panaria - Navigare
Cofidis
Crédit Agricole
Discovery Channel
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Gerolsteiner
Lampre-Fondital
Liquigas
Predictor - Lotto
Quick Step - Innergetic
Rabobank
Saunier Duval - Prodir
T-Mobile Team
Team CSC
Team Milram
Tinkoff Credit Systems
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Klöden
Andreas
1975
Astana
28:31:26
02
Kirchen
Kim
1978
T-Mobile Team
+ 04
03
Vinokourov
Alexandre
1973
Astana
+ 13
04
Schumacher
Stefan
1981
Gerolsteiner
+ 23
05
Brajkovic
Janez
1983
Discovery Channel
+ 31
06
Voigt
Jens
1971
Team CSC
+ 34
07
Kiryienka
Vasil
1981
Tinkoff Credit Systems
+ 55
08
Petrov
Evgeni
1978
Tinkoff Credit Systems
+ 59
09
Scarponi
Michele
1979
Acqua e Sapone
+ 01:00
10
Boogerd
Michael
[*]
1972
Rabobank
+ 01:12
11
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 01:24
12
Riccò
Riccardo
1983
Saunier Duval - Prodir
+ 01:31
13
Scheirlinckx
Staf
1979
Cofidis
+ 01:50
14
O'Grady
Stuart
1973
Team CSC
+ 01:56
15
Serrano
Ricardo
1978
Tinkoff Credit Systems
+ 02:05
16
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne
+ 02:14
17
Nibali
Vincenzo
1984
Liquigas
+ 02:15
18
Gerdemann
Linus
1982
T-Mobile Team
+ 02:22
19
Garzelli
Stefano
1973
Acqua e Sapone
+ 02:23
20
Gasparotto
Enrico
1982
Liquigas
+ 03:14
21
Mazzanti
Luca
1974
Ceramica Panaria - Navigare
+ 03:20
22
Stangelj
Gorazd
1973
Lampre-Fondital
+ 03:25
23
Fertonani
Marco
[*]
1976
Caisse d'Epargne
+ 03:49
24
Brochard
Laurent
1968
Bouygues Telecom
+ 04:09
25
Goubert
Stéphane
1970
AG2R Prévoyance
+ 04:09
26
Wegmann
Fabian
1980
Gerolsteiner
+ 04:18
27
Bellotti
Francesco
1979
Crédit Agricole
+ 04:37
28
Cioni
Dario
1974
Predictor - Lotto
+ 04:46
29
Freire
Óscar
1976
Rabobank
+ 04:59
30
Turpin
Ludovic
1975
AG2R Prévoyance
+ 05:01
31
Velo
Marco
1974
Team Milram
+ 05:07
32
Van Huffel
Wim
1979
Predictor - Lotto
+ 05:30
33
Sacchi
Fabio
1974
Team Milram
+ 05:34
34
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 05:45
35
Mandri
René
1984
AG2R Prévoyance
+ 06:44
36
Breschel
Matti
1984
Team CSC
+ 06:53
37
Bono
Matteo
1983
Lampre-Fondital
+ 07:08
38
Erviti
Imanol
1983
Caisse d'Epargne
+ 07:12
39
Gómez
Ángel
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 07:36
40
Celestino
Mirko
1974
Team Milram
+ 07:38
41
Petacchi
Alessandro
1974
Team Milram
+ 08:02
42
Dean
Julian
1975
Crédit Agricole
+ 08:08
43
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
+ 09:00
44
Celaya
Anton Luengo
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 09:03
45
Davis
Allan
1980
Discovery Channel
+ 09:08
46
Gusev
Vladimir
1982
Discovery Channel
+ 09:12
47
Moreni
Cristian
1972
Cofidis
+ 09:40
48
Dion
Renaud
1978
AG2R Prévoyance
+ 10:22
49
Dekker
Thomas
1984
Rabobank
+ 10:27
50
Pozzato
Filippo
1981
Liquigas
+ 10:52
51
Elmiger
Martin
1978
AG2R Prévoyance
+ 11:07
52
Kessler
Matthias
1979
Astana
+ 11:15
53
Kaggestad
Mads
1977
Crédit Agricole
+ 11:17
54
Bernucci
Lorenzo
1979
T-Mobile Team
+ 11:23
55
Yakovlev
Sergei
1976
Astana
+ 11:24
56
Bak
Lars
1980
Team CSC
+ 11:43
57
Albizuri Aransono
Benat
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 12:20
58
Moletta
Andrea
1979
Gerolsteiner
+ 12:42
59
Arekeev
Alexander
1982
Acqua e Sapone
+ 13:26
60
Codol
Massimo
1973
Acqua e Sapone
+ 13:33
61
Bertogliati
Rubens
1979
Saunier Duval - Prodir
+ 13:36
62
Geslin
Anthony
1980
Bouygues Telecom
+ 14:08
63
Barredo
Carlos
1981
Quick Step - Innergetic
+ 14:46
64
Quinziato
Manuel
1979
Liquigas
+ 14:51
65
Mengin
Christophe
1968
Française des Jeux
+ 14:56
66
Commesso
Salvatore
1975
Tinkoff Credit Systems
+ 14:57
67
Contrini
Daniele
1974
Tinkoff Credit Systems
+ 15:50
68
Bruseghin
Marzio
1974
Lampre-Fondital
+ 15:52
69
Spezialetti
Alessandro
1975
Liquigas
+ 15:59
70
Hulsmans
Kevin
1978
Quick Step - Innergetic
+ 16:05
71
Eltink
Theo
1981
Rabobank
+ 16:36
72
Guesdon
Frédéric
1971
Française des Jeux
+ 16:41
73
Piepoli
Leonardo
1971
Saunier Duval - Prodir
+ 16:42
74
Tschopp
Johann
1982
Bouygues Telecom
+ 16:47
75
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 17:02
76
Vandborg
Brian
1981
Discovery Channel
+ 17:13
77
Failli
Francesco
1983
Liquigas
+ 17:27
78
Nuyens
Nick
1980
Cofidis
+ 17:34
79
Kopp
David
1979
Gerolsteiner
+ 17:36
80
Etxebarria Arana
Unai
1972
Euskaltel-Euskadi
+ 17:55
81
Petito
Roberto
1971
Liquigas
+ 18:36
82
Visconti
Giovanni
1983
Quick Step - Innergetic
+ 18:49
83
Cortinovis
Alessandro
1977
Team Milram
+ 19:12
84
Fernandez
Koldo
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 19:45
85
Bodrogi
László
1976
Crédit Agricole
+ 20:38
86
Ivanov
Sergei
1975
Astana
+ 21:58
87
Bettini
Paolo
1974
Quick Step - Innergetic
+ 22:00
88
Masciarelli
Simone
1980
Acqua e Sapone
+ 22:55
89
Pichot
Alexandre
1983
Bouygues Telecom
+ 23:06
90
Pena Iza
Axetza
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 23:45
91
Rast
Gregory
1980
Astana
+ 23:52
92
Renier
Franck
1974
Bouygues Telecom
+ 24:04
93
Van Petegem
Peter
1970
Quick Step - Innergetic
+ 24:05
94
Knaven
Servais
1971
T-Mobile Team
+ 24:20
95
Leukemans
Björn
1977
Predictor - Lotto
+ 24:30
96
Priamo
Matteo
1982
Ceramica Panaria - Navigare
+ 24:32
97
Baliani
Fortunato
1974
Ceramica Panaria - Navigare
+ 24:52
98
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 24:54
99
Ciolek
Gerald
1986
T-Mobile Team
+ 25:59
100
Trentin
Guido
1975
Saunier Duval - Prodir
+ 26:10
101
Franzoi
Enrico
1982
Lampre-Fondital
+ 26:13
102
Heijboer
Mathieu
1982
Cofidis
+ 26:15
103
De Kort
Koen
1982
Astana
+ 26:48
104
Mayoz
Iban
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 26:51
105
Markov
Alexey
1979
Caisse d'Epargne
+ 27:00
106
Da Cruz
Carlos
1974
Française des Jeux
+ 28:08
107
Vansevenant
Wim
1971
Predictor - Lotto
+ 28:09
108
Belohvosciks
Raivis
1976
Saunier Duval - Prodir
+ 28:34
109
Bossoni
Paolo
1976
Lampre-Fondital
+ 28:46
110
Haselbacher
René
1977
Astana
+ 29:06
111
Ballan
Alessandro
1979
Lampre-Fondital
+ 29:08
112
Ljungqvist
Marcus
1974
Team CSC
+ 29:24
113
McEwen
Robbie
1972
Predictor - Lotto
+ 29:58
114
Eisel
Bernhard
1981
T-Mobile Team
+ 30:52
115
Carlström
Kjell
1976
Liquigas
+ 31:29
116
Napolitano
Danilo
1981
Lampre-Fondital
+ 31:29
117
Richeze
Maximiliano
1983
Ceramica Panaria - Navigare
+ 31:53
118
Baguet
Serge
1969
Quick Step - Innergetic
+ 32:00
119
Patanchon
Fabien
1983
Française des Jeux
+ 33:28
120
Mondory
Lloyd
1982
AG2R Prévoyance
+ 33:31
121
Chavanel
Sébastien
1981
Française des Jeux
+ 33:33
122
Usov
Alexandre
1977
AG2R Prévoyance
+ 33:55
123
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
+ 34:37
124
Andriotto
Dario
1972
Acqua e Sapone
+ 35:18
125
Grillo
Paride
1982
Ceramica Panaria - Navigare
+ 35:53
126
Pagliarini
Luciano
1978
Saunier Duval - Prodir
+ 35:56
127
Berthou
Eric
1980
Caisse d'Epargne
+ 36:52
128
Boven
Jan
1972
Rabobank
+ 36:52
129
Mertens
Pieter
1980
Predictor - Lotto
+ 39:58
130
Balducci
Gabriele
1975
Acqua e Sapone
+ 40:21
131
de Groot
Bram
1974
Rabobank
+ 42:02
132
Johansen
Allan
1971
Team CSC
+ 44:24
133
Muraglia
Giuseppe
[*]
1979
Acqua e Sapone
+ 47:04
134
Alarcon
Raul
1986
Saunier Duval - Prodir
+ 49:53
135
Pütsep
Erki
1976
Bouygues Telecom
+ 50:24
136
Hinault
Sébastien
1974
Crédit Agricole
+ 54:02
DNF
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R Prévoyance
DNF
Champion
Dimitri
1983
Bouygues Telecom
DNF
Clerc
Aurelien
1979
Bouygues Telecom
DNF
Efimkin
Vladimir
1981
Caisse d'Epargne
DNF
Gutiérrez
Iván
1978
Caisse d'Epargne
DNF
Aldape Chavez
Moises
1981
Ceramica Panaria - Navigare
DNF
Colli
Daniele
1982
Ceramica Panaria - Navigare
DNF
Dall'Antonia
Tiziano
1983
Ceramica Panaria - Navigare
DNF
De Weert
Kevin
1982
Cofidis
DNF
Elijzen
Michiel
1982
Cofidis
DNF
Lequatre
Geoffroy
1981
Cofidis
DNF
Minard
Sébastien
1982
Cofidis
DNF
Roche
Nicolas
1984
Crédit Agricole
DNF
Talabardon
Yannick
1981
Crédit Agricole
DNF
Basso
Ivan
1977
Discovery Channel
DNF
McCartney
Jason
1973
Discovery Channel
DNF
Padrnos
Pavel
1970
Discovery Channel
DNF
Rubiera
José Luis
1973
Discovery Channel
DNF
Bru
Jon
1977
Euskaltel-Euskadi
DNF
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
DNF
Monnerais
Cyrille
1983
Française des Jeux
DNF
Förster
Robert
1978
Gerolsteiner
DNF
Krauss
Sven
1983
Gerolsteiner
DNF
Lang
Sebastian
1979
Gerolsteiner
DNF
Fornaciari
Paolo
1971
Lampre-Fondital
DNF
Hoste
Leif
1977
Predictor - Lotto
DNF
Rodriguez
Fred
1973
Predictor - Lotto
DNF
Tankink
Bram
1978
Quick Step - Innergetic
DNF
Wynants
Maarten
1982
Quick Step - Innergetic
DNF
Horrillo
Pedro
1974
Rabobank
DNF
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
DNF
Klier
Andreas
1976
T-Mobile Team
DNF
Pinotti
Marco
1976
T-Mobile Team
DNF
Cancellara
Fabian
1981
Team CSC
DNF
Michaelsen
Lars
1969
Team CSC
DNF
Poitschke
Enrico
1969
Team Milram
DNF
Zabel
Erik
1970
Team Milram
DNF
Brutt
Pavel
1982
Tinkoff Credit Systems
DNF
Hamilton
Tyler
1971
Tinkoff Credit Systems
DNF
Marzoli
Ruggero
1976
Tinkoff Credit Systems
Information
Tirreno-Adriatico
Italy
14th -20th March 2007
2.PT