2006 Tirreno - Adriatico

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Thomas Dekker 1984 Netherlands Rabobank 27t 50' 04''
02 Jörg Jaksche 1976 Germany Astana - Würth Team + 14''
03 Alessandro Ballan 1979 Italy Lampre + 20''
04 Paolo Savoldelli 1973 Italy Discovery Channel + 40''
05 Michael Boogerd [*] 1972 Netherlands Rabobank + 46''
06 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Italy Cofidis + 54''
07 Ivan Basso 1977 Italy Team CSC + 54''
08 George Hincapie 1973 USA Discovery Channel + 56''
09 Karsten Kroon 1976 Netherlands Team CSC + 58''
10 Tom Danielson 1978 USA Discovery Channel + 59''
11 Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Team CSC + 1' 15''
12 Davide Rebellin 1971 Italy Gerolsteiner + 1' 17''
13 Rubens Bertogliati 1979 Switzerland Saunier Duval - Prodir + 1' 18''
14 Rinaldo Nocentini 1977 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 1' 24''
15 Bert Grabsch 1975 Germany Phonak Hearing Systems + 1' 34''
16 Hugo Sabido 1979 Portugal Barloworld 1' 28"
17 Stefano Garzelli 1973 Italy Liquigas 1' 32"
18 Alessandro Petacchi 1974 Italy Team Milram 1' 36"
19 Fabian Wegmann 1980 Germany Gerolsteiner 1' 38"
20 Erik Zabel 1970 Germany Team Milram 1' 41"
21 Andrea Moletta 1979 Italy Gerolsteiner 1' 42"
22 Lorenzo Bernucci 1979 Italy T-Mobile Team 1' 47"
23 Bernhard Kohl 1982 Austria T-Mobile Team 1' 50"
24 Ignacio Gutierrez 1977 Spain Phonak Hearing Systems 1' 51"
25 Pedro Arreitunandia 1974 Spain Barloworld 2' 06"
26 Victor Hugo Pena 1974 Colombia Phonak Hearing Systems 2' 17"
27 Constantino Zaballa 1978 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 2' 21"
28 Luca Ascani 1983 Italy Naturino - Sapore di Mare 2' 22"
29 Thor Hushovd 1978 Norway Crédit Agricole 2' 22"
30 Iñaki Isasi 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 2' 29"
31 Daniele Righi 1976 Italy Lampre 2' 35"
32 Angel Vicioso 1977 Spain Astana - Würth Team 2' 36"
33 Riccardo Riccò 1983 Italy Saunier Duval - Prodir 2' 36"
34 Filippo Pozzato 1981 Italy Quick Step - Innergetic 2' 41"
35 Luca Mazzanti 1974 Italy Ceramica Panaria - Navigare 2' 43"
36 Guido Trentin 1975 Italy Saunier Duval - Prodir 2' 45"
37 David López 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 2' 59"
38 Ryder Hesjedal 1980 Canada Phonak Hearing Systems 3' 22"
39 Pablo Lastras 1976 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 3' 35"
40 Philippe Gilbert 1982 Belgium Française des Jeux 3' 45"
41 Alexander Arekeev 1982 Russia Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 3' 46"
42 Massimiliano Gentili 1971 Italy Naturino - Sapore di Mare 3' 52"
43 Christophe Le Mével 1980 France Crédit Agricole 3' 57"
44 Sergei Ivanov 1975 Russia T-Mobile Team 4' 00"
45 Mikhaylo Khalilov 1975 Ukraine Team LPR 4' 01"
46 Cristian Gasperoni 1970 Italy Naturino - Sapore di Mare 4' 12"
47 Imanol Erviti 1983 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 4' 33"
48 David Kopp 1979 Germany Gerolsteiner 4' 42"
49 Yuriy Krivtsov 1979 Ukraine AG2R Prévoyance 4' 55"
50 Cyrille Monnerais 1983 France Française des Jeux 4' 57"
51 Mauricio Soler 1983 Colombia Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 5' 08"
52 Óscar Freire 1976 Spain Rabobank 5' 48"
53 Michael Barry 1975 Canada Discovery Channel 6' 26"
54 Andreas Klier 1976 Germany T-Mobile Team 6' 42"
55 Fabio Sacchi 1974 Italy Team Milram 6' 58"
56 Rubén Pérez Moreno 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 7' 01"
57 Giampaolo Caruso 1980 Italy Astana - Würth Team 7' 18"
58 Michele Scarponi 1979 Italy Astana - Würth Team 7' 22"
59 Serge Baguet 1969 Belgium Quick Step - Innergetic 7' 36"
60 Marco Velo 1974 Italy Team Milram 7' 44"
61 Isidro Nozal Vega 1977 Spain Astana - Würth Team 7' 53"
62 Leif Hoste 1977 Belgium Discovery Channel 8' 04"
63 Anthony Geslin 1980 France Bouygues Telecom 8' 18"
64 Stephan Schreck 1978 Germany T-Mobile Team 8' 21"
65 Cristian Moreni 1972 Italy Cofidis 8' 23"
66 Steffen Wesemann 1971 Switzerland T-Mobile Team 8' 34"
67 Juan Antonio Flecha 1977 Spain Rabobank 8' 36"
68 Walter Bénéteau 1972 France Bouygues Telecom 9' 06"
69 Vladimir Efimkin 1981 Russia Caisse d'Epargne - Illes Balears 9' 25"
70 Igor Astarloa 1976 Spain Barloworld 9' 44"
71 Fortunato Baliani 1974 Italy Ceramica Panaria - Navigare 10' 20"
72 Luca Paolini 1977 Italy Liquigas 10' 46"
73 Frédéric Guesdon 1971 France Française des Jeux 11' 13"
74 Javier Ramirez 1978 Spain Astana - Würth Team 11' 28"
75 Viatcheslav Ekimov 1966 Russia Discovery Channel 11' 32"
76 Uros Murn 1975 Slovenia Phonak Hearing Systems 11' 48"
77 Gregory Rast 1980 Switzerland Phonak Hearing Systems 11' 49"
78 Amaël Moinard 1982 France Cofidis 11' 53"
79 Olivier Bonnaire 1983 France Bouygues Telecom 12' 00"
80 Murilo Fischer 1979 Brazil Naturino - Sapore di Mare 12' 12"
81 Giuseppe Muraglia 1979 Italy Team LPR 12' 37"
82 Giuliano Figueras 1976 Italy Lampre 12' 51"
83 Ludovic Auger 1971 France Française des Jeux 13' 08"
84 Franco Pellizotti 1978 Italy Liquigas 14' 24"
85 Alexander Efimkin 1981 Russia Barloworld 14' 40"
86 Pavel Padrnos 1970 Czech Republic Discovery Channel 14' 43"
87 Bingen Fernández Bustinza 1972 Spain Cofidis 14' 59"
88 Valerio Agnoli 1985 Italy Naturino - Sapore di Mare 15' 05"
89 Peter Van Petegem 1970 Belgium Davitamon - Lotto 16' 21"
90 Nicolas Vogondy 1977 France Crédit Agricole 16' 43"
91 José Joaquin Rojas 1985 Spain Astana - Würth Team 17' 08"
92 Unai Etxebarria Arana 1972 Venezuela Euskaltel-Euskadi 17' 25"
93 Iker Leonet Iza 1983 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 17' 28"
94 Oliver Zaugg 1981 Switzerland Saunier Duval - Prodir 17' 30"
95 Michele Maccanti 1979 Italy Team LPR 17' 36"
96 Kevin van Impe 1981 Belgium Quick Step - Innergetic 18' 12"
97 Cyril Lemoine 1983 France Crédit Agricole 19' 28"
98 Frederic Bessy 1972 France Cofidis 19' 34"
99 Leonardo Piepoli 1971 Italy Saunier Duval - Prodir 19' 38"
100 Claudio Corioni 1982 Italy Lampre 19' 46"
101 Bernhard Eisel 1981 Austria Française des Jeux 19' 46"
102 Joseba Albizu Lizaso 1978 Spain Euskaltel-Euskadi 19' 46"
103 Daniele Contrini 1974 Italy Team LPR 20' 25"
104 Paolo Fornaciari 1971 Italy Lampre 21' 01"
105 Giampaolo Cheula 1979 Italy Barloworld 21' 49"
106 Fabian Cancellara 1981 Switzerland Team CSC 22' 22"
107 Alexandre Pichot 1983 France Bouygues Telecom 23' 11"
108 Christophe Mengin 1968 France Française des Jeux 23' 20"
109 Marcus Ljungqvist 1974 Sweden Team CSC 23' 24"
110 Björn Leukemans 1977 Belgium Davitamon - Lotto 23' 30"
111 Francesco Bellotti 1979 Italy Crédit Agricole 23' 32"
112 Mads Christensen 1984 Denmark Barloworld 23' 38"
113 Aaron Kemps 1983 Australia Astana - Würth Team 23' 55"
114 Marco Pinotti 1976 Italy Saunier Duval - Prodir 24' 36"
115 Paride Grillo 1983 Italy Ceramica Panaria - Navigare 24' 42"
116 Sébastien Hinault 1974 France Crédit Agricole 24' 59"
117 Frank Høj 1973 Denmark Gerolsteiner 25' 13"
118 Bram Schmitz 1977 Netherlands T-Mobile Team 25' 27"
119 Steven De Jongh 1973 Netherlands Quick Step - Innergetic 25' 39"
120 Stijn Devolder 1979 Belgium Discovery Channel 25' 46"
121 David Herrero 1979 Spain Euskaltel-Euskadi 25' 57"
122 Alessandro Cortinovis 1977 Italy Team Milram 26' 07"
123 Mathieu Perget 1984 France Caisse d'Epargne - Illes Balears 26' 17"
124 Stefano Zanini 1969 Italy Liquigas 26' 21"
125 Servais Knaven 1971 Netherlands Quick Step - Innergetic 27' 08"
126 Arnaud Coyot 1980 France Cofidis 27' 14"
127 Wim Vansevenant 1971 Belgium Davitamon - Lotto 28' 21"
128 Christian Knees 1981 Germany Team Milram 28' 37"
129 Gene Bates 1981 Australia Team LPR 28' 56"
130 Andreas Klöden 1975 Germany T-Mobile Team 28' 59"
131 Guiseppe Palumbo 1975 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 30' 07"
132 Franck Renier 1974 France Bouygues Telecom 30' 24"
133 Mirko Allegrini 1981 Italy Ceramica Panaria - Navigare 30' 36"
134 Danilo Di Luca 1976 Italy Liquigas 30' 44"
135 Lars Michaelsen 1969 Denmark Team CSC 30' 54"
136 Henk Vogels 1973 Australia Davitamon - Lotto 31' 09"
137 Robbie McEwen 1972 Australia Davitamon - Lotto 31' 55"
138 Salvatore Commesso 1975 Italy Lampre 32' 16"
139 Inigo Chaurreau 1973 Spain AG2R Prévoyance 32' 24"
140 Benat Albizuri Aransono 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 33' 13"
141 Steve Zamperi 1977 Switzerland Phonak Hearing Systems 33' 14"
142 Arnaud Gérard 1984 France Française des Jeux 33' 44"
143 Pedro Horrillo 1974 Spain Rabobank 33' 52"
144 Luis Pérez Rodríguez 1974 Spain Cofidis 34' 10"
145 Mark Scanlon 1980 Ireland AG2R Prévoyance 34' 18"
146 Maximiliano Richeze 1983 Argentina Ceramica Panaria - Navigare 34' 51"
147 Mauro Facci 1982 Italy Barloworld 35' 14"
148 Elia Aggiano 1972 Italy Team LPR 36' 04"
149 Mickaël Delage 1985 France Française des Jeux 36' 51"
150 Luciano Pagliarini 1978 Brazil Saunier Duval - Prodir 36' 59"
151 Enrico Poitschke 1969 Germany Team Milram 37' 06"
152 László Bodrogi 1976 France Crédit Agricole 37' 31"
153 Matteo Priamo 1982 Italy Ceramica Panaria - Navigare 37' 33"
154 Andy Flickinger 1978 France Bouygues Telecom 41' 34"
155 Andrus Aug 1972 Estonia Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 43' 19"
156 Bram de Groot 1974 Netherlands Rabobank 43' 39"
157 Wim De Vocht 1982 Belgium Davitamon - Lotto 43' 49"
158 Sergio Marinangeli 1980 Italy Naturino - Sapore di Mare 44' 15"
159 Sergej Matveyev 1975 Ukraine Ceramica Panaria - Navigare 48' 04"
160 Laurent Mangel 1981 France AG2R Prévoyance 48' 51"
161 Davide Bramati 1968 Italy Quick Step - Innergetic 48' 51"
162 Gabriele Balducci 1975 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 50' 16"
163 Roberto Laiseka 1969 Spain Euskaltel-Euskadi 50' 47"
164 René Haselbacher 1977 Austria Gerolsteiner 51' 24"
165 Jimmy Casper 1978 France Cofidis 53' 57"
166 Marc Wauters 1969 Belgium Rabobank 55' 35"
167 Enrico Degano 1976 Italy Barloworld 58' 27"
168 Magnus Bäckstedt 1975 Sweden Liquigas 1t 01' 06"
169 Samuele Marzoli 1984 Italy Team LPR 1t 08' 37"
DNF Simone Masciarelli 1980 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Andrea Tonti 1976 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Sylvain Calzati 1979 France AG2R Prévoyance
DNF Simon Gerrans 1980 Australia AG2R Prévoyance
DNF Ludovic Turpin 1975 France AG2R Prévoyance
DNF Alexandre Usov 1977 Belarus AG2R Prévoyance
DNF Rony Martias 1980 France Bouygues Telecom
DNF Matthieu Sprick 1981 France Bouygues Telecom
DNF Isaac Gálvez 1975 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Iván Gutiérrez 1978 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Emanuele Sella 1981 Italy Ceramica Panaria - Navigare
DNF Jaan Kirsipuu 1969 Estonia Crédit Agricole
DNF Fred Rodriguez 1973 USA Davitamon - Lotto
DNF Léon van Bon 1972 Netherlands Davitamon - Lotto
DNF Sven Krauss 1983 Germany Gerolsteiner
DNF Levi Leipheimer 1973 USA Gerolsteiner
DNF Daniele Bennati 1980 Italy Lampre
DNF Ruggero Marzoli 1976 Italy Lampre
DNF Marco Milesi 1970 Italy Liquigas
DNF Alessandro Spezialetti 1975 Italy Liquigas
DNF Paul Crake 1976 Australia Naturino - Sapore di Mare
DNF Filippo Simeoni 1971 Italy Naturino - Sapore di Mare
DNF Sascha Urweider 1980 Switzerland Phonak Hearing Systems
DNF Paolo Bettini 1974 Italy Quick Step - Innergetic
DNF Bram Tankink 1978 Netherlands Quick Step - Innergetic
DNF Thorwald Veneberg 1977 Netherlands Rabobank
DNF Manuele Mori 1980 Italy Saunier Duval - Prodir
DNF Lars Bak 1980 Denmark Team CSC
DNF Stuart O'Grady 1973 Australia Team CSC
DNF Massimo Iannetti 1982 Italy Team LPR
DNF Alberto Ongarato 1975 Italy Team Milram

Info

RaceTirreno - Adriatico
Nation Italy
DateMarch 8th-14th
Edition2006
Classification2.PT
Extra Compare top four

Thomas Dekker