Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour du Loir-et-Cher
UCI, Stage race, 12th -16th April 2017, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Japan
Kazakhstan
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Romania
Spain
Sweden
Switzerland
Teams
A.V.C. Aix-en-Provence
An Post-ChainReaction
Armée de terre
Astana City
Baby Dump Cycling
Bridgestone Anchor
C.C.Nogent-sur-Oise
CM Aubervilliers 93
ColoQuick - Cult
Coop
Destil - Jo Piels
Germany
JLT Condor
Kinan
Lotto - Soudal U23
Metec-TKH-Mantel
Monkey Town
Region Centre
Riwal Platform Cycling
Sparebanken Sør
Team Differdange - Losch
Team FixIT.no
Team Giant - Castelli
Team Lotto - Kern Haus
Team Tre Berg-Postnord
Team U Nantes Atlantique
Team Virtu Cycling
Vorarlberg
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Kamp
Alexander
1993
Team Virtu Cycling
18:29:25
02
Vinther
Troels
1987
Riwal Platform Cycling
+ 17
03
Guldhammer
Rasmus
1989
Team Virtu Cycling
+ 21
04
Vingegaard
Jonas
1996
ColoQuick - Cult
+ 41
05
Rostollan
Thomas
1986
Armée de terre
+ 42
06
Shaw
Damien
1984
An Post-ChainReaction
+ 53
07
Van Rhee
Joey
1992
Destil - Jo Piels
+ 01:03
08
Pedersen
Nicklas
1993
Team Giant - Castelli
+ 01:09
09
Galta
Fredrik Strand
1992
Coop
+ 01:17
10
Jensen
August
1991
Coop
+ 01:21
11
Clausen
Patrick
1990
Riwal Platform Cycling
+ 01:27
12
De Greef
Robbert
1991
Baby Dump Cycling
+ 01:41
13
Magnusson
Kim
1992
Team Tre Berg-Postnord
+ 01:41
14
Eikeland
Ken-Levi
1994
Team FixIT.no
+ 01:44
15
Klaris
Magnus Bak
1996
ColoQuick - Cult
+ 01:46
16
Guyot
Yann
1986
Armée de terre
+ 01:47
17
Raileanu
Cristian
1993
Team Differdange - Losch
+ 01:50
18
Lukkedal
Øivind
1994
Coop
+ 01:50
19
Schultz
Jesper
1996
ColoQuick - Cult
+ 01:50
20
Schelling
Patrick
1990
Vorarlberg
+ 01:56
21
Ronxin
Pierre
1995
Region Centre
+ 01:56
22
Van Moer
Brent
1998
Lotto - Soudal U23
+ 02:10
23
Sørensen
Chris Anker
1984
Riwal Platform Cycling
+ 02:13
24
de Kleijn
Arvid
1994
Baby Dump Cycling
+ 02:16
25
Thominet
Camille
1990
CM Aubervilliers 93
+ 02:27
26
Nikitin
Matvey
1992
Astana City
+ 02:28
27
Kerkhof
Tim
1993
Destil - Jo Piels
+ 02:41
28
Ockeloen
Jasper
1990
Monkey Town
+ 02:53
29
Van Gompel
Mathias
1995
Lotto - Soudal U23
+ 02:54
30
Trondsen
Trond Håkon
1994
Sparebanken Sør
+ 02:56
31
Norsgaard
Mathias
1997
Team Giant - Castelli
+ 02:56
32
Reguero
Gabriel
1993
Team Differdange - Losch
+ 03:01
33
Huppertz
Joshua
1994
Team Lotto - Kern Haus
+ 03:09
34
Racault
Ronan
1988
Region Centre
+ 03:13
35
Mainard
Jérôme
1986
Armée de terre
+ 03:30
36
Hardahl
Anders
1996
ColoQuick - Cult
+ 04:07
37
Vermeer
Tom
1985
Team Differdange - Losch
+ 04:14
38
Dubois
Corentin
1996
Team U Nantes Atlantique
+ 04:34
39
Tronet
Steven
1986
Armée de terre
+ 04:34
40
Luchshenko
Sergey
1994
Astana City
+ 04:44
41
Gousset
Victor
1987
CM Aubervilliers 93
+ 05:15
42
Downing
Russell
1978
JLT Condor
+ 05:16
43
Thomas
Adrien
1994
Region Centre
+ 05:40
44
Wetterhall
Alexander
1986
Team Tre Berg-Postnord
+ 05:46
45
De Jonge
Maarten
1985
Monkey Town
+ 05:57
46
Eising
Tijmen
1991
Metec-TKH-Mantel
+ 06:32
47
Menten
Milan
1996
Lotto - Soudal U23
+ 06:44
48
Brusselman
Twan
1993
Destil - Jo Piels
+ 06:56
49
Freienstein
Raphael
1991
Team Lotto - Kern Haus
+ 07:08
50
De Pestel
Sander
1998
Lotto - Soudal U23
+ 07:19
51
Lebreton
Pierre
1990
CM Aubervilliers 93
+ 07:45
52
Tsubaki
Hiroshi
1991
Kinan
+ 08:08
53
Ottema
Rick
1992
Baby Dump Cycling
+ 08:09
54
Frame
Alex
1993
JLT Condor
+ 08:21
55
Fåglum
Marcus
1994
Team Tre Berg-Postnord
+ 08:31
56
Schir
Thery
1993
Vorarlberg
+ 08:51
57
Scott
Jacob
1995
An Post-ChainReaction
+ 09:40
58
Quaade
Rasmus
1990
Team Giant - Castelli
+ 10:26
59
Krul
Stef
1995
Metec-TKH-Mantel
+ 10:26
60
Asgreen
Kasper
1995
Team Virtu Cycling
+ 10:34
61
Bouwmans
Dylan
1997
Metec-TKH-Mantel
+ 11:47
62
Barbas
Yoann
1988
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 11:58
63
Jensen
Dennis
1982
ColoQuick - Cult
+ 12:11
64
Lienhard
Fabian
1993
Vorarlberg
+ 12:50
65
Riis
Thomas Nybo
1992
Team Virtu Cycling
+ 13:07
66
Lindenburg
Jim
1996
Metec-TKH-Mantel
+ 13:12
67
Honig
Reinier
1983
Vorarlberg
+ 13:25
68
Hooghiemster
Rene
1986
Baby Dump Cycling
+ 13:35
69
Jäger
Patrick
1994
Vorarlberg
+ 13:36
70
Vorre
Aske Louring
1993
Team Giant - Castelli
+ 13:50
71
Øverland
Bjørnar Vevatne
1995
Team FixIT.no
+ 13:50
72
Satlikov
Maxim
1997
Astana City
+ 14:04
73
Bosman
Gert-Jan
1992
Destil - Jo Piels
+ 14:04
74
Sagnier
Théo
1997
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 14:46
75
De Decker
Alfdan
1996
Lotto - Soudal U23
+ 15:05
76
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Riwal Platform Cycling
+ 15:07
77
Brøchner
Nicolai
1993
Riwal Platform Cycling
+ 15:15
78
Donders
Jelle
1993
Team Differdange - Losch
+ 15:34
79
Timmermans
Justin
1996
Baby Dump Cycling
+ 15:34
80
Detant
Yannick
1997
Monkey Town
+ 16:04
81
Westmattelmann
Daniel
1987
Team Lotto - Kern Haus
+ 16:32
82
Aasvold
Kristian
1995
Sparebanken Sør
+ 16:37
83
Weinzheimer
Richard
1996
Team Lotto - Kern Haus
+ 16:38
84
Te Stroet
Rens
1989
Destil - Jo Piels
+ 16:41
85
Dahl
Herman
1993
Sparebanken Sør
+ 16:50
86
Manninen
Matti
1992
Team FixIT.no
+ 17:23
87
Leysen
Senne
1996
Lotto - Soudal U23
+ 18:38
88
Bøje Pedersen
Nicklas
1994
Team Giant - Castelli
+ 18:38
89
Sinner
Benoit
1984
Team U Nantes Atlantique
+ 19:37
90
Lübbers
Dorian
1997
Germany
+ 19:44
91
Suzuki
Ryu
1992
Bridgestone Anchor
+ 19:49
92
Larsen
Richard
1990
Team Tre Berg-Postnord
+ 19:49
93
Blikra
Håvard
1991
Coop
+ 19:49
94
Jones
Brenton
1991
JLT Condor
+ 20:19
95
Rege
Even
1994
Coop
+ 20:28
96
Madsen
Kristoffer
1996
Team FixIT.no
+ 20:43
97
Alaphilippe
Bryan
1995
Armée de terre
+ 21:00
98
Lundgren
Isac
1992
Team Tre Berg-Postnord
+ 21:07
99
Kasperkiewicz
Przemyslaw
1994
An Post-ChainReaction
+ 21:10
100
Teasdale
Josh
1993
Team Differdange - Losch
+ 21:19
101
Blålid
Marius
1993
Team FixIT.no
+ 21:23
102
Kouwenhoven
Sjoerd
1990
Metec-TKH-Mantel
+ 21:38
103
Stritzinger
Joshua
1995
Team Lotto - Kern Haus
+ 22:05
104
Delahaye
Alexandre
1997
Team U Nantes Atlantique
+ 22:24
105
Bouguet
Hugo
1995
CM Aubervilliers 93
+ 22:42
106
Mørkøv
Jesper
1988
Riwal Platform Cycling
+ 23:34
107
Røinås
Fridtjof
1994
Sparebanken Sør
+ 24:13
108
Akhmetov
Galym
1995
Astana City
+ 24:15
109
Ulysbayev
Dinmukhammed
1998
Astana City
+ 25:15
110
Monier
Damien
1982
Bridgestone Anchor
+ 25:17
111
Sehestad Pedersen
Mark
1991
Team Virtu Cycling
+ 28:15
112
Slater
Alistair
1993
JLT Condor
+ 28:56
113
Nonaka
Ryoma
1989
Kinan
+ 29:15
114
Vangstad
Andreas
1992
Sparebanken Sør
+ 32:29
115
McKenna
Sean
1994
An Post-ChainReaction
+ 32:34
116
Clancy
Edward
1985
JLT Condor
+ 36:38
DNF
Flicke
Bastian
1998
Germany
DNF
Haller
Patrick
1997
Germany
DNF
Nolde
Tobias
1998
Germany
DNF
Weinstein
Domenic
1994
Germany
DNF
Winter
Laurin
1996
Germany
DNF
Clère
Émilien
1982
Region Centre
DNF
De Jonckheere
Johan
1993
Region Centre
DNF
Wastiaux
Joey
1994
Region Centre
DNF
Braybrooke
Alexander
1997
A.V.C. Aix-en-Provence
DNF
Dulin
Alexis
1992
A.V.C. Aix-en-Provence
DNF
Hutin
Guillaume
1993
A.V.C. Aix-en-Provence
DNF
Tarride
Grégoire
1991
A.V.C. Aix-en-Provence
DNF
Vaubourzeix
Thomas
1989
A.V.C. Aix-en-Provence
DNF
Bokeloh
Jonas
1996
An Post-ChainReaction
DNF
Hennebry
Conor
1993
An Post-ChainReaction
DNF
Le Roux
Romain
1992
Armée de terre
DNF
Kulimbetov
Nubolat
1992
Astana City
DNF
Korevaar
Merijn
1994
Baby Dump Cycling
DNF
Hori
Takaaki
1992
Bridgestone Anchor
DNF
Ishibashi
Manabu
1992
Bridgestone Anchor
DNF
Okubo
Jin
1988
Bridgestone Anchor
DNF
Omote
Toshiki
1993
Bridgestone Anchor
DNF
Bacon
Romain
1990
C.C.Nogent-sur-Oise
DNF
Ginelli
Vincent
1995
C.C.Nogent-sur-Oise
DNF
Maffeis
Dany
1992
C.C.Nogent-sur-Oise
DNF
Thévenot
Guillaume
1993
C.C.Nogent-sur-Oise
DNF
Prodhomme
Nicolas
1997
CM Aubervilliers 93
DNF
Salmon
Maxime
1992
CM Aubervilliers 93
DNF
Krigbaum
Mathias
1995
ColoQuick - Cult
DNF
Vermeulen
Jeff
1988
Destil - Jo Piels
DNF
McCarthy
Robert-Jon
1994
JLT Condor
DNF
Amagoi
Tatsuki
1992
Kinan
DNF
Aso
Keisuke
1992
Kinan
DNF
Nakanishi
Kenji
1995
Kinan
DNF
Yamamoto
Genki
1991
Kinan
DNF
Van Trijp
Maarten
1993
Metec-TKH-Mantel
DNF
Bakker
Stephan
1994
Monkey Town
DNF
Nolten
Bram
1991
Monkey Town
DNF
Van Breda
Rick
1990
Monkey Town
DNF
Blikra
Erlend
1997
Coop
DNF
Catania
Claudio
1992
Team Differdange - Losch
DNF
Hermansen
Sindre Eid
1993
Team FixIT.no
DNF
Vinjebo
Emil
1994
Team Giant - Castelli
DNF
Schormair
Fabian
1994
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Holstad
Ludvik
1998
Sparebanken Sør
DNF
Gustavsson
Niklas
1989
Team Tre Berg-Postnord
DNF
Boisset
Enzo
1996
Team U Nantes Atlantique
DNF
Drouard
Leo
1996
Team U Nantes Atlantique
DNF
Mary
Clément
1991
Team U Nantes Atlantique
DNF
Zurita Martinez
Francesc
1992
Vorarlberg
Information
Tour du Loir-et-Cher
France
12th -16th April 2017
2.2