Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tirreno-Adriatico
Division I, Stage race, 1st stage, 11th March 1998, Italy
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Embed Results
Nations
Czechia
Denmark
France
Germany
Italy
Latvia
Netherlands
Poland
Russia
Spain
Switzerland
Ukraine
Teams
Amore & Vita - Forzacore
Asics - CGA
Ballan
Brescialat - Liquigas
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
Casino
Cofidis
Festina - Lotus
Kross - Selle Italia
La Française des Jeux
Mapei - Bricobi
Mercatone Uno - Bianchi
Mobilvetta - Northwave
Rabobank
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
Ros Mary - Amica Chips
Saeco - Cannondale
Scrigno - Gaerne
Team Deutsche Telekom
Team Polti
TVM - Farm Frites
Vini Caldirola - Longoni Sport
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Balducci
Gabriele
1975
Scrigno - Gaerne
03:27:35
02
Michaelsen
Lars
1969
TVM - Farm Frites
+ 00
03
Petito
Roberto
1971
Saeco - Cannondale
+ 00
04
Sørensen
Rolf
1965
Rabobank
+ 00
05
Aggiano
Elia
1972
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 00
06
Casagrande
Filippo
1973
Scrigno - Gaerne
+ 00
07
Mazzanti
Luca
1974
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
08
Konyshev
Dimitri
1966
Mercatone Uno - Bianchi
+ 00
09
Moerenhout
Koos
1973
Rabobank
+ 00
10
Ferrigato
Andrea
1969
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 00
11
Canzonieri
Angelo
1964
Ballan
+ 00
12
Celestino
Mirko
1974
Team Polti
+ 00
13
Spruch
Zbigniew
1965
Mapei - Bricobi
+ 00
14
Boogerd
Michael
1972
Rabobank
+ 00
15
Loda
Nicola
1971
Ballan
+ 00
16
Ballerini
Franco
1964
Mapei - Bricobi
+ 00
17
Bortolami
Gianluca
1968
Festina - Lotus
+ 00
18
Casarotto
Davide
1971
Scrigno - Gaerne
+ 00
19
Manzoni
Mario
1969
Mobilvetta - Northwave
+ 00
20
Colagè
Stefano
1962
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
21
Chiappucci
Claudio
1963
Ros Mary - Amica Chips
+ 00
22
Järmann
Rolf
1966
Casino
+ 00
23
Heppner
Jens
1964
Team Deutsche Telekom
+ 00
24
Paluan
Andrea
1966
Mobilvetta - Northwave
+ 00
25
Molinari
Maurizio
1967
Ros Mary - Amica Chips
+ 00
28
Brignoli
Ermanno
1969
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 00
29
Casagrande
Francesco
1970
Cofidis
+ 00
30
Scinto
Luca
1968
Asics - CGA
+ 00
36
Tafi
Andrea
1966
Mapei - Bricobi
+ 00
37
Noè
Andrea
1969
Asics - CGA
+ 00
38
Bartoli
Michele
1970
Asics - CGA
+ 00
41
Figueras
Giuliano
1976
Mapei - Bricobi
+ 00
44
Rebellin
Davide
1971
Team Polti
+ 00
45
Brochard
Laurent
1968
Festina - Lotus
+ 00
49
Belli
Wladimir
1970
Festina - Lotus
+ 00
53
Elli
Alberto
1964
Casino
+ 00
57
Colombo
Gabriele
1972
Ballan
+ 00
59
Fondriest
Maurizio
1965
Cofidis
+ 00
82
Serpellini
Marco
1972
Brescialat - Liquigas
+ 01:00
84
Guerini
Giuseppe
1970
Team Polti
+ 01:00
91
Zabel
Erik
1970
Team Deutsche Telekom
+ 06:06
96
Ugrumov
Piotr
1961
Ballan
+ 07:34
104
Horrillo
Pedro
1974
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 09:22
111
Bugno
Gianni
1964
Mapei - Bricobi
+ 11:31
113
Richard
Pascal
1964
Casino
+ 11:31
127
Minali
Nicola
1969
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 11:31
139
Furlan
Giorgio
1966
Vini Caldirola - Longoni Sport
+ 11:31
141
Svorada
Ján
1968
Mapei - Bricobi
+ 11:31
156
Cipollini
Mario
1967
Saeco - Cannondale
+ 11:31
157
Mazzoleni
Eddy
1973
Saeco - Cannondale
+ 11:31
161
Leoni
Endrio
1968
Ballan
+ 11:31
168
Lombardi
Giovanni
1969
Team Deutsche Telekom
+ 11:31
169
Martinello
Silvio
1963
Team Polti
+ 11:31
181
Citracca
Angelo
1969
Kross - Selle Italia
+ 16:23
DNF
Bettini
Paolo
1974
Asics - CGA
DNF
Gontchenkov
Alexander
1970
Ballan
DNF
Ullrich
Jan
1973
Team Deutsche Telekom
Information
Tirreno-Adriatico
Italy
1st stage | 133.0 km
Sorrento
->
Sorrento
2.HC
G.Balducci
| Leader