2018 Tour du Loir et Cher E Provost

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 04.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Team Coloquick 04:26:2702+ 01
02 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Team Waoo + 000117:32:18
03 Chris Anker Sørensen 1984 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0128+ 02:43
04 Josef Cerny 1993 Elkov - Author + 0103+ 13
05 Trond Håkon Trondsen 1994 Team Coop + 01:3333+ 04:19
06 Alistair Slater 1993 JLT - Condor + 01:3510+ 02:08
07 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Development + 01:3509+ 02:08
08 Vadim Deslandes 1994 Océane Top 16 + 01:3511+ 02:08
09 Aksel Nommela 1994 Beat Cycling Club + 01:4313+ 02:15
10 Alexander Kamp Egested 1993 Team Waoo + 01:4306+ 01:55
11 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 01:4337+ 07:14
12 Anthony Jullien 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 01:4336+ 07:03
13 Patrick Clausen 1990 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 01:4307+ 02:06
14 Thibault Ferasse 1994 U.C.Nantes Atlantique + 01:4317+ 02:16
15 Alex Colman 1998 Lotto - Soudal U23 + 01:4319+ 02:16
16 Kevin Geniets 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 01:4341+ 08:44
17 Jiri Polnicky 1989 Elkov - Author + 01:4318+ 02:16
18 Lucas Eriksson 1996 Motala AIF CK + 01:4316+ 02:16
19 Matthew Gibson 1996 JLT - Condor + 01:4340+ 08:13
20 Nicolas Debeaumarche 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:4323+ 02:16
21 Jasper De Laat 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 01:4322+ 02:16
22 Torstein Træen 1995 Uno-X Development + 01:4320+ 02:16
23 Tony Hurel 1987 Sojasun Espoir- ACNC + 01:4304+ 01:47
24 Sebastian Schönberger 1994 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 01:4315+ 02:16
25 Adrien Leboucher 1995 U.C.Nantes Atlantique + 01:4334+ 04:54
26 Troels Vinther 1987 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 01:4321+ 02:16
27 Jonas Vingegaard 1996 Team Coloquick + 01:4305+ 01:51
28 Leonardo Bonifazio 1991 A.V.C. Aix En Provence + 01:4308+ 02:06
29 Nicolas Prodhomme 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 01:4312+ 02:13
30 Mikkel Honore 1997 Team Waoo + 01:4314+ 02:16
31 Thijs De Lange 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 01:5725+ 02:30
32 Tom Vermeer 1985 Team Differdange - Losch + 01:5724+ 02:30
33 Jacob Eriksson 1999 Destil - Parkhotel Valkenburg + 01:5730+ 03:07
34 Jonas Castrique 1997 Lotto - Soudal U23 + 01:5738+ 07:17
35 Alexandre Jamet 1993 CR4C Roanne + 01:5726+ 02:30
36 Stef Krul 1995 Metec - TKH p/b Mantel + 01:5727+ 02:30
37 Emmanuel Morin 1995 Sojasun Espoir- ACNC + 02:1829+ 02:51
38 Aurelien Paret Peintre 1996 Chambéry Cyclisme Formation + 02:1831+ 04:00
39 Lucas Papillon 1994 CR4C Roanne + 02:1843+ 09:58
40 Axel Chatelus 1995 CR4C Roanne + 02:2744+ 10:44
41 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal U23 + 02:2735+ 06:22
42 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 02:5632+ 04:15
43 Jason Lea 1996 Bennelong - Swisswellness + 06:2139+ 07:30
44 Owen James 1995 Côtes d’Armor-Marie Morin + 06:2142+ 09:07
45 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 10:2758+ 13:13
46 Aurelien Moulin 1990 Océane Top 16 + 10:2781+ 15:47
47 Frederic Guillemot 1992 Côtes d’Armor-Marie Morin + 10:2782+ 15:53
48 Sander De Pestel 1998 Lotto - Soudal U23 + 10:2745+ 11:00
49 Reto Müller 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 10:2757+ 12:53
50 Ivan Schmitz 1996 A.V.C. Aix En Provence + 10:2746+ 11:00
51 Mathieu Pellegrin 1995 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:2759+ 13:13
52 Thomas Buchacek 1978 Elkov - Author + 12:0454+ 12:37
53 Vojtech Hacecky 1987 Elkov - Author + 12:04100+ 18:13
54 Karl-Arnold Vendelin 1996 Cycling Tartu + 12:0476+ 15:32
55 Jeremy Bescond 1991 Côtes d’Armor-Marie Morin + 12:0487+ 17:22
56 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 12:0493+ 17:24
57 Alois Kankovsky 1983 Elkov - Author + 12:0467+ 14:40
58 Karl Patrick Lauk 1997 Team Pro Immo Nicolas Roux + 12:0484+ 16:48
59 Leo Bouvier 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 12:0460+ 13:18
60 Norman Vahtra 1996 Cycling Tartu + 12:0491+ 17:24
61 Kristian Kulset 1995 Uno-X Development + 12:0492+ 17:24
62 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 12:0451+ 12:37
63 Simon Verger 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 12:0450+ 12:37
64 Jelle Donders 1993 Team Differdange - Losch + 12:0488+ 17:24
65 Tom Thill 1990 Team Differdange - Losch + 12:04119+ 28:44
66 Erik Sandersson 1998 Motala AIF CK + 12:0498+ 17:58
67 Arthur Troy 1996 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 12:0473+ 15:15
68 Tijmen Eising 1991 Metec - TKH p/b Mantel + 12:0490+ 17:24
69 Johim Ariesen 1988 Metec - TKH p/b Mantel + 12:0474+ 15:23
70 Mathieu Rigollot 1997 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 12:0471+ 14:58
71 Alfdan De Decker 1996 Lotto - Soudal U23 + 12:0448+ 12:37
72 Mathieu Caramel 1994 A.V.C. Aix En Provence + 12:0499+ 18:06
73 Maxim Rusnac 1992 Team Differdange - Losch + 12:0452+ 12:37
74 Casper Von Folsach 1993 Team Coloquick + 12:0477+ 15:33
75 Sondre Kristiansen 1993 Uno-X Development + 12:04110+ 22:53
76 Yudai Arashiro 1995 Kinan Cycling Team + 12:0480+ 15:33
77 Baptiste Bleier 1995 CM Aubervillers 93 + 12:0494+ 17:24
78 Fabien Schmidt 1989 Côtes d’Armor-Marie Morin + 12:0449+ 12:37
79 Maxime Renault 1990 Sojasun Espoir- ACNC + 12:0463+ 13:18
80 Martin Mortensen 1984 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 12:0485+ 16:48
81 Daniel Bligaard Lyhne 1996 Team Coloquick + 12:0456+ 12:37
82 Kevin Perret 1997 Sojasun Espoir- ACNC + 12:0483+ 16:17
83 Rudy Fiefvez 1993 Océane Top 16 + 12:0462+ 13:18
84 Dylan Guinet 1997 CM Aubervillers 93 + 12:0478+ 15:33
85 Dylan Sunderland 1996 Bennelong - Swisswellness + 12:0455+ 12:37
86 Ayden Toovey 1995 Bennelong - Swisswellness + 12:0489+ 17:24
87 Torkil Veyhe 1990 Team Waoo + 12:04106+ 21:34
88 Julius Johansen 1999 Team Coloquick + 12:0447+ 12:35
89 Louis Lapierre 1997 Océane Top 16 + 12:0465+ 14:21
90 Kenji Nakanishi 1995 Kinan Cycling Team + 12:0495+ 17:24
91 Niklas Larsen 1997 Team Waoo + 12:04113+ 24:26
92 Sebastian Lander 1991 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 12:0469+ 14:50
93 Patrick Bosman 1994 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 12:0486+ 17:21
94 Scott Bowden 1995 Bennelong - Swisswellness + 12:0468+ 14:50
95 Lars Saugstad 1997 Uno-X Development + 12:0472+ 15:04
96 Isac Lundgren 1992 CK Hymer + 12:04104+ 21:08
97 Jimmy Raibaud 1991 CR4C Roanne + 12:04103+ 19:49
98 Maxime Urruty 1993 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 12:0453+ 12:37
99 Pierre Terrasson 1995 CR4C Roanne + 12:0475+ 15:32
100 Julien Souton 1997 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 12:04117+ 25:16
101 Joris Vincent 1996 U.C.Nantes Atlantique + 12:0461+ 13:18
102 Fabio Do Rego 1995 CM Aubervillers 93 + 12:0470+ 14:50
103 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 12:0464+ 14:19
104 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 12:0479+ 15:33
105 Stylianos Farantakis 1995 Sojasun Espoir- ACNC + 12:04101+ 18:40
106 Valentin Bricaud 1996 U.C.Nantes Atlantique + 12:0497+ 17:54
107 Edward Clancy 1985 JLT - Condor + 12:04123+ 39:21
108 Thomas Moses 1992 JLT - Condor + 12:04102+ 18:53
109 Yoan Verardo 1993 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 12:0466+ 14:28
110 Vincent Andersson 1998 Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 14:5996+ 17:45
111 Syver Wærsted 1996 Uno-X Development + 14:59111+ 23:57
112 Enzo Boisset 1996 U.C.Nantes Atlantique + 18:39105+ 21:10
113 Claudio Catania 1992 Team Differdange - Losch + 19:09114+ 24:29
114 Siim Kiskonen 1997 Kalevi Jalgrattakool + 19:09109+ 22:38
115 Nils Friedl 1997 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 19:09115+ 24:29
116 Damien Poisson 1997 Côtes d’Armor-Marie Morin + 19:09107+ 21:55
117 Sean Lake 1991 Bennelong - Swisswellness + 19:09112+ 24:26
118 Tatsuki Amagoi 1992 Kinan Cycling Team + 19:09118+ 27:16
119 Tristan Selivert 1997 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 19:16116+ 24:36
120 Nicolas Durand 1993 CM Aubervillers 93 + 19:23108+ 22:09
121 Kevin Verwaest 1989 Team Differdange - Losch + 20:02122+ 38:09
122 Miguel Do Rego Pereira 1998 CM Aubervillers 93 + 24:57121+ 33:24
123 Kevin Boyer 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 25:08120+ 30:28
DNS Hugo Brun 1997 A.V.C. Aix En Provence 999
DNF Quentin Grolleau 1998 A.V.C. Aix En Provence 999
DNF Quentin Guicheteau 1997 Côtes d’Armor-Marie Morin 999
DNF Valentin Deverchere 1995 CR4C Roanne 999
DNF Peeter Pung 1996 Cycling Tartu 999
DNF Germain Burton 1995 JLT - Condor 999
DNF Itsuki Tsukamoto 1998 Kinan Cycling Team 999
DNF Jason Tesson 1998 Sojasun Espoir- ACNC 999
DNF Gustav Höög 1995 Team Coop 999
DNF Jon-Anders Bekken 1998 Team Coop 999
DNF Jakob Egholm 1998 Team Waoo 999
DNF Freddie Guilloux 1989 U.C.Nantes Atlantique 999

Info

Race Tour du Loir et Cher E Provost
Nation France
Stage 04.stage
Type Hills
Distance 183 km
StartBourré
FinishBourré
DateApril 14th (2018)
Leader A.Andersen
Youth J.Vingegaard
Points E.Vinjebo
Mountain P.Terrasson
Combative L.Papillon

Emil Nygaard Vinjebo