Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Giro dell'Emilia
UCI, One-day race, 6th October 2012, Italy
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1931
1930
1929
1928
1927
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1914
1913
1912
1911
1910
1909
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Colombia
Croatia
Denmark
France
Israel
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Norway
Poland
Portugal
Romania
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Ukraine
USA
Venezuela
Teams
Acqua e Sapone
AG2R La Mondiale
Androni Giocattoli - Venezuela
Astana Pro Team
Colnago - CSF Inox
Colombia - Coldeportes
Farnese Vini - Selle Italia
Katusha Team
Lampre-ISD
Liquigas-Cannondale
Movistar Team
Saxo Bank - Tinkoff Bank
Sky ProCycling
Team Europcar
Team Idea
Utensilnord - Named
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Quintana
Nairo
1990
Movistar Team
04:40:22
02
Kessiakoff
Fredrik
1980
Astana Pro Team
+ 03
03
Pellizotti
Franco
1978
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 04
04
Pozzovivo
Domenico
1982
Colnago - CSF Inox
+ 08
05
Sørensen
Chris Anker
1984
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 22
06
Rabottini
Matteo
1987
Farnese Vini - Selle Italia
+ 33
07
Visconti
Giovanni
[*]
1983
Movistar Team
+ 35
08
Chiarini
Riccardo
1984
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 37
09
Rubiano
Miguel Angel
1984
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 01:17
10
Brambilla
Gianluca
1987
Colnago - CSF Inox
+ 01:54
11
Trofimov
Yury
1984
Katusha Team
+ 01:58
12
Monguzzi
Cristiano
1985
Farnese Vini - Selle Italia
+ 02:01
13
Di Luca
Danilo
1976
Acqua e Sapone
+ 02:15
14
Sella
Emanuele
1981
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 02:16
15
Cunego
Damiano
1981
Lampre-ISD
+ 02:23
16
Felline
Fabio
1990
Androni Giocattoli - Venezuela
+ 02:56
17
Bailetti
Paolo
1980
Utensilnord - Named
+ 04:05
18
Codol
Massimo
1973
Acqua e Sapone
+ 04:05
19
Aru
Fabio
1990
Astana Pro Team
+ 04:05
20
Löfkvist
Thomas
1984
Sky ProCycling
+ 04:17
21
Basso
Ivan
1977
Liquigas-Cannondale
+ 04:19
22
Bisolti
Alessandro
1985
Team Idea
+ 04:27
23
Chaves
Esteban
1990
Colombia - Coldeportes
+ 04:42
24
Locatelli
Stefano
1989
Colnago - CSF Inox
+ 08:06
25
Ulissi
Diego
1989
Lampre-ISD
+ 08:07
DNS
Vinther
Troels
1987
Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF
Betancur
Carlos
1989
Acqua e Sapone
DNF
Ciavatta
Paolo
1984
Acqua e Sapone
DNF
Di Paolo
Francesco
1982
Acqua e Sapone
DNF
Masciarelli
Andrea
1982
Acqua e Sapone
DNF
Masciarelli
Simone
1980
Acqua e Sapone
DNF
Miholjevic
Vladimir
1974
Acqua e Sapone
DNF
Belletti
Manuel
1985
AG2R La Mondiale
DNF
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Bouet
Maxime
1986
AG2R La Mondiale
DNF
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
DNF
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Montaguti
Matteo
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Ermeti
Giairo
1981
Androni Giocattoli - Venezuela
DNF
Ochoa
Carles José
1980
Androni Giocattoli - Venezuela
DNF
Torres
Albert
1990
Androni Giocattoli - Venezuela
DNF
Kiserlovski
Robert
1986
Astana Pro Team
DNF
Nepomnyachshiy
Yevgeniy
1987
Astana Pro Team
DNF
Ponzi
Simone
1987
Astana Pro Team
DNF
Renev
Sergey
1985
Astana Pro Team
DNF
Tiralongo
Paolo
1977
Astana Pro Team
DNF
Canola
Marco
1988
Colnago - CSF Inox
DNF
Colbrelli
Sonny
1990
Colnago - CSF Inox
DNF
Delle Stelle
Christian
1989
Colnago - CSF Inox
DNF
Pagani
Angelo
1988
Colnago - CSF Inox
DNF
Pasqualon
Andrea
1988
Colnago - CSF Inox
DNF
Atapuma
Darwin
1988
Colombia - Coldeportes
DNF
Duarte
Fabio
1986
Colombia - Coldeportes
DNF
Laverde
Luis
1979
Colombia - Coldeportes
DNF
Marentes
Wilson
1985
Colombia - Coldeportes
DNF
Ospina
Dalivier
1985
Colombia - Coldeportes
DNF
Pantano
Jarlinson
1988
Colombia - Coldeportes
DNF
Quintero
Carlos
1986
Colombia - Coldeportes
DNF
Balloni
Alfredo
1989
Farnese Vini - Selle Italia
DNF
Caccia
Diego
1981
Farnese Vini - Selle Italia
DNF
Failli
Francesco
1983
Farnese Vini - Selle Italia
DNF
Mazzanti
Luca
1974
Farnese Vini - Selle Italia
DNF
Nardecchia
Umberto
1981
Farnese Vini - Selle Italia
DNF
Proni
Alessandro
1982
Farnese Vini - Selle Italia
DNF
Caruso
Giampaolo
[*]
1980
Katusha Team
DNF
Florencio
Xavier
1979
Katusha Team
DNF
Paolini
Luca
1977
Katusha Team
DNF
Spilak
Simon
1986
Katusha Team
DNF
Anacona
Winner
1988
Lampre-ISD
DNF
Bono
Matteo
1983
Lampre-ISD
DNF
Lloyd
Matthew
1983
Lampre-ISD
DNF
Marzano
Marco
1980
Lampre-ISD
DNF
Niemiec
Przemyslaw
1980
Lampre-ISD
DNF
Stortoni
Simone
1985
Lampre-ISD
DNF
Canuti
Federico
1985
Liquigas-Cannondale
DNF
Caruso
Damiano
1987
Liquigas-Cannondale
DNF
Koren
Kristjan
[*]
1986
Liquigas-Cannondale
DNF
Krizek
Matthias
1988
Liquigas-Cannondale
DNF
Nibali
Vincenzo
1984
Liquigas-Cannondale
DNF
Sarmiento
Jose Cayetano
1987
Liquigas-Cannondale
DNF
Vanotti
Alessandro
1980
Liquigas-Cannondale
DNF
Bruseghin
Marzio
1974
Movistar Team
DNF
Karpets
Vladimir
1980
Movistar Team
DNF
Kiryienka
Vasil
1981
Movistar Team
DNF
Pardilla
Sergio
1984
Movistar Team
DNF
Martinelli
Davide
1993
Sky ProCycling
DNF
Nordhaug
Lars Petter
1984
Sky ProCycling
DNF
Pate
Danny
1979
Sky ProCycling
DNF
Zandio
Xabier
1977
Sky ProCycling
DNF
Charteau
Anthony
1979
Team Europcar
DNF
Gautier
Cyril
1987
Team Europcar
DNF
Jérôme
Vincent
1984
Team Europcar
DNF
Kern
Christophe
1981
Team Europcar
DNF
Nauleau
Bryan
1988
Team Europcar
DNF
Quemeneur
Perrig
1984
Team Europcar
DNF
Voeckler
Thomas
1979
Team Europcar
DNF
Barla
Luca
1987
Team Idea
DNF
Boifava
Simone
1985
Team Idea
DNF
Busato
Matteo
1987
Team Idea
DNF
Cominelli
Cristian
1988
Team Idea
DNF
Dodi
Luca
1987
Team Idea
DNF
Palini
Andrea
1989
Team Idea
DNF
Ratti
Aristide
1982
Team Idea
DNF
Gustov
Volodymir
1977
Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF
Margaliot
Ran
1988
Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF
Noval
Benjamin
1979
Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF
Pires
Bruno Silva
1981
Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF
Sørensen
Nicki
1975
Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF
Tosatto
Matteo
1974
Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF
Berdos
Oleg
1987
Utensilnord - Named
DNF
Bosisio
Gabriele
1980
Utensilnord - Named
DNF
Lagana
Sergio
1982
Utensilnord - Named
DNF
Maggiore
Gianluca
1985
Utensilnord - Named
DNF
Piscopiello
Fabio
1985
Utensilnord - Named
DNF
Rocchetti
Federico
1986
Utensilnord - Named
DNF
Vila
Patxi
1975
Utensilnord - Named
Information
Giro dell'Emilia
Italy
6th October 2012
1.HC | 193.0 km