2018 Tour du Loir et Cher E Provost

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Leonardo Bonifazio 1991 A.V.C. Aix En Provence 04:23:020104:22:52
02 Johim Ariesen 1988 Metec - TKH p/b Mantel + 0002+ 04
03 Dylan Maldonado 1998 A.V.C. Aix En Provence + 0003+ 06
04 Alfdan De Decker 1996 Lotto - Soudal U23 + 0006+ 10
05 Casper Von Folsach 1993 Team Coloquick + 0007+ 10
06 Kevin Boyer 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 0008+ 10
07 Stylianos Farantakis 1995 Sojasun Espoir- ACNC + 0009+ 10
08 Alois Kankovsky 1983 Elkov - Author + 0010+ 10
09 Patrick Clausen 1990 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0011+ 10
10 Jelle Donders 1993 Team Differdange - Losch + 0012+ 10
11 Karl Patrick Lauk 1997 Team Pro Immo Nicolas Roux + 0013+ 10
12 Quentin Grolleau 1998 A.V.C. Aix En Provence + 0014+ 10
13 Isac Lundgren 1992 CK Hymer + 0015+ 10
14 Reto Müller 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 0016+ 10
15 Julius Johansen 1999 Team Coloquick + 0017+ 10
16 Vojtech Hacecky 1987 Elkov - Author + 0018+ 10
17 Louis Lapierre 1997 Océane Top 16 + 0019+ 10
18 Fabien Schmidt 1989 Côtes d’Armor-Marie Morin + 0020+ 10
19 Vincent Andersson 1998 Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 0021+ 10
20 Jonas Castrique 1997 Lotto - Soudal U23 + 0022+ 10
21 Trond Håkon Trondsen 1994 Team Coop + 0023+ 10
22 Emmanuel Morin 1995 Sojasun Espoir- ACNC + 0024+ 10
23 Aurelien Paret Peintre 1996 Chambéry Cyclisme Formation + 0025+ 10
24 Mikkel Honore 1997 Team Waoo + 0026+ 10
25 Ayden Toovey 1995 Bennelong - Swisswellness + 0027+ 10
26 Siim Kiskonen 1997 Kalevi Jalgrattakool + 0028+ 10
27 Josef Cerny 1993 Elkov - Author + 0029+ 10
28 Owen James 1995 Côtes d’Armor-Marie Morin + 0030+ 10
29 Anthony Jullien 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 0031+ 10
30 Joris Vincent 1996 U.C.Nantes Atlantique + 0032+ 10
31 Robert-Jon McCarthy 1994 JLT - Condor + 0033+ 10
32 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Development + 0034+ 10
33 Sebastian Lander 1991 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0035+ 10
34 Claudio Catania 1992 Team Differdange - Losch + 0036+ 10
35 Simon Verger 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 0037+ 10
36 Thijs De Lange 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 0038+ 10
37 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal U23 + 0039+ 10
38 Alex Colman 1998 Lotto - Soudal U23 + 0040+ 10
39 Sander De Pestel 1998 Lotto - Soudal U23 + 0041+ 10
40 Maxime Urruty 1993 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 0042+ 10
41 Tom Vermeer 1985 Team Differdange - Losch + 0043+ 10
42 Enzo Boisset 1996 U.C.Nantes Atlantique + 0044+ 10
43 Sebastian Schönberger 1994 Hrinkow Advarics CT + 0045+ 10
44 Norman Vahtra 1996 Cycling Tartu + 0046+ 10
45 Dylan Sunderland 1996 Bennelong - Swisswellness + 0047+ 10
46 Scott Bowden 1995 Bennelong - Swisswellness + 0048+ 10
47 Lucas Papillon 1994 CR4C Roanne + 0049+ 10
48 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Team Coloquick + 0050+ 10
49 Maxim Rusnac 1992 Team Differdange - Losch + 0051+ 10
50 Patrick Bosman 1994 Hrinkow Advarics CT + 0052+ 10
51 Jonas Vingegaard 1996 Team Coloquick + 0053+ 10
52 Lucas Eriksson 1996 Motala AIF CK + 0054+ 10
53 Jiri Polnicky 1989 Elkov - Author + 0055+ 10
54 Tijmen Eising 1991 Metec - TKH p/b Mantel + 0056+ 10
55 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 0057+ 10
56 Jacob Eriksson 1999 Destil - Parkhotel Valkenburg + 0058+ 10
57 Nicolas Durand 1993 CM Aubervilliers 93 + 0059+ 10
58 Valentin Deverchere 1995 CR4C Roanne + 0060+ 10
59 Anton Tunset 1997 Team Coop + 0061+ 10
60 Ivan Schmitz 1996 A.V.C. Aix En Provence + 0062+ 10
61 Erik Sandersson 1998 Motala AIF CK + 0063+ 10
62 Alexandre Jamet 1993 CR4C Roanne + 0064+ 10
63 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics CT + 0065+ 10
64 Baptiste Bleier 1995 CM Aubervilliers 93 + 0066+ 10
65 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0067+ 10
66 Killian Evenot 1995 CM Aubervilliers 93 + 0068+ 10
67 Thibault Ferasse 1994 U.C.Nantes Atlantique + 0069+ 10
68 Germain Burton 1995 JLT - Condor + 0070+ 10
69 Kristian Kulset 1995 Uno-X Development + 0071+ 10
70 Rudy Fiefvez 1993 Océane Top 16 + 0072+ 10
71 Torstein Træen 1995 Uno-X Development + 0073+ 10
72 Adrien Leboucher 1995 U.C.Nantes Atlantique + 0074+ 10
73 Jeremy Bescond 1991 Côtes d’Armor-Marie Morin + 0075+ 10
74 Dylan Guinet 1997 CM Aubervilliers 93 + 0076+ 10
75 Stef Krul 1995 Metec - TKH p/b Mantel + 0077+ 10
76 Steffen Munk Christiansen 1994 Team Coloquick + 0078+ 10
77 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics CT + 0079+ 10
78 Yudai Arashiro 1995 Kinan Cycling Team + 0080+ 10
79 Kevin Perret 1997 Sojasun Espoir- ACNC + 0081+ 10
80 Alistair Slater 1993 JLT - Condor + 0082+ 10
81 Pierre Terrasson 1995 CR4C Roanne + 0083+ 10
82 Jason Lea 1996 Bennelong - Swisswellness + 0084+ 10
83 Alexander Kamp Egested 1993 Team Waoo + 0085+ 10
84 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Team Waoo + 0086+ 10
85 Vadim Deslandes 1994 Océane Top 16 + 0087+ 10
86 Fabio Do Rego 1995 CM Aubervilliers 93 + 0088+ 10
87 Aurelien Moulin 1990 Océane Top 16 + 0089+ 10
88 Hugo Brun 1997 A.V.C. Aix En Provence + 0090+ 10
89 Sean Lake 1991 Bennelong - Swisswellness + 0004+ 07
90 Tom Thill 1990 Team Differdange - Losch + 0091+ 10
91 Nicolas Debeaumarche 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 0092+ 10
92 Mathieu Pellegrin 1995 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 0093+ 10
93 Jakob Egholm 1998 Team Waoo + 0094+ 10
94 Chris Anker Sørensen 1984 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0095+ 10
95 Maxime Renault 1990 Sojasun Espoir- ACNC + 0096+ 10
96 Freddie Guilloux 1989 U.C.Nantes Atlantique + 0097+ 10
97 Mathieu Caramel 1994 A.V.C. Aix En Provence + 0098+ 10
98 Tony Hurel 1987 Sojasun Espoir- ACNC + 0099+ 10
99 Jimmy Raibaud 1991 CR4C Roanne + 00100+ 10
100 Nicolas Prodhomme 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 0005+ 07
101 Troels Vinther 1987 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 00101+ 10
102 Yoan Verardo 1993 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00102+ 10
103 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics CT + 00103+ 10
104 Thomas Buchacek 1978 Elkov - Author + 00104+ 10
105 Kevin Verwaest 1989 Team Differdange - Losch + 00105+ 10
106 Martin Mortensen 1984 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 00106+ 10
107 Daniel Bligaard Lyhne 1996 Team Coloquick + 00107+ 10
108 Kenji Nakanishi 1995 Kinan Cycling Team + 00108+ 10
109 Nils Friedl 1997 Hrinkow Advarics CT + 00109+ 10
110 Damien Poisson 1997 Côtes d’Armor-Marie Morin + 00110+ 10
111 Mathieu Rigollot 1997 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 00111+ 10
112 Peeter Pung 1996 Cycling Tartu + 00112+ 10
113 Edward Clancy 1985 JLT - Condor + 00113+ 10
114 Valentin Bricaud 1996 U.C.Nantes Atlantique + 00114+ 10
115 Quentin Guicheteau 1997 Côtes d’Armor-Marie Morin + 00115+ 10
116 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 00116+ 10
117 Sondre Kristiansen 1993 Uno-X Development + 00117+ 10
118 Joakim Kjemhus 1998 Team Coop + 00118+ 10
119 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 02:01135+ 02:11
120 Lars Saugstad 1997 Uno-X Development + 00119+ 10
121 Leo Bouvier 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 00120+ 10
122 Tatsuki Amagoi 1992 Kinan Cycling Team + 02:47136+ 02:57
123 Matthew Gibson 1996 JLT - Condor + 00121+ 10
124 Torkil Veyhe 1990 Team Waoo + 00122+ 10
125 Julien Souton 1997 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 02:57137+ 03:07
126 Lucien Capot 1995 Océane Top 16 + 02:57138+ 03:07
127 Sebastien Grignard 1999 Lotto - Soudal U23 + 02:57139+ 03:07
128 Miguel Do Rego Pereira 1998 CM Aubervilliers 93 + 02:57140+ 03:07
129 Axel Chatelus 1995 CR4C Roanne + 02:57141+ 03:07
130 Joseph Cooper 1985 Bennelong - Swisswellness + 02:57142+ 03:07
131 Niklas Larsen 1997 Team Waoo + 03:08143+ 03:18
132 Karl-Arnold Vendelin 1996 Cycling Tartu + 00123+ 10
133 Frederic Guillemot 1992 Côtes d’Armor-Marie Morin + 00124+ 10
134 Remy Gras 1993 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00125+ 10
135 Arthur Troy 1996 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00126+ 10
136 Tristan Selivert 1997 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00127+ 10
137 Itsuki Tsukamoto 1998 Kinan Cycling Team + 03:37144+ 03:47
138 Jasper De Laat 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 00128+ 10
139 Jon-Anders Bekken 1998 Team Coop + 00129+ 10
140 Gustav Höög 1995 Team Coop + 00130+ 10
141 Kevin Geniets 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 00131+ 10
142 Syver Wærsted 1996 Uno-X Development + 00132+ 10
143 Aksel Nommela 1994 Beat Cycling Club + 00133+ 10
144 Thomas Moses 1992 JLT - Condor + 04:54145+ 04:58
145 Ludwig Bengtsson 1993 - + 05:15146+ 05:25
146 Jason Tesson 1998 Sojasun Espoir- ACNC + 00134+ 10
147 Hiroshi Tsubaki 1991 Kinan Cycling Team + 09:06147+ 09:16
DNS Clement Saint-Martin 1991 Océane Top 16 999
DNF Romain Neboit 1997 GSC Blagnac Vélo Sport 31 999

Info

Race Tour du Loir et Cher E Provost
Nation France
Stage 01.stage
Type Flat
Distance 183.5 km
StartBlois
FinishFougères-sur-Bièvre
DateApril 11th (2018)
Leader L.Bonifazio
Youth D.Maldonado
Points L.Bonifazio
Mountain N.Prodhomme
Combative T.Moses