Next manager: La Course (17/07)

2018 Tour du Loir et Cher E Provost

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Alois Kankovsky 1983 Elkov - Author 04:26:0902+ 00
02 Matthew Gibson 1996 JLT - Condor + 0004+ 04
03 Johim Ariesen 1988 Metec - TKH p/b Mantel + 000108:49:01
04 Alfdan De Decker 1996 Lotto - Soudal U23 + 0013+ 10
05 Casper Von Folsach 1993 Team Coloquick + 0014+ 10
06 Patrick Clausen 1990 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0009+ 08
07 Trond Håkon Trondsen 1994 Team Coop + 0016+ 10
08 Yoan Verardo 1993 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 0052+ 10
09 Stylianos Farantakis 1995 Sojasun Espoir- ACNC + 0015+ 10
10 Reto Müller 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 0005+ 07
11 Fabien Schmidt 1989 Côtes d’Armor-Marie Morin + 0017+ 10
12 Enzo Boisset 1996 U.C.Nantes Atlantique + 0026+ 10
13 Jonas Castrique 1997 Lotto - Soudal U23 + 0019+ 10
14 Owen James 1995 Côtes d’Armor-Marie Morin + 0024+ 10
15 Dylan Guinet 1997 CM Aubervillers 93 + 0041+ 10
16 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Team Virtu Cycling + 0046+ 10
17 Leo Bouvier 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 0067+ 10
18 Karl Patrick Lauk 1997 Team Pro Immo Nicolas Roux + 0018+ 10
19 Leonardo Bonifazio 1991 A.V.C. Aix En Provence + 0003+ 00
20 Vincent Andersson 1998 Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 0023+ 10
21 Quentin Grolleau 1998 A.V.C. Aix En Provence + 0020+ 10
22 Anthony Jullien 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 0025+ 10
23 Tony Hurel 1987 Sojasun Espoir- ACNC + 0062+ 10
24 Jelle Donders 1993 Team Differdange - Losch + 0021+ 10
25 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 0039+ 10
26 Claudio Catania 1992 Team Differdange - Losch + 0028+ 10
27 Tatsuki Amagoi 1992 Kinan Cycling Team + 00124+ 02:57
28 Sander De Pestel 1998 Lotto - Soudal U23 + 0031+ 10
29 Kevin Boyer 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 0022+ 10
30 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal U23 + 0032+ 10
31 Alistair Slater 1993 JLT - Condor + 0053+ 10
32 Lars Saugstad 1997 Uno-X Development + 0080+ 10
33 Emmanuel Morin 1995 Sojasun Espoir- ACNC + 0027+ 10
34 Tijmen Eising 1991 Metec - TKH p/b Mantel + 0040+ 10
35 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Development + 0033+ 10
36 Simon Verger 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 0036+ 10
37 Tom Vermeer 1985 Team Differdange - Losch + 0037+ 10
38 Mikkel Frølich Honore 1997 Team Virtu Cycling + 0029+ 10
39 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 0059+ 10
40 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 0081+ 10
41 Jasper De Laat 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 0090+ 10
42 Aksel Nommela 1994 Beat Cycling Club + 0095+ 10
43 Ayden Toovey 1995 Bennelong - Swisswellness + 0035+ 10
44 Germain Burton 1995 JLT - Condor + 0056+ 10
45 Jiri Polnicky 1989 Elkov - Author + 0044+ 10
46 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0054+ 10
47 Jonas Vingegaard 1996 Team Coloquick + 0045+ 10
48 Gustav Höög 1995 Team Coop + 0098+ 10
49 Sebastian Schönberger 1994 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 0043+ 10
50 Isac Lundgren 1992 CK Hymer + 0030+ 10
51 Vojtech Hacecky 1987 Elkov - Author + 0034+ 10
52 Lucas Eriksson 1996 Motala AIF CK + 0048+ 10
53 Josef Cerny 1993 Elkov - Author + 0038+ 10
54 Frederic Guillemot 1992 Côtes d’Armor-Marie Morin + 0097+ 10
55 Thijs De Lange 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 0042+ 10
56 Troels Vinther 1987 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0082+ 10
57 Alexandre Jamet 1993 CR4C Roanne + 0060+ 10
58 Dylan Sunderland 1996 Bennelong - Swisswellness + 0047+ 10
59 Jason Tesson 1998 Sojasun Espoir- ACNC + 00107+ 10
60 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Team Coloquick + 0049+ 10
61 Julius Johansen 1999 Team Coloquick + 0010+ 08
62 Scott Bowden 1995 Bennelong - Swisswellness + 0050+ 10
63 Sean Lake 1991 Bennelong - Swisswellness + 0006+ 07
64 Jon-Anders Bekken 1998 Team Coop + 0012+ 09
65 Jacob Eriksson 1999 Destil - Parkhotel Valkenburg + 0063+ 10
66 Lucas Papillon 1994 CR4C Roanne + 0057+ 10
67 Stef Krul 1995 Metec - TKH p/b Mantel + 0072+ 10
68 Arthur Troy 1996 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00105+ 10
69 Quentin Guicheteau 1997 Côtes d’Armor-Marie Morin + 0092+ 10
70 Torstein Træen 1995 Uno-X Development + 0071+ 10
71 Jeremy Bescond 1991 Côtes d’Armor-Marie Morin + 0073+ 10
72 Steffen Munk Christiansen 1994 Team Coloquick + 0077+ 10
73 Thibault Ferasse 1994 U.C.Nantes Atlantique + 0069+ 10
74 Adrien Leboucher 1995 U.C.Nantes Atlantique + 0075+ 10
75 Sebastian Lander 1991 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0051+ 10
76 Norman Vahtra 1996 Cycling Tartu + 0061+ 10
77 Kristian Kulset 1995 Uno-X Development + 0076+ 10
78 Patrick Bosman 1994 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 0065+ 10
79 Freddie Guilloux 1989 U.C.Nantes Atlantique + 0088+ 10
80 Thomas Buchacek 1978 Elkov - Author + 0093+ 10
81 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 0094+ 10
82 Valentin Deverchere 1995 CR4C Roanne + 0070+ 10
83 Jimmy Raibaud 1991 CR4C Roanne + 0091+ 10
84 Yudai Arashiro 1995 Kinan Cycling Team + 0084+ 10
85 Siim Kiskonen 1997 Kalevi Jalgrattakool + 0055+ 10
86 Jason Lea 1996 Bennelong - Swisswellness + 0086+ 10
87 Maxime Urruty 1993 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 0064+ 10
88 Rudy Fiefvez 1993 Océane Top 16 + 0083+ 10
89 Maxim Rusnac 1992 Team Differdange - Losch + 0068+ 10
90 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 0074+ 10
91 Aurelien Paret Peintre 1996 Chambéry Cyclisme Formation + 0058+ 10
92 Mathieu Rigollot 1997 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 00106+ 10
93 Mathieu Caramel 1994 A.V.C. Aix En Provence + 0099+ 10
94 Nicolas Debeaumarche 1998 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 0096+ 10
95 Maxime Renault 1990 Sojasun Espoir- ACNC + 00100+ 10
96 Nicolas Prodhomme 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 0008+ 07
97 Pierre Terrasson 1995 CR4C Roanne + 0011+ 09
98 Karl-Arnold Vendelin 1996 Cycling Tartu + 00114+ 10
99 Kenji Nakanishi 1995 Kinan Cycling Team + 00108+ 10
100 Torkil Veyhe 1990 Team Virtu Cycling + 00112+ 10
101 Joris Vincent 1996 U.C.Nantes Atlantique + 0066+ 10
102 Damien Poisson 1997 Côtes d’Armor-Marie Morin + 00110+ 10
103 Kevin Geniets 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 00117+ 10
104 Fabio Do Rego 1995 CM Aubervillers 93 + 00101+ 10
105 Nicolas Durand 1993 CM Aubervillers 93 + 0085+ 10
106 Itsuki Tsukamoto 1998 Kinan Cycling Team + 00127+ 03:47
107 Aurelien Moulin 1990 Océane Top 16 + 00102+ 10
108 Mathieu Pellegrin 1995 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 00104+ 10
109 Alexander Kamp Egested 1993 Team Virtu Cycling + 0007+ 07
110 Baptiste Bleier 1995 CM Aubervillers 93 + 0087+ 10
111 Vadim Deslandes 1994 Océane Top 16 + 00103+ 10
112 Alex Colman 1998 Lotto - Soudal U23 + 0078+ 10
113 Daniel Bligaard Lyhne 1996 Team Coloquick + 00111+ 10
114 Chris Anker Sørensen 1984 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 00109+ 10
115 Miguel Do Rego Pereira 1998 CM Aubervillers 93 + 00126+ 03:17
116 Tristan Selivert 1997 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 00118+ 10
117 Ivan Schmitz 1996 A.V.C. Aix En Provence + 0089+ 10
118 Peeter Pung 1996 Cycling Tartu + 00115+ 10
119 Martin Mortensen 1984 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 00113+ 10
120 Robert-Jon McCarthy 1994 JLT - Condor + 0079+ 10
121 Nils Friedl 1997 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 00116+ 10
122 Axel Chatelus 1995 CR4C Roanne + 00125+ 03:07
123 Valentin Bricaud 1996 U.C.Nantes Atlantique + 30119+ 40
124 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 30123+ 02:41
125 Erik Sandersson 1998 Motala AIF CK + 34120+ 44
126 Kevin Perret 1997 Sojasun Espoir- ACNC + 44121+ 54
127 Thomas Moses 1992 JLT - Condor + 59133+ 05:57
128 Louis Lapierre 1997 Océane Top 16 + 01:06122+ 01:16
129 Niklas Larsen 1997 Team Virtu Cycling + 01:25129+ 04:43
130 Jakob Egholm 1998 Team Virtu Cycling + 04:03128+ 04:13
131 Julien Souton 1997 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 04:55134+ 08:02
132 Hugo Brun 1997 A.V.C. Aix En Provence + 05:12130+ 05:22
133 Syver Wærsted 1996 Uno-X Development + 05:29132+ 05:39
134 Sondre Kristiansen 1993 Uno-X Development + 05:29131+ 05:39
135 Tom Thill 1990 Team Differdange - Losch + 12:47135+ 12:57
136 Kevin Verwaest 1989 Team Differdange - Losch + 12:47136+ 12:57
137 Edward Clancy 1985 JLT - Condor + 17:47137+ 17:57
DNS Anton Tunset 1997 Team Coop 999
DNS Joakim Kjemhus 1998 Team Coop 999
DNF Ludwig Bengtsson 1993 - 999
DNF Dylan Maldonado 1998 A.V.C. Aix En Provence 999
DNF Joseph Cooper 1985 Bennelong - Swisswellness 999
DNF Killian Evenot 1995 CM Aubervillers 93 999
DNF Remy Gras 1993 GSC Blagnac Vélo Sport 31 999
DNF Hiroshi Tsubaki 1991 Kinan Cycling Team 999
DNF Sebastien Grignard 1999 Lotto - Soudal U23 999
DNF Lucien Capot 1995 Océane Top 16 999

Info

Race Tour du Loir et Cher E Provost
Nation France
Stage 02.stage
Type Flat
Distance 200 km
StartVernou-en-Sologne
FinishLa Ferté-Imbault
DateApril 12th (2018)
Leader J.Ariesen
Youth M.Gibson
Points J.Ariesen
Mountain N.Prodhomme
Combative P.Terrasson

Alois Kankovsky