2009 Giro dell'Emilia

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Robert Gesink 1986 Netherlands Rabobank 4t 49' 32''
02 Jakob Fuglsang 1985 Denmark Team Saxo Bank + 0''
03 Thomas Löfkvist 1984 Sweden Team Columbia - HTC + 0''
04 Cadel Evans 1977 Australia Silence - Lotto + 20''
05 Alexandre Vinokourov 1973 Kazakhstan Astana + 30''
06 Fredrik Kessiakoff 1980 Sweden Fuji-Servetto + 32''
07 Alexandr Kolobnev 1981 Russia Team Saxo Bank + 40''
08 Chris Anker Sørensen 1984 Denmark Team Saxo Bank + 43''
09 Alberto Fernández Blanco 1955 Spain Fuji-Servetto + 43''
10 Paolo Tiralongo 1977 Italy Lampre - NGC + 50''
11 Mauricio Soler 1983 Colombia Barloworld - Bianchi + 53''
12 Domenico Pozzovivo 1982 Italy CSF Group - Navigare + 1' 00''
13 Bartosz Huzarski 1980 Poland ISD - Neri + 1' 00''
14 Damiano Cunego 1981 Italy Lampre - NGC + 1' 03''
15 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Italy Serramenti - Androni Giocattoli + 1' 15''
16 Ivan Basso 1977 Italy Liquigas + 1' 20''
17 Maxime Monfort 1983 Belgium Team Columbia - HTC + 1' 20''
18 Chris Horner 1971 USA Astana + 1' 20''
19 Davide Malacarne 1987 Italy Quick Step + 1' 45''
20 Emanuele Sella 1981 Italy Carmiooro - A-Style + 2' 01''
21 Matthew Lloyd 1983 Australia Silence - Lotto + 2' 01''
22 Sylwester Szmyd 1978 Poland Liquigas + 2' 07''
23 Riccardo Chiarini 1984 Italy LPR Brakes - Farnese Vini + 2' 15''
24 Ruslan Pidgornyy 1977 Ukraine ISD - Neri + 2' 20''
25 Tadej Valjavec 1977 Slovenia AG2R La Mondiale + 2' 20''
26 Miguel Angel Rubiano 1984 Colombia Centri della Calzatura 2' 20"
27 Morris Possoni 1984 Italy Team Columbia - HTC 2' 20"
28 Enrico Zen 1986 Italy CSF Group - Navigare 2' 20"
29 Yauheni Sobal 1981 Belarus Centri della Calzatura 2' 20"
30 Paul Martens 1983 Germany Rabobank 2' 27"
31 Gustav Erik Larsson 1980 Sweden Team Saxo Bank 2' 27"
32 Alexandre Botcharov 1975 Russia Team Katusha 2' 27"
33 Andrea Masciarelli 1982 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 2' 36"
34 Leonardo Giordani 1977 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 2' 36"
35 Carlos Barredo [*] 1981 Spain Quick Step 2' 51"
36 Luca Mazzanti 1974 Italy Team Katusha 2' 57"
37 Cristiano Salerno 1985 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 3' 02"
38 Bauke Mollema 1986 Netherlands Rabobank 3' 10"
39 Luca Zanasca 1983 Italy Centri della Calzatura 3' 16"
40 Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Liquigas 3' 16"
41 Craig Lewis 1985 USA Team Columbia - HTC 3' 25"
42 Vladimir Karpets 1980 Russia Team Katusha 3' 30"
43 Francesco Failli 1983 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 3' 41"
44 Francesco Bellotti 1979 Italy Barloworld - Bianchi 3' 41"
45 Francesco Masciarelli 1986 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 3' 50"
46 Oliver Zaugg 1981 Switzerland Liquigas 3' 57"
47 Evgeni Petrov 1978 Russia Team Katusha 4' 15"
48 Vladimir Miholjevic 1974 Croatia Liquigas 5' 10"
49 Alexsandr Dyachenko 1983 Kazakhstan Astana 5' 10"
50 Nicolas Roche 1984 Ireland AG2R La Mondiale 5' 43"
51 Santo Anzà 1980 Italy Amica Chips - Knauf 7' 30"
52 Massimo Codol 1973 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 8' 30"
53 Marco Marzano 1980 Italy Lampre - NGC 8' 30"
54 Hubert Schwab 1982 Switzerland Quick Step 8' 30"
55 Diego Caccia 1981 Italy Barloworld - Bianchi 8' 30"
56 Luca Solari 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 8' 30"
57 Paolo Longo Borghini 1980 Italy Barloworld - Bianchi 8' 30"
58 Paolo Bailetti 1980 Italy Fuji-Servetto 8' 30"
59 Dries Devenyns 1983 Belgium Quick Step 8' 30"
60 Fabio Taborre 1985 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 8' 30"
61 Alessandro Bisolti 1985 Italy CSF Group - Navigare 8' 30"
62 Manuele Mori 1980 Italy Lampre - NGC 8' 30"
DNF Alessandro Donati 1979 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Ruggero Marzoli 1976 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Guiseppe Palumbo 1975 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Luca Pierfelici 1983 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Cyril Dessel 1974 France AG2R La Mondiale
DNF Vladimir Efimkin 1981 Russia AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet 1985 France AG2R La Mondiale
DNF Rinaldo Nocentini 1977 Italy AG2R La Mondiale
DNF Christophe Riblon 1981 France AG2R La Mondiale
DNF Ludovic Turpin 1975 France AG2R La Mondiale
DNF Andrei Kunitski 1984 Belarus Amica Chips - Knauf
DNF Janez Brajkovic 1983 Slovenia Astana
DNF Valeriy Dmitriyev 1984 Kazakhstan Astana
DNF Maxim Iglinskiy 1981 Kazakhstan Astana
DNF Roman Kireyev 1987 Kazakhstan Astana
DNF Bolat Raimbekov 1986 Kazakhstan Astana
DNF Giampaolo Cheula 1979 Italy Barloworld - Bianchi
DNF Marco Corti 1986 Italy Barloworld - Bianchi
DNF Chris Froome 1985 Great Britain Barloworld - Bianchi
DNF Carlo Scognamiglio 1983 Italy Barloworld - Bianchi
DNF Laurent Beuret 1986 Switzerland Carmiooro - A-Style
DNF Daniele Colli 1982 Italy Carmiooro - A-Style
DNF Maxim Gourov 1979 Kazakhstan Carmiooro - A-Style
DNF Alessandro Raisoni 1983 Italy Carmiooro - A-Style
DNF Aristide Ratti 1982 Italy Carmiooro - A-Style
DNF Diego Alejandro Tamayo 1983 Colombia Carmiooro - A-Style
DNF Francisco Ventoso 1982 Spain Carmiooro - A-Style
DNF Davide D'Angelo 1982 Italy Centri della Calzatura
DNF Eugenio Loria 1981 Italy Centri della Calzatura
DNF Giuseppe Muraglia [*] 1979 Italy Centri della Calzatura
DNF Dmitri Nikandrov 1979 Russia Centri della Calzatura
DNF Alain Van der Velde 1985 Netherlands Centri della Calzatura
DNF Giampaolo Caruso 1980 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Vladimir Duma 1972 Ukraine Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Cristiano Fumagalli 1984 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Dainius Kairelis 1979 Lithuania Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Alessandro Maserati 1979 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Enrico Rossi 1982 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Luigi Sestili 1983 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Fortunato Baliani 1974 Italy CSF Group - Navigare
DNF Mauro Finetto 1985 Italy CSF Group - Navigare
DNF Michele Gaia 1985 Italy CSF Group - Navigare
DNF Alan Marangoni 1984 Italy CSF Group - Navigare
DNF Filippo Savini 1985 Italy CSF Group - Navigare
DNF Eros Capecchi 1986 Italy Fuji-Servetto
DNF Ermanno Capelli 1985 Italy Fuji-Servetto
DNF Hector Gonzalez Baeza 1986 Spain Fuji-Servetto
DNF Maxim Belkov 1985 Russia ISD - Neri
DNF Vitaly Kondrut 1984 Ukraine ISD - Neri
DNF Oleksandr Kvachuk 1983 Ukraine ISD - Neri
DNF Gianluca Mirenda 1983 Italy ISD - Neri
DNF Alessandro Proni 1982 Italy ISD - Neri
DNF Emanuele Bindi 1981 Italy Lampre - NGC
DNF Enrico Gasparotto 1982 Italy Lampre - NGC
DNF Enrico Magazzini 1988 Italy Lampre - NGC
DNF Mauro Santambrogio 1984 Italy Lampre - NGC
DNF Valerio Agnoli 1985 Italy Liquigas
DNF Kjell Carlström 1976 Finland Liquigas
DNF Ivan Santaromita 1984 Italy Liquigas
DNF Artem Ovechkin 1986 Russia Lokomotiv
DNF Marco Cattaneo 1982 Italy LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Giario Ermeti 1981 Italy LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Roberto Ferrari 1983 Italy LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Sergio Lagana 1982 Italy LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Matteo Montaguti 1984 Italy LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Fabio Negri 1982 Italy LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Dario Cataldo 1985 Italy Quick Step
DNF Mauro Facci 1982 Italy Quick Step
DNF Thomas Vedel Kvist 1987 Denmark Quick Step
DNF Mauricio Ardila Cano 1979 Colombia Rabobank
DNF Lars Boom 1985 Netherlands Rabobank
DNF Grischa Niermann 1975 Germany Rabobank
DNF Bram Tankink 1978 Netherlands Rabobank
DNF Laurens Ten Dam 1980 Netherlands Rabobank
DNF Rubens Bertogliati 1979 Switzerland Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Alessandro Bertolini 1971 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Luca Celli 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Luis Angel Mate 1984 Spain Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Michele Scarponi 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Adam Blythe 1989 Great Britain Silence - Lotto
DNF Yannick Eijssen 1989 Belgium Silence - Lotto
DNF Jelle Vanendert 1985 Belgium Silence - Lotto
DNF Johan Vansummeren 1981 Belgium Silence - Lotto
DNF Charles Wegelius 1978 Great Britain Silence - Lotto
DNF Kim Kirchen 1978 Luxembourg Team Columbia - HTC
DNF Marco Pinotti 1976 Italy Team Columbia - HTC
DNF Kanstantsin Sivtsov 1982 Belarus Team Columbia - HTC
DNF Pavel Brutt 1982 Russia Team Katusha
DNF Nikita Eskov 1983 Russia Team Katusha
DNF Serguei Klimov 1980 Russia Team Katusha
DNF Luca Barla 1987 Italy Team Milram
DNF Johannes Fröhlinger 1985 Germany Team Milram
DNF Thomas Rohregger 1982 Austria Team Milram
DNF Matthias Russ 1983 Germany Team Milram
DNF Peter Velits 1985 Slovakia Team Milram
DNF Fabian Wegmann 1980 Germany Team Milram
DNF Fabrice Piemontesi 1983 Italy Team Piemonte
DNF Anders Lund 1985 Denmark Team Saxo Bank
DNF Nicki Sørensen 1975 Denmark Team Saxo Bank
DNF Jens Voigt 1971 Germany Team Saxo Bank

Info

RaceGiro dell'Emilia
Nation Italy
Distance 198.5 km
DateOctober 10th
Edition2009
Classification1.HC
Extra Compare top four

Robert Gesink