Next manager: Eurométropole (01/10)

2014 Circuit des Ardennes International

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Troels Vinther1987 Cult Energy Vital Water04:11:090108:27:04
02 Lukasz Wisniowski1991 Etixx+ 0002+ 00
03 Grega Bole1985 Vini Fantini - Nippo - De Rosa+ 2503+ 25
04 Roman Katyrin1991 Itera - Katusha+ 2512+ 25
05 Martin Mortensen1984 Cult Energy Vital Water+ 2525+ 25
06 Kevin Deltombe1994 Lotto - Belisol U23+ 2505+ 25
07 Julien Stassen1988 Wallonie Bruxelles+ 2506+ 25
08 Loic Vliegen1993 BMC Development Team+ 2504+ 25
09 Patrick Konrad1991 Team Gourmetfein+ 2524+ 25
10 Maksym Averin1985 Synergy Baku+ 2507+ 25
11 Pierre Bonnet1990-+ 2511+ 25
12 Kristian Haugaard Jensen1991 Giant - Shimano DT+ 2508+ 25
13 Jeremy Cornu1991 Vendee U+ 2532+ 25
14 Silvio Herklotz1994 Team Stölting+ 2531+ 25
15 Tom Dernies1990 Wallonie Bruxelles+ 2519+ 25
16 Willem Wauters1989 Verandas Willems+ 2526+ 25
17 Guillaume Martin1993-+ 2513+ 25
18 Matej Mugerli1981 Adria Mobil+ 2509+ 25
19 Fredrik Ludvigsson1994 Giant - Shimano DT+ 2520+ 25
20 Frederic Guillemot1992 Sojasun espoir - ACNC+ 2510+ 25
21 Maxime Anciaux1990 Wallonie Bruxelles+ 2521+ 25
22 Niels Vandyck1990 Verandas Willems+ 2516+ 25
23 Maximilan Werda1991 Team Stölting+ 2527+ 25
24 Valentin Dufour1993 Vendee U+ 2514+ 25
25 Alexis Guerin1992 Etixx+ 2537+ 25
26 Laurent Evrard1990 Wallonie Bruxelles+ 2522+ 25
27 Roman Semyonov1993 Continental Team Astana+ 2550+ 25
28 Lilian Calmejane1992 Vendee U+ 2523+ 25
29 Christoph Pfingsten1987 Cycling Team De Rijke - Shanks+ 2517+ 25
30 Mathieu Teychenne-Coutet1989-+ 2538+ 25
31 Ildar Arslanov1994 Itera - Katusha+ 2545+ 25
32 Floris Smeyers1990 Verandas Willems+ 2515+ 25
33 Romain Guyot1992 Vendee U+ 2544+ 25
34 Zhandos Bizhigitov1991 Continental Team Astana+ 2536+ 25
35 Odd Christian Eiking1994 Team Joker+ 2534+ 25
36 Jean-Albert Carnevali1993 Verandas Willems+ 2530+ 25
37 Fabien Doubey1993-+ 2541+ 25
38 Lasse Bøchman Larsen1983 Cult Energy Vital Water+ 2546+ 25
39 Felix Grossschartner1993 Team Gourmetfein+ 2528+ 25
40 Robert Power1995-+ 2533+ 25
41 Boris Dron1988 Wallonie Bruxelles+ 2535+ 25
42 Alexander Foliforov1992 Itera - Katusha+ 2549+ 25
43 Huub Duyn1984 Cycling Team De Rijke - Shanks+ 2539+ 25
44 Klemen Stimulak1990 Adria Mobil+ 2529+ 25
45 Julien Guay1986 Sojasun espoir - ACNC+ 2548+ 25
46 Radoslav Rogina1979 Adria Mobil+ 2518+ 25
47 Matija Kvasina1981 Team Gourmetfein+ 2542+ 25
48 Louis Vervaeke1993 Lotto - Belisol U23+ 2552+ 25
49 Mathieu Le Lavandier1992-+ 2540+ 25
50 Jure Golcer1977 Team Gourmetfein+ 2543+ 25
51 Nicolas Vogondy1977-+ 2553+ 25
52 Mirco Saggiorato1988 Team Stölting+ 2551+ 25
53 Primoz Roglic1989 Adria Mobil+ 2554+ 25
54 Jan Hirt1991 Etixx+ 2547+ 25
55 Alexis Dulin1992-+ 2555+ 25
56 Dylan Teuns1992 BMC Development Team+ 01:3257+ 01:32
57 Michele Scartezzini1992 Continental Team Astana+ 01:3256+ 01:32
58 Dion Beukeboom1989 Cycling Team De Rijke - Shanks+ 01:3259+ 01:32
59 Yoann Barbas1988-+ 01:3258+ 01:32
60 Jonathan Dufrasne1987 Wallonie Bruxelles+ 01:3260+ 02:06
61 Josip Rumac1994 Etixx+ 02:2862+ 02:28
62 Kenneth Van Rooy1993 Lotto - Belisol U23+ 02:2868+ 02:28
63 Thomas Vanbesien1993 Lotto - Belisol U23+ 02:2865+ 02:28
64 Kevin Lebreton1993-+ 02:2864+ 02:28
65 Vegard Robinson Bugge1989 Team Joker+ 02:2861+ 02:28
66 Tilegen Maidos1993 Continental Team Astana+ 02:2866+ 02:28
67 Patrick Lane1991 Synergy Baku+ 02:2867+ 02:28
68 Oleksandr Surutkovych1984 Synergy Baku+ 02:2863+ 02:28
69 Sebastien Fournet Fayard1985-+ 02:2869+ 02:28
70 Nigel Ellsay1994 Sojasun espoir - ACNC+ 02:2870+ 02:28
71 Mads Christensen1984 Cult Energy Vital Water+ 02:3271+ 02:32
72 Markus Eichler1982 Team Stölting+ 04:2576+ 04:25
73 Xandro Meurisse1992 Lotto - Belisol U23+ 04:2574+ 04:25
74 Walt De Winter1988 Verandas Willems+ 04:2572+ 04:25
75 Sjoerd Kouwenhoven1990 Cycling Team De Rijke - Shanks+ 04:2581+ 04:25
76 Emiel Wastyn1992 Verandas Willems+ 04:2582+ 04:25
77 Dries Van Gestel1994 Lotto - Belisol U23+ 04:2578+ 04:25
78 Benoit Poitevin1991 Sojasun espoir - ACNC+ 04:2584+ 04:25
79 Christopher Piry1992-+ 04:2580+ 04:25
80 Daniel Paulus1993 Vini Fantini - Nippo - De Rosa+ 04:2583+ 04:25
81 Karel Hnik1991 Etixx+ 04:2577+ 04:25
82 Emil Nygaard Vinjebo1994 Cult Energy Vital Water+ 04:2579+ 04:25
83 Rasmus Sterobo1991 Cult Energy Vital Water+ 04:2586+ 04:25
84 Radovan Dolezel1994 Etixx+ 04:2575+ 04:25
85 Pierpaolo De Negri1986 Vini Fantini - Nippo - De Rosa+ 04:2573+ 04:25
86 Abdraimzhan Ishanov1990 Continental Team Astana+ 04:2585+ 04:25
87 Jakub Novak1990 BMC Development Team+ 07:1188+ 07:11
88 Taylor Eisenhart1994 BMC Development Team+ 07:1189+ 07:11
89 Arnaud Grand1990 BMC Development Team+ 07:1187+ 07:11
90 Bastien Duculty1992-+ 07:1191+ 07:11
91 Oskar Svendsen1994 Team Joker+ 07:1190+ 07:11
92 Alexander Morgan1994-+ 08:3899+ 08:38
93 Daniel Lehner1994 Team Gourmetfein+ 08:3895+ 08:38
94 Valentin Baillifard1993 BMC Development Team+ 08:3897+ 08:38
95 Antoine Leplingard1995 Vendee U+ 08:3894+ 08:38
96 Alessandro Malaguti1987 Vini Fantini - Nippo - De Rosa+ 08:38100+ 09:08
97 Daniel Klemme1991 Synergy Baku+ 08:3892+ 08:38
98 Kristjan Fajt1985 Adria Mobil+ 08:3898+ 08:38
99 Pavel Ptashkin1990 Itera - Katusha+ 08:3896+ 08:38
100 Edvin Wilson1989 Team Joker+ 08:3893+ 08:38
101 Erwan Teguel1991-+ 14:51102+ 14:51
102 Fabien Grellier1994 Vendee U+ 14:51101+ 14:51
103 Evgeny Zverkov1993 Itera - Katusha+ 14:51103+ 14:51
104 Robert Pölder1991 Giant - Shimano DT+ 15:26111+ 15:26
105 Matej Marin1980 Team Gourmetfein+ 15:26105+ 15:26
106 Phil Bauhaus1994 Team Stölting+ 15:26104+ 15:26
107 Pavel Gatskiy1991 Continental Team Astana+ 15:26112+ 15:26
108 Sean Hambrook1994 Sojasun espoir - ACNC+ 15:26107+ 15:26
109 Miles Scotson1994-+ 15:26106+ 15:26
110 Bruno Maltar1994 Adria Mobil+ 15:26124+ 19:08
111 Alex Frame1993 Giant - Shimano DT+ 15:26126+ 23:32
112 Romain Faussurier1994-+ 15:26117+ 15:26
113 Harry Carpenter1993-+ 15:26119+ 15:26
114 Luke Davison1990 Synergy Baku+ 15:26120+ 15:26
115 Michael Schweizer1983 Synergy Baku+ 15:26118+ 15:26
116 Bruno Armirail1994-+ 15:26115+ 15:26
117 Remi Cavagna1995-+ 15:26109+ 15:26
118 Paulius Siskevicius1993 Sojasun espoir - ACNC+ 15:26113+ 15:26
119 Alexandre Deletang1993-+ 15:26108+ 15:26
120 Coen Vermeltfoort1988 Cycling Team De Rijke - Shanks+ 15:26110+ 15:26
121 Kobus Hereijgers1989 Cycling Team De Rijke - Shanks+ 15:26125+ 21:21
122 Yuriy Vasyliv1993 Team Stölting+ 15:26114+ 15:26
123 Philip Lindau1991 Team Joker+ 15:26116+ 15:26
124 Aydar Zakarin1994 Itera - Katusha+ 15:26121+ 15:26
125 Eduard Michael Grosu1992 Vini Fantini - Nippo - De Rosa+ 18:18122+ 18:18
126 Endrik Puntso1993-+ 18:18123+ 18:18

Info

Race Circuit des Ardennes International
Nation France
Stage 02.stage
Type Hills
Distance 167.9 km
StartFromelennes
FinishHargnies
DateApril 12th (2014)
Leader T.Vinther
Youth L.Vliegen
Points G.Bole
Mountain P.Gatskiy