2002 Tirreno - Adriatico

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time
01 Danilo Di Luca 1976 Saeco - Longoni Sport 04:59:37
02 Erik Dekker 1970 Rabobank + 14
03 Franco Pellizotti 1978 Alessio + 14
04 Paolo Savoldelli 1973 Index - Alexia Alluminio + 16
05 Massimiliano Gentili 1971 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 22
06 Enrico Cassani 1972 Domo - Farm Frites + 22
07 Cristian Gasperoni 1970 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 22
08 Oscar Camenzind 1971 Phonak + 22
09 Rinaldo Nocentini 1977 Fassa Bortolo + 22
10 Michael Boogerd 1972 Rabobank + 22
11 Peter Farazijn 1969 Cofidis + 22
12 Ruslan Ivanov 1973 Alessio + 22
13 Beat Zberg 1971 Rabobank + 22
14 Sasa Gajicic 1977 Formaggi Trentini + 22
15 Jan Hruska 1975 ONCE - Eroski + 22
16 Tomas Konecny 1973 Domo - Farm Frites + 22
17 Stefano Garzelli 1973 Mapei - Quick Step + 22
18 Luca Mazzanti 1974 Mercatone Uno + 22
19 Giuliano Figueras 1976 Panaria - Fiordo + 22
20 Roberto Sgambelluri 1974 Mercatone Uno + 22
21 Guido Trentin 1975 Cofidis + 22
22 Juan Antonio Flecha 1977 iBanesto.com + 22
23 Paolo Lanfranchi 1968 Index - Alexia Alluminio + 22
24 Óscar Freire 1976 Mapei - Quick Step + 22
25 Gorazd Stangelj 1973 Fassa Bortolo + 22
26 Daniel Atienza 1974 Cofidis + 22
27 Dmitry Fofonov 1976 Cofidis + 22
28 Jörg Jaksche 1976 ONCE - Eroski + 22
29 Davide Rebellin 1971 Gerolsteiner + 22
30 Ruggero Marzoli 1976 Formaggi Trentini + 22
31 Christian Vande Velde 1976 US Postal Service + 22
32 Paolo Bettini 1974 Mapei - Quick Step + 22
33 Markus Zberg 1974 Rabobank + 52
34 Giampaolo Caruso 1980 ONCE - Eroski + 53
35 Massimiliano Lelli 1967 Cofidis + 01:02
36 Christophe Brandt 1977 Lotto - Adecco + 01:13
37 Jakob Piil 1973 Team CSC - Tiscali + 01:13
38 Francisco Cabello 1969 Kelme - Costa Blanca + 01:13
39 Pietro Caucchioli 1975 Alessio + 01:43
40 Antonio Rizzi 1978 Formaggi Trentini + 01:43
41 Mirko Celestino 1974 Saeco - Longoni Sport + 01:43
42 Giuseppe Di Grande 1973 Index - Alexia Alluminio + 01:43
43 Mario Scirea 1964 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 01:43
44 Alessandro Spezialetti 1975 Saeco - Longoni Sport + 02:50
45 Marco Fertonani 1976 Phonak + 03:08
46 Rubén Plaza 1980 iBanesto.com + 03:10
47 Marcelino Garcia 1971 Team CSC - Tiscali + 03:10
48 David Clinger 1977 US Postal Service + 03:10
49 Gianmario Ortenzi 1976 Mercatone Uno + 03:10
50 Dariusz Baranowski 1972 iBanesto.com + 03:10
51 Andrej Hauptman 1975 Tacconi Sport - Emmegi + 03:10
52 Xavier Florencio 1979 ONCE - Eroski + 03:10
53 Johan Museeuw 1965 Domo - Farm Frites + 03:25
54 Erik Zabel 1970 Team Telekom + 03:25
55 Alessandro Cortinovis 1977 Lampre - Daikin + 03:25
56 Miguel Ángel Perdiguero 1972 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 03:25
57 Francisco José Lara 1977 Team Coast + 03:25
58 Michael Blaudzun 1973 Team CSC - Tiscali + 03:25
59 Abraham Olano 1970 ONCE - Eroski + 03:25
60 Iván Gutiérrez 1978 iBanesto.com + 03:25
61 Pietro Zucconi 1975 Tacconi Sport - Emmegi + 03:25
62 Tomasz Brozyna 1970 iBanesto.com + 03:25
63 Florent Brard 1976 Crédit Agricole + 03:25
64 Rubens Bertogliati 1979 Lampre - Daikin + 03:25
65 Javier Pascual Llorente 1971 Kelme - Costa Blanca + 03:25
66 Thierry Marichal 1973 Lotto - Adecco + 03:25
67 Floyd Landis 1975 US Postal Service + 03:25
68 Bert Grabsch 1975 Phonak + 03:25
69 Fabio Sacchi 1974 Saeco - Longoni Sport + 03:25
70 Rik Verbrugghe 1974 Lotto - Adecco + 03:25
71 Gabriele Missaglia 1970 Lampre - Daikin + 03:25
72 Ángel Casero 1972 Team Coast + 03:25
73 Michael Rasmussen 1974 Team CSC - Tiscali + 03:25
74 Daniele Nardello 1972 Mapei - Quick Step + 03:25
75 Xabier Zandio 1977 iBanesto.com + 03:25
76 David Latasa Lasa 1974 iBanesto.com + 03:25
77 Alberto Elli 1964 Index - Alexia Alluminio + 03:25
78 Igor González de G. 1973 ONCE - Eroski + 03:25
79 Vladimir Duma 1972 Panaria - Fiordo + 03:25
80 Maximilian Sciandri 1967 Lampre - Daikin + 03:25
81 Raffaele Ferrara 1976 Alessio + 04:49
82 Joaquim Lopez Torrella 1976 Kelme - Costa Blanca + 04:57
83 Wilfried Cretskens 1976 Domo - Farm Frites + 04:57
84 Yoann Charpenteau 1979 Crédit Agricole + 06:29
85 Antonio Varriale 1974 Panaria - Fiordo + 07:19
86 Roberto Petito 1971 Fassa Bortolo + 07:19
87 Fred Rodriguez 1973 Domo - Farm Frites + 07:19
88 Bram Tankink 1978 Domo - Farm Frites + 07:19
89 Andrea Peron 1971 Team CSC - Tiscali + 07:19
90 Jan Boven 1972 Rabobank + 08:09
91 Karsten Kroon 1976 Rabobank + 08:09
92 Marc Wauters 1969 Rabobank + 08:09
93 Marc Lotz 1973 Rabobank + 08:09
94 Robert Bartko 1975 Team Telekom + 09:32
95 Kai Hundertmarck 1969 Team Telekom + 09:32
96 Gianni Faresin 1965 Gerolsteiner + 09:32
97 Andreas Klier 1976 Team Telekom + 09:32
98 Endrio Leoni 1968 Alessio + 09:32
99 Jan Schaffrath 1971 Team Telekom + 09:32
100 Dimitri Konyshev 1966 Fassa Bortolo + 09:32
101 Pavel Padrnos 1970 US Postal Service + 09:32
102 Fabio Baldato 1968 Fassa Bortolo + 09:32
103 Steffen Wesemann 1971 Team Telekom + 09:32
104 Rolf Aldag 1968 Team Telekom + 09:32
105 Bekim Christensen 1973 Team Coast + 09:32
106 Raphael Schweda 1976 Team Coast + 09:32
107 Massimo Donati 1967 Tacconi Sport - Emmegi + 09:32
108 Benoit Joachim 1976 US Postal Service + 09:32
109 Torsten Schmidt 1972 Gerolsteiner + 09:32
110 Stefano Zanini 1969 Mapei - Quick Step + 09:32
111 Georg Totschnig 1971 Gerolsteiner + 09:32
112 Andrei Tchmil 1963 Lotto - Adecco + 09:32
113 Jonathan Vaughters 1973 Crédit Agricole + 09:32
114 Eddy Mazzoleni 1973 Tacconi Sport - Emmegi + 09:32
115 Angelo Lopeboselli 1977 Cofidis + 12:47
116 Mederic Clain 1976 Cofidis + 12:47
117 David Plaza Romero 1970 Team Coast + 12:47
118 Bo Hamburger 1970 Index - Alexia Alluminio + 12:47
119 Ján Svorada 1968 Lampre - Daikin + 12:47
120 Constantino Zaballa 1978 Kelme - Costa Blanca + 12:47
121 Francesco Secchiari 1972 Mercatone Uno + 12:47
122 Igor Astarloa 1976 Saeco - Longoni Sport + 12:47
123 Sergej Matveyev 1975 Panaria - Fiordo + 12:47
124 Eladio Jiménez 1976 iBanesto.com + 12:47
125 Roger Beuchat 1972 Phonak + 12:47
126 Gianluca Bortolami 1968 Tacconi Sport - Emmegi + 12:47
127 Zbigniew Spruch 1965 Lampre - Daikin + 12:47
128 Sergei Ivanov 1975 Fassa Bortolo + 12:47
129 Marco Milesi 1970 Domo - Farm Frites + 12:47
130 Davide Bramati 1968 Mapei - Quick Step + 12:47
131 Luca Paolini 1977 Mapei - Quick Step + 12:47
132 Mauro Radaelli 1967 Tacconi Sport - Emmegi + 14:16
133 Dario Pieri 1975 Alessio + 14:16
134 Igor Pugaci 1975 Saeco - Longoni Sport + 14:16
135 Cedric Herve 1979 Crédit Agricole + 16:18
136 Mario Cipollini 1967 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 16:18
137 Massimo Strazzer 1969 Phonak + 16:18
138 David Derepas 1978 Phonak + 16:18
139 Lars Michaelsen 1969 Team Coast + 16:18
140 Ronny Scholz 1978 Gerolsteiner + 16:18
141 Andre Korff 1973 Team Coast + 16:18
142 Saulius Ruskys 1974 Gerolsteiner + 16:18
143 Tom Stremersch 1975 Lotto - Adecco + 16:18
144 Ludo Dierckxsens 1964 Lampre - Daikin + 16:18
145 Moreno Di Biase 1975 Formaggi Trentini + 16:18
146 Francesco Casagrande 1970 Fassa Bortolo + 16:18
147 Thomas Bruun Eriksen 1979 Team CSC - Tiscali + 16:18
148 Simone Borgheresi 1968 Mercatone Uno + 16:18
149 Marcel Strauss 1976 Gerolsteiner + 16:18
150 Pierrick Fedrigo 1978 Crédit Agricole + 16:18
151 Gianpaolo Mondini 1972 US Postal Service + 16:18
152 Anthony Langella 1974 Crédit Agricole + 16:18
153 David Muñoz 1979 Kelme - Costa Blanca + 16:18
154 Guido Trenti 1972 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 16:18
155 Giovanni Lombardi 1969 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 16:18
156 Alejandro Valverde 1980 Kelme - Costa Blanca + 16:18
157 Rene Andrle 1974 ONCE - Eroski + 16:18
158 Uros Murn 1975 Formaggi Trentini + 16:18
159 Massimiliano Mori 1974 Mercatone Uno + 16:18
160 Tristan Hoffman 1970 Team CSC - Tiscali + 16:18
161 Nicolaj Bo Larsen 1971 Gerolsteiner + 16:18
162 Marco Serpellini 1972 Lampre - Daikin + 16:18
163 Ludovic Martin 1976 Crédit Agricole + 16:18
164 Alexandre Usov 1977 Phonak + 16:18
165 Mauro Zinetti 1975 Index - Alexia Alluminio + 16:18
166 Gabriele Colombo 1972 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 16:18
167 Mario Manzoni 1969 Index - Alexia Alluminio + 16:18
168 Roberto Savoldi 1975 Mercatone Uno + 16:18
169 David Arroyo 1980 ONCE - Eroski + 16:18
170 Denis Bondarenko 1978 Formaggi Trentini + 16:18
171 Enrico Degano 1976 Panaria - Fiordo + 16:18
172 Frank Høj 1973 Team Coast + 16:18
173 Isaac Gálvez 1975 Kelme - Costa Blanca + 16:18
174 Guinnadi Mikhailov 1974 Lotto - Adecco + 16:18
175 Davide Casarotto 1971 Alessio + 16:18
176 Stefano Casagranda 1973 Alessio + 16:18
177 Michele Bartoli 1970 Fassa Bortolo + 16:18
178 Matthew White 1974 US Postal Service + 16:18
179 Stefano Guerrini 1978 Panaria - Fiordo + 16:18
180 Cristian Pepoli 1978 Saeco - Longoni Sport + 16:18
181 Robert Sassone 1978 Cofidis + 16:18
182 Paolo Bossoni 1976 Tacconi Sport - Emmegi + 18:57
183 Salvatore Commesso 1975 Saeco - Longoni Sport + 18:57
184 Alessandro Brendolin 1977 Formaggi Trentini + 18:57
185 Denis Bertolini 1977 Phonak + 18:57
186 Yan Tournier 1978 Crédit Agricole + 18:57
187 Domenico Gualdi 1974 Formaggi Trentini + 18:57
188 Nicola Minali 1969 Tacconi Sport - Emmegi + 18:57
189 Nicola Chesini 1974 Panaria - Fiordo + 18:57
DNF Antonio Salomone 1976 Index - Alexia Alluminio
DNF Christophe Detilloux 1974 Lotto - Adecco
DNF Ief Verbrugghe 1975 Lotto - Adecco

Info

Race Tirreno - Adriatico
Nation Italy
Stage 03.stage
Type Hills
Distance 180 km
StartAnagni
FinishRocca di Cambio
DateMarch 16th (2002)
Leader D.Di Luca
Points E.Zabel
Mountain R.Marzoli

Danilo Di Luca