Next manager: Deutschland Tour (23/08)

2018 Tour du Loir et Cher E Provost

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Tony Hurel 1987 Sojasun Espoir- ACNC 04:16:540113:05:55
02 Jonas Vingegaard 1996 Team Coloquick + 0002+ 04
03 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Team Waoo + 0003+ 05
04 Josef Cerny 1993 Elkov - Author + 0006+ 10
05 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Team Coloquick + 0004+ 08
06 Alexander Kamp Egested 1993 Team Waoo + 0405+ 08
07 Patrick Clausen 1990 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 1107+ 19
08 Emmanuel Morin 1995 Sojasun Espoir- ACNC + 1914+ 29
09 Thibault Ferasse 1994 U.C.Nantes Atlantique + 1926+ 29
10 Jasper De Laat 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 1934+ 29
11 Leonardo Bonifazio 1991 A.V.C. Aix En Provence + 1908+ 19
12 Troels Vinther 1987 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 1930+ 29
13 Alex Colman 1998 Lotto - Soudal U23 + 1929+ 29
14 Mikkel Honore 1997 Team Waoo + 1915+ 29
15 Aksel Nommela 1994 Beat Cycling Club + 1911+ 28
16 Nicolas Debeaumarche 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 1935+ 29
17 Torstein Træen 1995 Uno-X Development + 1927+ 29
18 Nicolas Prodhomme 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 1909+ 26
19 Tom Vermeer 1985 Team Differdange - Losch + 1918+ 29
20 Fabien Schmidt 1989 Côtes d’Armor-Marie Morin + 1913+ 29
21 Sebastian Schönberger 1994 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 1920+ 29
22 Lucas Eriksson 1996 Motala AIF CK + 1921+ 29
23 Julius Johansen 1999 Team Coloquick + 1910+ 27
24 Gustav Höög 1995 Team Coop + 1936+ 29
25 Vadim Deslandes 1994 Océane Top 16 + 1939+ 29
26 Sander De Pestel 1998 Lotto - Soudal U23 + 1916+ 29
27 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Development + 1917+ 29
28 Alexandre Jamet 1993 CR4C Roanne + 1924+ 29
29 Thomas Buchacek 1978 Elkov - Author + 1937+ 29
30 Simon Verger 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 1919+ 29
31 Alistair Slater 1993 JLT - Condor + 1923+ 29
32 Maxime Urruty 1993 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 1928+ 29
33 Maxim Rusnac 1992 Team Differdange - Losch + 1931+ 29
34 Stef Krul 1995 Metec - TKH p/b Mantel + 1932+ 29
35 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 1933+ 29
36 Daniel Bligaard Lyhne 1996 Team Coloquick + 1941+ 29
37 Thijs De Lange 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 1922+ 29
38 Alfdan De Decker 1996 Lotto - Soudal U23 + 1912+ 29
39 Ivan Schmitz 1996 A.V.C. Aix En Provence + 1938+ 29
40 Thomas Moses 1992 JLT - Condor + 48116+ 06:45
41 Louis Lapierre 1997 Océane Top 16 + 5751+ 02:13
42 Jacob Eriksson 1999 Destil - Parkhotel Valkenburg + 5742+ 01:07
43 Leo Bouvier 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:0044+ 01:10
44 Joris Vincent 1996 U.C.Nantes Atlantique + 01:0043+ 01:10
45 Jason Lea 1996 Bennelong - Swisswellness + 01:0046+ 01:10
46 Maxime Renault 1990 Sojasun Espoir- ACNC + 01:0047+ 01:10
47 Rudy Fiefvez 1993 Océane Top 16 + 01:0045+ 01:10
48 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 01:0548+ 01:15
49 Aurelien Paret Peintre 1996 Chambéry Cyclisme Formation + 01:2849+ 01:38
50 Jiri Polnicky 1989 Elkov - Author + 1925+ 29
51 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 02:0150+ 02:11
52 Yoan Verardo 1993 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 02:1052+ 02:20
53 Reto Müller 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 02:1553+ 02:22
54 Enzo Boisset 1996 U.C.Nantes Atlantique + 02:1754+ 02:27
55 Nicolas Durand 1993 CM Aubervillers 93 + 02:3262+ 02:42
56 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 02:3259+ 02:42
57 Scott Bowden 1995 Bennelong - Swisswellness + 02:3260+ 02:42
58 Alois Kankovsky 1983 Elkov - Author + 02:3255+ 02:32
59 Vincent Andersson 1998 Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 02:3257+ 02:42
60 Damien Poisson 1997 Côtes d’Armor-Marie Morin + 02:3266+ 02:42
61 Owen James 1995 Côtes d’Armor-Marie Morin + 02:3258+ 02:42
62 Chris Anker Sørensen 1984 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 02:3265+ 02:42
63 Sebastian Lander 1991 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 02:3261+ 02:42
64 Trond Håkon Trondsen 1994 Team Coop + 02:3256+ 02:42
65 Fabio Do Rego 1995 CM Aubervillers 93 + 02:3263+ 02:42
66 Mathieu Pellegrin 1995 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 02:3264+ 02:42
67 Mathieu Rigollot 1997 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 02:4067+ 02:50
68 Lars Saugstad 1997 Uno-X Development + 02:4668+ 02:56
69 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 02:46109+ 05:27
70 Adrien Leboucher 1995 U.C.Nantes Atlantique + 02:5769+ 03:07
71 Arthur Troy 1996 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 02:5770+ 03:07
72 Jason Tesson 1998 Sojasun Espoir- ACNC + 03:1578+ 03:25
73 Yudai Arashiro 1995 Kinan Cycling Team + 03:1577+ 03:25
74 Karl-Arnold Vendelin 1996 Cycling Tartu + 03:1579+ 03:25
75 Casper Von Folsach 1993 Team Coloquick + 03:1573+ 03:25
76 Syver Wærsted 1996 Uno-X Development + 03:15126+ 08:54
77 Siim Kiskonen 1997 Kalevi Jalgrattakool + 03:1575+ 03:25
78 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 03:1576+ 03:25
79 Pierre Terrasson 1995 CR4C Roanne + 03:1572+ 03:24
80 Hugo Brun 1997 A.V.C. Aix En Provence + 03:15124+ 08:37
81 Kevin Perret 1997 Sojasun Espoir- ACNC + 03:1582+ 04:09
82 Dylan Guinet 1997 CM Aubervillers 93 + 03:1574+ 03:25
83 Johim Ariesen 1988 Metec - TKH p/b Mantel + 03:1571+ 03:15
84 Jon-Anders Bekken 1998 Team Coop + 03:3980+ 03:48
85 Tom Thill 1990 Team Differdange - Losch + 03:39133+ 16:36
86 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal U23 + 03:4181+ 03:51
87 Karl Patrick Lauk 1997 Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:3083+ 04:40
88 Martin Mortensen 1984 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 04:3084+ 04:40
89 Freddie Guilloux 1989 U.C.Nantes Atlantique + 05:06100+ 05:16
90 Jeremy Bescond 1991 Côtes d’Armor-Marie Morin + 05:0687+ 05:14
91 Peeter Pung 1996 Cycling Tartu + 05:06104+ 05:16
92 Kevin Verwaest 1989 Team Differdange - Losch + 05:06134+ 18:03
93 Tristan Selivert 1997 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 05:06107+ 05:16
94 Itsuki Tsukamoto 1998 Kinan Cycling Team + 05:06125+ 08:53
95 Tatsuki Amagoi 1992 Kinan Cycling Team + 05:06120+ 08:03
96 Claudio Catania 1992 Team Differdange - Losch + 05:0691+ 05:16
97 Germain Burton 1995 JLT - Condor + 05:0695+ 05:16
98 Baptiste Bleier 1995 CM Aubervillers 93 + 05:06101+ 05:16
99 Jonas Castrique 1997 Lotto - Soudal U23 + 05:0688+ 05:16
100 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 05:0699+ 05:16
101 Norman Vahtra 1996 Cycling Tartu + 05:0696+ 05:16
102 Kristian Kulset 1995 Uno-X Development + 05:0697+ 05:16
103 Sondre Kristiansen 1993 Uno-X Development + 05:06129+ 10:45
104 Kevin Boyer 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 05:0689+ 05:16
105 Miguel Do Rego Pereira 1998 CM Aubervillers 93 + 05:06123+ 08:23
106 Quentin Guicheteau 1997 Côtes d’Armor-Marie Morin + 05:06102+ 05:16
107 Patrick Bosman 1994 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 05:0685+ 05:13
108 Axel Chatelus 1995 CR4C Roanne + 05:06121+ 08:13
109 Valentin Deverchere 1995 CR4C Roanne + 05:0698+ 05:16
110 Nils Friedl 1997 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 05:06106+ 05:16
111 Sean Lake 1991 Bennelong - Swisswellness + 05:0686+ 05:13
112 Ayden Toovey 1995 Bennelong - Swisswellness + 05:0693+ 05:16
113 Julien Souton 1997 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 05:06131+ 13:08
114 Anthony Jullien 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 05:0692+ 05:16
115 Erik Sandersson 1998 Motala AIF CK + 05:06111+ 05:50
116 Tijmen Eising 1991 Metec - TKH p/b Mantel + 05:0694+ 05:16
117 Kenji Nakanishi 1995 Kinan Cycling Team + 05:06105+ 05:16
118 Valentin Bricaud 1996 U.C.Nantes Atlantique + 05:06110+ 05:46
119 Jelle Donders 1993 Team Differdange - Losch + 05:0690+ 05:16
120 Aurelien Moulin 1990 Océane Top 16 + 05:06103+ 05:16
121 Frederic Guillemot 1992 Côtes d’Armor-Marie Morin + 05:12108+ 05:22
122 Dylan Sunderland 1996 Bennelong - Swisswellness + 1940+ 29
123 Mathieu Caramel 1994 A.V.C. Aix En Provence + 05:48112+ 05:58
124 Vojtech Hacecky 1987 Elkov - Author + 05:55113+ 06:05
125 Stylianos Farantakis 1995 Sojasun Espoir- ACNC + 06:22115+ 06:32
126 Matthew Gibson 1996 JLT - Condor + 06:22114+ 06:26
127 Kevin Geniets 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 06:47117+ 06:57
128 Lucas Papillon 1994 CR4C Roanne + 07:31118+ 07:41
129 Jimmy Raibaud 1991 CR4C Roanne + 07:31119+ 07:41
130 Niklas Larsen 1997 Team Waoo + 07:35130+ 12:18
131 Quentin Grolleau 1998 A.V.C. Aix En Provence + 08:10122+ 08:20
132 Isac Lundgren 1992 CK Hymer + 08:50127+ 09:00
133 Torkil Veyhe 1990 Team Waoo + 09:16128+ 09:26
134 Jakob Egholm 1998 Team Waoo + 09:16132+ 13:29
135 Edward Clancy 1985 JLT - Condor + 09:16135+ 27:13
DNS Robert-Jon McCarthy 1994 JLT - Condor 999
DNF Steffen Munk Christiansen 1994 Team Coloquick 999

Info

Race Tour du Loir et Cher E Provost
Nation France
Stage 03.stage
Type Hills
Distance 178 km
StartDroué
FinishVendôme
DateApril 13th (2018)
Leader T.Hurel
Youth J.Vingegaard
Points J.Ariesen
Mountain P.Terrasson
Combative J.Bescond

Tony Hurel