2002 Tirreno - Adriatico

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time
01 Paolo Bettini 1974 Mapei - Quick Step 05:58:24
02 Erik Zabel 1970 Team Telekom + 00
03 Endrio Leoni 1968 Alessio + 00
04 Fabio Sacchi 1974 Saeco - Longoni Sport + 00
05 Mauro Zinetti 1975 Index - Alexia Alluminio + 00
06 Enrico Cassani 1972 Domo - Farm Frites + 00
07 Xavier Florencio 1979 ONCE - Eroski + 00
08 Giuliano Figueras 1976 Panaria - Fiordo + 00
09 Massimiliano Gentili 1971 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 00
10 Erik Dekker 1970 Rabobank + 00
11 Rinaldo Nocentini 1977 Fassa Bortolo + 00
12 Óscar Freire 1976 Mapei - Quick Step + 00
13 Michael Boogerd 1972 Rabobank + 00
14 Paolo Savoldelli 1973 Index - Alexia Alluminio + 00
15 Tomas Konecny 1973 Domo - Farm Frites + 00
16 Isaac Gálvez 1975 Kelme - Costa Blanca + 00
17 Javier Pascual Llorente 1971 Kelme - Costa Blanca + 00
18 Mario Manzoni 1969 Index - Alexia Alluminio + 00
19 Giuseppe Di Grande 1973 Index - Alexia Alluminio + 00
20 Guido Trenti 1972 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 00
21 Mirko Celestino 1974 Saeco - Longoni Sport + 00
22 Stefano Garzelli 1973 Mapei - Quick Step + 00
23 Peter Farazijn 1969 Cofidis + 00
24 Juan Antonio Flecha 1977 iBanesto.com + 00
25 Roberto Sgambelluri 1974 Mercatone Uno + 00
26 David Clinger 1977 US Postal Service + 00
27 Davide Rebellin 1971 Gerolsteiner + 00
28 Gorazd Stangelj 1973 Fassa Bortolo + 00
29 Iván Gutiérrez 1978 iBanesto.com + 00
30 Massimo Strazzer 1969 Phonak + 00
31 Massimiliano Lelli 1967 Cofidis + 00
32 Fred Rodriguez 1973 Domo - Farm Frites + 00
33 Saulius Ruskys 1974 Gerolsteiner + 00
34 Danilo Di Luca 1976 Saeco - Longoni Sport + 00
35 Paolo Lanfranchi 1968 Index - Alexia Alluminio + 00
36 Maximilian Sciandri 1967 Lampre - Daikin + 00
37 Jan Hruska 1975 ONCE - Eroski + 00
38 Jakob Piil 1973 Team CSC - Tiscali + 00
39 Ruslan Ivanov 1973 Alessio + 00
40 Franco Pellizotti 1978 Alessio + 00
41 Jörg Jaksche 1976 ONCE - Eroski + 00
42 Abraham Olano 1970 ONCE - Eroski + 00
43 Rik Verbrugghe 1974 Lotto - Adecco + 00
44 Christophe Brandt 1977 Lotto - Adecco + 00
45 Luca Paolini 1977 Mapei - Quick Step + 00
46 Gabriele Missaglia 1970 Lampre - Daikin + 00
47 Michele Bartoli 1970 Fassa Bortolo + 00
48 Oscar Camenzind 1971 Phonak + 00
49 Markus Zberg 1974 Rabobank + 00
50 Christian Vande Velde 1976 US Postal Service + 00
51 Luca Mazzanti 1974 Mercatone Uno + 00
52 Francisco José Lara 1977 Team Coast + 00
53 Dariusz Baranowski 1972 iBanesto.com + 00
54 Massimiliano Mori 1974 Mercatone Uno + 00
55 Zbigniew Spruch 1965 Lampre - Daikin + 00
56 Beat Zberg 1971 Rabobank + 00
57 Gabriele Colombo 1972 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 00
58 Sasa Gajicic 1977 Formaggi Trentini + 00
59 Bo Hamburger 1970 Index - Alexia Alluminio + 00
60 Francisco Cabello 1969 Kelme - Costa Blanca + 00
61 Alberto Elli 1964 Index - Alexia Alluminio + 00
62 Andrej Hauptman 1975 Tacconi Sport - Emmegi + 00
63 Fabio Baldato 1968 Fassa Bortolo + 00
64 Mauro Radaelli 1967 Tacconi Sport - Emmegi + 00
65 Guido Trentin 1975 Cofidis + 00
66 Pavel Padrnos 1970 US Postal Service + 00
67 Rubens Bertogliati 1979 Lampre - Daikin + 00
68 Rubén Plaza 1980 iBanesto.com + 00
69 Alejandro Valverde 1980 Kelme - Costa Blanca + 00
70 Floyd Landis 1975 US Postal Service + 00
71 Pietro Caucchioli 1975 Alessio + 13
72 Steffen Wesemann 1971 Team Telekom + 17
73 Bert Grabsch 1975 Phonak + 17
74 Raffaele Ferrara 1976 Alessio + 19
75 Sergej Matveyev 1975 Panaria - Fiordo + 19
76 Dmitry Fofonov 1976 Cofidis + 19
77 Andre Korff 1973 Team Coast + 19
78 Jan Boven 1972 Rabobank + 19
79 Daniel Atienza 1974 Cofidis + 19
80 Constantino Zaballa 1978 Kelme - Costa Blanca + 19
81 Andrei Tchmil 1963 Lotto - Adecco + 19
82 Michael Blaudzun 1973 Team CSC - Tiscali + 19
83 Eladio Jiménez 1976 iBanesto.com + 19
84 David Plaza Romero 1970 Team Coast + 19
85 Francesco Casagrande 1970 Fassa Bortolo + 19
86 Andrea Peron 1971 Team CSC - Tiscali + 19
87 Antonio Rizzi 1978 Formaggi Trentini + 19
88 Gianpaolo Mondini 1972 US Postal Service + 19
89 Roberto Petito 1971 Fassa Bortolo + 19
90 Stefano Zanini 1969 Mapei - Quick Step + 19
91 Karsten Kroon 1976 Rabobank + 19
92 Roger Beuchat 1972 Phonak + 19
93 Marc Lotz 1973 Rabobank + 19
94 Christophe Detilloux 1974 Lotto - Adecco + 19
95 David Derepas 1978 Phonak + 19
96 Mario Cipollini 1967 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 19
97 Cristian Gasperoni 1970 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 19
98 Daniele Nardello 1972 Mapei - Quick Step + 19
99 Moreno Di Biase 1975 Formaggi Trentini + 19
100 Tristan Hoffman 1970 Team CSC - Tiscali + 19
101 Giovanni Lombardi 1969 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 19
102 Mario Scirea 1964 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 19
103 Joaquim Lopez Torrella 1976 Kelme - Costa Blanca + 19
104 Davide Bramati 1968 Mapei - Quick Step + 19
105 Thierry Marichal 1973 Lotto - Adecco + 19
106 David Latasa Lasa 1974 iBanesto.com + 32
107 Michael Rasmussen 1974 Team CSC - Tiscali + 32
108 Marcelino Garcia 1971 Team CSC - Tiscali + 32
109 Johan Museeuw 1965 Domo - Farm Frites + 32
110 Ángel Casero 1972 Team Coast + 32
111 Dario Pieri 1975 Alessio + 32
112 Pierrick Fedrigo 1978 Crédit Agricole + 32
113 Igor González de G. 1973 ONCE - Eroski + 32
114 Marco Fertonani 1976 Phonak + 32
115 Jan Schaffrath 1971 Team Telekom + 32
116 Andreas Klier 1976 Team Telekom + 32
117 Wilfried Cretskens 1976 Domo - Farm Frites + 32
118 Marc Wauters 1969 Rabobank + 32
119 Gianluca Bortolami 1968 Tacconi Sport - Emmegi + 32
120 Guinnadi Mikhailov 1974 Lotto - Adecco + 45
121 Tomasz Brozyna 1970 iBanesto.com + 45
122 Ruggero Marzoli 1976 Formaggi Trentini + 45
123 Ludovic Martin 1976 Crédit Agricole + 45
124 Xabier Zandio 1977 iBanesto.com + 45
125 Yan Tournier 1978 Crédit Agricole + 45
126 Alexandre Usov 1977 Phonak + 45
127 Paolo Bossoni 1976 Tacconi Sport - Emmegi + 45
128 Yoann Charpenteau 1979 Crédit Agricole + 45
129 Lars Michaelsen 1969 Team Coast + 45
130 Jonathan Vaughters 1973 Crédit Agricole + 45
131 Robert Bartko 1975 Team Telekom + 45
132 Sergei Ivanov 1975 Fassa Bortolo + 45
133 Nicola Minali 1969 Tacconi Sport - Emmegi + 01:07
134 Mederic Clain 1976 Cofidis + 01:20
135 Angelo Lopeboselli 1977 Cofidis + 01:34
136 Cristian Pepoli 1978 Saeco - Longoni Sport + 01:41
137 Enrico Degano 1976 Panaria - Fiordo + 01:41
138 David Muñoz 1979 Kelme - Costa Blanca + 01:46
139 Bekim Christensen 1973 Team Coast + 01:46
140 Francesco Secchiari 1972 Mercatone Uno + 01:46
141 Rene Andrle 1974 ONCE - Eroski + 01:46
142 Torsten Schmidt 1972 Gerolsteiner + 01:46
143 Thomas Bruun Eriksen 1979 Team CSC - Tiscali + 01:46
144 Ronny Scholz 1978 Gerolsteiner + 01:46
145 Kai Hundertmarck 1969 Team Telekom + 01:46
146 Bram Tankink 1978 Domo - Farm Frites + 01:46
147 Robert Sassone 1978 Cofidis + 01:46
148 Tom Stremersch 1975 Lotto - Adecco + 01:46
149 Uros Murn 1975 Formaggi Trentini + 01:46
150 Marco Serpellini 1972 Lampre - Daikin + 01:46
151 Ief Verbrugghe 1975 Lotto - Adecco + 01:46
152 Gianni Faresin 1965 Gerolsteiner + 01:46
153 Eddy Mazzoleni 1973 Tacconi Sport - Emmegi + 01:46
154 Raphael Schweda 1976 Team Coast + 01:46
155 Rolf Aldag 1968 Team Telekom + 01:46
156 Nicolaj Bo Larsen 1971 Gerolsteiner + 01:46
157 Matthew White 1974 US Postal Service + 01:46
158 Marcel Strauss 1976 Gerolsteiner + 01:46
159 Stefano Guerrini 1978 Panaria - Fiordo + 01:46
160 Georg Totschnig 1971 Gerolsteiner + 01:46
161 Antonio Varriale 1974 Panaria - Fiordo + 01:46
162 Frank Høj 1973 Team Coast + 01:46
163 Giampaolo Caruso 1980 ONCE - Eroski + 01:46
164 Alessandro Cortinovis 1977 Lampre - Daikin + 32
165 Ján Svorada 1968 Lampre - Daikin + 01:46
166 Alessandro Spezialetti 1975 Saeco - Longoni Sport + 01:46
167 Pietro Zucconi 1975 Tacconi Sport - Emmegi + 01:46
168 Denis Bondarenko 1978 Formaggi Trentini + 01:46
169 Anthony Langella 1974 Crédit Agricole + 01:46
170 Salvatore Commesso 1975 Saeco - Longoni Sport + 01:46
171 Igor Pugaci 1975 Saeco - Longoni Sport + 01:46
172 Florent Brard 1976 Crédit Agricole + 01:46
173 Cedric Herve 1979 Crédit Agricole + 01:46
174 Gianmario Ortenzi 1976 Mercatone Uno + 01:46
175 Benoit Joachim 1976 US Postal Service + 01:46
176 Dimitri Konyshev 1966 Fassa Bortolo + 01:46
177 Igor Astarloa 1976 Saeco - Longoni Sport + 01:46
178 Nicola Chesini 1974 Panaria - Fiordo + 01:46
179 Massimo Donati 1967 Tacconi Sport - Emmegi + 01:46
180 Ludo Dierckxsens 1964 Lampre - Daikin + 01:46
181 Miguel Ángel Perdiguero 1972 Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 01:46
182 David Arroyo 1980 ONCE - Eroski + 02:08
183 Denis Bertolini 1977 Phonak + 02:41
184 Simone Borgheresi 1968 Mercatone Uno + 03:06
185 Antonio Salomone 1976 Index - Alexia Alluminio + 03:16
186 Marco Milesi 1970 Domo - Farm Frites + 03:16
187 Roberto Savoldi 1975 Mercatone Uno + 03:46
188 Domenico Gualdi 1974 Formaggi Trentini + 03:46
189 Stefano Casagranda 1973 Alessio + 03:55
190 Davide Casarotto 1971 Alessio + 03:55
191 Vladimir Duma 1972 Panaria - Fiordo + 03:55
192 Alessandro Brendolin 1977 Formaggi Trentini + 04:08
DNS Piotr Wadecki 1973 Domo - Farm Frites
DNS David Canada 1975 Mapei - Quick Step
DNF Fabiano Fontanelli 1965 Mercatone Uno

Info

Race Tirreno - Adriatico
Nation Italy
Stage 02.stage
Type Flat
Distance 212 km
StartSorrento
FinishFrosinone
DateMarch 15th (2002)
Leader E.Zabel
Points E.Zabel
Mountain R.Marzoli

Paolo Bettini