Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
GP Sochi
UCI, Stage race, 3rd -7th April 2013, Russia
Race info
Results
History
2023
2022
2021
2019
2018
2015
2014
2013
2012
2011
2008
2007
2006
2005
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Belarus
Estonia
Germany
Greece
Kazakhstan
Latvia
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Ukraine
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Buts
Vitaliy
1986
Kolss Cycling Team
20:32:00
02
Razumov
Maxim
1990
Itera - Katusha
+ 01
03
Popkov
Vitaliy
1983
ISD Continental Team
+ 14
04
Andrijanovs
Reinis
1988
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
+ 31
05
Vasylyuk
Andriy
1987
Kolss Cycling Team
+ 41
06
Pakhtusov
Anatoliy
1985
ISD Continental Team
+ 42
07
Karnulin
Denys
1990
ISD Continental Team
+ 49
08
Bouglas
Apostolos
1989
SP Tableware
+ 01:38
09
Boúglas
Georgios
1990
SP Tableware
+ 04:55
10
Nikolaev
Sergey
1988
Itera - Katusha
+ 04:58
11
Tatarinov
Gennadiy
1991
RusVelo
+ 05:02
12
Mokrov
Dmitry
1989
-
+ 05:02
13
Khripta
Andreiy
1986
Kolss Cycling Team
+ 05:02
14
Samokhvalov
Anton
1986
-
+ 05:02
15
Bakhin
Evgeny
1988
-
+ 05:02
16
Arslanov
Ildar
1994
-
+ 05:16
17
Gradek
Kamil
1990
BDC - Marcpol Team
+ 05:21
18
Serov
Alexander
1982
RusVelo
+ 05:27
19
Krivtsov
Dmitro
1985
ISD Continental Team
+ 05:29
20
Ershov
Artur
1990
RusVelo
+ 05:40
21
Martyenko
Oleksandr
1989
-
+ 05:45
22
Shaymuratov
Artur
1993
-
+ 05:53
23
Frolov
Igor
1990
Itera - Katusha
+ 06:01
24
Gottfried
Alexander
1985
Nutrixxion - Abus
+ 06:05
25
Kononenko
Mykhaylo
1987
Kolss Cycling Team
+ 06:15
26
Bogdanovics
Maris
1991
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
+ 06:22
27
Radosz
Robert
1975
BDC - Marcpol Team
+ 06:25
28
Bernas
Pawel
1990
BDC - Marcpol Team
+ 06:25
29
Grygorenko
Oleksandr
1988
-
+ 06:28
30
Van Dijk
Peter
1986
SP Tableware
+ 06:32
31
Bakumenko
Vladyslav
1991
ISD Continental Team
+ 06:32
32
Kuperasov
Konstantin
1991
Itera - Katusha
+ 06:42
33
Sheydyk
Oleksandr
1980
ISD Continental Team
+ 06:48
34
Janorschke
Grischa
1987
Nutrixxion - Abus
+ 06:50
35
Nesset
Sigurd
1991
Frøy - Bianchi
+ 06:51
36
Sapa
Marcin
1976
BDC - Marcpol Team
+ 06:53
37
Berezkin
Denis
1989
-
+ 07:00
38
Zotov
Evgeny
1994
-
+ 07:03
39
Kolosov
Andrey
1994
-
+ 07:16
40
Zakharov
Kirill
1991
-
+ 07:22
41
Panfilov
Sergey
1992
-
+ 07:30
42
Zukin
Kirill
1991
-
+ 07:30
43
Chuporshnev
Kirill
1990
-
+ 07:30
44
Vlassenko
Sergey
1993
-
+ 07:33
45
Zheltobryuhov
Evgeniy
1991
-
+ 07:45
46
Kolodin
Sergej
1993
-
+ 07:49
47
Ahiyevich
Aleh
1993
-
+ 07:56
48
Bekmanis
Indulis
1989
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
+ 07:56
49
Ampler
Rick
1989
Nutrixxion - Abus
+ 08:43
50
Pozdniakov
Vladimir
1993
-
+ 08:55
51
Katyrin
Roman
1991
Itera - Katusha
+ 09:15
52
Sakellaridis
Neofytos
1989
SP Tableware
+ 09:36
53
Kugaveskiy
Nikita
1993
-
+ 09:57
54
Leshchenko
Aleksey
1994
-
+ 09:57
55
Popp
Ivan
1993
-
+ 10:01
56
Zemlyakov
Oleg
1993
-
+ 10:26
57
Lipkevych
Taras
1990
-
+ 10:31
58
Stepanov
Alexandr
1994
-
+ 10:35
59
Kulyk
Andrii
1989
Kolss Cycling Team
+ 10:57
60
Marthinsen
Lars Lysø
1987
Frøy - Bianchi
+ 11:10
61
Sandvik
Morten Renslo
1987
Frøy - Bianchi
+ 11:17
62
Tesler
Artem
1988
Kolss Cycling Team
+ 11:18
63
Borisov
Evgeny
1992
-
+ 11:21
64
Bortcov
Vladimir
1994
-
+ 11:57
65
Chernolutskiy
Alexander
1991
-
+ 12:12
66
Kovalev
Evgeniy
1989
RusVelo
+ 12:46
67
Yakovenko
Yevgeniy
1994
-
+ 12:53
68
Kobzarenko
Valery
1977
Kolss Cycling Team
+ 13:07
69
Kondrashov
Maxim
1992
-
+ 13:50
70
Kovalev
Ivan
1986
RusVelo
+ 13:54
71
Voropayev
Taras
1992
-
+ 16:44
72
Sazanov
Andrey
1994
-
+ 22:41
73
Blagiy
Volodymyr
1989
-
+ 23:03
74
Schukin
Dmitry
1994
-
+ 23:03
75
Hryn
Vladyslav
1989
-
+ 24:11
76
Mamontov
Alexander
1994
-
+ 24:18
77
Gareyshin
Aydar
1994
-
+ 24:28
78
Buzyle
Roman
1992
-
+ 25:05
79
Chuporshnev
Denis
1992
-
+ 26:11
80
Gogolev
Maxim
1981
-
+ 26:14
81
Klepikov
Ilya
1994
-
+ 26:22
82
Akhmametev
Viacheslav
1993
-
+ 27:36
83
Lyga
Anton
1992
-
+ 27:51
84
Mezhechev
Aleksandr
1993
-
+ 28:33
85
Markovtsev
Alexey
1991
-
+ 28:43
86
Zhuchkov
Vitalii
1994
-
+ 30:50
87
Spolnik
Danil
1994
-
+ 32:35
88
Mamykin
Matvei
1994
-
+ 41:47
DNF
Akanov
Tynys
1992
-
DNF
Artemenko
Vyacheslav
1994
-
DNF
Bozhenko
Kirill
1987
-
DNF
Duiunov
Vladislav
1994
-
DNF
Dzubuk
Ivan
1993
-
DNF
Galeyev
Vadim
1992
-
DNF
Giliazov
Ruslan
1994
-
DNF
Gorin
Alexander
1994
-
DNF
Katasov
Stanislav
1994
-
DNF
Kirzhaykin
Nikita
1993
-
DNF
Mikhaiiletc
Semen
1994
-
DNF
Muzychin
Anton
1994
-
DNF
Petrushenko
Vladislav
1994
-
DNF
Prolubnikov
Kirill
1994
-
DNF
Ramanau
Raman
1994
-
DNF
Romanenko
Artem
1994
-
DNF
Rybaruk
Kostyantyn
1994
-
DNF
Sakaraviko
Vladislav
1993
-
DNF
Semenov
Sergey
1994
-
DNF
Shamsonau
Yauheni
1991
-
DNF
Suchkov
Vasiliy
1994
-
DNF
Sukhomesov
Maksim
1991
-
DNF
Surkov
Alexander
1993
-
DNF
Sushko
Nikita
1993
-
DNF
Trubetskoy
Sergey
1990
-
DNF
Tsishkou
Raman
1994
-
DNF
Liepins
Emils
1992
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF
Pütsep
Erki
1976
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF
Sergis
Kaspars
1992
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF
Banaszek
Adrian
1993
BDC - Marcpol Team
DNF
Dabkowski
Konrad
1989
BDC - Marcpol Team
DNF
Andersen
Oddbjørn
1990
Frøy - Bianchi
DNF
Sundhagen
Tord
1987
Frøy - Bianchi
DNF
Zverkov
Evgeny
1993
Itera - Katusha
DNF
Burkhardt
Holger
1987
Nutrixxion - Abus
DNF
Körber
Sebastian
1984
Nutrixxion - Abus
DNF
Zhurkin
Nikolay
1991
RusVelo
DNF
Chatzakis
Panagiotis
1992
SP Tableware
DNF
Polydoropoulos
Dimitris
1989
SP Tableware
Information
GP Sochi
Russia
3rd -7th April 2013
2.2