Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tirreno-Adriatico
ProTour, Stage race, 10th -16th March 2010, Italy
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Canada
Colombia
Croatia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Israel
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Venezuela
Teams
Acqua e Sapone
AG2R La Mondiale
Androni Giocattoli
Astana
BMC Racing Team
Caisse d'Epargne
Cervelo TestTeam
Colnago - CSF Inox
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Garmin-Transitions
ISD - Neri
Lampre-Farnese Vini
Liquigas-Doimo
Omega Pharma-Lotto
Quick Step
Rabobank
Sky Professional Cycling Team
Team HTC - Columbia
Team Katusha
Team Milram
Team Saxo Bank
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Garzelli
Stefano
1973
Acqua e Sapone
30:51:36
02
Scarponi
Michele
1979
Androni Giocattoli
+ 00
03
Evans
Cadel
1977
BMC Racing Team
+ 12
04
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
+ 22
05
Gesink
Robert
1986
Rabobank
+ 27
06
Rogers
Michael
1979
Team HTC - Columbia
+ 29
07
Pozzovivo
Domenico
1982
Colnago - CSF Inox
+ 33
08
Nibali
Vincenzo
1984
Liquigas-Doimo
+ 42
09
Mori
Manuele
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 01:04
10
Gavazzi
Francesco
1984
Lampre-Farnese Vini
+ 01:07
11
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 01:20
12
Van Avermaet
Greg
1985
Omega Pharma-Lotto
+ 01:34
13
Rojas
José Joaquin
1985
Caisse d'Epargne
+ 01:44
14
Uran
Rigoberto
1987
Caisse d'Epargne
+ 01:48
15
Bakelants
Jan
1986
Omega Pharma-Lotto
+ 02:07
16
Bertagnolli
Leonardo
[*]
1978
Androni Giocattoli
+ 02:09
17
Fothen
Markus
1981
Team Milram
+ 02:16
18
Gasparotto
Enrico
1982
Astana
+ 02:19
19
Spilak
Simon
1986
Lampre-Farnese Vini
+ 02:21
20
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 02:26
21
Kiryienka
Vasil
1981
Caisse d'Epargne
+ 02:31
22
Albasini
Michael
1980
Team HTC - Columbia
+ 02:40
23
Stortoni
Simone
1985
Colnago - CSF Inox
+ 02:41
24
Pinotti
Marco
1976
Team HTC - Columbia
+ 02:47
25
Serpa
José
1979
Androni Giocattoli
+ 02:54
26
Martens
Paul
1983
Rabobank
+ 03:18
27
Frei
Thomas
1985
BMC Racing Team
+ 03:19
28
Txurruka
Amets
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 03:28
29
Devenyns
Dries
1983
Quick Step
+ 03:40
30
Pietropolli
Daniele
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 03:56
31
Masciarelli
Francesco
1986
Acqua e Sapone
+ 04:13
32
Velits
Peter
1985
Team HTC - Columbia
+ 05:27
33
Vaugrenard
Benoît
1982
Française des Jeux
+ 07:25
34
Vinokourov
Alexandre
1973
Astana
+ 07:52
35
Bazayev
Assan
1981
Astana
+ 08:30
36
Löfkvist
Thomas
1984
Sky Professional Cycling Team
+ 09:01
37
Devolder
Stijn
1979
Quick Step
+ 11:52
38
Mazzanti
Luca
1974
Team Katusha
+ 12:35
39
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 12:36
40
Hesjedal
Ryder
1980
Garmin-Transitions
+ 12:40
41
Langeveld
Sebastian
1985
Rabobank
+ 12:50
42
Canuti
Federico
1985
Colnago - CSF Inox
+ 13:04
43
Miholjevic
Vladimir
1974
Acqua e Sapone
+ 13:19
44
Lloyd
Matthew
1983
Omega Pharma-Lotto
+ 14:36
45
Pellizotti
Franco
[*]
1978
Liquigas-Doimo
+ 14:44
46
Kirchen
Kim
1978
Team Katusha
+ 14:53
47
Barry
Michael
1975
Sky Professional Cycling Team
+ 15:58
48
Perez Lezaun
Alan
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 17:09
49
Flecha
Juan Antonio
1977
Sky Professional Cycling Team
+ 18:45
50
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Sky Professional Cycling Team
+ 20:27
51
Hinault
Sébastien
1974
AG2R La Mondiale
+ 20:34
52
Freire
Óscar
1976
Rabobank
+ 20:59
53
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 22:00
54
Hincapie
George
1973
BMC Racing Team
+ 22:49
55
Zeits
Andrey
1986
Astana
+ 23:43
56
Guesdon
Frédéric
1971
Française des Jeux
+ 23:55
57
Klimov
Serguei
1980
Team Katusha
+ 27:02
58
Pérez Moreno
Rubén
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 27:06
59
Agnoli
Valerio
1985
Liquigas-Doimo
+ 27:28
60
Costa
Rui
1986
Caisse d'Epargne
+ 27:44
61
Bookwalter
Brent
1984
BMC Racing Team
+ 28:44
62
Failli
Francesco
1983
Acqua e Sapone
+ 30:04
63
Breschel
Matti
1984
Team Saxo Bank
+ 30:20
64
Zandio
Xabier
1977
Caisse d'Epargne
+ 30:21
65
Burghardt
Marcus
1983
BMC Racing Team
+ 31:11
66
Maaskant
Martijn
1983
Garmin-Transitions
+ 32:29
67
Frank
Mathias
1986
BMC Racing Team
+ 32:48
68
Codol
Massimo
1973
Acqua e Sapone
+ 35:59
69
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 36:06
70
Petacchi
Alessandro
1974
Lampre-Farnese Vini
+ 36:42
71
Efimkin
Vladimir
1981
AG2R La Mondiale
+ 36:48
72
Clarke
Simon
1986
ISD - Neri
+ 37:11
73
Vichot
Arthur
1988
Française des Jeux
+ 38:31
74
Rodriguez
Jackson
1985
Androni Giocattoli
+ 40:48
75
Bernucci
Lorenzo
1979
Lampre-Farnese Vini
+ 41:02
76
Hammond
Roger
1974
Cervelo TestTeam
+ 41:07
77
Bennati
Daniele
1980
Liquigas-Doimo
+ 41:30
78
Cancellara
Fabian
1981
Team Saxo Bank
+ 43:30
79
Trusov
Nikolai
1985
Team Katusha
+ 46:13
80
Ballan
Alessandro
1979
BMC Racing Team
+ 46:38
81
Stamsnijder
Tom
1985
Rabobank
+ 46:43
82
Vansummeren
Johan
1981
Garmin-Transitions
+ 47:14
83
Schleck
Andy
1985
Team Saxo Bank
+ 47:27
84
Pozzato
Filippo
1981
Team Katusha
+ 49:13
85
Scheirlinckx
Staf
1979
Omega Pharma-Lotto
+ 50:07
86
Oss
Daniel
1987
Liquigas-Doimo
+ 51:29
87
Kroon
Karsten
1976
BMC Racing Team
+ 51:39
88
Kadri
Blel
1986
AG2R La Mondiale
+ 51:55
89
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 52:02
90
Mondory
Lloyd
1982
AG2R La Mondiale
+ 52:45
91
Ginanni
Francesco
1985
Androni Giocattoli
+ 53:27
92
Donati
Alessandro
1979
Acqua e Sapone
+ 54:21
93
Rasch
Gabriel
1976
Cervelo TestTeam
+ 54:55
94
Wynants
Maarten
1982
Quick Step
+ 55:25
95
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 55:28
96
Paolini
Luca
1977
Acqua e Sapone
+ 56:11
97
Tosatto
Matteo
1974
Quick Step
+ 56:13
98
Bandiera
Marco
1984
Team Katusha
+ 57:00
99
Bruseghin
Marzio
1974
Caisse d'Epargne
+ 58:03
100
Grabovskyy
Dmytro
1985
ISD - Neri
+ 59:12
101
Bellotti
Francesco
1979
Liquigas-Doimo
+ 59:38
102
Modolo
Sacha
1987
Colnago - CSF Inox
+ 59:56
103
Da Dalto
Mauro
1981
Lampre-Farnese Vini
+ 01:01:11
104
Boonen
Tom
1980
Quick Step
+ 01:02:12
105
Frapporti
Marco
1985
Colnago - CSF Inox
+ 01:02:16
106
Hushovd
Thor
1978
Cervelo TestTeam
+ 01:03:24
107
Lang
Sebastian
1979
Omega Pharma-Lotto
+ 01:03:47
108
Longo Borghini
Paolo
1980
ISD - Neri
+ 01:04:07
109
Sabatini
Fabio
1985
Liquigas-Doimo
+ 01:04:54
110
O'Grady
Stuart
1973
Team Saxo Bank
+ 01:05:36
111
Hayman
Mathew
1978
Sky Professional Cycling Team
+ 01:06:09
112
Quinziato
Manuel
1979
Liquigas-Doimo
+ 01:07:36
113
Sutton
Chris
1984
Sky Professional Cycling Team
+ 01:08:13
114
Stannard
Ian
1987
Sky Professional Cycling Team
+ 01:08:58
115
Davis
Allan
1980
Astana
+ 01:09:00
116
Bonnaire
Olivier
1983
Française des Jeux
+ 01:09:05
117
Farrar
Tyler
1984
Garmin-Transitions
+ 01:10:23
118
Hondo
Danilo
1974
Lampre-Farnese Vini
+ 01:10:24
119
Eisel
Bernhard
1981
Team HTC - Columbia
+ 01:11:56
120
Taborre
Fabio
1985
Androni Giocattoli
+ 01:12:22
121
Urtasun
Pablo
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 01:13:28
122
Klostergaard
Kasper
1983
Team Saxo Bank
+ 01:13:35
123
Fischer
Murilo
1979
Garmin-Transitions
+ 01:16:20
124
Høj
Frank
1973
Team Saxo Bank
+ 01:16:39
125
Nuyens
Nick
1980
Rabobank
+ 01:16:56
126
Ignatiev
Mikhail
1985
Team Katusha
+ 01:20:23
127
Elijzen
Michiel
1982
Omega Pharma-Lotto
+ 01:20:49
128
Wurf
Cameron
1983
Androni Giocattoli
+ 01:21:10
129
Lancaster
Brett
1979
Cervelo TestTeam
+ 01:22:08
130
Scognamiglio
Carlo
1983
ISD - Neri
+ 01:22:38
131
Terpstra
Niki
1984
Team Milram
+ 01:23:37
132
Klier
Andreas
1976
Cervelo TestTeam
+ 01:23:40
133
Marangoni
Alan
1984
Colnago - CSF Inox
+ 01:23:42
134
Velo
Marco
1974
Quick Step
+ 01:23:50
135
Sentjens
Roy
1980
Team Milram
+ 01:24:00
136
Hunt
Jeremy
1974
Cervelo TestTeam
+ 01:24:09
137
Bak
Lars
1980
Team HTC - Columbia
+ 01:24:20
138
Hutarovich
Yauheni
1983
Française des Jeux
+ 01:24:39
139
Cooke
Baden
1978
Team Saxo Bank
+ 01:26:51
140
Kaisen
Olivier
1983
Omega Pharma-Lotto
+ 01:27:43
141
Wilson
Matthew
1977
Garmin-Transitions
+ 01:29:37
142
McEwen
Robbie
1972
Team Katusha
+ 01:29:42
143
Reimer
Martin
1987
Cervelo TestTeam
+ 01:30:22
144
Konovalovas
Ignatas
1985
Cervelo TestTeam
+ 01:31:29
145
Hulsmans
Kevin
1978
Quick Step
+ 01:33:16
146
Hunter
Robert
1977
Garmin-Transitions
+ 01:33:17
147
Knaven
Servais
1971
Team Milram
+ 01:34:37
148
Dean
Julian
1975
Garmin-Transitions
+ 01:35:27
149
Klemme
Dominic
1986
Team Saxo Bank
+ 01:37:26
150
Gatto
Oscar
1985
ISD - Neri
+ 01:38:15
151
Arvesen
Kurt Asle
1975
Sky Professional Cycling Team
+ 01:43:14
152
Caccia
Diego
1981
ISD - Neri
+ 01:45:58
153
Gavazzi
Mattia
1983
Colnago - CSF Inox
+ 01:48:02
154
Cavendish
Mark
1985
Team HTC - Columbia
+ 01:50:41
DNF
Masciarelli
Andrea
1982
Acqua e Sapone
DNF
Elmiger
Martin
1978
AG2R La Mondiale
DNF
Mandri
René
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Smukulis
Gatis
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Turpin
Ludovic
1975
AG2R La Mondiale
DNF
Giunti
Massimo
1974
Androni Giocattoli
DNF
Dmitriyev
Valeriy
1984
Astana
DNF
Selvaggi
Mirko
1985
Astana
DNF
Coyot
Arnaud
1980
Caisse d'Epargne
DNF
Belletti
Manuel
1985
Colnago - CSF Inox
DNF
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
DNF
Roux
Anthony
1987
Française des Jeux
DNF
Veikkanen
Jussi
1981
Française des Jeux
DNF
Scarselli
Leonardo
1975
ISD - Neri
DNF
Visconti
Giovanni
1983
ISD - Neri
DNF
Hoste
Leif
[*]
1977
Omega Pharma-Lotto
DNF
Reda
Francesco
1982
Quick Step
DNF
Tjallingii
Maarten
1977
Rabobank
DNF
Grabsch
Bert
1975
Team HTC - Columbia
DNF
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Milram
DNF
Gerdemann
Linus
1982
Team Milram
DNF
Wegmann
Fabian
1980
Team Milram
Information
Tirreno-Adriatico
Italy
10th -16th March 2010
2.HIS